Co stało się pod Smoleńskiem?

Publikacja w serwisie: 16 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Zakończyły się czynności śledcze na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Czy Bóg był pod Smoleńskiem? » PETYCJA DO KONGRESU USA WS. KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM » Trzy zamachy przed Smoleńskiem » Jarosław Kaczyński o katastrofie pod Smoleńskiem » Tragedia pod Smoleńskiem. Prezydent nie żyje » Katastrofa pod Smoleńskiem. To nie było lądowanie. Cz.6. » Katastrofa pod Smoleńskiem. Wina Rosjan czy Polaków? » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » Polska żegna ofiary katastrofy pod Smoleńskiem » Petycja do Kongresu USA w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem [treść] » Niebo nad Smolenskiem dzien po katastrofie prezydenckiego samolotu » Moskwa: zakończyło się pożegnanie 21 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem » Czy Rząd Tuska brał udział w zamachu pod Smoleńskiem? » Posłowie, którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem » Międzynarodowa komisja ds. katastrofy pod Smoleńskiem może uratować śledztwo » Konwencja a status lotu – Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w świetle prawa międzynarodowego » RMF: Terenu katastrofy pod Smoleńskiem nie ogrodzono bo nie chciała tego Polska. Komorowski: wszystko w porządku » Rządowa komisja badająca katastrofę pod Smoleńskiem działa nielegalnie – orzekło Biuro Analiz Sejmowych. » Węgry: Na uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem nie było przedstawiciela ambasady, bo konsul wolała być na… wyścigach Formuły 1 » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Z chaosu informacyjnego wyłaniają się fakty, mam nadzieję, że to są fakty. Przynajmniej wiadomości, które się powtarzają. Straciliśmy głowę Państwa i wiele zasłużonych i ważnych dla naszego Państwa osób; ważnych dla wojska, polityki, sportu, kultury, etc… Pilot prezydenckiego samolotu Tu-154M wleciał w strefę obszaru kontroli w Smoleńsku 50 kilometrów od lotniska…

Kontroler lotu poinformował polską załogę o bardzo trudnych warunkach atmosferycznych panujących w jego rejonie i zalecił lądowanie na innym, najbliższym lotnisku. Kapitan podjął decyzję, że spróbuje wylądować. W lotnictwie istnieje krytyczny moment decyzji, kiedy to pilot jeśli nie widzi pasa startowego jest zobowiązany włączyć pełen ciąg silników i zwiększyć pułap w celu oddalenia się na inne lotnisko. Jeśli nie, to już wtedy musi wylądować. Inaczej nie zdoła już wyprowadzić maszyny.

Dlaczego piloci na jakiś czas przed katastrofą przestali rozmawiać z kontrolą ruchu lotniczego? Czy walczyli z maszyną? Czy skupili się tylko i wyłącznie na walczeniu o wyprowadzenie maszyny? Jeśli tak było, to już wtedy zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji.

Samolot, zatem, zamiast zwiększyć ciąg silników i pułap, kontynuował podejście do lądowania. Dlaczego? Do końca chcieli wylądować mimo braku widoczności pasa? Za wszelką cenę? Piloci 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Taktycznego nie zdecydowaliby się na ryzyko. Nie wierzę w to, po prostu. Wiemy, że się spieszono, że zostało około pół godziny do rozpoczęcia obchodów 70 rocznicy mordu w Katyniu. Czy pośpiech miał tu znaczenie? Czy samolot się zepsuł? Czy coś zawiodło w 20 letnim samolocie. Mogło, ale przecież 4 miesiące temu przeszedł remont kapitalny.

Pilot nie zdołał poderwać, z jakiejś przyczyny, maszyny. Co się stało? Pochodził do lądowania kilka razy, podobno… W końcu znalazł się za nisko i ścinał drzewa lewym skrzydłem. Czy zahaczył przy wykonywaniu zwrotu? Potem spadł z niskiej wysokości, rozpadł się i wybuchł. Szczątki rozrzucone zostały w odległości kilkuset metrów od siebie.

Lądowali na lotnisku betonowym o długości 2,5 kilometra. Nad lotniskiem zalegała mgła. Dodać należy, że na smoleńskim lotnisku brak było, lub nie był kompatybilny z polskim rządowym Tu-154, przeciwmgielny system ILS.

Symulacja katastrofy Tu-154 wykonana dla gazeta.pl

Poczekajmy, może dowiemy się wkrótce więcej… Oddajmy hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Wywieśmy flagi przepasane kirem. Bądźmy razem… Bądźmy zjednoczonym w bólu narodem…

Łukasz Żurawicz

samoloty.pl

Oceń artykuł:
(4.00)
głosów: 2
tagi: , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters