“Źródłem decyzji był Kaczyński”

Publikacja w serwisie: 15 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Nie ustają protesty. “Kaczyński na Powązki” » “Tragedia w Smoleńsku to nie wypadek, a rezultat błędnych decyzji”. Wałęsa w TOK FM » Podsumowanie uzasadnienia decyzji o umorzeniu cywilnego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej » Prokurator Marek Pasionek odwołał się decyzji szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej » Lech Kaczyński – Akt zgonu nr 923 » Kaczyński wczoraj i dziś » Background about Kaczynski activity » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje » Genitalia tak, Kaczyński nie – Mirosław Kokoszkiewicz » Jarosław Kaczyński nad trumną brata » Jarosław Kaczyński o katastrofie pod Smoleńskiem » Czy Lech Kaczyński ma krew na rękach? » Kaczyński: akcja policji to fortel » LECH KACZYŃSKI W ŚMIERTELNEJ PUŁAPCE » Jarosław Kaczyński w rozmowie z Blogpress.pl » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje » L. Kaczyński w Gruzji: jesteśmy tu po to, by walczyć » Jarosław Kaczyński: nie straszcie nas wojną » Jarosław Kaczyński zidentyfikował ciało brata » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » PREZYDENT LITWY: KACZYŃSKI NIE ROZKAZYWAŁ PILOTOM » Sławomira Skrzypka pożegnał Jarosław Kaczyński » Jarosław Kaczyński – Przesłuchanie w prokuraturze wojskowej » Jarosław Kaczyński dla Salon24: Czas porozumienia » Robert Pazik kontra śp. Lech Kaczyński » L’omicidio di Kaczyński é nello stile di Piutin » Jarosław Kaczyński – Smoleńsk to tysiąc afer Rywina » [English] Romanian Global News: Both Brothers Kaczyński Were to Die » Prezydent Lech Kaczyński: W Gruzji strzelali Rosjanie » Jarosław Kaczyński: Rząd Tuska zachowuje się jak wystraszony piesek » Jarosław Kaczyński nie pojawił się na odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Jarosław Kaczyński: Informacje rządu miały charakter wyraźnie zamierzonej prowokacji » Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył » Jutro Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany przez prokuraturę w sprawie telefonu śp. Lecha Kaczyńskiego » Jarosław Kaczyński: Rozmawiałem z bratem 15 minut przed katastrofą. Nie było najmniejszych oznak niepokoju » EKSPERCI BARDZO OSTRO O SŁOWACH PREZESA PIS WS. KATASTROFY: “Jarosław Kaczyński tego nie pojmie. Choćby chciał” » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

NAŁĘCZ: DECYZJA WS. WAWELU POLITYCZNA

TVN24
- Tego nie powinno być, tylko, że ci ludzie nie sami z siebie złamali tę atmosferę żałoby. Źródłem tej decyzji był Jarosław Kaczyński – człowiek zrozpaczony, brat, ale świadomy polityk, były premier, może przyszły. Takiemu człowiekowi nie wolno nie myśleć w kategoriach politycznych – tak decyzję o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu komentował w TVN24 Tomasz Nałęcz.

Od wtorku trwa dyskusja, czy wyznaczenie Wawelu jako miejsca, gdzie spoczną tragicznie zmarli prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, było dobrą decyzją. W wielu miastach, choć głównie w Krakowie, odbywają się protesty przeciw niej

Goście “Rozmowy Rymanowskiego” były minister kultury, obecnie członek Polski Plus – Kazimierz Michał Ujazdowski i kandydat SDPl na prezydenta – Tomasz Nałęcz zgodnie stwierdzili, że debata o tym, która rozgorzała zaledwie trzy dni po tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem i na początku żałoby narodowej, jest nie na miejscu.

“Zaczęło się kiedy…”

Tomasz Nałęcz próbował jednak wskazać moment rozpoczęcia tego sporu.
- Ci ludzie nie sami z siebie złamali tę atmosferę żałoby. Źródłem tej decyzji był Jarosław Kaczyński – człowiek zrozpaczony, brat, ale świadomy polityk, były premier, może przyszły. Takiemu człowiekowi nie można nie myśleć w kategoriach politycznych – mówił Nałęcz.

- Nic nie uzasadnia protestów ulicznych. To czas modlitwy, a dla niewierzących zadumy i hołdu. Mam nadzieję, że są grupy, do których można apelować, aby od jutra był spokój. Kardynał Dziwisz podjął decyzję, moim zdaniem słuszną i dobrą, i miarą odpowiedzialności jest jej uszanowanie – odpowiadał Kazimierz Michał Ujazdowski.

Historia rozstrzygnie?

Były minister kultury tłumaczył też dlaczego według niego decyzja jest słuszna.
- Są dwa względy: po pierwsze nadzwyczajność tej tragicznej śmierci, czyli wymowa tego co się stało – prezydent RP walczący o prawdę historyczną ginie w tym miejscu lecąc tam na obchody. Po drugie: prezydent Kaczyński był politykiem skutecznie upominającym się o przywrócenie prawdy historycznej i uważał, że przesłanie “Solidarności” jest aktualne i żywe i wierzył w polskie ambicje i podmiotowość państwa polskiego – mówił. – Pochówek na Wawelu to ukoronowanie Polski prawdziwej, tej która oparła się nazizmowi, komunizmowi i zorganizowała “Solidarność”. Nie widzę polityczności, tylko uhonorowanie wysiłku wolnościowego – dodał.

Tomasz Nałęcz nie chciał podejmować polemiki, tłumacząc, że o zmarłych wypada tylko mówić dobrze. Przypomniał tylko podobny fakt z historii: kłopot przy pogrzebie Piłsudskiego polegał na tym, ze nie czekając na osąd historii “dali” mu Wawel. O to samo chodzi protestującym dziś. Ci ludzie inaczej postrzegają patriotyzm, to nie była fortunna decyzja, ale niech tak będzie, oby historia pokazała, że słusznie – powiedział.

mkg/tr

Oceń artykuł:

tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters