Prof. Lebiediewa: Ten wstrząs musi nas zbliżyć

Publikacja w serwisie: 18 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , ,

Jako tragiczną szansę, która może zaowocować zbliżeniem Polski i Rosji, określa katastrofę pod Smoleńskiem prof. Natalia Lebiediewa z Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk. Ta ogromna tragedia była wstrząsem dla wszystkich w Rosji – od zwykłych obywateli po nasze władze (…) Ten wspólny ból nie może nas nie zbliżyć – twierdzi autorka wielu publikacji o zbrodni katyńskiej.

Zdjęcie

    /PAP/EPA
/PAP/EPA

Zaznacza, że jest to “tragiczna szansa” na polepszenie stosunków i lepiej byłoby, aby zbliżenie obu krajów nie dokonywało się tak wielkim kosztem. Tym bardziej nakłada to na nas ogromną odpowiedzialność – podkreśla.

Zdaniem rosyjskiej historyk, w następstwie ostatnich wydarzeń może pojawić się wzajemne zrozumienie i poczucie jedności. Ze strony Polski nie będzie takiego poczucia, że jesteśmy zawsze wrodzy wobec niej. Ze strony Rosjan nie będzie wrażenia, że Polska i tak zawsze uważa nas za wroga, a więc dlaczego mielibyśmy jej wyjść naprzeciw – uważa prof. Lebiediewa. Zaznacza też, że “konieczny jest wzajemny ruch”, chęć – zarówno w Polsce, jak i w Rosji – by nie ranić uczuć drugiej strony. Z waszej strony powinna być to pewna rozwaga, z naszej – wola zrobienia czegoś więcej na rzecz współpracy z Polską – twierdzi historyk.

Prof. Lebiediewa podkreśla, że problemy między narodami poprawiają się z wielkim trudem, a zbrodnia katyńska jest właśnie takim problemem. Według niej, tylko prawda o Katyniu – bez podejrzeń, że nie wszystko zostało ujawnione czy opisane – zbliży Polaków i Rosjan. Z archiwów państwowych znamy wszystko. Nie ma tam nic więcej ponad to, co już opublikowaliśmy i opisaliśmy. Pozostają jakieś archiwa służb specjalnych czy centrów obwodowych, gdzie jeszcze się nie dostaliśmy, a także archiwum prezydenckie – możliwe, że tam będzie coś nowego. Mam nadzieję, że w nowej sytuacji będzie możliwy dostęp do tych archiwów – mówi prof. Lebiediewa.PAP
Oceń artykuł:

tagi: , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters