Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA]

Publikacja w serwisie: 10 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje » Prezydent Lech Kaczyński: W Gruzji strzelali Rosjanie » Tragedia pod Smoleńskiem. Prezydent nie żyje » Lech Kaczyński – Akt zgonu nr 923 » LECH KACZYŃSKI W ŚMIERTELNEJ PUŁAPCE » Czy Lech Kaczyński ma krew na rękach? » Robert Pazik kontra śp. Lech Kaczyński » PREZYDENT LITWY: KACZYŃSKI NIE ROZKAZYWAŁ PILOTOM » Katastrofa samolotu Tu-154 – rozmowa z kotrolerem lotu » Katastrofa samolotu z Lechem Kaczyńskim na pokładzie » Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył » Jarosław Kaczyński: Rozmawiałem z bratem 15 minut przed katastrofą. Nie było najmniejszych oznak niepokoju » Katastrofa samolotu prezydenta. Pierwsze komentarze po tragedii » Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 minut wcześniej niż przypuszczano? » Najnowsza rekonstrukcja katastrofy samolotu w Smoleńsku (wideo) » Czy wąwóz przed lotniskiem w Smoleńsku zmylił pilotów prezydenckiego samolotu? » Relacja spod Krzyża » Prezentacja raportu Millera – relacja “minuta po minucie” + WIDEO » Wstrząsająca “relacja” strażaka z katastrofy Tu-154M – od razu było jasne, że nikt nie przeżył. » Lech Wałęsa: to żniwa dla wiecznych spiskowców » Lech Wałęsa: Ja im dziś wybaczam, ale oni mi już nie wybaczą » Reuters – “załoga żyje” – (dezinformacja?) » Lech Wałęsa: powinni “strzelać, żeby odstraszyć” » Lech i Maria Kaczyńscy spoczną w jednym sarkofagu » Prezydent zna prawdę » Arabski: Atakują mnie za Smoleńsk, bo tylko ja żyję » Atak w biurze PiS: Nie żyje co najmniej jedna osoba » Generał Sławomir Petelicki, pierwszy dowódca GROM, nie żyje. » Rosyjski lobbysta: Jeden z braci Kaczyńskich wciąż żyje » Prezydent nie rozumie narodowych interesów » Bogdan Borusewicz – prezydent naciskał na załogę » Prezydent Rosji m.in. o materiałach dot. katastrofy smoleńskiej » “Przeraża mnie Pan, jako prezydent mojego kraju” » Flagi z żałobą w kamienicy, gdzie mieszkał prezydent » Prezydent Francji przyjedzie na pogrzeb pary prezydenckiej » “PREZYDENT BĘDZIE GDZIEŚ LECIAŁ I TO SIĘ WSZYSTKO ZMIENI” » Prezydent USA Barack Obama będzie na pogrzebie pary prezydenckiej » Po katastrofie prezydenckiego samolotu Platformie spadło poparcie. PiS bez zmian » Background about Kaczynski activity » “Źródłem decyzji był Kaczyński” » Kaczyński wczoraj i dziś » Genitalia tak, Kaczyński nie – Mirosław Kokoszkiewicz » Nie ustają protesty. “Kaczyński na Powązki” » Jarosław Kaczyński o katastrofie pod Smoleńskiem » L. Kaczyński w Gruzji: jesteśmy tu po to, by walczyć » Jarosław Kaczyński nad trumną brata » Kaczyński: akcja policji to fortel » Jarosław Kaczyński w rozmowie z Blogpress.pl » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Rozbity samolot prezydencki

Fot. HO REUTERS

Samolot Lecha Kaczyńskiego Tu 154 rozbił się na lotnisku wojskowym Siewiernyj ok. godz. 8.56. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie było 96 osób, w tym wielu posłów, senatorów, dostojników kościelnych, wojskowych, kombatantów, członków rodzin katyńskich. W Polsce ogłoszono tygodniową żałobę narodową. W Rosji 12 kwietnia.

Internetowa telewizja Plej.tv

21.42 Premierzy Władimir Putin i Donald Tusk złożyli wspólnie wiązanki kwiatów na miejscu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem. Tusk uklęknął na chwilę przy szczątkach maszyny. Putin stał obok niego; przeżegnał się.

21.37 Pierwsze ciała ofiar katastrofy trafiły już do Moskwy. Śmigłowiec z trumnami wylądował po 21 na lotnisku Domodiewo – poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa. Pierwsze ofiary tragedii zostały przeniesione do specjalnych aut i w eskorcie milicyjnych samochodów zostaną przewiezione do Biura Ekspertyz Sądowych przy ulicy Tarnyj Projezd w moskiewskiej dzielnicy Carycyno. Tam zostaną wykonane ekspertyzy oraz odbędzie się identyfikacja ofiar. Moskiewskie władze przygotowały już grupę lekarzy psychologów, którzy w razie potrzeby mają pomóc bliskim ofiar. Moskiewskie władze zarezerwowały 150 miejsc dla rodzin ofiar w jednym z hoteli i zobowiązały się do pokrycia kosztów ich pobytu.

21.34 – To, że dziś Niemcy otoczone są przez przyjaciół, że wszystkie kraje sąsiednie są demokracjami, zawdzięczamy Polsce. Tam, dokładnie w Gdańsku, zapoczątkowano ruch opozycyjny, który doprowadził do wolnych wyborów w Polsce, upadku muru berlińskiego i wreszcie całego bloku wschodniego. Od samego początku uczestniczył w tym zmarły dziś tragicznie polski prezydent Lech Kaczyński. Jego historia jest także historią młodej polskiej demokracji – brzmi fragment specjalnego programu niemieckiej telewizji ARD. Podobne programy nadały wszystkie stacje TV i radia w Niemczech, także portale internetowe i gazety informują niemal wyłącznie o polskiej tragedii.

21.03 Wieczorem premier Donald Tusk przyjechał do Smoleńska na miejsce katastrofy samolotowej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Jest tam też szef rosyjskiego rządu Władimir Putin

20.55 – Dziś nie ma podziału na lewicę i prawicę. Różnice poglądu i wyznania nie mają znaczenia. Dzisiaj w obliczu narodowego dramatu jesteśmy razem – powiedział w orędziu pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Dodał, że po konsultacjach z przedstawicielami sił politycznych ogłosi termin wyborów prezydenckich.

20.38 Wszystkie europejskie, bliskowschodnie, amerykańskie i wiele innych gazet na świecie otworzą swoje jutrzejsze wydania informacjami o katastrofie prezydenckiego samolotu. Z Niemiec, Rosji, Czech i innych ościennych krajów przyjechali do Warszawy korespondenci gazet, którzy nie mają swoich dziennikarzy w Polsce. Dziennik “El Mundo” opisuje reakcje Polaków, zbierających się spontanicznie, aby wyrazić ból i żal. “Jaki smutny los Polaków, osieroconych raz i drugi!” – napisał dziennik.

Wkrótce zaprezentujemy inne ciekawe komentarze z prasy światowej.

20.17 – Polska delegacja zginęła, pełniąc służbę narodowi. Polacy nigdy nie zapomną tego dnia, podczas którego nasza ojczyzna została dotkliwie zraniona – mówił w homilii podczas Mszy Świętej w stołecznej archikatedrze św. Jana metropolita warszawski Kazimierz Nycz. – Nie sposób nie dostrzec związku dzisiejszej tragedii z tamtą sprzed 70 lat, kiedy Polska straciła ponad 20 tysięcy przedstawicieli elity intelektualnej i wojskowej – powiedział.

Metropolita wezwał do modlitwy w intencji ofiar katastrofy i całej Ojczyzny, która straciła wielu wybitnych ludzi.

Arcybiskup Kazimierz Nycz wspomniał, że dokładnie tydzień temu prezydent Lech Kaczyński brał udział w centralnej warszawskiej Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami Starego Miasta.

20.13 Ciała wszystkich ofiar katastrofy zostały wydobyte z szczątków samolotu. Są już transportowane śmigłowcami, gdzie jutro ruszy ich identyfikacja. W niektórych przypadkach może potrwać kilka dni, zapewne będą bowiem potrzebne badania DNA – poinformowali ministrowie ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu i zdrowia Tatiana Golikowa.

20.02 Centrum Informacyjne Rządu: Polscy prokuratorzy, którzy badają okoliczności katastrofy samolotu TU-154M są już w Smoleńsku. Jeszcze dziś wieczorem do Smoleńska wyleci grupa patomorfologów, którzy rozpoczną pracę dziś w nocy. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy nadzoruje zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Parulski. W drodze do Smoleńska jest minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

19.46 Rosyjskie media podają, że premier Donald Tusk już wylądował w Rosji, na lotnisku w Briańsku – kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Smoleńska. Jest w drodze na miejsce katastrofy, wraz z nim jadą wojskowi prokuratorzy i eksperci.

19.43 Rozpoczęła się konferencja prasowa Putina na miejscu katastrofy. – Należy zrobić wszystko, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem – mówi premier Rosji. Wraz z Putinem na lotnisku jest Siergiej Iwanow, wicepremier i szereg innych członków rządu.

19.39 Rosyjski minister ds. nadzwyczajnych Szojgu: wydobyto ciała wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

19.20 Tłumy krakowian uczestniczyły w Katedrze Wawelskiej w mszy w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. – To nowa, bolesna karta miejsca kaźni naszych rodaków – Katynia – mówił w homilii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

19.15 Brat prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński, przyleciał wieczorem do Witebska, na Białorusi, skąd uda się do odległego o 160 km Smoleńska.

19.12 Rozpoczął się transport do Moskwy ciał ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem – poinformowała w sobotę rzeczniczka smoleńskiej prokuratury. Agencja ITAR-TASS pisze, powołując się na sztab operacyjny w rządzie Rosji, że dla krewnych ofiar katastrofy zarezerwowano w moskiewskim hotelu Radisson 150 pokoi.

Poinformowano, że tym, którzy przyjadą, zostanie zapewniony dojazd do hotelu. Władze miasta uruchomiły w związku z katastrofą całodobową tzw. gorącą linię, której operatorzy mówią po angielsku. Informację można uzyskać pod numerami: 7(495) 957-01-53 i 7 (495) 622-94-98.

Krewni ofiar katastrofy mają zacząć przylatywać do Moskwy wieczorem na lotnisko Szeremietiewo – podała agencja RIA-Nowosti.

19.10 We wtorek w południe rozpocznie się uroczyste, żałobne wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu. Taką informację przekazał po posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałek Stefan Niesiołowski. Na posiedzeniu parlamentarzyści oddadzą hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

19.00 Informacja o katastrofie otwiera wszystkie wydania najważniejszych dzienników we włoskim radiu i telewizji. Włoskie media zgodnie mówią o szoku, jaki zapanował w Polsce. Z kolei francuskie media mówią o “szoku Polaków” po śmierci prezydenta. O “podwójnej tragedii” Polski pisze niemiecki dziennik “Sueddeutsche Zeitung” w opublikowanym w elektronicznym wydaniu artykule na temat katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego.

18.52 Premier Rosji Władimir Putin przybył na miejsce katastrofy polskiego samolotu rządowego – informuje reporterka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz. Do Smoleńska udał się też premier Donald Tusk, który ma się spotkać z szefem rosyjskiego rządu.

18.45 Na znak żałoby po katastrofie samolotu, flagi Unii Europejskiej przed Komisją oraz Parlamentem Europejskim w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu.

18.35 Kwiaty i znicze pod konsulatem generalnym Polski we Lwowie na Ukrainie. Mieszkańcy miasta w ten sposób solidaryzują się z Polakami w związku z tragedią w Smoleńsku. Wcześniej w Katedrze Łacińskiej została odprawiona msza w intencji tych, którzy zginęli.

18.31 Odczytaniem imiennej listy ofiar rozpoczęła się w Katedrze Polowej WP msza św. w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, którą odprawia abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

18.30 W Sejmie wyłożono księgę kondolencyjną w związku z katastrofą samolotu TU-154, w której zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz ponad 90 osób. Do księgi wpisze się marszałek Bronisław Komorowski, który przejął obowiązki prezydenta po dzisiejszej katastrofie.

18.28 Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała, w rozmowie telefonicznej z premierem Donaldem Tuskiem, wyrazy współczucia i głębokie kondolencje z powodu tragicznej katastrofy samolotu TU-154M. Zapewniła też o solidarności z narodem polskim. Przekazała szefowi rządu informację o udziale w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Niemiec Horst Koehler. Zapewniła też, że dołoży wszelkich starań, by osobiście wziąć udział w uroczystościach.

18.18 Od rana trwa żałoba w mediach – większość portali ma czarną oprawę, nadawane sa programy specjalne. WIĘCEJ

18.04 – Katyń to nowa, bolesna karta miejsca kaźni naszych rodaków – dodał kardynał Dziwisz. Co jeszcze kardynał mówił na Wawelu.

18.00 Rozpoczęła się w kraju żałoba narodowa w związku z tragedią w Smoleńsku. Żałoba potrwa do piątku.

17.59 Stanisław Dziwisz mówił w Katedrze na Wawelu: W naszych sercach są dziś ból i żal. Stając wobec niespodziewanej śmierci prezydenta i tych, którzy mu towarzyszyli pytamy się dlaczego? W naszych sercach jest współczucie dla tych, którzy stracili bliskich – mówił.

Telewizja pokazuje płaczących ludzi.

17.48 Strona prezydent.pl jest co chwilę niedostępna. Najprawdopodobniej przeżywa oblężenie.

17.42 Donald Tusk wyleciał około godz. 17.30 do Smoleńska. Premier nie wykluczył, że jeszcze dziś – kiedy wróci ze Smoleńska – zbierze się ponownie Rada Ministrów. Premier udał się do Smoleńska udostępnionym przez LOT samolotem.

17.39 Rosyjscy ratownicy przenoszą ciała ofiar katastrofy w Smoleńsku do śmigłowców. Ciała zostaną przewiezione na moskiewskie lotnisko Domodiedowo, gdzie zostanie przeprowadzona ich identyfikacja. Rosyjski minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu powiedział, że na lotnisku Domodiedowo wszystko jest już przygotowane do przyjęcia ciał ofiar. W niektórych przypadkach do identyfikacji zabitych trzeba będzie użyć analizy DNA. Do Moskwy mają jutro pojechać rodziny ofiar.

17.28 Na znak solidarności z Polakami pogrążonymi w żałobie flagi przed budynkiem Komisji Europejskiej w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu.

17.20 Gruzja odznaczyła pośmiertnie Lecha Kaczyńskiego. Dostał Tytuł Narodowego Bohatera Gruzji

17.14 Premier Tusk jest w drodze na lotnisko. Leci do Smoleńska.

17.09 W niedzielę centra handlowe i hipermarkety w całej Polsce będą zamknięte – poinformowała Anna Szmeja Kroplewska, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, w której zrzeszone są wszystkie centra handlowe. Rada skupia deweloperów, zarządców centrów handlowych i sklepy z całej Polski. – Dotyczy to też wszystkich centrów handlowych w Warszawie, jak Arkadia i Złote Tarasy – dodała.

17.05 Dziś o 20.30 czuwanie na placu Piłsudskiego w Warszawie.

17.04 Identyfikacja ciał ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku może potrwać nawet 4, 6 tygodni – ocenił ekspert z zakresu medycy sądowej prof. Bronisław Młodziejowski.

17.02 Rosja: Polska załoga nie wypełniała poleceń kontrolera lotu

17.01 Z miejsca tragedii wywożone są pierwsze trumny.

16.48 Prezes PiS Jarosław Kaczyński udał się samolotem do Smoleńska na miejsce katastrofy, w której zginął m.in. jego brat, prezydent Lech Kaczyński – poinformował rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. Prezesowi PiS towarzyszą posłowie partii, m.in szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. Władze PiS udają się do Smoleńska wyczarterowanym samolotem.CZYTAJ WIĘCEJ

16.38 Kancelaria Prezydenta pożegnała parę prezydencką. – 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie!” – taki komunikat umieszczono właśnie na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.

Jest też cytat z wiersza Zbigniewa Herberta “Guziki”:”…przeleciał ptak przepływa obłok upada liść kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach i dymi mgłą katyński las…”.

Oficjalna strona prezydenta:

fot. za prezydent.pl

16.45 Dziennikarze dyskutują w TVN24 o tym, czy tyle VIP-ów powinno być na pokładzie jednego samolotu, co do którego sprawności można mieć zastrzeżenia.

16.34 W Warszawie odprawione zostaną dziś i jutro specjalne msze święte w intencji ofiar tragicznego wypadku pod Smoleńskiem. Dzisiaj o godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Msza św. będzie transmitowana na zewnątrz Katedry Polowej na specjalnie przygotowanym telebimie. Także dziś o godz. 19 odprawiona zostanie Msza św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Jutro o godz. 15 odprawiona zostanie żałobna, polowa Msza św. na Woli, u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej.

16.31 “Oddaję hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu” – powiedział IAR Aleksander Kwaśniewski. – Ta chwila jednoczy cały naród. Niezależnie od poglądów politycznych mamy poczucie solidarności z Jego najbliższymi. Chcę wyrazić mój szacunek dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział były prezydent.

16.30 Stronie polskiej i rodzinom tych, którzy zginęli, zostanie okazana wszelka niezbędna pomoc, w tym w odwiedzeniu miejsca tragedii – zapewnił w sobotę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który rozmawiał przez telefon z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim.

16.24 Jechałam do radia i płakalam – opowiada dziennikarka Monika Olejnik w TVN24.

16.22 Dziś o godz. 20 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wygłosi orędzie telewizyjne.

16.16 Żałobę narodową ogłosi też Litwa.

16.14 Na miejscu katastrofy znaleziono ciało prezydenta Kaczyńskiego.

Katastrofa pod Smoleńskiem

16.12 Minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu poinformował, że ciała są wydobywane. Mają być przewiezione do Moskwy, gdzie jutro zacznie się ich identyfikacja. Tragedia rozegrała się się ok. kilometra od lotniska. Wiemy też, że cały czas trwa śledztwo i oględziny wraki – relacjonuje ze Smoleńska Agnieszka Lichnerowicz, reporterka TOK FM.

16.11 Poznański reporter TOK FM informuje, że ludzie gromadzą się pod pomnikiem ofiar Katynia w Poznaniu.

16.07 Na czele specjalnej komisji stanie Władimir Putin. Prezydent Miedwiediwe zapewnił, że jej prace będą w pełni jawne. Ciała ofiar będą przetransportowane do Moskwy, gdzie będą identyfikowane. WIĘCEJ>>

16.06 Barack Obama, prezydent USA, złożył Polsce wyrazy współczucia z powodu tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego. W specjalnym oświadczeniu podkreślił jego wybitną rolę w walce Polski o wolność i jako przyjaciela Ameryki. “Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu Solidarności i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności” – pisał.WIĘCEJ

16.00 Miedwiediew przekazał Polakom najgłębsze wyrazy współczucia. – Wszyscy Rosjanie dzielą z Wami ból i żal – mówił prezydent Rosji.

15.58 MSWiA opublikowało listę nazwisk załogi prezydenckiego samolotu: Zginęli: Arkadiusz Protasiuk (kapitan), członkowie załogi: Robert Grzywna, Andrzej Michalak i Artur Ziętek oraz stewardessy: Barbara Maciejczyk, Natalia Januszko oraz Justyna Moniuszko.

15.54 Za całego świata do Polski płyną kondolencje. Światowi przywódcy są wstrząśnięci i zszokowani.

15.50 Prezydent Miedwiediew ogłosił żałobę narodową w Rosji 12 kwietnia.

15.47 Bliscy ofiar katastrofy pod Smoleńskiem oraz dziennikarze będą otrzymywać wizy rosyjskie od ręki i bez opłat – poinformował konsul Federacji Rosyjskiej w Warszawie Dmitrij Niestierow.

15.41 Jeden z naszych redakcyjnych kolegów jest na lotnisku w Londynie. – Tu jest tylko jeden temat. Wszyscy się wpatrują w telewizory. Ludzie mi składali kondolencje w trakcie kontroli – napisał do nas.

15.39 W rejonie Smoleńska, gdzie rozbił się samolot prezydenta RP, dziś rano zalegała mgła. Widoczność nie przekraczała 500 metrów – informuje ITAR-TASS, powołując się na miejscową służbę meteorologiczną. Temperatura powietrza wynosiła 1 stopień Celsjusza, prędkość południowo-wschodniego wiatru dochodziła do 3 metrów na sekundę.

15.37 Prof. Magdalena Środa, etyk, apeluje do mediów o umiar i nie szukanie sensacji w najbliższych dniach i w czasie zbliżającej się kampanii wyborczej.

15.33 Na Alert24 dostaliśmy informację, że Gruzini zbiorą się dziś o godz. 18 pod Ambasada RP w Tbilisi. I wspierają nas na Facebooku.

15.29 Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, mówił na specjalnej konferencji prasowej: – To sytuacja bez precedensu. Łączę się w bólu ze wszystkimi rodzinami ofiar. Wszyscy przeżywamy tę tragedia, ale państwo działa normalnie – mówił. Zapowiedział uroczyste zebranie żałobne na początku tygodnia.

Borusewicz: Organy państwa muszą funkcjonować normalnie

15.26 Dziennikarze, którzy towarzyszą prezydentowi w oficjalnych delegacjach zazwyczaj lecą wraz z nim tym samym samolotem. Tym razem, na uroczystości katyńskie polecieli inną maszyną, Jak-iem 40. I także mieli kłopoty z samolotem.

15.22 Rosyjskie ministerstwo obrony i Międzypaństwowy Komitet Lotniczy WNP powołały komisję techniczną do zbadania okoliczności katastrofy samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Eksperci obu instytucji udali się na miejsce wypadku.

15.19 O godz. 17 zbiera się prezydium Sejmu.

15.18 Prezydent i premier Rosji modlili się w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem – podała agencja AP.

15.14 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wystąpi wkrótce z odezwą do narodu polskiego w związku z tragedią pod Smoleńskiem – poinformowała sekretarz prasowa gospodarza Kremla Natalia Timakowa.

15.10 Ludmiła Lwowa, dziennikarka radiowa, w TVN24 mówiła przez łzy: Tam byli ludzie, których znałam, z którymi pracowałam. Opowiada, że rosyjska telewizja relacjonuje katastrofę na bieżąco, zbierane są komentarze.

15.06 Polska pogrążona w żałobie. Miasta opuszczają flagi do połowy masztów, odwołują imprezy. CZYTAJ WIĘCEJ

15.02 Ludzie gromadzą się pod Palacem Prezydenckim w Warszawie. Przynieśli kwiaty i zdjęcia, śpiewają pieśni religijne.

Warszawiacy zostawiają kwiaty i znicze pod Pałacem Prezydenckim

14.59 Na teren lotniska w Smoleńsku przed godz. 15 czasu polskiego przywiezione zostały pierwsze dwie trumny. Rosjanie w rejon katastrofy ściągnęli też żołnierzy, agregaty prądotwórcze i inny specjalistyczny sprzęt.CZYTAJ WIĘCEJ

14.55 Gazeta Wyborcza” zbiera wspomnienia o ofiarach katastrofy.

Znałeś jedną z ofiar? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami o nich.

14.53 Adam Bielan na Twitterze napisał: Nie mogę się pozbierać. JK (Jarosław Kaczyński – brat prezydenta) się trzyma, to pomaga. Lecimy do Smoleńska.

14.51 Jak donosi radio TOK FM dziś o godz. 18 (czasu ukraińskiego) i jutro o godz. 13 w katedrze we Lwowie odbędą się uroczyste msze żałobne za ofiary katastrofy.

14.49 Papież Benedykt XVI wyraził głęboki ból po śmierci prezydenta Kaczyńskiego

14.45 Julia Pitera – Jak już minie najgłębszy szok to będzie odczuwalne, że nie ma tych osób. Z niektórymi niejednokrotnie się nie zgadzałam. Wspomina “zadziornego” Sebastiana Karpiniuka, czy Izabelę Jarugę Nowacką, która walczyła o prawa kobiet.

14.30 Premier Rosji Władimir Putin leci do Smoleńska, spotka się tam z premierem Polski – Donaldem Tuskiem.

14.22 – To moja osobista tragedia, ale musimy działać. Państwo nie przestanie funkcjonować – zapewnił premier i oświadczył, że leci do Smoleńska. Mówił powoli, ważąc słowa. Zaapelował, byśmy zachowywali się odpowiednio w czasie żałoby.

14.21 Jutro o 12 w południe w całym kraju dwie minuty ciszy.

14.20 Tusk składa kondolencje rodzinie prezydenta Kaczyńskiego i wszystkim rodzinom ofiar katastrofy.

14.18 Specjalna konferencja prasowa premiera. – Takiego dramatu współczesny świat nie widział – mówi Donald Tusk.

14.05 Już ponad godzinę trwa specjalne posiedzenie rządu. Zaczęło się minutą ciszy.

14.03Katastrofa w Smoleńsku to dopełnienie strasznych ofiar wojny, ale jednocześnie wezwanie dla nas do budowania dobra wspólnego narodu – powiedział prymas Polski abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński. – Jedynie wiara w zmartwychwstanie ratuje sens tej ofiary, tego cierpienia. Wierzę, że to nie jest daremne, że to jest jakieś dopełnienie tych strasznych ofiar wojny ale jednocześnie wezwanie dla nas wszystkich, byśmy podejmowali ciągle nowe wysiłki by przezwyciężać podziały i angażować się w budowanie dobra wspólnego narodu i społeczeństwa – stwierdził.

13.58 Zorganizowano “gorącą linię” po polsku i po rosyjsku. Linia dysponuje takimi informacjami jak lista pasażerów. Dokładne informacje o ofiarach mają być dostępne później. Rozpatrywana jest kwestia umożliwienia przybycia do Smoleńska krewnych i bliskich ofiar – informuje ITAR-TASS. Numer gorącej linii to: 8800-100-19-01.

13.51 D. Miedwiediew rozmawiał też z Bronisławem Komorowskim – informuje Interfaks.

13.46 O kilka godzin przyspieszony został powrót pociągu specjalnego, którym przedstawiciele rodzin pomordowanych w 1940 r. oficerów udali się do Smoleńska na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pierwotnie powrót był planowany na godz. 20. Pociąg wyruszy do Warszawy ok. godz. 17. W pociągu specjalnym wyruszyło do Katynia ponad 400 osób – rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, żołnierze Wojska Polskiego oraz harcerze i wolontariusze.

13.45 Bartosz Arłukowicz mówi w TVN24: Wszyscy dzwonią i mówią, że jadą. I nikt nie wie po co. Ci, którzy pojechali do domu, wracają. To niesamowite. Mam taką potrzebę, żeby być dziś w Sejmie – powiedział poseł.

13.43 Komorowski nie powiedział, kiedy ogłosi datę przedterminowych wyborów.

5.05MB

13.42 Dziś jesteśmy zjednoczeni, razem. Nie ma lewicy, nie ma prawicy – mówił marszałek Bronisław Komorowski, który teraz pełni obowiązki głowy państwa. Ogłosił tygodniową żałobę narodową. Zacznie się dziś o godz. 18 i potrwa do 16 kwietniaCZYTAJ WIĘCEJ

13.40 Ten samolot nie powinien lecieć. Nie można oszczędzać na takich zakupach – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Ale nie szukajmy winnych. Ci, którzy wierzą, powinni się modlić – dodała w TVN24.

13.36 – Cały czas na lotnisku do niczego nie jesteśmy dopuszczeni do wraku – relacjonuje Agnieszka Lichnerowicz z TOK FM. Trwają oględziny szczątków maszyny. Ciała cały czas tam są.

13.28 “Był głuchy stuk i buchnął płomień” – świadkowie o katastrofie CZYTAJ

13.24 Znaleziono czarną skrzynkę samolotu - poinformowała agencja Interfaks.

13.18 “Polskę spotkało wielkie nieszczęście – pisze Adam Michnik, redaktor naczelny “Gazety Wyborczej”. CZYTAJ WIĘCEJ

13.15 Józef Kowalczyk, nuncjusz Apostolski: “Oddali życie w imię prawdy i wolności” WIĘCEJ

13.13 Dziś po południu w Warszawie będzie rozdawane specjalne wydanie bezpłatnego dziennika “Metro” oraz “Gazety Wyborczej” o katastrofie.

13.12 – Dzisiejszy dramat jest tragicznym zbiegiem okoliczności, który sprawia, że jego miejsce staje się mistyczne. Prezydent Rosji zapewnił, że zrobi wszystko, aby wyjaśnić okoliczności katastrofy – powiedział Miedwiediew.

13.10 Dmitrij Miedwiediew rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Zapewnił, że polscy prokuratorzy dostaną natychmiast wizy, aby móc pracować na miejscu tragedii.

13.09 Tłumy ludzi są pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.

13.04 W katastrofie zginęli też dowódcy wojska. Zastępcy przejmują dowodzenie.

13.01- Żal mi bardzo pani Anny Walentynowicz, żal – mówi Tadeusz Mazowiecki w TVN24. Wymienia kilka innych nazwisk.

12.55 – Dwóch przedstawicieli władz wyszło do dziennikarzy w Smoleńsku. Szef komisji śledczej przy tutejszej obwodowej prokuraturze potwierdził, że zginęło ponad 80 osób. Przedstawiciel tutejszego gubernatora dodał, że na miejsce ma przyjechać Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Spraw Nadzwyczajnych i Władimir Putin. Nie wyklucza się, że był to błąd człowieka dlatego, że załoga – jak twierdził – lądowała tu niejako na własną odpowiedzialność, ponieważ tutejsze lotnisko doradzało, żeby lądowali w Mińsku – relacjonuje reporterka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz.

12.52 Marek Suski, poseł PiS jest na miejscu, w Smoleńsku. – To największy dramat w historii Polski. Nie zginęło jeszcze tak wielu ludzi, którzy rządzili naszym państwem. Nie ma już Prezydenta, nie ma prezesa Narodowego Banku Polskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Gosiewskiego i innych – mówił zaraz po katastrofie Suski. – Jestem w tej chwili na mszy w Katyniu. Teraz tu wszyscy płaczą – dodał w rozmowie w GW Radom. Marek Suski na miejsce przybył nie rządowym samolotem, ale pociągiem.

12.50 To bardzo smutna lista nazwisk – mówi b. premier Tadeusz Mazowiecki w TVN24. – Straszna katastrofa. Polska bardzo wiele straciła dzisiaj. Zginęli na posterunku, kiedy jechali oddać hołd – dodał. – Mazowiecki mówi, że Lecha Kaczyńskiego poznał w 1980 roku. – Współczuję jego bratu. Różni mnie z nim wiele, ale to nie jest czas na różnice – mówił w TVN24.

12.45 Na miejscu katastrofy pracuje 134 ratowników i 50 sztuk sprzętu. Poza tym w akcji ratowniczej uczestniczą grupy operacyjne FSB, milicji i służb ratowniczych ze Smoleńska. Z Moskwy przylecą dwa śmigłowce ministerstwa ze specjalistami medycyny sądowej.

Miejsce tragedii:

fot. Gazeta.pl

12.43 Załoga samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego była informowana przez białoruskich kontrolerów lotu o niesprzyjających warunkach pogodowych i otrzymała propozycję, by wylądować w Moskwie albo w Mińsku – poinformowała agencja ITAR-TASS. Podała to rzeczniczka głównego zarządu ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie smoleńskim Irina Andrianowa. To załoga zdecydowała o lądowaniu w Smoleńsku

12.38 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło specjalną linię dla krewnych osób znajdujących się na pokładzie prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Nr.: 22-601 58 24, 22-601-58-37 785-700-604, 785-700-201, 785-700-199, 785-700-765.

12.33 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przesłał na ręce marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego kondolencje w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem.

12.29 Dzwon Zygmunta o godz. 12 obwieścił Krakowowi i Polsce żałobę – powiedział metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. – Co nam pozostaje: wielki ból i żałoba – powiedział metropolita krakowski.

12.28 Władimir Putin złożył kondolencje premierowi Tuskowi i całemu narodowi polskiemu.

12.25 Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożył kondolencje. Zginął ” jego przyjaciel i wielki polski polityk, prezydent Polski, Lech Kaczyński”. WIĘCEJ

12.23 Na miejsce katastrofy leci naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych w celu wzięcia udziału w oględzinach i zabezpieczeniu materiału dowodowego – poinformował płk Mikołaj Przybył z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

12.20 Zebrani na cmentarzu w Katyniu wyruszają do Smoleńska

12.18 Na miejscu jest reporterka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz. Dziennikarzy nie wpuszczano na lotnisko teren jest otoczony. Miejsce katastrofy jest widoczne z daleka. – Widać z daleka szczątki samolotu. Świadkowie mówią, że samolot krążył wokół lotniska. Nie wiadomo, czy nie mógł wylądować. Niektórzy mówią że gubił paliwo, w momencie podchodzenia do lądowania zahaczył lewym skrzydłem o drzewo i runął rozpadając się na kawałki – relacjonuje w TOK FM Marcin Wojciechowski z “Gazety Wyborczej”.

12 .16 Posłanka Beata Kępa w TVP Info płacze. Wymienia nazwiska partyjnych kolegów. Łamie się jej głos.

12.12 W całym kraju odwoływane sa imprezy kulturalne i sportowe. WIĘCEJ

12.10 96 ofiar – to najnowszy bilans podawany przez rosyjskie władze w Smoleńsku.

12.05 Arcybiskup, metropolita warszawski, Kazimierz Nycz apeluje o modlitwę za tych, którzy zginęli i za ich rodziny. – To jest wydarzenie o wielkich konsekwencjach. Ważne, żeby modlitwa obejmowała wszystkich i całą naszą Polskę kochaną. Bądźmy solidarni. Nie wiem, czy są katastrofy o podobnym wymiarze – mówił Nycz. WIĘCEJ

Nycz: Musimy być teraz razem (Polsat News)

12.03 Z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostaną ogłoszone przyspieszone wybory, powiedział rzecznik rządu, Paweł Graś. – Marszałek już automatycznie przejął obowiązki prezydenta – powiedział Graś. WIĘCEJ

11.49 Kwaśniewski pytany przez Jacka Pałasińskiego, dlaczego nie było go w prezydenckim tupolewie – Bo nie zostałem zaproszony, ale nie rozmawiajmy o tym teraz – mówił w TVN24.

Kwaśniewski: Zginęli wybitni ludzi, czas na prawdziwą solidarność

11.46 Minuta ciszy w TVN24.

11.44 Marek Jurek – Oni nie powinni lecieć razem – mówił w TVN24.

11.43 Dramat ludzi, dramat rodzin, dramat w państwie – mówi Józef Oleksy – To może zaszkodzić sprawności niektórych służb przynajmniej na jakiś czas – mówił w TVN24.- Dlaczego tak się działo, że te maszyny latały, skoro było wiadomo, że są w fatalnym stanie.

Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył

11.38 Setki osób gromadzą się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Mieszkańcy stolicy przynoszą bukiety kwiatów, wielu modli się w ciszy i skupieniu.

11.37 Na cmentarzu wojskowym w Katyniu, krótko po godzinie 12.30 czasu lokalnego, rozpoczęła się masz święta w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

11.36 Przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi – poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji. – Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd załogi w czasie manewru lądowania – przekazał rozmówca agencji.

Katastrofa pod Smoleńskiem (wideo, cyt. Polsat News)

11.35 Żałoba na stronie prezydent.pl. “Ciągle czekamy na potwierdzone informacje o liczbie ofiar. Głęboko wierzymy, że nie są prawdziwe nieoficjalne informacje o tym, że nikt z obecnych na pokładzie nie przeżył. Gdy tylko dostaniemy potwierdzone dane o liczbie ofiar i poszkodowanych, poinformujemy o nich na stronie.”

11.33 Premier Donald Tusk odbył długą rozmowę telefoniczną z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu Tu-154 – poinformowało przed południem Centrum Informacyjne Rządu.

11.30 Kwaśniewski mówi w TVN24, że marszałek Sejmu ma 14 dni na ogłoszenie daty nowych, przeterminowych wyborów. Muszą się one odbyć w ciągu 60 dni od ogłoszenia decyzji.

11.23 Flaga na Pałacu Prezydenckim opuszczona do połowy masztu. Nie ma na razie informacji o żałobie narodowej. Decyzję taką może podjąć marszałek Bronisław Komorowski, który teraz jest osobą pełniącą obowiązki prezydenta.

11.17 Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent mówi w TVN24: To dramatyczny, przeklęty Katyń. – Znajomi do nas dzwonili, pytali, czy nas tam nie ma. Każda następna minuta była bardziej dramatyczna – mówił.- TO jest rana, którą będzie trudno zabliźnić.

‘Wypadek jak za czarnego snu, to miejsce jest przeklęte’

11.10 Posiedzenie rządu zaplanowano na godz. 13.

11.08 – Na pokładzie wg listy pasażerów 89 osób, jedna się nie stawiła – mówił Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ. – Wszystkie 88 osób, które znajdowały się na pokładzie zginęły – dodał. Na pokład nie wsiadła Zofia Kruszyńska z Kancelarii Prezydenta.

11.04 Rosyjska prokuratura podała, że na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu wysłano najbardziej doświadczonych śledczych.

11.00 Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, zwrócił się do prokuratora generalnego, by wszczęte zostało śledztwo ws. katastrofy prezydenckiego samolotu.

10.58 Msza św. żałobna za ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego odbędzie się o godzinie 17.30 w Katedrze Wawelskiej. Nabożeństwo koncelebrował będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

10.55 – Polski samolot prezydencki Tu-154 rozbił się w czasie czwartego podejścia do lądowania na lotnisku Siewiernyj koło Smoleńska – poinformowała telewizja Wiesti-24. Do katastrofy doszło w warunkach gęstej mgły – przekazała stacja.

10.53 Lech Wałęsa – To nieszczęście drugie po Katyniu. Zginęła elita naszego kraju – mówił w TVN24. – Strata wielka dla narodu – dodał.WIĘCEJ

10.51 Prezydent Polski Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej w Rosji, poinformował rzecznik regionu Smoleńsk, gdzie doszło do katastrofy.

10.47 Tadeusz Cymański z PiS – Nie chce się wierzyć, że to wydarzenie miało miejsca. Może nas skłoni do refleksji, że nie jesteśmy reżyserami własnego życia – mówił.

10.45 Premier płakał, kiedy się o tym dowiedział – mówi Radosław Sikorski w Radiu Zet. WIĘCEJ

10.40 Według władz Smoleńska na razie nie odnaleziono “czarnych skrzynek” prezydenckiego Tupolewa.

10.39 Paweł Graś, rzecznik rządu, mówi w TVN24 – Wszyscy ministrowie jadą do Warszawy. Marszałek Komorowski jest w kontakcie z premierem. Jedzie do Warszawy.

- Dla wszystkich to potężny szok – mówił. Potwierdził wszystkie nazwiska przedstawicieli Parlamentu, najwyższych władz, członków rodzin katyńskich, funkcjonariuszy BOR – mówił.

10.38 Wszystko wskazuje na to, że prezydencka para nie żyje – powiedział rzecznik MSZ.

10.37 Miller w TVN24 mówił, że za wcześnie, by mówić, kiedy odbędą się wybory prezydenckie.

10.35 Jerzy Szmajdziński obchodził wczoraj urodziny – mówił Leszek Miller w TVN24.

10.34 Stefan Niesiołowski w TVN24: – Nie mogę mówić składnie, to straszne, straszne – mówi łamiącym się głosem. – Brakuje słów. Spory są nieważne, kłótnie są nieważne, trzeba się modlić – dodał. – Trzeba oddać hołd tym, którzy zginęli.

10.33 Na miejscu katastrofy pracują służby ratownicze. Nad lotniskiem wciąż unosi się mgła.

10.31 Korespondent Faktów relacjonuje z miejsca katastrofy – Jest tutaj atmosfera ponura. Dziennikarze nie mogą podejść do wraku – mówi Andrzej Zaucha.

10.29 Na pokładzie byli też Izabela Jaruga-Nowacka.

10.27 TVN24 pokazuje zdjęcia z miejsca katastrofy. Z samolotu zostały tylko kawałki, zgliszcza. Na miejscu na razie panuje chaos.

10.22 Agencja Reuters podaje, że zginęło około 130 osób. Informację przekazały władze okręgu smoleńskiego. Na pokładzie samolotu były 132 osoby.

10.20 Według nieoficjalnych informacji lotnisko w Smoleńsku nie jest przygotowane na lądowanie samolotów przy mgle.

10.19 Zgodnie z Konstytucją władzę w Państwie przejmuje Marszałek Bronisław Komorowski.

Konstytucjonalista: Będą przyspieszone wybory

10.17 Mówi, że zna pełną listę nazwisk, ale nie chce jej upubliczniać – Najpierw podamy te informacje rodzinom – mówił Borusewicz.

10.16 Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu mówił w TVN24 – Straszna, niespodziewana tragedia.

10.15 W lesie katyńskim, gdzie miały odbywać się uroczystości trwa mdlitwa. Ludzie płaczą.

10.12 Najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy prezydenckiego samolotu – poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. W resorcie organizuje się sztab kryzysowy.

10.08 Zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Wszyscy ministrowie są w drodze do Warszawy.

10.02 Na pokładzie byli: para prezydencka, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, posłowieZobacz wstępną lista nazwisk pasażerów samolotu

10.00 Prócz prezydenckiej pary wraz z Lechem Kaczyńskim w Katyniu mieli być m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego biskup i generał brygady Miron Chodakowski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz szef NBP Sławomir Skrzypek.

9.54 Samolot rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego.

9.50 Premier Donald Tusk leci z Gdańska do Warszawy – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Uczestnicy uroczystości katyńskich modła się za dusze ofiar.

9.40 Ciała są wydobywane.

9. 28 Gazecie.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski mówi, że samolot przy lądowaniu zahaczył o drzewa. – Wygląda to bardzo źle – powiedział rzecznik MSZ. – Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewo. Pożar jest już ugaszony – powiedział PAP Paszkowski.

9.23 Pierwsza pilna informacja – samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku.

Oceń artykuł:

tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters