Ekspresowy przetarg na samoloty rządowe

Publikacja w serwisie: 24 April 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Autor: miha, pszl; Źródło: TVP Info, „Polska The Times”

Rząd szykuje ekspresowy przetarg na samoloty do przewożenia najważniejszych osób w państwie. MON potwierdza, że gotowe są już wymagania techniczne dla samolotów długodystansowych, które mogłyby zabierać na pokład 40–60 pasażerów. Umowy byłyby podpisane w ciągu najbliższych pięciu miesięcy.

- Od kilku miesięcy w MON trwają intensywne prace nad czasowym zabezpieczeniem samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Czasowym – czyli mówimy tutaj o dwóch samolotach marki Embraer, które zostaną użyczone – wyczarterowane od naszego narodowego przewoźnika czyli PLL LOT. To jest pilna potrzeba, która w tej chwili właściwie przygotowywana jest pod podpis. Myślę, że tego rodzaju podpisy pojawią się w ciągu kilku, najdalej kilkunastu dni – mówił na antenie TVP Info rzecznik ministra obrony narodowej Janusz Sejmej.

LOT będzie odpowiadał za serwis wyczarterowanych brazylijskich embraerów. Polski przewoźnik użyczy również wykwalifikowanych pilotów, którzy będą kierować maszynami wykorzystywanymi przez rząd. – Przygotowujemy się do czarteru na cztery lata, aczkolwiek w umowie może znaleźć się zapis o tym, że rezygnujemy z niego, jak tylko poznamy zwycięzcę przetargu – mówi w rozmowie z „Polska The Times” wiceminister MON Marcin Idzik.

Komisja MON przygotowuje wstępne warunki przetargu na stałe pozyskanie, czyli mówiąc precyzyjnie na zakup nowych samolotów. Na razie nie chciałbym spekulować, czy przetarg będzie ogłoszony w maju czy później, bo trzeba te warunki przygotować, określić konkretnie, bardzo precyzyjnie ilość i jakość tych maszyn – czyli jak daleko mogą lecieć i ile osób mogą wziąć – dodał Sejmej.

Rząd chce kupić dwie maszyny zdolne dotrzeć za Atlantyk i cztery mniejsze. – Samoloty średnie na odpowiednim poziomie są w stanie dostarczyć trzy firmy: Bombardier, Dassault Aviation i Gulfstream, natomiast duże: Boeing oraz Airbus – tłumaczy dla „Polski” Tomasz Hypki – wydawca magazynu „Skrzydlata Polska”.

Obecnie rząd nie dysponuje żadnym dużym samolotem – jedyny we flocie tupolew jest remontowany, a cztery wysłużone jaki muszą zostać wycofane ze służby.

Oceń artykuł:

tagi: , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters