Katastrofa samolotu prezydenta. Pierwsze komentarze po tragedii

Publikacja w serwisie: 10 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył » Pierwsze kadry po katastrofie samolotu prezydenckiego Tu-154M… » Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył » Tak wyglądały ostatnie minuty lotu Prezydenta – Inscenizacja Tragedii » Katastrofa samolotu z Lechem Kaczyńskim na pokładzie » Katastrofa samolotu Tu-154 – rozmowa z kotrolerem lotu » Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 minut wcześniej niż przypuszczano? » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Niechęć polskiego rządu i prezydenta do podjęcia stosownych działań które mogłyby wyjaśnić przyczyny tragedii smoleńskiej.. » “Jeśli ktokolwiek sobie wyobraża, że Polacy o tym zapomną, że da się przez odkładanie w czasie zamazać sprawę, to myślę, że zarówno ja, jak i wszyscy, którzy byli tam, w Katyniu, i czekali na Pana Prezydenta, a potem dowiadywali się o tej tragedii, nigdy do tego nie dopuścimy.” Antoni Macierewicz » Pierwsze pogrzeby ofiar katastrofy Tu-154 » Prasa w UK: pierwsze teorie spiskowe » AMATORSKI FILM ZE SMOLEŃSKA PIERWSZE MINUTY PO KATASTROFIE » Pierwsze decyzje Komorowskiego: gen. Koziej będzie szefem BBN-u » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Najnowsza rekonstrukcja katastrofy samolotu w Smoleńsku (wideo) » “I co, Polacy, nie uchroniliście prezydenta?” » BOR naraził życie prezydenta » BOR naraził życie Prezydenta?! » SYLWETKA TRAGICZNIE ZMARŁEGO PREZYDENTA » MIEDWIEDIEW STWIERDZIŁ ZGON PREZYDENTA » Oficerowie BOR bronili ciała prezydenta » OCHRONĘ PREZYDENTA RP POZOSTAWIONO ROSJANOM » Sylwetka prezydenta Lecha Kaczyńskiego » Kalisz na prezydenta? “Nie mogę się uchylić” » Obecność prezydenta decyzją rodzin » “To współpracownicy Prezydenta nie chcieli Powązek” » Zniknęła próbka ciała prezydenta » Najwięksi politycy świata pożegnają prezydenta » Wieniec od prezydenta Obamy pod Krzyżem Katyńskim » Rosjanie będą zeznawać ws. telefonu prezydenta? » “Wolność i Prawda” – przemówienie Prezydenta RP z 10 kwietnia » Ostatnie przemówienie Prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu » Katastrofa posmoleńska » MGŁA NAD KATASTROFĄ » Życiorys Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego » Część rodzin smoleńskich pisze do prezydenta ws. uroczystości » Bronili ciała prezydenta przed Rosjanami? “Nieprawda” » Sekcja zwłok Prezydenta budzi wielkie podejrzenia. » Smoleńsk. Przyczynek do tragedii. » Minął tydzień od tragedii » Międzynarodowa pomoc ws. tragedii Tu-154 » 8 MIESIĘCY PO TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ » Katastrofa w jednym stenogramie » Katastrofa minuta po minucie » Premier i ministrowie pełnili wartę przy trumnie prezydenta » Porównują stan lotniska przed wizytami prezydenta i premiera » Zobacz, jak doszło do tragedii Tu-154 [ANIMACJA] » Teorie spiskowe wokół tragedii » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Poseł Małgorzata Sadurska: Jestem w Katyniu. Pojechałam modlić się za kwiat inteligencji wymordowanej 70 lat temu, a teraz modlimy się za kolejny kwiat naszego kraju. Nie zginęłam, bo jechałam specjalnym pociągiem.

(Fot. Modo)

Małgorzata Sadurska, poseł PiS

Jestem w Katyniu. Pojechałam modlić się za kwiat inteligencji wymordowanej 70 lat temu, a teraz modlimy się za kolejny kwiat naszego kraju…Zginęli nasi koledzy. Nasi przyjaciele. Głowa państwa.

Ja jechałam specjalnym pociągiem. Nie możemy w to uwierzyć. Jeszcze wczoraj wieczorem rozmawiałam z Aleksandrą Natali – Świat. Obiecała, że jak wyląduje to do mnie zadzwoni. Pytała o aparat fotograficzny. O takich prozaicznych rzeczach rozmawialiśmy. Teraz jesteśmy odwożeni na dworzec do Smoleńska. Nie ma sensu tutaj dłużej zostawać. Chcę być w niedzielę na mszy świętej w katedrze w Lublinie.

Beata Mazurek, poseł PiS

– To olbrzymia tragedia. Szok. Brak słów, które wyraziłyby mój ból. O tym, co się stało dowiedziałam się słuchając rano radiowej “Trójki”. Było po 9. Nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę. Na początku myślałam, że może tylko maszyna jest uszkodzona, że nic poważnego się nie stało. Ale, gdy powiedzieli, że wszyscy zginęli…

Zginęła duża część elity życia politycznego, wielu parlamentarzystów… Wśród nich było kilku moich przyjaciół: Grażyna, Ola, Staszek Zając, Mariusz Handzlik, z którym studiowałam, Basia Mamińska… ale też ludzie, z którymi pracowałam: Izabela Jaruga-Nowacka, Edward Wojtas, Grzegorz Dolniak.

Trudno będzie mnie i nam wszystkim po tym dramacie się pozbierać. Kiedy pomyślę, że sama czyniłam starania, by lecieć z tą delegacją… Widocznie opatrzność chciała inaczej.

Genowefa Tokarska, wojewoda lubelska

Informacja o tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Małżonki Prezydenta i wielu osób, pełniących bardzo ważne funkcje państwowe, która dziś dotarła ze Smoleńska, wywołała w nas początkowo niedowierzanie, a następnie poczucie olbrzymiego przygnębienia i żalu. Trudno to zrozumieć i pogodzić się z tym, co się stało.Przeżyjmy ten trudny moment w zadumie i ciszy. Połączmy się w żałobie.

Jacek Sobczak, Wicemarszałek województwa i konstytucjonalista

Rozważania o konstytucji zostawmy proszę do poniedziałku. Nie mogę rozważać problemów konstytucyjnych w tak tragicznym i nie notowanym w historii zdarzeniu. To co mnie teraz najbardziej absorbuje to poinformowanie wszystkich mieszkańców, że w niedzielę o godz. 17 arcybiskup Życiński odprawi uroczystą mszę żałobną w lubelskiej katedrze. I jeszcze ta symbolika katyńska. Jesteśmy w wolnej Polsce, w NATO w Unii Europejskiej, nie ma wojen i mordów. Coraz bliżej do porozumienia z Rosjanami, Białorusinami. Tymczasem uświadamiam sobie, że w tym miejscu znów zginął kwiat polskiej inteligencji.

Tadeusz Sławecki, poseł PSL

Olbrzymia tragedia. Komentarz na gorąco: wszyscy musimy się uderzyć w piersi. Już dawno powinny być kupione nowe samoloty z nawigacją na pokładzie. Tymczasem politycy ulegali presji tabloidów. Już premier Leszek Miller mówił po katastrofie śmigłowca, którym leciał, że jak się nic nie zmieni to się spotkamy wszyscy na kondukcie pogrzebowym. Ja wracałem niedawno tym samolotem z Kazachstanu. Byłem już dwa razy w Katyniu więc postanowiłem: niech leci tym razem kto inny…Teraz wszystkie siły polityczne powinny ponad podziałami uzgodnić co dalej.

Janusz Chojecki, rzecznik Szkoły Orląt w Dęblinie

To ogromna tragedia. W jednej sekundzie zginęli ludzie ze “świecznika”. Niektórych z nich znałem osobiście. Już sama liczna ofiar katastrofy budzi przerażenie. To dramat Polski. Dopóki nie zakończą się prace komisji badającej katastrofę, nikt odpowiedzialny nie skomentuje jej przyczyn – mówi ppłk. Janusz Chojecki, rzecznik Szkoły Orląt w Dęblinie.

Oceń artykuł:

tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters