Przerwana rozmowa z wieżą

Publikacja w serwisie: 18 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Katastrofa samolotu Tu-154 – rozmowa z kotrolerem lotu » Rozmowa Krzysztofa Skowrońskiego z Rafałem Rogalskim » WIEŻA NAPROWADZAŁA TU-154 DO ZDERZENIA Z ZIEMIĄ » Wieża podawała mylące komunikaty » FAŁSZYWA WIEŻA KONTROLI LOTÓW » FAŁSZYWA WIEŻA KONTROLI LOTÓW » Wieża miała obowiązek zamknięcia Siewiernego » Wieża zadała Arkowi kurs na śmierć » Rozmowy między pilotami Tu-154, Jaka-40 i wieżą kontroli lotów w Smoleńsku » Rozmowa sponsorowana » Rozmowa z konstruktorem urządzenia » Rozmowa z Dariuszem Wernickim » ROZMOWA Z KONTROLEREM LOTU ZE SMOLEŃSKA » NIEZALEŻNA TV: ROZMOWA Z MECENASEM ROGALSKIM » Rozmowa Niezależna – Antoni Macierewicz » Rozmowa z ekspertem od systemów nawigacji satelitarnej » Rozmowa z Andrzejem Melakiem, współzałożycielem Stowarzyszenia Katyń 2010. » Rozmowa z gen. broni Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą Wojsk Lądowych » Skąd wiadomo, czego dotyczyła rozmowa, skoro nikt jej nie słyszał? » Seremet: Dotąd nie natrafiono na kadr z nagraną rozmową Błasika i Protasiuka » Rozmowa telefoniczna między z-cą D-cy Bazy a oficerem operacyjnym po odesłaniu Iła-76 na lotnisko zapasowe » W samolocie nie było wybuchu ani pożaru » Kommiersant » Moscow Times » Tragedia w Smoleńsku. Zagraniczne gazety spekulują na temat przyczyn katastrofy » Ktoś mógł przeżyć katastrofę? Kto i dlaczego strzelał? » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » Prasa w UK: pierwsze teorie spiskowe » Śledczy wciąż intensywnie pracują na miejscu katastrofy » Smoleńsk: wersje alternatywne i teorie spiskowe » Zakończyły się czynności śledcze na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem » Sprawę powinna badać międzynarodowa komisja » Identyfikacja trwa » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » Masowy grób ofiar stalinizmu znaleziono w Rosji » Potwierdzenie hipotezy o zamachu elektronicznym » Piloci prezydenckiego Tupolewa mogli zostać wprowadzeni w błąd ? » “Uspokój się …” » Amatorski film z miejsca katastrofy – Smoleńsk 10.04.2010. » W Smoleńsku rekonstruują Tu-154 » “Nie możemy zbagatelizować tego filmu” » Trasa lotu samolotu » Komunikat Wojskowej Prokuratury Okręgowej » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Polscy eksperci pracujący przy śledztwie w Moskwie potwierdzają: piloci Tu-154M ignorowali rekomendacje wieży kontrolnej lotniska Siewiernyj w Smoleńsku.

Ich zdaniem przyczyną katastrofy były bardzo złe warunki atmosferyczne, które doprowadziły do błędu pilota.

Specjaliści z Komisji Badania Wypadków Lotniczych odsłuchali już nagrania rozmów pilotów prezydenckiego samolotu z wieżą kontrolną. Zostały nagrane na jednej z trzech czarnych skrzynek. Twierdzą, że polska załoga ignorowała kolejne ostrzeżenia kontrolera, który rekomendował im skierowanie się na lotnisko zastępcze – w Mińsku lub Moskwie. Nad Smoleńskiem zalegała gęsta mgła. Nasi rozmówcy ujawniają też, że w pewnym momencie piloci przestali odpowiadać na wezwania wieży.

Czy dane były prawidłowe?

Ale to nie koniec ustaleń. Prokuratorzy i eksperci zapewniają, że chcą dokładnie sprawdzić, w jaki sposób wieża kontrolna przekazywała załodze dane o odległości samolotu od pasa startowego. – Nie możemy wykluczyć hipotezy, że piloci zostali wprowadzeni w błąd lub po prostu źle usłyszeli kolejne liczby od naprowadzającego ich kontrolera – mówi nam jeden z oskarżycieli nadzorujący polskie śledztwo. Lotnisko Siewiernyj korzysta z radarowego systemu naprowadzania rodem jeszcze z czasów Układu Warszawskiego. – To kontroler lotu naprowadza załogę samolotu na pas startowy, podając przez radio odległość – tłumaczy Tomasz Hypki, ekspert „Skrzydlatej Polski”.

Nie milkną spekulacje, czy dowódca Tu-154M kpt. Arkadiusz Protasiuk nie został zmuszony do lądowania na lotnisku. Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział badania fonoskopijne nagrań z czarnych skrzynek. – Obecnie nie ma danych, z których wynikałoby, że na pilotów była wywierana presja. Jednak eksperci będą próbowali wychwycić tło rozmów z kabiny i przedziału pasażerskiego, tak by ustalić, czy padały jakieś sugestie wobec pilotów – mówił wczoraj.

Identyfikacja ze zdjęć

Identyfikacja ciał trwała przez cały dzień w moskiewskim biurze ekspertyz sądowych. W południe minister zdrowia Ewa Kopacz ogłosiła, że rodzina i najbliżsi współpracownicy rozpoznali ciało Marii Kaczyńskiej. – Część rodzin poprzestała na identyfikacji ze zdjęć. Po prostu ciała ofiar są w koszmarnym stanie – mówi jeden z polskich urzędników zaangażowanych w operację przylotu najbliższych zmarłych do Moskwy.

Według ekspertów nawet jednak identyfikacja szczątków nie w każdym wypadku będzie możliwa. Dziewięć ciał jeszcze wczoraj wciąż przebywało pod wrakiem samolotu. W niedzielę i poniedziałek funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego gromadzili materiał DNA do badań porównawczych. – Były przypadki, że musieliśmy otwierać drzwi mieszkań i zabezpieczać DNA np. ze szczoteczek do zębów. Oczywiście działaliśmy na podstawie prokuratorskich nakazów – wyjaśnia oficer ABW. Wszystkie próbki zostały natychmiast przetransportowane do Rosji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2010-04-13
Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Pastutia :

  Ja swoje wiem… użyli tej broni magnetycznej i od razu wiadomo, stracili kontakt z wieżą, w ogóle samolot przestał działać, a -lampy wkręcili później bo wówczas widać by było że została użyta broń magnetyczna…

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • aa :

  YouTube

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • JU. :

  Załoga samolotu była maltretowana bronią elektromagnetyczną stąd te krzyki cierpiących ludzi ! Potem nastąpił wybuch i upadek samolotu jak zeznał świadek który widział ostatnie minuty lotu Tu 154 co świadczy, że mgły nie było a był dym palącej się trawy w lesie koło lotniska ! FSB-Putina mieli tyle czasu by zniszczyć zapis w czarnych skrzynkach to ludobócy kumple Tuska-STASI premiera PO-PSL ! Po odlocie Putina i Tuska zdemontowano radar naprowadzający samoloty, a tuż po strąceniu Tu 154 szybko ten radar zamontowano ! To 100 % zamach ! Putin+Tusk to terroryści !

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • heh :

  Ogólnie to nie wiadomo co już było prawdą ,a co plotką – przydałoby się jakieś porządne uporządkowanie -bo większość teorii to ktoś coś rzucił a reszta powtarza bez żadnego potwierdzenia – głupio później takie coś słuchać.
  Hmm o ile Rosje to dość trudno zrozumieć po co mieli by zabijać prezydenta i ludzi państwa które tak naprawdę prawie nic nie znaczy – tym bardziej ,że Rosja jest już bez tego jednym z najbardziej znaczących państw – i takie coś tylko mogłoby ich doprowadzić do zguby. Jednak Tusk i PO mieli w tym bardzo spory interes tym bardziej ,że Ci wielcy politycy PO co byli na pokładzie należeli do tych co krytykowali drogę jaką poszło PO – i właściwie wszystko pasuje jakby po patrzeć na tych co zgineli i ich stosunek do PO – tyle ,że to też domniemania i pewnie prawdy nigdy nie ujawnią :/
  Heh a i tak ktoś tam ciężko myślał jeśli to miałby być zamach – lepiej byłoby dać coś pilot tak aby padli jak samolot był bardzo wysoko – no wtedy jakby spadł to już nic by nie zostało …

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • iwona37 :

  Dziwne bo z tych stenogramów nie wynika,że piloci ignorowali rekomendacje z wieży-przeciwnie major Protasiuk perfekcyjnie przekazywał informacje.Natomiast czy wieża przekazywała informacje zgodne z prawdą????????Jestem przekonana,że nie, jest zbyt wiele zaniedbań w tej katastrofie,nikt nie wyjaśnia dlaczego zapis jest dłuższy niż taśma nagrywająca o 8 minut i 16 sekund!!Jak to możliwe???Dlaczego nie były odczytane czarne skrzynki rosyjskiego iła???Dlaczego nikt nie jest zainteresowany,co zerwało linię energetyczną,bo według stenogramów tu-154 był w tym czasie na wys.400m??Pilot z JAKA wypowiadał się,że słyszał silniki tu-154″jakby jeden zamilkł i potem huk”-czyżby urwał się środkowy silnik i spadając uszkodził linię energetyczną??? Im dalej w las-tym więcej drzew! W tym śledztwie też-coraz więcej pytań-niestety bez odpowiedzi!!

  Thumb up 0 Thumb down 1

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters