Polscy prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w sprawie tragedii w Smoleńsku

Publikacja w serwisie: 10 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi:

Zobacz także:

» "List z Polski" » Polscy prokuratorzy odcięci od dowodów » Co zaniedbali polscy prokuratorzy w Moskwie » POLSCY PROKURATORZY ZŁAPANI NA ROSYJSKI HACZYK » POLSCY PROKURATORZY ZŁAPANI NA ROSYJSKI HACZYK » Polscy prokuratorzy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej znów lecą do Rosji » Rosyjscy śledczy: Istniała możliwość przeprowadzenia ekspertyz medycznych w Polsce. Prokuratorzy polscy nie skorzystali » Zamknięte śledztwo w sprawie zabójstwa E. Wróbla » Zgromadzenie Obywatelskie w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego podczas Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Przemówienie Harveya Kushnera podczas Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Prokuratorzy nie działali z rozmachem » Prokuratorzy nie mieli w planach sekcji » Prokuratorzy zbierają, biegli badają » Prokuratorzy nie przywieźli z Moskwy żadnych dokumentów ani protokołów » Prokuratorzy Karol Kopczyk i Jarosław Sej jadą do Moskwy » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Polscy biegli wracają z Moskwy » 30 maja polscy biegli jadą do Moskwy » Czy polscy lekarze uczestniczyli w sekcjach zwłok… » Moskwa: Polscy śledczy wracają do kraju » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Dziś polscy archeolodzy i geodeci, dotarli do Smoleńska » Putin: Polscy bracia prowadzili z nami wojnę » Polscy archeolodzy nie mają zgody na wjazd do Smoleńska » Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje » Polscy piloci znów mogą latać tupolewem » Polscy śledczy liczą na przełom we współpracy z Rosjanami » Polscy biegli będą pracować w Moskwie dłużej, niż planowano » Polscy śledczy mają komplet tłumaczeń akt smoleńskich otrzymanych w kwietniu » Polscy śledczy nie mają pełnej dokumentacji ws. ofiar katastrofy smoleńskiej » Polscy śledczy w poniedziałek mają rozpocząć przesłuchania kontrolerów ze Smoleńska. O co pytać? » Polscy lekarze nie brali udziału w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej – Ewa Kopacz » Polscy śledczy uznali wreszcie fakt obecności oficerów Biura Ochrony Rządu na Siewiernym » KTO PROWADZI ŚLEDZTWO?? » Poszatkowane śledztwo » Śledztwo we mgle » Rząd fałszował śledztwo » Śledztwo, zamach a dezinformacja » Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy? » Śledztwo na warunkach Moskwy » KTO ODDAŁ ŚLEDZTWO ROSJANOM? » Bielan rzucił pomysł, że warto rozważyć pomysł, by na Wawelu byli chowani wszyscy polscy prezydenci. » PiS apeluje w sprawie pomnika » Śledztwo smoleńskie – umorzenie do sądu » Śledztwo smoleńskie w Izbie Reprezentantów » Śledztwo nie odpowiada zachodnim standardom » Rosyjskie śledztwo budzi wątpliwości » GDYBY ŚLEDZTWO WYKAZAŁO ZAMACH… » Andrzej Seremet: ŚLEDZTWO NA PÓŁMETKU » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK
Wszczęto polskie śledztwo w sprawie katastrofy samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie – poinformowała Prokuratura Generalna. Prokuratorzy wojskowi są już w Smoleńsku, współpracują z rosyjskimi śledczymi.

O wszczęcie polskiego postępowania zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Toczy się ono niezależnie od śledztwa rosyjskiej prokuratury. Premier Donald Tusk zapewniał, że będzie informował opinię publiczną o postępach w śledztwie i o pracach zabezpieczających sytuację rodzin ofiar.

Na miejsce katastrofy udał się naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych. Biorą tam udział w oględzinach i zabezpieczeniu materiału dowodowego. – Z polecenia NPW wykonano czynności zabezpieczające materiał dowodowy na lotnisku Okęcie, skąd wystartował prezydencki samolot. Zabezpieczana jest dokumentacja związana ze stanem technicznym samolotu – powiedział rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył.

Prokurator Seremet rozmawiał telefonicznie o współpracy z generalnym prokuratorem Federacji Rosyjskiej Jurijem Czajką. – Prokurator Czajka poinformował prokuratora Seremeta, że na miejscu tragedii śledztwo nadzorują jego dwaj zastępcy, a sprawą zajmuje się pięciu prokuratorów. Zadeklarował pełną współpracę i bieżące informowanie o ustaleniach. Jesteśmy w stałym kontakcie – powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

Rosyjska prokuratura podała, że na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu wysłano najbardziej doświadczonych śledczych. Dochodzenie prowadzi smoleńska prokuratura obwodowa. Formalnie śledztwo zostało wszczęte w sprawie naruszenia przepisów lotów, w wyniku czego śmierć poniosły więcej niż dwie osoby. Według zarządu śledczego prokuratury obwodu smoleńskiego rozpatrywane są trzy powody katastrofy samolotu: złe warunki atmosferyczne, tzw. czynnik ludzki i awaria samolotu. – Z Moskwy skierowano najbardziej doświadczonych śledczych, w tym pracowników moskiewskiego Międzyregionalnego Zarządu Śledczego ds. Transportu, którzy mają duże doświadczenie w badaniu przyczyn katastrof lotniczych – powiedział przedstawiciel rosyjskiej prokuratury.

Jeszcze w sobotę do Smoleńska poleci grupa polskich patomorfologów. Pracą prokuratury i śledztwem ze strony polskiej będzie zajmował się naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski, który razem z premierem Donaldem Tuskiem udał się do Smoleńska.
PAP, arb

Oceń artykuł:

tagi:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters