Katastrofa samolotu z Lechem Kaczyńskim na pokładzie

Publikacja w serwisie: 10 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi:

Zobacz także:

» "List z Polski" » Nieopublikowany wywiad z prezydentem Lechem Kaczyńskim » Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył » Dwie silne eksplozje na pokładzie samolotu » Osoby, które znajdowały się na pokładzie samolotu » Film, nakręcony przed startem prezydenckiego samolotu i na jego pokładzie. » Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył » Katastrofa samolotu Tu-154 – rozmowa z kotrolerem lotu » Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 minut wcześniej niż przypuszczano? » Katastrofa samolotu prezydenta. Pierwsze komentarze po tragedii » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Wywiad z Prezydentem Kaczyńskim z 18.08.2008r. » Lipiński: Tusk chciał być przed Kaczyńskim » 19 telefonów było aktywnych na pokładzie Tu-154 » Lista osób, które były na pokładzie rządowego Tu-154 » Rosyjska prasa: “Katyńska kość niezgody w relacjach Warszawy i Moskwy zostanie pochowana razem z prezydentem Kaczyńskim” » MGŁA NAD KATASTROFĄ » Katastrofa posmoleńska » Katastrofa w jednym stenogramie » Katastrofa minuta po minucie » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Katastrofa pod Smoleńskiem. To nie było lądowanie. Cz.6. » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » Katastrofa smoleńska zmobilizowała Polonię do głosowania » Katastrofa Tu-154. Odczytano nowe słowa z kokpitu » Katastrofa pod Smoleńskiem. Wina Rosjan czy Polaków? » Kpt. Aleksandr Muramszczikow – katastrofa TU-154M dezinformacje! » Katastrofa w Babimoście II – opowiadanie science fiction » Katastrofa: dlaczego nie zadziałał system ostrzegawczy? » Przyczyny katastrofy samolotu tu-154 » Trasa lotu samolotu » Załoga samolotu Tu-154M » APEL ANDRZEJA MELAKA KATASTROFA SMOLEŃSK 2010 » Misja Specjalna 21.09.2010 – Katastrofa Polskiego Tu-154m [1/2] » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą » Nie mamy waszego samolotu, i co nam zrobicie? » Fragmentów samolotu poszukają pod ziemią » Urwany silnik samolotu prezydenckiego! » SEREMET: Katastrofa zbliżyła nas do siebie i skazała na bliską współpracę » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Katastrofa United Airlines lot 232 w Sioux City (112) – Ocalało 184 osób. » Rosjanie planowali porwanie samolotu z Berlina » Rozbito tablicę poświęconą katastrofie samolotu » Nie ma dotychczas jednoznacznego dowodu, by katastrofa smoleńska była efektem zamachu » Katastrofa 10 kwietnia: Dramatyczne zdjęcia, analiza ostatnich chwil prezydenckiego Tu-154 » Posłowie, którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

PREZYDENT NIE ŻYJE

Maszyna, którą podróżował Lech Kaczyński i jego żona Maria rozbiła się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Parze prezydenckiej towarzyszyły najważniejsze osoby w państwie – ministrowie, posłowie, generałowie. Żadna z 96 osób na pokładzie nie przeżyła.
Lech i Maria Kaczyńscy
Lech i Maria Kaczyńscy
Lech i Maria Kaczyńscy
Lech i Maria Kaczyńscy
Prezydenki samolot TU-154M
Prezydenki samolot TU-154

Do katastrofy doszło tuż przed godz. 9 czasu polskiego, w gęstej mgle.

Pilot prezydenckiego Tupolewa 154 M miał poderwać maszynę po nieudanym podejściu do lądowania. Według nieoficjalnych informacji cztery razy próbował posadzić maszynę na pasie. Według doniesień polskiego MSZ, podczas ostatniej próby lądowania samolot zahaczył lewym skrzydłem o drzewa. Spadł na ziemię i roztrzaskał się, stając w płomieniach. Gdy wrak został ugaszony, ekipy ratunkowe przystąpiły do próby wydobycia pasażerów z wraku samolotu.

Po godzinie 17. rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że zidentyfikowano ciało Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej do polskiego MSZ-u zaczęły sspływać kondolencje głów państw z całego świata.

Poza prezydencką parą, na pokładzie byli m.in. wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, prezes NBP Sławomir Skrzypek, szef IPN Janusz Kurtyka, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Do tego prezydenccy ministrowie: Aleksander Szczygło, Władysław Stasiak oraz Paweł Wypych i Mariusz Handzlik. Posłowie: Jolanta Szymanek – Deresz, Izabela Jaruga – Nowacka, Grzegorz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann. Na obchody lecieli także biskup polowy WP Tadeusz Płoski, szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

Udało się odnaleźć dwie czarne skrzynki, które są obecnie poddawane ekspertyzie, co przyniesie dodatkowe informacje o przyczynach katastrofy.

Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu. Do Warszawy przybył marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przejął obowiązki głowy państwa. Przed godziną 14. pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował, że zarządził tygodniową żałobę narodową. W niedzielę, o godzinie 12. ofiary tragedii zostaną uczczone dwoma minutami ciszy.

Po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk przekazał wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie zmarłego prezydenta i jego małżonki, a także wszystkim rodzinom ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Premier poinformował, że kondolencje nadchodzą z całego świata – Pierwsi zadzwonili premier Putin i prezydent Miedwiediew. Z całego świata płyną wyrazy współczucia i zrozumienia, jak wielka tragedia spotkała Polskę - powiedział premier.

Następnie Donald Tusk udał się do Smoleńska na spotkanie z premierem Rosji Wladimirem Putinem.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski polecił wszcząć śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy. Prezydent Rosji Dymitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję, która ma wyjaśnić przyczyny katastrofy. O godz. 17.30 w katedrze na Wawelu odprawiona została msza za dusze ofiar.

Na znak żałoby na Pałacu Prezydenckim w Warszawie do połowy masztu opuszczona została flaga państwowa. Przed budynkiem gromadzi się tłum, pragnący uczcić pamięć ofiar. Przechodnie składaja kwiaty i zapalają znicze.

O godz. 20.30 z orędziem do narodu wystąpił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, na którego przeszły, z urzędu, obowiązki Prezydenta RP. Złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy oraz zaapelował do wszystkich Polaków o jedność. – W tych trudnych dniach dla ojczyzny bądźmy wszyscy razem – mówił. Zapowiedział także, że po konsultacjach ze wszystkimi klubami parlamentarnymi zostanie ustalony termin przyspieszonych wyborów na prezydenta.

***

Oceń artykuł:

tagi:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters