54 pytania

Publikacja w serwisie: 08 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , ,

Publikujemy 54 pytania nadesłane przez internautę:
1.czy prawdą jest , że system naprowadzania lotu Mobile Microwave Landing System (MMLS ) był zamontowany na lotnisku w Smoleńsku 7 kwietnia , w czasie wizyty premierów Putina i Tuska , a następnie zdemontowany ?
2.czy prawdziwa jest informacja , że system Terrain Awareness and Warning System (TAWS) , ostrzegający pilota przed zbyt niskim lotem ,który zamontowany był w prezydenckim TU-154M , jest praktycznie niezawodny ( jeżeli działa prawidłowo i nie jest zakłócany lub zablokowany ) od 1990 nie było wypadków spowodowanych z tego powodu . Producent TAWS prowadzi swoje dochodzenie . Czy coś już wiemy o jego wynikach ? Czy wiemy coś o wynikach wizyty przedstawicieli MKL u producenta TAWS i systemu nawigacji satelitarnej GNSS w USA ?
3.Zainstalowany w samolocie radarowy miernik wysokości RW-5M ma dokładność pomiaru 0,8m i zakres 750m . Czy działał prawidłowo ?
4.kto i dlaczego wkręcał ( lub wykręcał ) żarówki w oświetleniu lotniska ? takie zdjęcia wykonał zaraz po katastrofie Siergiej Serebro z „Głosu Witebska” . Czy w czasie wizyty Putina i Tuska oświetlenie działało prawidłowo ? S. Serebro zauważył też , że „3 godziny po katastrofie wojskowi przeciągają tamtędy kabel”. Ukraińscy dziennikarze sfotografowali również inne lotniskowe lampy – nie świeciły
5.dlaczego kancelaria premiera przydzieliła prezydentowi , dowódcom WP i szefom centralnych instytucji państwowych jeden samolot na lot do Smoleńska ?
6.Pierwsze informacje mówiły , że nie było sekcji zwłok . Później okazało się , że Rosjanie zrobili sekcje , nie informując rodzin ofiar . Protokoły sekcji , do których dotarła Rzeczpospolita , nie wspominają o obecności polskich prokuratorów przy tych czynnościach (http://www.rp.pl/artykul/182403,471102_Dziwne_wnioski_z_sekcji.html) . O takiej obecności zapewniał premier Tusk . Jako godzinę śmierci podano 10.50 (czyli 8.50 czasu polskiego) .Skąd wynika ta godzina ? Czy polscy śledczy byli obecni przy sekcjach ?
7.dlaczego , chociaż umowa polsko-rosyjska z 7 lipca 1993 przewiduje możliwość prowadzenia wspólnego śledztwa po tej katastrofie , polskie władze nie podjęły działań w tej sprawie i biernie przyjęły rosyjska decyzję , że to Rosjanie będą gospodarzem śledztwa ? Wg. Rzeczpospolitej MON i MSZ mogły nie poinformować premiera 10.04 o tej umowie http://www.rp.pl/artykul/472614_Spor_o_umowe_z_Rosja_.html
J. Saryusz-Wolski w programie B. Wildsteina 1.05 powiedział , że „nie zgłasza się wniosków , jeżeli przewiduje się możliwość odmowy” , czyli innymi słowy rząd polski nie podjął próby przejęcia śledztwa , bo obawiał się , że Rosjanie odmówią .
8.dlaczego rząd polski odrzucił ( wypowiedź P. Grasia 23.04 ) możliwość powołania międzynarodowej komisji badającej te katastrofę ? Taką możliwość dopuszcza prawo międzynarodowe . W 2008 rozbił się na Białorusi prywatny rosyjski samolot Hawker BAE125 , gdzie zginęło 5 Rosjan. Powołano wtedy międzynarodową komisję śledczą . P. Graś stwierdził że „nie bardzo rozumie sens powołania takiej komisji”
9.o co konkretnie zwróciła się strona polska do Rosjan ? Nie wiadomo . Rosjanie bezpośrednio po katastrofie wydawali się otwarci na propozycje polskie . Czy strona polska wzięła to pod uwagę ?
10.dlaczego rzeczy osobiste Prezydenta , dowódców WP i szefa BBN zostały przekazane Polakom przez Rosjan dopiero tydzień po katastrofie ? W tym np. telefony prezydenta , szefa sztabu WP
i szefa BBN oraz laptopy ? Co robili Rosjanie przez tydzień z tymi urządzeniami ? Jak powiedział gen. Polko w TVP do skopiowania zawartości telefonów i laptopów wystarczy kilka minut . Zawartość jest nieporównanie cenniejsza niż same urządzenia . Jak podkreślił Polko rosyjskie służby są profesjonalne i nie mogły nie skorzystać z takiej okazji , niezależnie od okoliczności .
11.Informacje zawarte w tych urządzeniach były najprawdopodobniej również tajemnicami NATOwskimi . Czy rząd Polski zwrócił się w tej sprawie o pomoc do NATO ?
12.Co się stało z urządzeniami szyfrującymi , które prawdopodobnie były na pokładzie ?
13.czy prawdą jest informacja , że samolot prezydenta Kaczyńskiego miał niższą rangę niż samolot premiera Tuska 3 dni wcześniej i , w związku z tym procedury oraz standardy bezpieczeństwa były niższe ? Szef BOR gen. Janicki powiedział , że była to wizyta nieoficjalna Jeżeli tak było to tym bardziej na stronie polskiej spoczywała większa odpowiedzialność za przygotowanie i bezpieczeństwo tego lotu . Czy lotnisko w Smoleńsku zostało sprawdzone przez polskie służby ? I jak traktować wypowiedź gen. Janickiego dla radia ZET 29.04 , że o tym „kto dokładnie znajduje się na pokładzie Tu-154M dowiedział się już po katastrofie”
14.w rezultacie Rosjanie traktowali ten lot jako cywilny , a Polacy jako wojskowy . Kto po stronie polskiej odpowiadał za przekazanie Rosjanom informacji o charakterze lotu ?
15.w Smoleńsku nie było też Żandarmerii Wojskowej do ochrony dowództwa WP . Dlaczego ?
16.dlaczego Rosjanom potrzeba minimum 5 tygodni do zbadania czarnych skrzynek i przekazania ich Polakom ? Dlaczego ma być przekazany prawdopodobnie jedynie zapis czarnych skrzynek a nie same urządzenia ? Przecież to jest własność państwa polskiego ! Przywłaszczenie skrzynek przez Rosjan jest skandalem . Co na to polskie władze ? Czy polscy śledczy mają bieżący wgląd w badania rejestratorów i dostęp do wszystkich czynności ? Prof. Hołyst w TVP1 w dniu 07.05 stwierdził , że wyniki badań czarnych skrzynek powinny trwać o wiele krócej .
17.dlaczego Rosjanie “zabezpieczyli” dokumenty i nagrania rozmów z polskiego Jaka-40 , który wylądował wcześniej w Smoleńsku ? Ten samolot to własność państwa polskiego . Co na to polskie władze ?
18.jakie wyniki dała analiza amatorskiego filmu trwającego 1.24min , który pojawił się w internecie , a na którym słychać m.in. odgłosy przypominające strzały ? Poza tym widać postaci na kadłubie wraku i głosy .Płk. Artymiak z Prokuratury Wojskowej powiedział w radiu ZET , że nie wolno tego bagatelizować .Film był emitowany w rosyjskich TV z zaznaczeniem , że to pierwsze zdjęcia z miejsca katastrofy.
19.w jakim celu i na jakiej podstawie Rosjanie rekwirowali po katastrofie dziennikarzom nagrania i kamery ? Czy je zwrócili ?
20.kto personalnie odpowiadał na lotnisku w Smoleńsku za kontrolę lotów ? Czy była to miejscowa ekipa czy z zewnątrz ? Jedyny z kontrolerów , który wypowiadał się publicznie , P. Plusnin powiedział , że „Polacy słabo mówili po rosyjsku i nie rozumieli podawanych cyfr” . Dawny dowódca mjr. Protasiuka temu zaprzecza i potwierdza , że doskonale znał on rosyjski (http://smolensk-2010.pl/2010-04-16-katastrofa-samolotu-tu-154-rozmowa-z-kotrolerem-lotu.html)
21.ten samolot był kilka miesięcy przed katastrofą remontowany w Rosji . Czy jest pełna dokumentacja tego remontu ? Czy po powrocie z Rosji został sprawdzony przez polskie służby ?
22.W pobliżu miejsca katastrofy , na lotnisku w Smoleńsku nie było karetek . Czy to prawda ?
23. w czasie katastrofy w przestrzeni lotniczej w pobliżu Smoleńska były , wg. niektórych relacji ,
2 samoloty : białoruski i rosyjski . Czy to prawda ? Jakie to były samoloty ?
24.prof. Staniszkis pisze na swoim blogu , że zaraz po katastrofie zaginął laptop A. Szczygło z jego biura w Warszawie . Biuro było przeszukane przez ABW.Czy to jest wyjaśniane przez prokuraturę ?
25.ABW weszła do pokojów ofiar w hotelu sejmowym oficjalnie w celu pobrania DNA do identyfikacji . Tymczasem córka Z. Wassermanna stwierdziła w Wiadomościach TVP1 23.04 , że po jej przylocie do Rosji pobierano od niej DNA ponownie ( do sprawdzenia na stronie : http://www.smolensk-2010.pl ) .
26.Małgorzata Wassermann ( prawnik ) i Andrzej Melak zrócili uwagę na budzące wątpliwości przygotowanie merytoryczne rosyjskich śledczych i przypadki wprowadzania rodzin ofiar w błąd . (http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100504&typ=po&id=po21.txt)
27.dlaczego J. Kaczyński , chociaż jego samolot wylądował 10 kwietnia wieczorem w Witebsku godzinę wcześniej niż samolot z premierem Tuskiem dotarł do Smoleńska po premierze ? Konwój z D. Tuskiem wyprzedził ich po drodze .Rzecznik MSZ P.Paszkowski odmówił komentarza .
28.urządzenie ostrzegawcze EGPWS zainstalowane w TU-154M mogło otrzymać zakłócony sygnał GPS co doprowadziło do błędnego odczytania pozycji horyzontalnej samolotu :160m różnicy (artykuł o zakłócaniu sygnału GPS tutaj :http://www.heise.de/tr/artikel/Der-GPS-Hack-275686.html ) Czy to jest badane ?
29.miejsce katastrofy nie zostało przez Rosjan właściwie zabezpieczone . Dowodzi tego np. korespondencja Nica Robertsona z CNN zrobiona w dzień po katastrofie . Widać tam dziennikarza i przygodnych ludzi , bez problemu poruszających się między fragmentami wraku . Każdy mógł zabrać dowód z katastrofy . Link do tej korespondencji tutaj : http://www.youtube.com/watch?v=ByQnbPfifBk . Czy polskie władze mają świadomość tego zaniedbania i co zrobiły w tej sprawie ?
30.Relacje grupy Polaków , która była na miejscu katastrofy 02.05 bezsprzecznie potwierdziły , że miejsce nie było w żaden sposób zabezpieczone . Polacy bez trudu zebrali wiele pozostałości po katastrofie : paszport , kolczyk , fragmenty ubrań , fragmenty samolotu. Wszystko to ponad 3 tygodnie po katastrofie .Świadkowie mówią o osobach , które zbierały pozostałości do reklamówek . Proponowano też Polakom sprzedaż fragmentów z katastrofy. http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100507&typ=po&id=po41.txt
Czy polski rząd i ambasada w Moskwie wiedziała o tej sytuacji ? I jakie działania podjęła ? Czy teraz podjęto działania w celu odzyskania tych pozostałości ? I jak traktować wypowiedź min. Kopacz , że miejsce katastrofy zostało dokładnie sprawdzone do głębokości 1 metra i przesiane przez sita ?
31.Tydzień po katastrofie była w Smoleńsku była tam grupa z Gniezna , która również stwierdziła brak zabezpieczenia terenu katastrofy . Poinformowali o tym Min. Sprawiedliwości. Czy MS podjęło jakieś działania po tej informacji ?
32.R. Dzięciołowski , który był w Smoleńsku 2.05 potwierdził również znalezienie ludzkich szczątków . Nie zabezpiecznie miejsca , które jest wielkim cmentarzem to profanacja i coś , co nie mieści się w polskiej kulturze . Jak w tym kontekście rozumieć słowa B. Komorowskiego , że „to nie jest wielki problem” ?
33. agencja Reutera donosiła zaraz po katastrofie , że 3 osoby przeżyły , są ciężko ranne i są
przewożone do szpitala . Jakie było źródło tej informacji ?
34. informacje o problemach technicznych TU-154M powtarzały się od lat , jednak zaraz po katastrofie Rosjanie wykluczyli awarię samolotu . Dlaczego polska strona przyjęła to zapewnienie bezwarunkowo ?
35. Hipoteza o meaconingu ( przechwytywanie i ponowne odgrywanie sygnałów nawigacyjnych na tych samych falach ) jako przyczynie katastrofy została wykluczona na samym początku śledztwa . Rosjanie byli specjalistami od wojny elektronicznej , w okresie zimnej wojny USA straciły z tego powodu prawdopodobnie 70 maszyn (www.tygodniksolidarnosc.com/2010/17/7d.htm)
36.dowódca 36. Specjalnego Pułku Ryszard Raczyński nie posiada uprawnień do pilotowania TU-154M . A to właśnie dowódca , zdaniem T. Hypkiego z krajowej Rady Lotnictwa powinien pilotować samolot z głową państwa . Kto za to odpowiada ?
37.czy rzeczywiście układ radiolatarnii (MDB)na lotnisku w Smoleńsku był niestandardowy ( dalsza radiolatarnia w odległości 6km od pasa zamiast 4km ) ? Czy piloci o tym wiedzieli ?
38. Szef Komisji badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich stwierdził , że „Polska jest tylko petentem” w tym śledztwie . Co to konkretnie znaczy i dlaczego polski rząd nadal zachowuje zadziwiający spokój ?
39.E. Klich , występując 6.05 przed sejmową Komisją Infrastruktury stwierdził , że Rosjanie oraz on sam znają już przebieg katastrofy , ale nie może tych wiadomości ujawnić do momentu zakończenia śledztwa przez MKL . A to może trwać wiele miesięcy . Czy Polacy mają bezradnie czekać ?
40.Ale jak Rosjanie byli w stanie dojść do wniosków , co do katastrofy , jeżeli dowody nie zostaly zabezpieczone ? Red. Sakiewicz zaprezentował np. 06.05 w TVP1 urządzenie do wypuszczania podwozia z rozbitego Tu-154
41.E. Klich ujawnił również 6.05 , że nawet rosyjska prokuratura nie ma kontroli nad dokumentacją i dowodami . Jest ono w gestii Międzynarodowej Komisji Lotniczej (MKL) , która jest ciałem powstałym po rozpadzie ZSRR i składa się z przedstawicieli państw , które powstały z byłych republik .
42.dlaczego przez ponad tydzień podawano godzinę katastrofy jako 8.56 , podczas gdy
( najprawdopodobniej ) było to kilkanaście minut wcześniej ? W. Bater w Polsat News 10.04 o 18.55 mówił , że „informację otrzymał telefonicznie o 8.40 , czyli praktycznie 4 minuty po katastrofie”.
Linia energetyczna została zerwana o 8.39.54 . Min. Szojgu w raporcie dla W. Putina 10.04 powiedział , że samolot zniknął z radarów o 10.50 ( czyli 8.50 czasu polskiego ) . Skąd te 10 minut różnicy ?
GW na swojej stronie internetowej pierwszą informację opublikowała o 8.38 (http://smolensk-2010.pl/2010-04-26-gdzie-byl-tupolew-przez-30-minut.html)
43.na lotnisku musiała być grupa osób z Polski oczekująca na samolot ( dyplomaci , kierowcy , ochrona ) . Oni byli jednymi z pierwszych i bezpośrednich świadków . Dlaczego nie pojawiły
się żadne relacje tych osób ? Co słyszeli lub widzieli ?
44.lista pasażerów samolotu krążyła wśród dziennikarzy już kilka dni przed lotem . Była to
absolutnie nietypowa i niedopuszczalna sprawa . Jak do tego doszło i kto udostępnił listę ?
45.za zabezpieczenie miejsca lądowania samolotu odpowiadał BOR . Ilu funkcjonariuszy było w Smoleńsku ( niepotwierdzone informacje mówią , że zaledwie dwóch ) , czy sprawdzili przed przylotem pas startowy , wieżę kontrolną i wyposażenie lotniska ?
46.Jeżeli to była wizyta nieoficjalna , to czy polski MSZ i kancelaria premiera , która odpowiadała za lot , poinformowały Rosjan oficjalnie kto jest na pokładzie ,w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu jej zabezpieczenia ? Czy prawdą jest , że status wizyty z oficjalnej na nieoficjalną zmienił Min. Arabski ?
47.Piloci latający na Tu-154 zwracają uwagę , że dotychczasowe informacje wskazują , że pod koniec lotu samolot mógł być niesterowalny , skala zniszczeń wskazuje na prawdopodobieństwo awarii w powietrzu i spadania (http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100430&typ=po&id=po01.txt)
48.Na jakiej podstawie min. Sikorski , w wywiadzie dla CNN 29.04 wykluczył zamach terrorystyczny , chociaż nie ma jeszcze nawet wstępnych wyników śledztwa ?
49.Krótko przed katastrofą Tu-154 próbował lądować w Smoleńsku rosyjski Ił-76 . Wg . W. Cegielskiego z TVP Ił-76 prawie dotknął pasa ale jednak nie udało się wylądować i odleciał . Co o tym wiadomo ? Dlaczego Ił nie mógł wylądować ? Są też relacje wskazujące , że Ił podchodził do lądowania w tym samym czasie co Tu-154 (http://tommy.lee.salon24.pl/174185,il-76-i-godzina-katastrofy-w-smolensku ) . W internecie pojawiło się też zdjęcie dwóch drzew rosnących blisko siebie , których korony zostały ścięte pod rożnym kątem : nie mogły być więc uszkodzone przez ten sam samolot .
50.Linia energetyczna została przerwana o 08.39.54 a czarna skrzynka Tu-154 przestała działać o 08.41.00 . Może to Ił zerwal linię , podchodząc do lądowania bezpośrednio przed Tu ?
51.Lądowanie 2 dużych maszyn w krótkim odstępie czasu stwarzało niebezpieczeństwo kolizji lub turbulencji groźnej dla drugiego samolotu . Czy załoga tego Iła została przesłuchana w obecności Polaków ? Czy zbadano czarne skrzynki Iła ?
52.Barbara Włodarczyk w korespondencji na żywo krótko po katastrofie wspomina „krążący dwie godziny samolot” (http://www.youtube.com/watch?v=6840MizeWdw) . Czy to był ten Ił ? I co tam robił ? A może to inny samolot ?
53.Czy przeanalizowano już NATOwskie zdjęcia satelitarne lotniska w Smoleńsku , o które wystąpiła Polska ? Czy są dostępne zdjęcia z momentu katastrofy ? I jak ma się do tego wypowiedź min. Klicha , że ( zdjęcia ) „nie bardzo wie co to miałoby dać ?”
54.Centrum Hydrometeorologii Sił Zbrojnych (CHSZ ) nie przekazało pilotom aktualnych informacji o warunkach w Smoleńsku , mimo , że ta informacja była alarmująca . Dlaczego ?
Kto za to odpowiadał ? (http://www.rp.pl/artykul/459542,470529_Nie_powiedzieli_o_mgle.html)

Janusz

Oceń artykuł:
(3.67)
głosów: 3
tagi: , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Marcin :

  Janusz ja dodałbym jeszcze to: z oficjalnych informacji wynika, iż w około 10 min po wypadku na miejscu tragedii pojawiły sie samochody z rosyjskimi “oficjelami”, moje pytanie czy wiadomo kto przyjechał a jeśli tak to czy zbadano czy owe osoby normalnie przebywają w tak niewielkiej odległości od lotniska, czy może oni juz czekali na to co sie ma stać ? Proste badanie czy w promieniu kilkunastu kilometrów od katastrofy jest miejsce gdzie ludzie tego pokroju przebywają na codzień, jesli takowego miejsca nie ma to pytanie co robili w tym dniu w okolicach katastrofy ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • ten co wie :

  są to grupy do walki z teroryzmem, kture zabespieczały teren przed zamachami , sa to tajne grupy bo przecierz nie bylo tajemnica ze prezydent tam leci i teren musi byc zabespieczony , po drugie zawsze w kolo waznych osub jest duzo szpiegow z tego miejsca jest tak duzo nagran ze nie miesci sie w internecie,zawsze tam gdzie leca prezydeci wysyla sie szpieuw w celu uzyskania informacji, tak ze bez obaw bardzo duzo informacji dotrze do internaltuw , ale jak narazie zadawane sa tylko pytania i na kture czeba znalesc odpowiedz to szukaja tych odpowiedzi , a grupy szypkiego reagowania byly w poblizu bo kazdy wiedził ze leci tam prezydent i musial byc zabespieczony i agetuw boru nie bylo 2 moze 2 oficialnie a ja tam widzilem okolo 7 agetuw z PL a wiecej informacji posiadaj USA z samolotuw bezzałogowych tak.
  Polacy to dobrzy ludzie w odruznieniu od rzadu , i mysle ze ludzie wyjasnia wiecej bo oni się nie boją nie maja nic do stracenia.
  teraz odpowiadam sobie na te pytania i duzo odpowiedzi idze juz uzyskać z materiałow w internecie . jezeli ktos jest obuzony tokiem sledztwa ma prawo zglosic skarge do prokuratury bo Prezydent był kazdego z Nas blikom Osobom i kazdy z Polaków ma prawo chronic i szanować prezydeta wybranego zgodnie z Prawem po wykozystaniu drogi w PL mozna skargi kierowac do Uni . proszę tylko pamietać ze mamy wojsko i zgineli nasi dowudcy i wojsko nie może sie przygladać co rzad i kiedy wykorzysta sprawe politycznie wojsko i jej agenci tajni i specialne sluzby prowadzą tajne sledztwa w tej sprawie i zbieraja przy pomocy najlepszych użadzen dowody sledztwa , dlatego nie ludzie zbieraja dowody do reklamuwek na miejscu katastrofy tylko tajne sluzby specialne i badaj odlamki na pochodzenie materialuw kture mialy w plyw na zorpadniecie samolotu w USA i inych krajach na sprzetach klasy ONE i w kilku laboratoriach , kazda informacja jest na wage zlota i dowodzenia potem naszym państwem a mamy najlepszych agentuw w wszyskich karaja i kasy mamy tyle ze nie ma co sie martwic o sledztwo bo prowadza je najlepsze agecje wywiadowacze na calycm swiecie a jezeli beda jakies informacje inne niz byly n aprawde to i tak zaostana wykryte . tak jak z telefonami jezeli jakis telefon zostal zalaczony po katastrofie w celu uzyskania informacji lub kopiowania to nasi tajni agenci wiedza bo maja wtyczki wszędzie i monitoruja te telefony zawsze dla bezpieczestwa kraju .
  ja jako nikt nie wiem za dzuo o katastrofie ale elektronika wie duzo moze nawet wiecej , a sekcje zwłok jak czeba bedzie zrobic to ageci potrafia z dyskowery wspułpracować jaki problem i nikt nikogo nie bedzie pytal czy wolno przebadac czy nie , nie kture zeczy sa robione jako scisle tajne,
  możemy tylko narazie czekac lub pisać skargi n ato co zauważymy a jest nie zgodne z naszym prawem nie wazne jest dlanasz ich prawo bo to nasz najwazniejszy Polak zginoł i każdy Polak był jego rodziną bo był dla Nas Prezydentem -prawda
  w wojsku przysiegałęm bronić i stać na straży i moim dowódcą był Prezydent

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • GREW :

  kolejny fakt, o którym się nie mówi

  o 8:20 czasu polskiego Prezydent jeszcze żył:

  “Około 8.20 zadzwonił do mnie prezydent, pytał o stan mamy”

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7767830,Lekarz_prezydenta__plk_Jerzy_Smoszna_________to_niestety.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Wojt :

  zaczyna się coś pisać o tel. jednego z BOR-owców, który niby dzwonił po katastrofie do żony … gdyby to się potwierdziło …

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Piotr :

  ktoś szukał zdjęć drzew z miejsca katastrofy, nie wiem czy te pomogą

  http://www.rmf24.pl/foto/polska/zdjecie,iId,169601,iSort,1,iTime,1

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Bogdan O :

  Panie Piotrze
  To co Pan pokazuje to są znane w całym Internecie zdjęcia zrobione przez Siergieja Amielina. Może warto to napisać.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Bogdan O :

  Do tego “co wie”.
  Wstyd pokazywać jakim się jest analfabetą, który chce zaistnieć w Internecie. Naprawdę wstyd !!!

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • Wiech :

  do Wojt – to co piszesz bylo by juz drugim przypadkiem, posluchaj sobie wypowiedzi Bartela, dziennikarza z bodajze Polsatu, ktory mowi o telefonie do niego w 4 min. po katastrofie czlowieka, ktory byl czlonkiem oficjalnej delegacji Panstwowej, link znajdziesz chyba i w Smolensk-2010.pl

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Majkiel :

  Fajne podsumowanie. Jakos nie widzialem tam pytania odnosnie tego ze syreny zawyly kilkanascie minut po katastrofie. Z kad te czekanie? Dlaczego to zajelo 15 min.

  Majkiel

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Misiek :

  ….Teoretycznie wszystkie spiskowe wersje są możliwe: można wywołać mgłę, oszukać sygnał GPS-a, wyłączyć radiolatarnie, wytworzyć ślad wirowy, kontroler może podać pilotowi złe dane. Nikt jednak zdalnie nie zmusi pilota, by próbował we mgle szukać ziemi…..Bo na dzisiaj wiele wskazuje na to, że pilot – wiedząc, że pogoda jest poniżej dopuszczalnych minimów – postanowił sprawdzić, czy jednak lądować się uda. …
  Krzysztof Krawcewicz z pisma “Przegląd Lotniczy Aviation Revue”

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • karol :

  a panowie z rządu dalej nie widzą problemów , wszystko OK , pełne zaufanie do pułkownika KGB Putina , nie ma potrzeby powołania międzynarodowej komisji , etc.
  p.o. Komorowski powtarza , że “państwo polskie zdało egzamin”
  czyżby ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • karol :

  w Lockerbie śledczy mieli zdjęcia satelitarne juz kilka godzin po katastrofie . A w Polsce tydzień po katastrofie Bogdan Klich ” nie bardzo wie do czego miałby służyć takie zdjęcia ? ”
  Może Klich jest dobrym psychiatrą ale napewno nie nadaje się na szefa MON

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Ewa :

  “Ci którzy wykazuja opór musza byc wyeliminowani. Nie mozna im okazywac litosci” powiedzial Miedwiediew w rozmowie z Bortnikowem.

  zrodlo:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7878185,Organizatorzy_zamachow_w_moskiewskim_metrze_zabici.html

  JEst to odpowiedz dla wszystkich pytan Polakow o katastrofe smolenska.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Janusz :

  Paweł Zaleski dał dzisiaj u Pospieszalskiego pokaz jak PO rozumie odpowiedzialność polityczną : słowotok , zero konkretów , chodzi o to , żeby gadać , zagadać i zanudzić . Nie jesteśmy niestety normalnym krajem . W normalnym kraju ludzie tacy jak B. Klich podali by się do dymisji 11 kwietnia , zaszyli w mysią dziurę i byli szczęśliwi , że na tym się skończyło .
  Ale na szczęście jest historia . Historia zapamięta takie nazwiska jak Klich

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • karol :

  Sławek Nowak jeździł po rodzinach ofiar i namawiał do podpisania się na liście tych “którzy nie chca politycznego wykorzystywania katastrofy”
  Sławek jest oczywiście apolityczny

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters