Polska to “niewielki element w nowej mozaice Kremla”…

Publikacja w serwisie: 13 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rzecznik Kremla » Polska oddała hołd tragicznie zmarłym » AWACS nad Polską » Legalne szpiegostwo nad Polską » To nie Białoruś, to Polska Tuska » Prokuratura Polska czy Kolonialna? » Polska eksporterem gazu » Świat solidarny z Polską » Stronę polską pozbawiono dowodów » Polska przekazała uwagi do raportu MAK » Ruskaja maszyna i polska wiarołomność » Koniec spektaklu “Pojednanie z Polską” » Polsko-polska wojna o pomniki » Entomologia polityczna – pluskwy a sprawa polska » Polska żegna ofiary katastrofy pod Smoleńskiem » Polska od dawna chce przesłuchać kontrolerów » Polska delegacja ocenia jakość remontu Tu-154 » Polska wychodzi z NATO – Bronisław Komorowski » Nad Polską mogą latać samoloty rejsowe » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » Petelicki: Polska armia nie zdaje egzaminu » Cała Polska dziś się wstydzi – Stanisław Michalkiewicz » Polska prokuratura bezradna wobec dyktatu Rosjan » Ekspert: Polska wciąż ma możliwość skorzystać z pomocy ICAO » USA: pomimo niewyobrażalnych strat, Polska podąży ku lepszej przyszłości » Szokujący tekst Walerii Nowodworskiej (grani.ru) [wersja polska] » PRAWDĘ O SMOLEŃSKU MUSI USŁYSZEĆ POLSKA I CAŁY ŚWIAT » Gaz łupkowy – za koncesję Bułgaria dostanie 300 razy więcej niż Polska » “Komsomolskaja Prawda”: Polska z przyzwyczajenia zwala winę na Rosję » “La Stampa”: Polska przyznaje, że to była wina polskich pilotów » Polska ośrodkiem rozwoju wydobycia gazu łupkowego dla całej Europy?! » Polska “walczy” o kasetę, na której rzekomo nie nagrał się zapis z radiolokatora » Polska prokuratura pyta Rosjan, kto pracował przy oświetleniu lotniska » Tusk po dopalaczach: Polska buduje status państwa, z którym Rosja się liczy » Wojciech Materski: Trudne sprawy między Polską a Rosją wciąż pozostają » Polska prokuratura nie starała się nawet zweryfikować, co naprawdę robili rosyjscy śledczy » ROSYJSCY ŚWIADKOWIE O OSTATNICH SEKUNDACH LOTU TU-154 [Anita Gargas, "Gazeta Polska"] » Przestrzeń lotnicza nad Polską zamknięta, ale głowy państw mogą dolecieć na pogrzeb » Polską komisję bardzo interesuje to, co działo się z tupolewem na wysokości poniżej 100 metrów » RMF: Terenu katastrofy pod Smoleńskiem nie ogrodzono bo nie chciała tego Polska. Komorowski: wszystko w porządku » Donald Tusk – Polska buduje status państwa mocnego, z którym Rosja się liczy » Anonsowane z wielkim szumem przez polską prokuraturę protokoły sekcji zwłok zostały jednak w Moskwie » “Putin interesuje się Polską, rozumie wasz kraj”-Dmitrij Babicz, rosyjski ekspert od polityki międzynarodowej Rosji » Rosjanie czekali na takie słowa Klicha – “Polska bierze na siebie większą część winy za śmierć Kaczyńskiego” » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

ZBLIŻENIE Z POLSKĄ ROSJA DOBRZE ZAPLANOWAŁA

Przełom w stosunkach Polski z Rosją nie został wywołany przez katastrofę prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem, ale jest elementem nowego kierunku polityki zagranicznej, przyjętej wcześniej z inicjatywy Dmitrija Miedwiediewa i Władimira Putina – informuje rosyjski “Newsweek”.

Rosyjski “Newsweek” podkreśla, że niedawny przełom w relacjach z Polską nie był przypadkowy. Towarzyszy mu cała sekwencja zdarzeń wyprzedzająca katastrofę pod Smoleńskiem.

Depesza z ambasady

Zaczęło się od “emocjonalnej depeszy” z ambasady Rosji w Warszawie, którą otrzymał zastępca szefa aparatu kancelarii rządu Jurij Uszakow odpowiadający za politykę zagraniczną.

W opisywanej depeszy “utrzymywano, że z powodu tego, że Polska stara się blokować wszelką współpracę z Rosją, zagrożona jest całość stosunków między Moskwą i Unią Europejską. A wszystko to przez to, że nie jest rozwiązany problem Katynia”, pisze tygodnik.

Według niego, “autorzy depeszy zapewniali, że po uregulowaniu starego problemu z Warszawą, można doprowadzić do przełomu w stosunkach z Unią Europejską”.

MSZ mówi “nie”, ale zmienia zdanie

“MSZ kategorycznie sprzeciwiało się jakimkolwiek ustępstwom w sprawie Katynia, jednak Uszakow pokazał depeszę premierowi (Władimirowi) Putinowi. Akurat w tym czasie za Polakami u Putina wstawił się dyrektor generalny koncernu Norylski Nikiel Władimir Strzałkowski. Ma on polskie korzenie i przedstawiciele polskiego biznesu wielokrotnie zwracali się do niego o pomoc. Problem rozstrzygnięto – Putin polecił MSZ, by dokonało zwrotu o 180 stopni”, relacjonuje pismo.

Koniec wrogości, tylko interesy

“Później zorganizowano uroczystości żałobne pod Smoleńskiem, gdzie tragicznie zginął Lech Kaczyński, i zakończyła się rosyjsko-polska wrogość”, dodaje “Newsweek”, zaznaczając, że “Polska i konflikt z nią to zaledwie niewielki element w mozaice ‘Nowy obraz świata’, którą układa się teraz na Kremlu”.

“Sens dokumentu [nowej doktryny - red.] sprowadza się do tego, że Rosja zamierza nie słownie, lecz czynnie prowadzić politykę zagraniczną, w której nie będzie przyjaciół i wrogów, a będą tylko interesy. Gospodarkę kraju trzeba modernizować. Polityka zagraniczna też powinna pracować na rozwiązanie tego zadania”, przekazuje tygodnik.

Powołując się na “wysokie rangą źródło w MSZ, które uczestniczyło w pracach nad dokumentem” dziennikarze piszą, że “w miejsce zimnej wojny znów przychodzi odprężenie”.

Prezydenckie zapowiedzi

Dziennikarze przypominają, że zmiany w polityce zagranicznej Rosji jej prezydent zapowiedział w listopadzie 2009 roku w tradycyjnym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu: wyższej – Rady Federacji i niższej – Dumy Państwowej.

Miedwiediew oświadczył wówczas, że “na arenie międzynarodowej, zamiast chaotycznych działań podyktowanych nostalgicznymi uprzedzeniami, Rosja będzie prowadziła pokojową politykę, opierającą się na pragmatycznych celach”. – Zbudujemy nowoczesną Rosję, skierowaną w przyszłość – oznajmił.

Tygodnik dodaje, że prezydent “postawił przed MSZ i rządem zadanie opracowania kryteriów efektywności polityki zagranicznej”, a także “zażądał przygotowania programu skutecznego wykorzystania polityki zagranicznej w celach długofalowego rozwoju (kraju)”.

Według rosyjskiego “Newsweeka”, po wielkiej naradzie na Kremlu Miedwiediew zatwierdził oba dokumenty i przekazał je rządowi.

“Główną przyczyną nieoczekiwanego zwrotu w rosyjskiej polityce zagranicznej, przede wszystkim wobec Zachodu, jest brak pieniędzy potrzebnych na modernizację gospodarki i infrastruktury transportowej, a także wdrażanie innowacji”, konstatuje pismo, którego zdaniem “Kreml chce wykorzystać odprężenie w relacjach z USA i Europą do przyciągnięcia zagranicznych inwestycji”.

jak/mtom

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters