Sławomira Skrzypka pożegnał Jarosław Kaczyński

Publikacja w serwisie: 20 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Żegnamy Sławomira Skrzypka » Jarosław Kaczyński o katastrofie pod Smoleńskiem » Jarosław Kaczyński w rozmowie z Blogpress.pl » Jarosław Kaczyński: nie straszcie nas wojną » Jarosław Kaczyński dla Salon24: Czas porozumienia » Jarosław Kaczyński – Przesłuchanie w prokuraturze wojskowej » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Jarosław Kaczyński – Smoleńsk to tysiąc afer Rywina » Jarosław Kaczyński: Rząd Tuska zachowuje się jak wystraszony piesek » Jutro Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany przez prokuraturę w sprawie telefonu śp. Lecha Kaczyńskiego » Jarosław Kaczyński: Rozmawiałem z bratem 15 minut przed katastrofą. Nie było najmniejszych oznak niepokoju » Jarosław Kaczyński nad trumną brata » Jarosław Kaczyński zidentyfikował ciało brata » Jarosław Kaczyński nie pojawił się na odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy » Jarosław Kaczyński: Informacje rządu miały charakter wyraźnie zamierzonej prowokacji » EKSPERCI BARDZO OSTRO O SŁOWACH PREZESA PIS WS. KATASTROFY: “Jarosław Kaczyński tego nie pojmie. Choćby chciał” » Zeznania Sławomira Wiśniewskiego » Kaczyński: akcja policji to fortel » Prokurator Jarosław Sej, służba z ojca na syna » Prokuratorzy Karol Kopczyk i Jarosław Sej jadą do Moskwy » Jarosław Olechowski, dziennikarz TVP Info Czułem zapach paliwa lotniczego » Kaczyński wczoraj i dziś » Lech Kaczyński – Akt zgonu nr 923 » “Źródłem decyzji był Kaczyński” » Background about Kaczynski activity » Nie ustają protesty. “Kaczyński na Powązki” » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje » Genitalia tak, Kaczyński nie – Mirosław Kokoszkiewicz » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje » Czy Lech Kaczyński ma krew na rękach? » L. Kaczyński w Gruzji: jesteśmy tu po to, by walczyć » LECH KACZYŃSKI W ŚMIERTELNEJ PUŁAPCE » Robert Pazik kontra śp. Lech Kaczyński » L’omicidio di Kaczyński é nello stile di Piutin » PREZYDENT LITWY: KACZYŃSKI NIE ROZKAZYWAŁ PILOTOM » [English] Romanian Global News: Both Brothers Kaczyński Were to Die » Prezydent Lech Kaczyński: W Gruzji strzelali Rosjanie » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

– Jego życie to służba ojczyźnie, wierność ideałom, konsekwencja – tak Jarosław Kaczyński wspominał Sławomira Skrzypka w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po tragedii w Smoleńsku. Uroczystości pogrzebowe zmarłego tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu prezesa Narodowego Banku Polskiego odbyły się w kościele św. Krzyża w Warszawie. Prezes NBP był żonaty, osierocił troje dzieci.

– Chciałem pożegnać Sławomira w imieniu pewnego środowiska. Środowiska politycznego, z którym związał się na początku niepodległości i któremu towarzyszył przez te wszystkie lata. To było środowisko trudne, w którym związki kosztowały. Kosztowały nie jeden raz – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS powiedział, że Sławomir Skrzypek do końca pozostał wierny ideałom Solidarności. – Był człowiekiem, dla którego wartości były rzeczywiście ważne, nie zszedł jak wielu z tej drogi, która zakończyła się wtedy wielkim wybuchem Solidarności – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS przypomniał, że Sławomir Skrzypek skrócił urlop w Ameryce Południowej, by wziąć udział w uroczystościach katyńskich. – To kosztowało go życie. Życie, o którym można powiedzieć bez emfazy, bez przesady: służył ojczyźnie – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Mszy świętej żałobnej przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W uroczystościach, obok rodziny i przyjaciół, wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski, pełniący obowiązki szefa banku centralnego Piotr Wiesiołek, członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

Biskup Tomasik podkreślił, że ziemie i narody, które tracą pamięć, tracą życie. – Pochylamy się dziś nad wielką tajemnicą ojczyzny, która nie chciała utracić pamięci – powiedział. Mówił, że spotkały się dwie ofiary, „ta sprzed 70 lat była wynikiem nienawiści i ta z 10 kwietnia, będąca wynikiem miłości i troski o ojczyznę”.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odznaczył Skrzypka pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor Emilian Kamiński z Teatru Kamienica pożegnał Sławomira Skrzypka słowami wiersza Leszka Długosza „Modlitwa za nich”. Powiedział, że przykra jest wiadomość, że „ten wspaniały człowiek” nigdy nie zagości w jego teatrze. Złożył wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym.

Trumnę z ciałem Sławomira Skrzypka odprowadził na cmentarz na Powązkach kondukt, w którym szło kilkaset osób, m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie Rady Polityki Pieniężnej, posłowie, kombatanci, pracownicy banku centralnego, rodzina i przyjaciele zmarłego tragicznie prezesa NBP. Na cmentarzu oczekiwały tłumy ludzi.

Sławomir Skrzypek miał niespełna 47 lat. Pochodził z Katowic. Był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse. Odbył praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, koncentrując się na pracach legislacyjnych z dziedziny bankowości i finansów oraz przy Misji Polskiej ONZ w Nowym Jorku. 10 stycznia 2007 roku Sejm wybrał go na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters