Akta katastrofy NIE MUSZĄ być tajne

Publikacja w serwisie: 13 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosja wyśle do Polski kolejne akta ws. katastrofy Tu-154 » Kolejne akta ws. katastrofy smoleńskiej trafią do Rosji » Tajne porozumienie z Rosją? Seremet zaprzecza » Tajne kody, jawne pytania – Aleksander Ścios » Muszą przetrwać największy kataklizm » Teraz muszą udowodnić, że tego nie zrobili » Co nowego odkryją akta? » Akta będą, ale w Moskwie » Śledztwo smoleńskie: Rosja prosi o akta » RODZINY OFIAR POZNAJĄ AKTA SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA? » Tajne zdjęcia satelitarne okolic Smoleńska » Smoleńsk: tajne rozmowy ludzi Putina i Tuska » Rosyjskie tajne służby mają dostęp do nośników danych należących do tragicznie zmarłych dowódców wojskowych. » Są kolejni winni smoleńskiej katastrofy » Rosja: to my jesteśmy winni katastrofy » RAPORT: Problemy z komunikacją między kontrolerem a załogą mogły być przyczyną katastrofy » Ił-76 i godzina katastrofy w Smoleńsku » Mogli uniknąć katastrofy Tu-154 » Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy? » Satelitarne zdjęcie z miejsca katastrofy » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » Przyczyny katastrofy Tu-154M nie w najbliższym czasie » TRZEBA PONOWNIE PRZESZUKAĆ MIEJSCE KATASTROFY » Nikt nie ukryje przyczyn katastrofy smoleńskiej » Cywilne śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej umorzone » Zakończyły się czynności śledcze na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem » Śledczy wciąż intensywnie pracują na miejscu katastrofy » Najnowsza rekonstrukcja katastrofy samolotu w Smoleńsku (wideo) » Amatorski film z miejsca katastrofy – Smoleńsk 10.04.2010. » Wniosek rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej odrzucony » Rząd chce ponownie przeszukać miejsce katastrofy » Rosjanie przeprowadzili sekcje zwłok wszystkich ofiar katastrofy » Świadek katastrofy: w kabinie była jeszcze jedna osoba » Tragedia w Smoleńsku. Zagraniczne gazety spekulują na temat przyczyn katastrofy » Rosja: przekazujemy dokumenty katastrofy “z dobrej woli”. Przepisy międzynarodowe mówią: to jest obowiązek » Tusk ocenił, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej jest “najbardziej otwartym i z największym dostępem opinii publicznej do informacji” » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » Mapa katastrofy Tu-154 » Zdjęcia z katastrofy » Satelitarne zdjęcie katastrofy Tu-154 » PiS ma zespół ds. katastrofy smoleńskiej » Kolejna rocznica katastrofy » Przyczyny katastrofy samolotu tu-154 » Zdjęcia z miejsca katastrofy Tu-154 » Komisja ds. katastrofy działa bezprawnie? » UK: protest ws hołdu dla ofiar katastrofy » CZY KTOŚ PRZEŻYŁ MOMENT KATASTROFY? » BĘDZIE BIAŁA KSIĘGA WS. KATASTROFY » Mam wrażenie, że mataczą ws. katastrofy smoleńskiej » Kolejne materiały w sprawie katastrofy » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Konwencja chicagowska nie pozwala na ujawnianie opinii publicznej dokumentacji z wypadku lotniczego – wynika z rządowej analizy, do której dotarł „DGP”.

Może jednak być wyjątek od tego przepisu, jeżeli rosyjski prokurator generalny uzna, że jest to ważniejsze niż tajemnica i dobro śledztwa.

To m.in. na podstawie tej analizy premier Donald Tusk udowadniał w czwartek w Sejmie, że konwencja chicagowska „jest optymalnym aktem prawnym dającym przejrzystość postępowania i powodującym, że Polska i Rosja mają pewne zobowiązania i prawa”. Treść tej analizy daje odpowiedź na pytanie, dlaczego polski rząd musi ostrożnie postępować w rozmowach z Moskwą. Według art. 5.12. tzw. załącznika 13 do konwencji chicagowskiej Rosję obowiązuje „zasada nieujawniania dokumentacji badania z wypadku”. A to oznacza, że ani prokurator generalny Rosji Jurij Czajka, ani Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) nie mogą udostępnić Polsce i upublicznić np. nagrań z czarnej skrzynki.
Zdecyduje Rosja

Jest jednak furtka. Jak wynika z tej analizy, ten sam przepis konwencji mówi o tym, że władze Rosji mogą zdecydować na ujawnienie zebranych dowodów, jeżeli jest to ważniejsze niż negatywne skutki dla śledztwa wynikające z takiego ujawnienia
. – Fragmentaryczne ujawnianie niektórych wątków w śledztwie może przynieść złe, a nie dobre skutki, jeśli chodzi o ustalenie prawdy – mówił premier Tusk, powołując się na opinię płk. Edmunda Klicha, polskiego akredytowanego przy rosyjskim MAK.
Premierze, przejmij śledztwo

Tusk tłumaczył meandry konwencji chicagowskiej w reakcji na projekt rezolucji autorstwa PiS. Posłowie tej partii chcieli wezwać premiera, by wystąpił do Rosji o przejęcie przez Polskę śledztwa. PiS także powołało się na przepisy konwencji chicagowskiej. Zgadza się z tym, że okoliczności wypadku lotniczego może badać państwo właściwe dla miejsca zdarzenia, czyli Rosja. Ale na podstawie umowy dwustronnej z Polską Rosjanie mogliby przekazać nam jego prowadzenie. – To inicjatywa, która, jak sądzę albo przynajmniej chcę tak sądzić, ma jako podłoże wyłącznie dobre intencje, ale mija się z pewną rzeczywistością prawną i organizacyjną – mówił premier. Tłumaczył, że przekazanie Polsce śledztwa lub części zadań byłoby możliwe na podstawie odrębnej umowy. – Uznaliśmy jednak, że z punktu widzenia Polski kluczowy jest natychmiastowy dostęp do wszelkich działań na miejscu katastrofy, a nie czekanie na ewentualne efekty negocjacji dotyczących takiego porozumienia – wyjaśnił premier.

Według rządowej analizy z inicjatywą przekazania Polsce sprawy musiałaby wyjść Rosja. Jednak rządowi prawnicy przyznali, że możliwa byłaby też inicjatywa Polski. Ale z wnioskiem o przekazanie badania nie powinna jednak wystąpić polska prokuratura, lecz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Kierujący tą komisją szef MSWiA Jerzy Miller razem z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem rozmawiał w Moskwie z Jurijem Czajką. Okazało się jednak, że już wcześniej Rosjanie nieformalnie przekazali Polsce około 500 dokumentów, w tym m.in. protokoły przesłuchań świadków. Zdaniem Andrzeja Seremeta śledztwo prowadzone w Moskwie może potrwać jeszcze od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Precz z Donaldem Tusk - Zdrajca :

  Polski premier Donald Tusk, wierzy Sovieckiej Rosji, która od dziesięcio leci jest wrogiem narodu.

  Precz z Donaldem Tusk – Zdrajca

  Nasi dziadowie ojcowie matki kuzyni i bracia gineli dla idei pana premera Polski Donalda Tusk!

  PO (jestem członkiem i wstydze się mojej parti, a mój szef pan Tusk to zdrajca, pokazał swoje prawdziwe oblicze!)

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • zx80 :

  Jak widać obecny rząd łapie się wszystkiego aby utajnić akta. Przecież tylko winny stara się zataić prawdę.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters