Trzecia czarna skrzynka w nocy dotrze do Polski

Publikacja w serwisie: 15 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Czy piloci wiedzieli, że się rozbiją? (trzecia czarna skrzynka) » Czarna skrzynka – dane techniczne » Prokurator generalny: Udało się wydobyć 87 z 96 ciał, odnaleziono trzecią czarną skrzynkę » PRAWDA O “DRUGIM KATYNIU” WYWOŁAŁABY TRZECIĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ » “Słyszeliśmy nieludzkie krzyki przerażenia i bólu” » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » Najnowsza rekonstrukcja katastrofy samolotu w Smoleńsku (wideo) » “Samolot nie mógł rozpaść się na kawałki” » Szczątki tupolewa wrócą do Polski » Nie tylko polski samolot miał problemy? » Akcja “Wprost” i rosyjskich portali: szalony generał zniszczył polski samolot rządowy » Strzały na miejscu katastrofy? – nowe zeznania rosyjskich milicjantów » w ręce prywatnych osób trafiło wiele kawałków prezydenckiej maszyny » To był wyrok śmierci dla Tu-154 » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » Polskie medale dla Rosjan za pracę w Smoleńsku » Gdyby przyrządy w samolocie pracowały prawidłowo, pilot wiedziałby, że schodzi poniżej poziomu lotniska » Polscy archeolodzy nie mają zgody na wjazd do Smoleńska » Prawda należy do Rosjan » Luka po państwie » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Wnioski z eksperckiej analizy ostatniej fazy lotu prezydenckiego Tu-154M » “Po tragedii zawsze pojawiają się teorie spiskowe” » Jak długo będziemy czekali na prawdę o Smoleńsku? Bogusław Wołoszański » Mam wrażenie, że mataczą ws. katastrofy smoleńskiej » Raport MAK nie wiąże Polski » Zginęła elita Polski » Jak ściągnąć czarne skrzynki do Polski » Polski punkt konsularny w Smoleńsku » Czy wrak w końcu wróci do Polski? » Kiedy czarne skrzynki trafią do Polski? » Zmiana raportu MAK celem strategicznym dla Polski » Bogdan Klich: CHODZIŁO O SKOMPROMITOWANIE POLSKI » Polski raport inny, czyli jaki? » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Błędne porozumienie rządu Polski z Rosją » To był zamach – mówią eksperci polski i niemiecki » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » CNN: “Stoimy u boku Polski w czasie smutku” » LIST Z POLSKI – spotkanie z reżyserem Mariuszem Pilisem » Rosja wyśle do Polski kolejne akta ws. katastrofy Tu-154 » “Polski dyplomata namawiał do zniszczenia nagrań ze Smoleńska” » “List z Polski” – FILM z POLSKIMI NAPISAMI do pobrania » Rosjanie: prawda o katastrofie może być gorzka dla Polski » “List z Polski” – polskie napisy – wersja online [YouTube] » Polski rejestrator szybkiego dostępu zarejestrował wszystkie dane? » Powrót czarnych skrzynek do Polski jest “sprawą fundamentalną” » Polski wątek zbrodni smoleńskiej: Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Trzecia czarna skrzynka z prezydenckiego samolotu Tu-154 jeszcze dziś dotrze do Polski – informuje Prokuratura Generalna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stanie się to późnym wieczorem albo w nocy.

Dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON pułkownik Wiesław Grzegorzewski tłumaczy, że trzecia skrzynka to tak zwany rejestrator szybkiego dostępu, który skonstruowano w Polsce. – Jest to nowoczesny sprzęt, coś w rodzaju dysku flash – powiedział Grzegorzewski. – Rejestruje dla celów szkoleniowych, jak również technicznych i bieżących, parametry techniczne samolotu.

Jest to nowoczesny sprzęt, coś w rodzaju dysku flash (…) Niestety, ten rejestrator nie rejestruje rozmów

Płk Wiesław Grzegorzewski

Niestety, ten rejestrator nie rejestruje rozmów – te są tylko w rekorderach katastroficznych – mówił.

- W Tupolewie jest standardowo pięć skrzynek rekordowych. Część są to skrzynki tzw. eksploatacyjne, robocze, które nie mają przetrwać, natomiast dwie są tak zbudowane, by przetrwać najtrudniejsze chwile w momencie katastrofy – powiedział Grzegorzewski. – Ten trzeci – który się zachował, służy technikom do tego, by jak przygotowuje się samolot do lotu, czy zaraz po locie, wrzucić dane na twardy dysk komputera – wtedy wyświetlają się natychmiast informacje czy samolot jest sprawny, czy nie. Albo świeci na zielono, albo pali się lampka na czerwono i trzeba wyjaśniać co jest nie tak, jakie jest odchylenie od normy, jaki parametr jest przekroczony i co trzeba zrobić, żeby to naprawić – dodał.

W codziennym użytkowaniu Tu-154 pozwala każdorazowo określić, czy maszyna jest sprawna przed lotem czy nie. Po włączeniu skrzynki zapala się czerwone lub zielone światło.

Dwie pozostałe czarne skrzynki z Tupolewa są nadal badane w Rosji przez specjalistów. Trzecia skrzynka z uwagi na mniej skomplikowaną budowę będzie z pewnością odczytana szybko – wyjaśnił pułkownik Grzegorzewski.

Z informacji podanych przez Prokuraturę Generalną skrzynka będzie przebadana w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych.

Z odczytów przeprowadzonych do tej pory w Rosji wynika, iż piloci przed samą katastrofą zdawali sobie sprawę, że samolot może uderzyć w ziemię. Żaden z polskich prokuratorów pracujących na miejscu nie chce jednak powiedzieć, czy wiedzieli o tym tylko piloci czy też reszta pasażerów.

Jak mówił przebywający obecnie w Moskwie Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski przez 3 do 5 sekund mogła trwać chwila, przez którą załoga prezydenckiego samolotu wiedziała już, że dojdzie do katastrofy. Jak mówił “Gazecie Wyborczej” płk Zbigniew Rzepa, prokurator wojskowy, który bierze udział w badaniu przyczyn katastrofy, końcówka zapisu na taśmie “była dramatyczna”.

Rzepa pytany, czy fragmenty rozmów z kabiny to rozmowy między pilotami, czy też między nimi a którymś z pasażerów, odparł, że są to “na pewno rozmowy samych pilotów”. Zaś to, czy oni rozmawiali jeszcze z osobą trzecią, będzie jasne “na 100%”, kiedy uda się zsynchronizować zapisy rozmów z czasem lotu.

Śledczy nie chcą też spekulować na temat ewentualnych “nacisków” na dowódcę samolotu.

Część prokuratorów jest w drodze do Polski. W Moskwie zostaje Naczelny Prokurator Wojskowy, pułkownik Krzysztof Parulski.

(bart)

wiadomosci.wp.pl

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters