Kim jest Generał Cieniuch ?

Publikacja w serwisie: 05 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Kolejna farsa – po kilku miesiącach generał jest już trzeźwy i jako jedyny prawidłowo odczytuje wysokość » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Generał KGB, BBN i Smoleńsk » Generał Anodina melduje » [Kłamstwa MAK] Pijany generał » Generał Czaban odchodzi z wojska » Dla MAK generał to trup numer cztery » Generał Anatol Czaban odchodzi z wojska » Generał NATO zaniepokojony śledztwem smoleńskim » Generał Błasik nigdy nie pchał się do kokpitu » GENERAŁ APELUJE O NIEWYCIĄGANIE POCHOPNYCH WNIOSKÓW » Generał Majewski o hańbie linczu na pilotach » Rosjanie nie mogą dyktować, co powinien robić generał Błasik » Były generał KGB w BBN. Stanisław Koziej: temat Smoleńska sam wypłynie » Generał Sławomir Petelicki, pierwszy dowódca GROM, nie żyje. » Generał Anatol Czaban odchodzi z wojska – pełny tekst oświadzczenia » Generał Sławomir Petelicki: Tusk kłamie. Oczekuję jego dymisji » “Dlaczego polski generał otrzymał medialny strzał w tył głowy?”, pytało dziś PiS » Generał amerykańskich Sił Powietrznych: pseudośledztwo to wyraz pogardy wobec suwerenności i niepodległości Polski » Akcja “Wprost” i rosyjskich portali: szalony generał zniszczył polski samolot rządowy » GENERAŁ NKWD UHONOROWANY W MOSKWIE – Mordował Polaków, zabił 50 tysięcy osób – dostał pomnik » Generał Marian Janicki, szef BOR, odmawia posłom spotkania z oficerami, którzy 10 kwietnia pracowali na lotnisku w Smoleńsku i w Katyniu » Co było a nie jest… » Kto to jest oszołom? » Co to jest stenogram? Nie daj się oszukać. » Kim pan jest, panie Komorowski?! » Jeszcze nie jest za późno » Czy Putin jest idiotą? » Tu jest kokpit, a tu salonka » Wykładnia prokuratury jest z sufitu » Jest wniosek o przesłuchanie Tuska » Gdzie jest telefon satelitarny z Tu-154? » Gdzie jest Wiktor Bater » 1/3 POLAKÓW – TUSK JEST ZDRAJCĄ! » Zachowanie prokuratury jest upokarzające » “Ciężkie Lądowanie” – czy to jest prawda? » Gdzie jest broń BOR-owców? » Opowieść Kopacz jest nieprawdziwa » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Co znaczy zaprzaństwo i czy jest karalne? » Jest postępowanie dyscyplinarne ws. załogi Jaka-40 » Oficerowie monitorujący lot Tu-154: „Witebsk jest na Białorusi?” » Wiktor Suworow: To jest drugi Katyń » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » “TEREN JEST NIEZABEZPIECZONY I OGÓLNIE DOSTĘPNY” » Czy bycie dzieckiem komunistów jest winą? » Jest projekt pomnika ofiar katastrofy Tu-154 » Komorowski o szczątkach: to nie jest wielki problem » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

11:55/Polska The Times, Dorota Kowalska

Generał Cieniuch. Kim jest człowiek, który może pokierować wojskiem?

Generał Mieczysław Cieniuch jest murowanym kandydatem na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

I mimo że nikt oficjalnie nie potwierdził jeszcze tej nominacji, sam gen. Cieniuch przyznał, że dostał propozycję pokierowania sztabem, choć – co podkreślił – pewnie nie on jeden. Pytanie, czy nawet jeśli nominację dostanie, będzie się mógł sprawdzić w nowej roli.

- Generał Mieczysław Cieniuch, typowany na nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nie może zostać wyznaczony na to stanowisko – stwierdził wczoraj w TVN 24 były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. – Zgodnie z obowiązującą Ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych jest to absolutnie niemożliwe – dodał.

Gen. Mieczysław Cieniuch, fot. East News

Według obowiązujących przepisów każdego żołnierza zawodowego, który ukończył 60 lat, “zwalnia się z zawodowej służby wojskowej”, a gen. Cieniuch 60. urodziny będzie obchodził dokładnie 24 stycznia. – Czyli zostaje osiem miesięcy. Takie wyznaczenie jest zatem niemożliwe. Każdy, kto, mając świadomość tych przepisów, zdecyduje inaczej, złamie prawo – uważa gen. Skrzypczak.

Generała Cieniucha mogą jednak uratować nowe przepisy, które weszłyby w życie przed jego urodzinami. W Sejmowej Komisji Obrony trwają bowiem prace nad przygotowaniem projektu zakładającego, że na najwyższych stanowiskach w polskim wojsku generałowie mogliby służyć do 65. roku życia (część członków komisji opowiada się za wyznaczeniem granicy na 63. rok życia, ale dla wszystkich generałów, bez względu na zajmowane stanowisko).

Sprawozdanie podkomisji w kwestii tych przepisów zostanie przyjęte najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Jest więc szansa, że już podczas następnego posiedzenia Sejmu projekt trafi pod głosowanie. Potem zostają tylko Senat i prezydent. Gdyby parlament przegłosował nowe przepisy i podpisał je prezydent, mogłyby wejść w życie 1 stycznia 2011 r., przed urodzinami kandydata na nowego szefa sztabu generalnego.

Generał Mieczysław Cieniuch był już zresztą przez 28 dni, od 31 stycznia 2006 r. do 27 lutego 2006 r., p.o. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Piął się po szczeblach kariery cierpliwie i wytrwale. – Kiedy razem z Jerzym Szmajdzińskim przyszliśmy do MON, był już generałem, ale za czasów naszego szefowania otrzymał trzecią gwiazdkę generalną – opowiada poseł Janusz Zemke, były wiceszef MON. – Absolutnie doceniany, niezależnie od tego, kto kierował ministerstwem, czy to był Radosław Sikorski, czy Aleksander Szczygło – dodaje poseł Zemke.

Generał Cieniuch pochodzi z Bydgoszczy, w której spędza ponoć każdą wolną chwilę. Wybudował tam nawet dom w nadziei, że kiedy przejdzie na emeryturę, wróci w rodzinne strony. Skończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, nazywaną też kuźnią generałów, bo wywodzi się z niej wielu znanych polskich dowódców, m.in. zmarły tragicznie w katastrofie smoleńskiej gen. Tadeusz Buk czy wspomniany już gen. Waldemar Skrzypczak. Po Poznaniu były Akademia Wojsk Pancernych, ZSRR, Akademia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Waszyngtonie. – Co ważne, gen. Cieniuch łączy duże doświadczenie sztabowe z doświadczeniem dowódczym – dodaje Janusz Zemke.

Był m.in. dowódcą plutonu i kompanii czołgów, szefem sztabu 20. Dywizji Pancernej, wreszcie szefem generalnego zarządu planowania strategicznego w Sztabie Generalnym WP, nazywanym też sercem tej instytucji. Przez ostatnie lata pełnił rolę polskiego przedstawiciela wojskowego przy NATO i UE oraz był radcą ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

- Generała Cieniucha poznałem, kiedy był szefem generalnego zarządu planowania strategicznego w sztabie, potem często się z nim stykałem na różnych konferencjach naukowych. Bardzo go cenię – mówi gen. Roman Polko. Opowiada, jak wiele lat temu rozmawiali o polskich siłach specjalnych i on użył wówczas sformułowania, że to będzie tanie, dobre wojsko. – Generał Cieniuch nie zgodził się ze mną. Stwierdził, że to nie będzie tanie wojsko, bo siły specjalne muszą mieć odpowiednie wsparcie rozpoznawcze, a to kosztuje. Dzisiaj wiemy, że miał rację – opowiada gen. Polko. I dodaje, że Cieniuch to człowiek z otwartą głową, oczytany i doświadczony żołnierz. – Nie struga twardziela i nie bierze ludzi krzykiem, ale intelektem – dodaje inny z generałów. Poseł Janusz Zemke twierdzi, że to najlepszy kandydat na szefa sztabu generalnego. – Nie jest konfliktowy, ma pozycję w wojsku, żołnierze go szanują. Kompetentny, taki porządny facet z zasadami – ocenia.

Przeciwnicy gen. Cieniucha podnoszą, że jest w polskim wojsku synonimem “starego”, przez niektórych nazywany także betonem. Ponadto uchodzi za człowieka Bogdana Klicha i Bronisława Komorowskiego.

- Mówi biegle w językach angielskim i rosyjskim, więc nie rozumiem pierwszego zarzutu. Że jest człowiekiem Klicha? Równie dobrze można powiedzieć, że każdego byłego szefa MON – wzrusza ramionami Janusz Zemke.

Prywatnie gen. Cieniuch to ponoć człowiek niezwykle spokojny i zrównoważony. Ma żonę i dorosłego syna, ekonomistę. Jeżeli chodzi o wojskowość, najbardziej pociągają go zagadnienia z pogranicza ekonomii i obronności, a więc modernizacja sił zbrojnych, zresztą jako szef zarządu planowania strategicznego opracował plan modernizacji armii na lata 2001-2003. Interesuje się historią i geografią. Dużo czyta, jeśli tylko znajduje czas, podróżuje.

- Pije mało i niechętnie, nie zauważyłem, żeby palił – mówi nam jeden z wojskowych. – To facet z rzadką już dzisiaj klasą – dodaje.

Oceń artykuł:
(1.00)
głosów: 1
tagi: , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters