“Tragedia w Smoleńsku to nie wypadek, a rezultat błędnych decyzji”. Wałęsa w TOK FM

Publikacja w serwisie: 23 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Tragedia w Smoleńsku. Zagraniczne gazety spekulują na temat przyczyn katastrofy » Wałęsa gotów do powrotu do polityki » Lech Wałęsa: to żniwa dla wiecznych spiskowców » Lech Wałęsa: Ja im dziś wybaczam, ale oni mi już nie wybaczą » Wałęsa cofnął pozew wobec Lecha Kaczyńskiego » Lech Wałęsa: powinni “strzelać, żeby odstraszyć” » “Źródłem decyzji był Kaczyński” » Podsumowanie uzasadnienia decyzji o umorzeniu cywilnego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej » Prokurator Marek Pasionek odwołał się decyzji szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej » Tragedia w Mirosławcu » DEBATA: Na ile tragedia zmieni Polskę? » Jak tragedia staje się kolejną aferą. » Tragedia pod Smoleńskiem. Prezydent nie żyje » Tragedia smoleńska pół roku później » To nie był typowy wypadek » TO NIE BYŁ ZWYKŁY WYPADEK » OFICER CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK » Miedwiediew w TVP Info: tragedia zbliży narody » Wypadek smoleński – pasmo dezinformacji » Śledczy pytają o sztucznę mgłę w Smoleńsku » Czy wąwóz przed lotniskiem w Smoleńsku zmylił pilotów prezydenckiego samolotu? » Komisja Millera kombinuje, jak zdobyć oryginalne nagrania z wieży w Smoleńsku “metodą chałupniczą” jak nazwał to Jerzy Miller » Odpowiedź kancelarii premiera na apel Ruchu 10 kwietnia ws. powołania międzynarodowej komisji technicznej badającej przyczyny katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 » W Smoleńsku rekonstruują Tu-154 » O Smoleńsku po dżentelmeńsku » Kto strzelał po katastrofie w Smoleńsku? » Multimedialna wystawa o Smoleńsku » Zamach w Smoleńsku – lot PLF101 » Ambasador RP o Smoleńsku i Rosji » Ił-76 i godzina katastrofy w Smoleńsku » Departament Stanu USA o Smoleńsku » Brytyjczycy nakręcą film o Smoleńsku » Polski punkt konsularny w Smoleńsku » W Smoleńsku odnaleziono fragmenty kości » Piszecie o Smoleńsku? Oddajcie laptopy » Pomoc konsularna dla Polaków w Smoleńsku » W Smoleńsku stracono już wiele śladów » Jak Miller „wydłużył” katastrofę w Smoleńsku » Radiolatarnie w Smoleńsku zmyliły pilota? » Nazwiska ofiar katastrofy rozbrzmiały w Smoleńsku » Sejm: Nie będzie uchwały ws. katastrofy w Smoleńsku » Polskie medale dla Rosjan za pracę w Smoleńsku » W Smoleńsku ponownie zbadano teren katastrofy » Aktorzy z “M jak Miłość” w pierwszym filmie o Smoleńsku » Zgromadzenie Obywatelskie w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Zidentyfikowano wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku » Rosjanie z Polakami uwinęli się w Smoleńsku w tri miga » Film nagrany tuż po katastrofie Tu-154 M w Smoleńsku [WIDEO] » Wrak TU-154M w Smoleńsku [amatorski film] » Chcieli zamknąć lotnisko w Smoleńsku, ale bali się skandalu » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

tokfm.pl

- Musimy wyciągnąć wnioski z tej wielkiej tragedii i zabezpieczyć się na tyle, żeby coś podobnego nie mogło się zdarzyć – mówił w Poranku Radia TOK FM Lech Wałęsa, były prezydent. – To nie był wypadek, to był splot niekorzystnych decyzji – dodał.

- Czy popiera pan tezę, że to był zamach? – pytał swojego gościa Jacek Żakowski. – Ja niczego nie wykluczam, ja tylko wiem, że to nie był wypadek – odpowiadał Wałęsa i tłumaczył: – Wypadek to jak coś pana zaskakuje, natomiast nie wtedy, jeśli pan wie, że pogoda jest zła, że pan jest niezabezpieczony, nie uzgadnia z państwem tylu wielkich ludzi na pokładzie. Tego wszystkiego nie było.

- Przecież on nie wylądował za pierwszym razem, tylko krążył kilka razy. Dlaczego krążył? – zastanawiał się były prezydent. – Bo miał wątpliwości, bo uzgadniał, bo się pytał. Jeszcze raz mówię, że to nie był wypadek, wypadek to jest zaskoczenie, to były błędne decyzje – przekonywał Lech Wałęsa w TOK FM.

Wałęsa nie chciał przesądzać, kto ponosi winę za katastrofę z 10 kwietnia. – To musimy zostawić fachowcom, ekspertom, tu trzeba mieć więcej danych, dlatego spokojnie z wnioskami – mówił. – Nie chodzi o karanie, ale o to, żeby się zabezpieczyć w przeszłości, żeby to się nie powtórzyło – dodał i raz jeszcze podkreślił: – Świadomy wybór przy ostrzeżeniach, wybór takiego wariantu z lądowaniem to jest błędna decyzja.

- Jak moglibyśmy zabezpieczyć się na przyszłość? – pytał Jacek Żakowski. – Pilot nie powinien mieć żadnych konsultacji w sytuacjach pogodowych, nie można zabrać najważniejszych ludzi do jednego samolotu – tłumaczył Wałęsa w TOK FM. – Organizowanie takiego wyjazdu powinno prowadzić do zgody, a zgoda polegałaby na tym, że prezydent powinien się zabrać razem z premierem, a nie organizować dodatkowe uroczystości. Niepotrzebna była konfrontacja z Putinem, skoro wszystko było już na dobrej drodze – mówił Wałęsa. – To był rezultat złych decyzji, ale ja nie wykluczam żadnego wyjaśnienia – dodał były prezydent.

Oceń artykuł:
(3.00)
głosów: 1
tagi: , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Jacek :

  Żeby ten samolot wystartował, musiał mieć zgodę Pana Arabskiego.
  Zatem wszystko było uzgodnione z Państwem!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Błażej :

  Apel do tworcy serwisu przydaloby sie stworzyc podstrone (z mozliwoscia podpisow) z listem otwartym do Polskiego rzadu o podjecie zdecydowanych dzialan – w sledctwie a nie “potulnego” czekania na wyniki z Moskwy!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Madzia :

  Gdzie jest nasze ,,KOCHAN,, NATO czyżby bało się P z Rosji Polacy już nie raz się przekonali , że w trudnych chwilach nie mają na kogo liczyć.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • admin :

  Juz wkrótce startuje Forum i ww podstrona na pewno sie tam znajdzie.
  Pozdrawiam
  admin

 • Madzia :

  Powinna być powołana Komisja Międzynarodowa w celu wyjaśnienia takich niejasności, przecież tak nie może być, aby niewinnych ludzi mordować dla władzy Przyjdze na to kara!!!!!!!!!!!! ZŁO WRACA JAK BUMERANG

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • wierny-poddańczy :

  Czy to nie Tusk odpowiada za to, że były dwie uroczystości w Katyniu? Nie chciał lecieć ze swoim Prezydentem, bo mu ruski milszy? On lubi teraz Putina i mu płacze w kamizelkę!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • 123 :

  Jak to w Rosji. Tusk przestanie być potrzebny, to zaproszą go do Moskwy i wróci jak Bierut i Prezydent Kaczyński.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • wierny-poddańczy :

  123 gratuluję prawidłowej “analizy przyczyna-skutek”. Tu są “internauci”, którzy robią wszystko, aby postawić “zasłony dymne” i zamieszać w głowie. Uda im się?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Jedrek :

  Jak zwykle Lechu dyrdymały opowiada. Że nie powinno być tylu ważnych osób jednocześnie na pokładzie a sam by wysłał prezydenta z premierem. Większość przyjęła wersję błędnej decyzji wykluczając zamach czy atak lub ingerencję osób trzecich. To jest jakieś niedorzeczne zwłaszcza, że nie ma informacji z pomarańczy. Śledztwo powinno toczyć się w każdym możliwym kierunku a nawet takich, najmniej prawdopodobnych. W końcu nie był to wypadek na terenie RP tylko obcego państwa niezbyt przyjacielskiego Polsce. Temu Panu już podziękowaliśmy. Niech lepiej zajmie się skończeniem jakiejś szkoły. Chyba, że już oprócz zaświadczenia rolniczego dorobił się jakiejś profesury nie tylko honorowej.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • wierny-poddańczy :

  Lechu, Ty się boisz! Wiesz, że w Moskwie mają wszystkie mikrofilmy Twoich akt. Putin ma Lecha w szachu. Lechu wie, że otrucie Litwinienki, Łukaszenki, zabicie dzieci i żony Kuklińskiego, to nie są teorie spisku. To są spiski Putina. Dlatego tak kluczy.
  On wierzy jeszcze, że uda mu się ukryć jego uwikłania w SB. Głupi jest niestety, że gdyby powiedział prawdę, wszyscy by mu to wybaczyli. No może z wyjątkiem Putina. I to jest problem Lecha Wałęsy! Strach!

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters