TRZEBA PONOWNIE PRZESZUKAĆ MIEJSCE KATASTROFY

Publikacja w serwisie: 05 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rząd chce ponownie przeszukać miejsce katastrofy » “Przeszukajmy ponownie miejsce katastrofy” » W Smoleńsku ponownie zbadano teren katastrofy » Rosja ogrodzi miejsce katastrofy polskiego tupolewa » Cztery miesiące po katastrofie… miejsce katastrofy zaczyna porastać trawą » Pracy wystarczyłoby na kilka lat, a teren trzeba zabezpieczyć przed deszczem » Trzeba skopiować nagrania z czarnych skrzynek » Idąc tropem rozumowania premiera, trzeba by rozwiązać prawie wszystkie pułki w Polsce » Miejsce w samolocie oddał koledze » Kto na Wawel? Spór o miejsce pochówku trwa » Funcjonariusz BOR: Przyjechaliśmy na miejsce kilka minut po katastrofie » Jeśli w Smoleńsku miał miejsce zamach, to aktualną władzę w Polsce sprawują ludzie rosyjskich służb albo osoby przez te służby szantażowane » Rosja: to my jesteśmy winni katastrofy » Satelitarne zdjęcie z miejsca katastrofy » “Nieznane fakty ws. katastrofy smoleńskiej” » Akta katastrofy NIE MUSZĄ być tajne » Są kolejni winni smoleńskiej katastrofy » Znaleziono szczątki ofiar w miejscu katastrofy w Smoleńsku » Archeolodzy odnaleźli w Smoleńsku szczątki ofiar katastrofy Tu-154M » RAPORT: Problemy z komunikacją między kontrolerem a załogą mogły być przyczyną katastrofy » Kalendarium zaniedbań w sprawie katastrofy polskiej delegacji na uroczystości 70. rocznicy mordu na polskich oficerach w Katyniu » Zdjęcia z katastrofy » Mapa katastrofy Tu-154 » Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy? » Satelitarne zdjęcie katastrofy Tu-154 » Mogli uniknąć katastrofy Tu-154 » Ił-76 i godzina katastrofy w Smoleńsku » Kolejna rocznica katastrofy » Przyczyny katastrofy samolotu tu-154 » PiS ma zespół ds. katastrofy smoleńskiej » Zdjęcia z miejsca katastrofy Tu-154 » “Nie ma jedynej przyczyny katastrofy smoleńskiej” » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » Prokuratura: 4 wersje przyczyn katastrofy » Do wyborów nie będzie raportu z katastrofy » UK: protest ws hołdu dla ofiar katastrofy » Mam wrażenie, że mataczą ws. katastrofy smoleńskiej » BĘDZIE BIAŁA KSIĘGA WS. KATASTROFY » CZY KTOŚ PRZEŻYŁ MOMENT KATASTROFY? » Trzy hipotezy katastrofy Tu-154M » Pierwsza ugoda ws. katastrofy smoleńskiej » Premier współwinny katastrofy smoleńskiej » PETYCJA DO KONGRESU USA WS. KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM » Telefony dla rodzin ofiar katastrofy » Bez czarnych skrzynek nie wyjaśnimy tej katastrofy » MAK: W raporcie 72 wnioski o przyczynach katastrofy » Porównanie 2 filmów z katastrofy TU-154M » 96 ofiar katastrofy, 320 protokołów sekcji » Pierwsze pogrzeby ofiar katastrofy Tu-154 » Komisja ds. katastrofy działa bezprawnie? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Rząd wysyła archeologów do Smoleńska

19:15, 05.05.2010 /TVN24

TVN24
Polski rząd chce wysłać na miejsce smoleńskiej katastrofy ekipę archeologów – dowiedziała się TVN24. Ambasada RP czeka na zgodę MSZ Rosji. Minister w kancelarii premiera Michał Boni wyjaśnił, że rząd skorzystał z propozycji uniwersytetów, które zaproponowały, aby teren jeszcze raz przeszukać za pomocą odpowiedniego sprzętu.

- Grupa archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przedstawiła projekt prospekcji terenowej na terenie katastrofy” – powiedział Michał Boni. W jego opinii, to jest dobre rozwiązanie.
- Profesjonalnie, fachowo, z użyciem odpowiednich narzędzi można cały teren przebadać, szukając wszystkich pozostałości- argumentował.

Grupa – jak zaznaczył – ma liczyć pięć do siedmiu osób i wyjedzie do Rosji w przyszłym tygodniu. Zastrzegł, że rozpoczęcie prac będzie zależało od zgody strony rosyjskiej.

“Nie wyobrażam sobie innej reakcji”

Wcześniej w TVN24 minister sprawiedliwości mówił, że w związku z doniesieniami, że pod Smoleńskiem wciąż można odnaleźć szczątki Tupolewa i rzeczy ofiar katastrofy, “nie wyobraża sobie innej reakcji niż podjęcie natychmiastowych działań na miejscu katastrofy”.

Ministerstwo Sprawiedliwości interweniuje w sprawie osobistych rzeczy ofiar smoleńskiej tragedii, które wciąż znajdują się w miejscu katastrofy. Ze stroną rosyjską rozmawia przebywający w Moskwie Prokurator Generalny Andrzej Seremet. – Nie wyobrażam sobie innej reakcji niż podjęcie natychmiastowych działań na miejscu katastrofy – stwierdził w TVN24 minister Krzysztof Kwiatkowski.

Fragmenty samolotu i rzeczy ofiar katastrofy sprzed miesiąca znalazła polska wycieczka. Jeden z jej członków powiadomił TVN24, a wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości. – Przed godz. 23 dostałem informację od Alberta Waśkiewicza, który 2 maja był na miejscu katastrofy, że są tam jeszcze rzeczy osobiste ofiar i fragmenty samolotu – relacjonował Kwiatkowski i zapewnił, że resort podjął interwencje w tej sprawie.

Ponowne przeszukanie i zabezpieczenie miejsca katastrofy

- Natychmiast poinformowałem Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta i Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk. Krzysztofa Parulskiego o tej wiadomości i poprosiłem, w związku z dzisiejszą wizytą w Moskwie, o interwencję u strony rosyjskiej, ponowne przeszukanie i zabezpieczenie miejsca katastrofy – stwierdził Kwiatkowski.

Minister zapewnił, że po powrocie Prokuratora Generalnego z Moskwy zapyta go o efekty rozmów z Rosjanami. – Nie wyobrażam sobie innej reakcji niż podjęcie natychmiastowych działań na miejscu katastrofy. Szacunek dla bliskich ofiar, którzy muszą mieć pełne wsparcie i być przekonani, że zrobiliśmy wszystko, żeby pochować ich najbliższych, wymagał podjęcia takich działań – uważa Kwiatkowski.

Przerażający widok

Polacy, którzy byli na miejscu katastrofy z 10 kwietnia, opowiadają o przerażającym widoku, który zobaczyli. Z ich relacji wynika, że cały czas leżą tam fragmenty ubrań, buty, portfele, pieniądze, paszporty i zdjęcia ofiar.

“Na pamiątkę dał nam część salonki”

Poseł PiS Andrzej Dera widział “pamiątki”, które ze Smoleńska przywieźli uczestnicy polskiej wycieczki. W rozmowie z TVN24 relacjonował spotkanie z jednym z nich, którego spotkał rano w drodze do Sejmu, w okolicach Głowna.

- Pan Janusz przyniósł rzecz, która nas powaliła: foliową torbę z częściami samolotu i pamiątkami. – Pytamy się, jak to możliwe? On mówi: normalnie, chodziliśmy po tym miejscu, i tam Rosjanie są z siatkami i mogą zabierać fragmenty samolotu. Na pamiątkę dał nam cześć salonki i fragment polskiej gazety z napisem „mecz o duszę” – dodał Dera.

kaw/mtom/k

Oceń artykuł:

tagi: , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters