Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy?

Publikacja w serwisie: 20 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosja: przekazujemy dokumenty katastrofy “z dobrej woli”. Przepisy międzynarodowe mówią: to jest obowiązek » Cywilne śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej umorzone » Tusk ocenił, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej jest “najbardziej otwartym i z największym dostępem opinii publicznej do informacji” » Prywatne śledztwo ws. katastrofy wspiera 15 zagranicznych ekspertów » Międzynarodowa komisja ds. katastrofy pod Smoleńskiem może uratować śledztwo » Zaraz po katastrofie międzynarodowe organizacje i eksperci zaoferowali swoją pomoc. MAK te propozycje odrzucił, a polski rząd nie zaprotestował » Śledztwo we mgle » KTO PROWADZI ŚLEDZTWO?? » KTO ODDAŁ ŚLEDZTWO ROSJANOM? » Śledztwo nie odpowiada zachodnim standardom » Andrzej Seremet: ŚLEDZTWO NA PÓŁMETKU » Zamknięte śledztwo w sprawie zabójstwa E. Wróbla » KREATYWNE ŚLEDZTWO MAK, CZYLI ROSYJSKIE FAŁSZERSTWO PRZY STENOGRAMACH » Czy to Donald Tusk uzgodnił z Władimirem Putinem procedurę, która spowolniła śledztwo? » Minister sprawiedliwości w Sejmie argumentuje fakt, że śledztwo całkowicie pozostaje w ręku Rosji » Mogli uniknąć katastrofy Tu-154 » Zakończyły się czynności śledcze na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem » Śledczy wciąż intensywnie pracują na miejscu katastrofy » Tragedia w Smoleńsku. Zagraniczne gazety spekulują na temat przyczyn katastrofy » Poszatkowane śledztwo » Śledztwo, zamach a dezinformacja » Rząd fałszował śledztwo » Śledztwo na warunkach Moskwy » GDYBY ŚLEDZTWO WYKAZAŁO ZAMACH… » Rosyjskie śledztwo budzi wątpliwości » Śledztwo smoleńskie – umorzenie do sądu » Śledztwo smoleńskie w Izbie Reprezentantów » Polskie śledztwo warte funta kłaków… » Zuzanna Kurtyka: To śledztwo to wielki dramat » Śledztwo smoleńskie: Rosja prosi o akta » Śledztwo smoleńskie, czyli międzynarodowy szok » Umorzone śledztwo ws. odsłuchania nagrań z Tu-154 przez Kwiatkowskiego » Bez dowodów z Rosji śledztwo utknie w martwym punkcie » Dlaczego zostawiliście śledztwo w rękach ludzi rodem z KGB? » Śledczy zawieszają śledztwo ws. kradzieży kart bankowych A. Przewoźnika » Prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo ws. ujawnienia tajemnicy służbowej » Polscy prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w sprawie tragedii w Smoleńsku » Ił-76 i godzina katastrofy w Smoleńsku » Telefony dla rodzin ofiar katastrofy » Akta katastrofy NIE MUSZĄ być tajne » Są kolejni winni smoleńskiej katastrofy » Satelitarne zdjęcie z miejsca katastrofy » Przyczyny katastrofy Tu-154M nie w najbliższym czasie » Zidentyfikowano wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku » Amatorski film z miejsca katastrofy – Smoleńsk 10.04.2010. » Wniosek rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej odrzucony » Świadek katastrofy: w kabinie była jeszcze jedna osoba » Rosjanie przeprowadzili sekcje zwłok wszystkich ofiar katastrofy » Wrak jeszcze płonie – amatorski film z miejsca katastrofy » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

JUREK POPIERA INICJATYWĘ,
KALISZ NIE

TVN24, fot. PAP
- Ten apel jest niepotrzebny, albo przedwczesny – tak w TVN24 Ryszard Kalisz z SLD skomentował inicjatywę Polskiej Fundacji Katyńskiej, żeby przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem wyjaśniła międzynarodowa komisja. List w tej sprawie otrzymała kancelaria premiera Donalda Tuska.

“Ze względu na wyjątkową wagę dla Polski katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński, i osoby kierujące najważniejszymi Instytucjami Państwa Polskiego, i ponieważ miało to miejsce nie w Polsce, lecz na terenie innego państwa – zwracam się do Pana, Panie Premierze, o powołanie niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy. Wnioski takiej Komisji, z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii” – możemy przeczytać w liście, pod którym podpisany jest prof. dr hab. Jacek Trznadel, Przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Pełne zaufanie?

W sprawie tragicznej katastrofy prowadzone są dwa śledztwa – polskie i rosyjskie. W dyspozycji strony rosyjskiej są dowody rzeczowe, jak np. czarne skrzynki. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie już o nie wystąpiła.

- To apel uprawniony, ale mam pełne zaufanie do naszej prokuratury – podkreślił Marek Jurek, kandydat Prawicy Rzeczpospolitej na prezydenta. – Do tej pory Rosjanie wyjaśniają katastrofę bardzo profesjonalnie. Ten apel jest niepotrzebny, albo przedwczesny – odparł Ryszard Kalisz z SLD.

kcz//mat

Oceń artykuł:

tagi: , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • sylwia :

  Ten apel jest niepotrzebny, albo przedwczesny – tak w TVN24 Ryszard Kalisz z SLD skomentował inicjatywę Polskiej Fundacji Katyńskiej – no jasne, lepiej powołać taką komisję za … np. rok jak już wszystko zdąży się spreparować. A następną komisję za … 70 lat najmniej.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • M.ONe :

  moze teraz sie dowiemy, który sędzia uznał, że prezydenta można nazywać chamem- sprawa Palikot-Kaczyński, który sędzia prokurator?
  śledztwo międzynarodowe- popieram

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Jurek :

  Ciekawe … pan kalisz uwaza ze rosjanie bardzo dobrze prowadza sledztwo… moze moja hipoteza co do opłacenia zamachu przez byłych komunistów z Polski sie potwierdza…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • teen :

  “W czasie pokazów lotniczych Air Show w Radomiu 30
  sierpnia 2009 r. rozbił się białoruski samolot
  wojskowy SU-27. Obaj piloci zginęli. Czytam
  relację o postępowaniu po wypadku:
  Rejestratory lotu (tzw. czarne skrzynki)
  zostają natychmiast przejęte przez białoruskie
  służby specjalne i natychmiast też rozpoczyna
  pracę polsko-białoruska komisja. Czarna skrzynka
  zostaje rozplombowana przez białoruskich
  techników. Odczyt i wszelkie analizy zapisów w
  czarnej skrzynce wykonują tylko i wyłącznie
  technicy białoruscy. Polscy specjaliści mają tylko
  dostęp do wyników pracy specjalistów białoruskich
  i nie mają absolutnie żadnego wpływu na decyzje
  dotyczące śledztwa. Jest to oczywiste, gdyż polscy
  specjaliści zaraz po wypadku nie mogli się nawet
  zbliżyć do rozbitego samolotu. Wszystkie materiały
  natychmiast po katastrofie są w wyłącznej
  dyspozycji strony białoruskiej. Raport komisji, w
  którym stwierdzono przyczynę wypadku został
  utajniony przez stronę białoruską. Udział strony
  polskiej w pracach komisji śledczej powstałej po
  tym wypadku był udziałem wyłącznie formalnym.
  Przez cały czas decydującym dysponentem informacji
  była Białoruś.
  W katastrofie samolotu polskich sił powietrznych
  pod Smoleńskiem zginął prezydent RP i 95 osób, w
  tym wszyscy najwyżsi dowódcy wojskowi. Śledztwo
  prowadzą Rosjanie.”

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Jacqueline DeMarco :

  In the conduction of an honest investigation the truth will prevail. Prayers to all of the families.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Bogdan O :

  Marek Jurek, tak samo jak Ryszard Kalisz, to ludzie, którzy widzą tylko swoje siedzenia. A najlepiej się siedzi na fotelu prezydenckim. Głosujcie na nich. Niech się usadowią.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Bogdan O :

  I przestańcie wreszcie bredzić o wiarygodnym śledztwie. Było, minęło i już nigdy nie wróci. Już się o to postarano. A Wy ciągle naiwni i łatwowierni.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters