Co słychać na filmach ze Smoleńska?

Publikacja w serwisie: 09 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Radio ZET: Tuż po katastrofie samolotu słychać było strzały » Smoleńska odpowiedzialność. » Smoleńska elegia » Smoleńska pastorałka » Tajemnica Smoleńska » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Smoleńska droga podejścia » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (2 posiedzenie) » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Tragedia smoleńska pół roku później » Grupa Macierewicza żąda akt dot. Smoleńska » ABW: Nie przetrzymywaliśmy materiałów dotyczących Smoleńska » Sensacyjne zeznania kontrolera ze Smoleńska » Kolejny tajemniczy zgon ws. Smoleńska » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » ROZMOWA Z KONTROLEREM LOTU ZE SMOLEŃSKA » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Kontroler lotów ze Smoleńska: czy kogoś się boi? » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (1 posiedzenie) » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » “Hieny ze Smoleńska” płaczą w trakcie przesłuchań » W hołdzie ofiarom katastrofy – BOR na motocyklach do Smoleńska » Kości spod Smoleńska trafiły do prokuratury » Pytania w sprawie Smoleńska wciąż aktualne… » Telefony ze Smoleńska jednak dzwoniły PO KATASTROFIE » Schetyna: Zespół PiS ośmiesza sprawę Smoleńska » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

07:20, 08.05.2010 /TVN24

Najważniejsze informacje

TVN24
Co się kryje za szumami w amatorskich filmach z miejsca katastrofy smoleńskiej? Wielu internautów uważa, że już to wie, co działo się zaraz po upadku samolotu. A co na to specjaliści od analizy tego typu materiałów?

Najbardziej znany amatorski film ze Smoleńska został nagrany tuż po katastrofie prezydenckiego samolotu. Widać na nim płonący wciąż wrak. Prokuratura nakazała zbadanie tego nagrania.

Dużą pracę analityczną wykonali już internauci. Choć to, co widzą i słyszą na filmach – strzały z pistoletu, cienie “tajnych agentów” – dla specjalistów nie jest jakikolwiek wyznacznikiem.

Co na filmie?

Prawdę, czyli odpowiedź na pytanie: co jest na filmie – zna na razie tylko prokuratura i eksperci ABW. W tej sprawie wydano jedynie krótki komunikat: “niektórych słow nie udało się odtworzyć ze względu na dużą ilość zakłóceń oraz mały odstęp sygnału od szumu, nie znaleziono dowodów ingerencji w ciągłość zapisu”.

Podobne, specjalistyczne analizy na co dzień przeprowadzają pracownicy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. – Nagrania, które do nas trafiają to bardzo dramatyczne historie – mówi jeden z pracowników.

Praca laborantów

Pracownia fonoskopijna na co dzień odszumia i wyodrębnia dźwięki, które stają się dowodami – obciążającymi lub uniewinniającymi – ludzi w wielu w procesach . – Zadanie to identyfikacja osoby czyli ustalenie, że dane słowa lub zdania wypowiedział ten człowiek a nie inny – mówi mł. insp. Roman Łuczak, naczelnik wydziału badań dokumentów i technik audiowizualnych, CLK.

W “zwykłych” przypadkach do pracowni zaprasza się podejrzanego i pobiera porównawczą próbkę głosu. Eksperci muszą sprowokować go do podobnego na nagraniu zachowania. Jeśli słychać krzyki – musi krzyknąć, jeśli słychać szepty – szepnąć.

- Aby ten materiał porównawczy był na tyle obszerny by zawierał wszelkie możliwości głosowe danej osoby – podkreśla Łuczak.

Smoleńskie “taśmy”

Na nagraniu ze Smoleńska słychać szum wiatru, odgłos łamanych gałęzi. To tzw. dźwięk tła. Pomaga on ustalić miejsce nagrania, a przez to okoliczności zdarzenia. A zwykle jest to bardzo trudnym zadaniem.

Szukając odpowiedzi eksperci szukają dźwięku porównawczego – mogą dogrywać dźwięki na ulicy, albo szukać ich w specjalnej bazie śladów.

Ostatni etap to potwierdzenie autentyczności nagrania. A te może być m.in. autentyczne i oryginalne. Autentyczne znaczy, że nagrywano je bez przerw i cięć w montażu. Oryginalne, że realizowano je w chwili dziania się zdarzenia.

Amatorskie nagranie ze Smoleńska zostało przez specjalistów uznane za autentyczne i oryginalne. Ale na oficjalną i szczegółową analizę musimy jeszcze poczekać.

sm/sk

Oceń artykuł:
(4.00)
głosów: 2

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Suri :

  Jak długo mamy jeszcze czekać?Czy w XXI wieku kiedy technika jest tak bardzo rozwinieta aby przeanalizować 2 minutowy filmik potrzeba aż tyle czasu?Bardzo to intresujące i niebywale wątpliwe…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Najpierw znają niewygodnych świadków, a... :

  …póżniej jeśli świadek nie wygodny to zajmie się nim przyjaciele rządu polskiego, czyli premier Władimir Putin, a premier Polski Donald Tusk, odwróci głowę, że niby nic nie widział.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Majka :

  A wczoraj podali że trzeba będzie przesłuchać tego co ten film nagrał hahahahha a TVP-1

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • patriotka :

  Dla mnie to jest kupa śmiechu!Polscy eksperci od siedmiu boleści!!!Tak naprawde to nigdy nie dowiemy się co tam się stało,a czemu?
  Bo polski rząd pójdzie z tyłkiem w tył bo prawda jest taka że się boją dobrze że chociaż wiedza za co kasę biorą!Aż się krew we mnie gotuję jak czytam to wszystko.Polska prokuratura to banda…!!!
  Za grosz szacunku dla dla Tych którzy zgineli pod Smoleńskiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • ungen :

  Tutaj linki do opracowań ścieżek dźwiękowych:
  Filmik Andrija Mendieja http://www.sendspace.com/folder/2vnb6p
  Filmik drugiego Rosjanina http://www.sendspace.com/folder/sge003
  Filmik montazysty Wisniewskiego http://www.sendspace.com/folder/n16ar3
  Juz Ci nie zrobie sniadania Leszku http://www.sendspace.com/folder/u7dvyo
  Klamra http://www.sendspace.com/folder/5291vd

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Cyprian :

  No i czekamy, czekamy na coś co specjalistyczne laboratorium przy dużej dozie lenistwa może zrobić w dwa dni

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • maxik :

  no ale mogloby sie okazac ze uslyszy wiecej niz analiza przy uzyciu domowych sluchawek a te fakty moga byc bardzo bardzo i jeszcze raz bardzo niewygodne. Bedzie np trzeba wtedy wywolac wojne albo uderzyc przynajmniej reka w stol przy okazji uprawomocniając rusofobie rywala. Jezeli te stenogramy to prawda choc w 10 procentach tzn Filmik Andrija Mendieja http://www.sendspace.com/folder/2vnb6p i Filmik drugiego Rosjanina http://www.sendspace.com/folder/sge003 to no nie wiem co tu napisac – mowe odejmuje , na forum przeklinac nie mozna – poprostu totalna bezsilnosc wobec bandytyzmu i hitlerowsko komunistycznych metod putina i miedwiediewa.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters