EKSPERCI OD NAWIGACJI SATELITARNEJ: TO BYŁ ZAMACH

Publikacja w serwisie: 20 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rozmowa z ekspertem od systemów nawigacji satelitarnej » To był zamach – mówią eksperci polski i niemiecki » Zamach w wykonaniu autopilota ? » Smoleńsk – to mógł być zamach – argumenty w pigułce » Jeśli to nie był zamach, to co? » Marek Strassenburg Kleciak – specjalista opracowujący systemy trójwymiarowej nawigacji » Wszystko wskazuje na to że był to zamach. » Zamach w Smoleńsku – lot PLF101 » Zamach – ale Putina czy przeciw Putinowi? » Andrzej Seremet: To mógł być zamach » To mógł być zamach. Największe wątpliwości. Zaktualizowana wersja. » ROSYJSCY “EKSPERCI” USTALILI » USA: eksperci od lotnictwa zszokowani » Czy rządowi eksperci są zastraszeni? » Eksperci z USA wesprą zespół Macierewicza » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Rosyjscy eksperci bronią kontrolerów ze Smoleńska » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje » Rosyjscy eksperci: Załoga samolotu Tu-154 nie zrobiła tego, co należało » Trzej eksperci dołączyli do polskiej grupy badawczej w Moskwie » Nagrania z lotniskowego monitoringu zbadają eksperci od czytania z ruchu warg » Śledztwo, zamach a dezinformacja » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » GDYBY ŚLEDZTWO WYKAZAŁO ZAMACH… » EKSPERCI BARDZO OSTRO O SŁOWACH PREZESA PIS WS. KATASTROFY: “Jarosław Kaczyński tego nie pojmie. Choćby chciał” » Zamach w Smoleńsku – Nowe spojrzenie (Stabilizacja obrazu) » “Wykluczamy zamach przy użyciu broni konwencjonalnej” » Krakowscy eksperci kończą pracę nad opinią fonoskopijną na temat rejestratora głosu z kabiny pilotów samolotu Tu-154M » Zaraz po katastrofie międzynarodowe organizacje i eksperci zaoferowali swoją pomoc. MAK te propozycje odrzucił, a polski rząd nie zaprotestował » Jeśli w Smoleńsku miał miejsce zamach, to aktualną władzę w Polsce sprawują ludzie rosyjskich służb albo osoby przez te służby szantażowane » Albo zamach, albo awaria » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Marek Strassenburg-Kleciak i Hans Dodel dla Niezależna.pl , 20-05-2010 11:34

Informacja, że Tu-154 podchodził do lądowania prawie do końca na autopilocie, w 100 proc. potwierdza tezę, że załogę wprowadzono w błąd przy użyciu tzw. meaconingu – twierdzą Marek Strassenburg-Kleciak, specjalista ds. systemów trójwymiarowej nawigacji, i Hans Dodel, ekspert od systemów nawigacji i wojny elektronicznej, autor książki „Satellitennavigation”.

Z raportu rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego wynika (zauważyła to telewizja TVN24), że samolot prezydencki podchodził do lądowania na autopilocie, który sterował zarówno wysokością, ciągiem, jak i kursem rządowej maszyny. Wyłączenie autopilota nastąpiło 5,4 sekundy przed uderzeniem w pierwszą przeszkodę.
To bardzo ważna informacja. Autopilot jest urządzeniem do automatycznego sterowania samolotem, pobierającym do tego celu dane z GPS i innych wskazań przyrządów pokładowych. Dodajmy, że wyłącza się go jednym ruchem ręki, a więc w ciągu sekundy można – jeśli jest taka potrzeba – przejść na sterowanie „ręczne”.
Ostatni etap przed lądowaniem na autopilocie to przelot przez kolejne, blisko obok siebie leżące tzw. waypoints: 10 km przed pasem / wysokość 500 m, 8 km / 400 m, 6 km / 300 m, 4 km / 200 m, 2 km / 100 m – ten ostatni punkt to tzw punkt decyzji i wysokość decyzyjna: jesli pilot nie widzi tutaj pasu startowego, to MUSI zrezygnować z lądowania i polecieć na inne lotnisko. Tymczasem załoga polskiego samolotu (w tak trudnych warunkach pogodowych) wyłączyła pilota dopiero 5 sekund przed katastrofą, mimo że – jak już zaznaczyliśmy – można to zrobić w sekundę.
Dziennik “Fakt”, powołując się na rosyjskiego prokuratora, który słyszał rozmowy w kokpicie, napisał kilka dni temu, że parę sekund przed tragedią piloci – dotąd spokojni – zaczęli wołać: “Daj drugi… W drugą!” Musiał być to po prostu pierwszy moment, w którym załoga zorientowała się, że jest w złym miejscu i na złej wysokości – prawdopodobnie minęli wtedy znajdującą się tam antenę NDB.
Dlaczego piloci schodzili spokojnie do lądowania na autopilocie i dopiero kilka metrów nad ziemią zorientowali się, że samolot jest tak nisko? Wytłumaczenie jest tylko jedno: autopilot opierał się na błędnych danych satelitarnych.
To, że 10 kwietnia pod Smoleńskiem odbiór GPS w Tu-154 był zakłócony – co doprowadziło do błędu pozycji samolotu w pozycji horyzontalnej – jest oczywiste. Najprostszą metodą takiej agresji jest meaconing, polegający na nagraniu sygnału satelity i ponownym nadaniu go (z niewielkim przesunięciem w czasie i z większą mocą) na tej samej częstotliwości w celu zmylenia załogi samolotu. W przypadku Tu-154, podchodzącego właśnie do lądowania, wystarczyłoby niewielkie przekłamanie sygnału, by doprowadzić do tragedii. Meaconing można “ustawić” z precyzją do 0,3 metra, a do zaburzenia prawidłowego działania może dojść ze źródła oddalonego nawet kilkadziesiąt kilometrów od samolotu. W podobny sposób można też zmylić wysokościomierz radiowy. Gdyby dodać do tego przekazanie nieprawdziwej wartości ciśnienia barometrycznego (Rosjanie nie poinformowali dotąd, jakie ciśnienie podali dowódcy Tupolewa), załoga samolotu była – nawet przy dużo lepszej widoczności niż ta, która panowała w Smoleńsku – bez szans. Charakterystyczne ukształtowanie terenu przed lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj – rozległa niecka – stanowiło dodatkową gwarancję powodzenia ataku.
Wskazania wysokości przez GPS nie były prawidłowe, ale mimo wszystko wystarczające, by uruchomić EGPWS (system ostrzegający pilotów o odległości samolotu od gruntu). System ten włącza się, gdy samolot schodzi poniżej 666 metrów nad ziemią. Piloci słusznie zignorowali ostrzeżenie EGPWS (jako że jego zadaniem jest ostrzegać przed zbliżającą się ziemią i robi on to za każdym razem, kiedy się laduje) i lecieli dalej, oczekując, że za jakiś czas zobaczą pas startowy. Problem w tym, że EGWPS także opiera się na pomiarach położenia uzyskanego z odbiornika GPS i wysokości z wysokościomierza radiowego: Tu-154 wkrótce znalazł się więc 5 metrów nad ziemią. Piloci nie zdążyli nawet poszukać wzrokiem pasa startowego… Jeszcze raz powtórzmy: skoro samolot leciał na włączonym autopilocie, to piloci wierzyli, że są znacznie wyżej i w innej pozycji.
Dla laików wątpiących w techniki rodem z Jamesa Bonda: od czasu lotniczych zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku na World Trade Center w prawie wszystkich krajach świata używa się meaconingu do ochrony obiektów specjalnego znaczenia, takich jak np. elektrownie atomowe.
Atak na przyrządy nawigacyjne można stwierdzić po analizie czarnych skrzynek. Niestety, rejestratory lotu to nośniki magnetyczne i usunięcie śladów meaconingu – zwłaszcza dla służb znających od podszewkę budowę Tu-154 i jego przyrządów – nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, żeby nikt im w tym nie przeszkadzał.
Marek Strassenburg-Kleciak
specjalista ds. systemów trójwymiarowej nawigacji

Hans Dodel

ekspert od systemów nawigacji i wojny elektronicznej, autor książki „Satellitennavigation”

Dokładna analiza opinii polskiego i niemieckiego eksperta na podstawie najnowszych danych już w następnym numerze “Gazety Polskiej”
——————————————————
Z dzisiejszego wydania portalu gazeta.pl. Fragmenty artykułu pt. „Piloci wściekli na rosyjski raport”:
[...] – Z raportu MAK wynika, że wojskowy pilot leciał na łeb na szyję, wbrew wszelkim zasadom bezpieczeństwa, narażając życie pasażerów i swoje – podkreśla oburzony pilot z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. – A naszej jednostce przypnie się łatkę wariatów. Arek [kpt. Arkadiusz Protasiuk, dowódca załogi Tu-154] był najspokojniejszym człowiekiem na świecie, wyważonym. Nigdy nie zrobił niczego przeciwko procedurom.
- Mieli prawo podjąć próbę podejścia do lądowania – dodaje jeden z oficerów 36. Pułku. – Zejść na wysokość decyzyjną, a wtedy, kiedy pilot przekonuje się, że nie wyląduje, odchodzi znów do góry. Byli poniżej tej wysokości, ale rosyjski raport wciąż nie odpowiada na pytanie: dlaczego. [...]

Oceń artykuł:
(4.37)
głosów: 246
tagi: , , , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Joanna :

  Czyli nie ma szans na udowodnienie…przykre to wszystko…a rząd i nasi prokuratorzy wierzą w rosyjską uczciwość w wyjaśnianiu tragedii.
  Rządowi wszystko na rękę, prokuratorzy nie będą mieli dostępu do czarnych skrzynek, utracono wiele śladów, nie ma tel. satelitarnego – w jakim kraju my żyjemy????.
  Komu zależy na poznaniu prawdy?Prok.Seremet nic nie wie na temat tel.sat, a nawet nie pytał strony rosyjskiej bo nie widzi powodu.Prokuratura nie chce poznać prawdy a może boi się ja poznać, a może to zwykłe lenistwo i brak kompetencji.Jak możemy poznać prawdę skoro będziemy mieli dostęp tylko do tych dowodów, które strona rosyjska nam przedstawi.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 174 Thumb down 22

 • Ciotka :

  “rząd i nasi prokuratorzy wierzą w rosyjską uczciwość… ” podobnie jest one stroną zainteresowaną…

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 39 Thumb down 18

 • Bogdan O :

  Joanno
  Czy wiesz co to są “śpiochy” ? Polecam stronę

  http://smolensk-2010.pl/2010-05-09-jak-napasc-na-panstwo-jurij-bezmienow.html

  warto ją przeczytać i wyciągnąć wnioski.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 34 Thumb down 12

 • maxik :

  podejrzewam ze conajmniej pol swiata wie ze to sabotaz ale:

  1. to jest nasza sprawa wewnetrzna
  2. nikt nie chce zadzierac z panstwem-oprychem
  3. widac ze nie reprezentujemy swoich interesow a wrecz dzialamy wbrew nim
  4. inni ucza sie na naszych bledach ale nigdy sie do tego nie przyznaja

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 94 Thumb down 18

 • mc :

  Przeczytalam przed chwilą artykul w Rzeczpospolitej Bronislawa Wildsteina pt. Zablokowana dyskusja o katastrofie.
  Bardzo ciekawy, polecam:

  http://www.rp.pl/artykul/482731.html

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 51 Thumb down 11

 • jojo :

  Cala ta sprawa smierdzi ! Prawda o tym co sie tam wydarzylo pozostanie w gestjii naszych domyslow!!!!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 32 Thumb down 5

 • Jurek :

  Działania rządu mona ująć tak: lekarz psychiatra, który jest szefem MON wysyła do Moskwy psychologa by zbadał pilotów którzy nie żyją i są pochowani w Polsce. A wszystko po to, by sprawdzić czy naprawdę potrafili latać na drzwiach od stodoły. Ich zdaniem tylko 10% Polaków potrafi kojarzyć fakty i stąd są tak bezczelnie pewni siebie.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 48 Thumb down 15

 • Joanna :

  Im więcej czytam, tym więcej wiem i zaczyna mnie to wszystko przerażać. Na pewno nie będę głosować na Komorowskiego w przyszłych wyborach.
  Co będzie dalej z nami,z naszym krajem ? Co to za kraj, co to za rząd, który nie potrafi walczyć o prawdę? Ale cóż się dziwić ,wszak elita naszego kraju została wymordowana 70 lat temu…jakie drzewo, takie owoce

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 61 Thumb down 13

 • Slawek :

  Witam,
  Czy wypowie sie ktos na temat godziny rozpoczecia watku o katastrofie na smolenskim forum:
  http://www.smolensk-auto.ru/forum/index.php?s=4cd659512ac04604430fb156d6a0a72d&showtopic=16192

  Widniejej godzina 10:25, tj. 8:25 czasu polskiego!!!

  czyzby godzina 8:41 tez byla nieprawdziwa?
  o 8:39 zostala przecita linia energetyczna, tylko jakie mamy dowody ze nie zrobil tego IŁ, zeby zmylic tropy i wprowadzic w blad?

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 30 Thumb down 3

 • Anspandusse :

  Przejdz i zapoznaj sie i dajcie te drugie fotki, fotografie zerwanych drutów słupa energetycznego, proszę.

  szczegóły:
  http://smolensk-2010.pl/2010-05-13-co-zerwalo-linie-energetyczna-na-poltorej-minuty-przed-naszym-samolotem.html

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 16 Thumb down 2

 • Marcin :

  wszystko się zgadza

  http://smolensk-2010.pl/2010-05-20-rosjanie-nie-przekaza-polskiej-prokuraturze-oryginalow-czarnych-skrzynek.html

  dostaniemy tylko kopie, na podstawie, których nie bedzie można stwierdzić modyfikacji oryginalnych zapisów.

  Prezydenta Kachyńskiego zabraknie i będą się mogli dobrac do:

  http://www.tvn24.pl/0,1657124,0,4,gazprom-…,wiadomosc.html

  i wsio jasne !

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 27 Thumb down 3

 • zibi :

  madrale.. od kiedy GPS mierzy WYSOKOSC LOTU samolotu?????
  GPS mierzy pozycje i znajac wsporzedne pasa startowego pomaga w bezpiecznym naprowadzeniu na pas!!!!!!!!!! tylko ze Kapitan samolotu WPROWADZA te dane!!!!!!!!
  Autopilot TYLKO UTRZYMUJE WARTOSCI PODANE PRZEZ PILOTA!!
  Wiec jak zle ustawiona jest np szybkosc opadania.. to ciagle ZLE to autopilot wykonuje!!
  ale niech bedzie ze sabotaz.. bo nie byloby tej ciekawej strony :)
  PS. Sikorskiego tez zastrzelili :) tylko sladow po kulach ekschumacja nie wykazala :)
  pozdrawiam i milej zabawy zycze (przykro sie bawic czyims nieszczesciem)

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 44 Thumb down 19

 • em :

  gdyby moj ojciec/dziadek był SBkiem tez bym dzisiaj glosno krzyczał: “oszołomy!!!”

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 34 Thumb down 6

 • tom :

  @Slawek

  Czas obowiązujący na tamtym forum jest o godz przesunięty do przodu w stosunku do naszego,czyli 9:25.

  Thumb up 4 Thumb down 3

 • kristo :

  zibi GPS mierzy nie tylko wysokość lotu ale także twojej d*** nad poziomem morza jeżeli w kieszeni spodni masz odbiornik gps zapewniam cię
  jako profesjonalista

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 14 Thumb down 4

 • misia :

  Dlaczego samolot bedac 5 metrow nad ziemia, przewrocil sie na plecy?
  Przeciez ten samolot jest wyzszy niz 5 metrow i fizycznie byloby to niemozliwe! Co za tym sie kryje?
  Dlaczego z naszych pilotow robi sie debili latajacych na desce klozetowej.
  Przeciez ten samolot mial byc udoskonalony!? To dlaczego….ach szkoda gadac…

  http://www.smolensk-auto.ru/forum/index.php?showtopic=16192&st=0
  dlaczego na ruskim forum o 10.25 czyli 8.25 polskiego czasu zapis o katastrofie?

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 23 Thumb down 10

 • dany :

  A ja nie potrafię już znaleźć artykułu z gazeta.pl o tragedii umieszczonego w dniu katastrofy przed godziną… 8.40, może ktoś ma print screena?

  Thumb up 2 Thumb down 4

 • Lucas :

  Przypuszczam , że przyczyną katastrofy był bląd (celowy bądz nie ) podania wartości ciśnienia atmosferycznego QFE przez kontrolę lotu lotniska. Ciśnienie atmosferyczne ma kluczowe znaczenie podczas lądowania dlatego uważam , iż piloci chcieli opuścić maszynę do punktu przerwania podejścia w przypadku braku widoczności lotniska. Takie są procedury. Dlatego też nie zdawali sobie sprawy z tego , że lecą tak nisko.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 9 Thumb down 5

 • Lucas :

  Media ciągle podają informacje mało istotne. Niech udostępnia prawdziwą rozmowę przeprowadzoną z kontrolą lotu .

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 20 Thumb down 4

 • Ania :

  RajTuski pod Trybunał Konstytucyjny!
  Dlaczego on, “gajowy z wąsem” i reszta PO traktuje nas jak pół -debili, którzy nie potrafią zliczyć do dwóch i zachwycą się pięknym krawatem i markowym garniturem i na tej podstawie wybiora Prezydenta.
  Mam nadziję, że Kaczyński jak wygra zabierze się poważnie do tego śledztwa.
  Wzbiera we mnie coraz wieksza irytacja moją bezsilnością. Mam ochotę wyjść i krzyczeć na cały głos: Ludzie zacznijcie logicznie myśleć, czyty nie widzicie że robią z Was idiotów i wmawiają Wam kłamsta a wy je łykacie jak bułkiz masłem!!!!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 34 Thumb down 11

 • Ania :

  Dodam jeszcze, że żal mi rodzin pilotów najbardziej. Dlaczego tymi chłopakami sobie mordy wycierają. Wszyscy zostali odznaczeni pośmiertnie za zasługi, popodnoszono im stopnie wojskowe a teraz twierdzą, że nie mieli odpowiednich kwalifikacji. Co za BZDURA TOTALNA!!!!!
  Rodziny pilotów- my wiemy jaka jest prawda! Współczujemy Wam i łączymy się z Wami w bólu!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 47 Thumb down 3

 • Trybunal Stanu :

  Czytaliscie moze wniosek Rafala Gawronskiego do marszalka Sejmu o postawienie Tuska przed Trybunalem Stanu? Został wręczony w sejmie komorowi, ale jakie są jego dalsze losy? “Utonął”, “kamień w wodę”???

  W wyszukiwarce hasło Katastrofa w Smoleńsku: Wniosek – Tusk Trybunał Stanu, Rafal Gawroński.
  Linki:
  http://www.globalnaswiadomosc.com/wniosekdots.htm
  http://wolnemedia.net/?p=21833

  Do zarzutów we wniosku należałoby jeszcze dopisać sprawę gazu łupkowego.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 18 Thumb down 3

 • edek :

  @misia

  Odpowiedz odnośnie czasu na tamtym forum znajduje się dwa posty nad Twoim.

  Thumb up 2 Thumb down 1

 • Iza :

  Przeciez wszyscy wiemy, że to sprawka Tuska z Putinem-JEŚLI KTOŚ ZNA SIĘ NA PSYCHOLOGI-spójrzcie tylko na Tuska jego zachowanie, gesty, mimika-ciekawe jak długo będzie tańczył przed Putinem???Przecież ten układ to na ręke Niemcom i Ruskim- a my to się dopiero jednoczymy jak krew się leje…więc czekajmy…

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 19 Thumb down 7

 • anh :

  moglobyc wlasnie tak, ze dane na GPS byly zaklocone …a kontroler wcale nie musi klamac… jesli zaloga opierala sie na GPS, ktory podawal zle dane byla lekko zdezorientowana … kontroler mowil jestescie za nisko …czasu duzo nie bylo … byla konsternacja i dezinformacja , dlatego potem mowil, ze nie dopowiadali, albo pomyslal, ze nie zrozumieli, a mogli wlasnie w tym czasie starac sie rozszyforwac, o co chodzi…dlaczego kontroler mowi za nisko, a GPS pokazuje cos innego …
  pamietacie katastrofe Tu 154 i 757 w powietrzu, wlasnie dezinformacja i chaos …to byl maly moment dezinformacji …roznice w tym co podawal system a tym, co kontroler … tutaj moglo byc podobnie…

  Thumb up 4 Thumb down 1

 • Obywatel AB :

  Rząd i państwo nie zrobi nic w tej sprawie z wiadomych względów. Wypowiedziano nam wojnę i musimy ją wygrać. To nasza Ojczyzna. Powinniśmy zorganizować zrzutkę narodową i zlecić poważnej, prestiżowej firmie zagranicznej przeprowadzenie kontrolowanej katastrofy Tupolewa wg przebiegu ustalonego przez Rosjan. Taki samolot przypuszczam, można kupić za relatywnie niewielkie pieniądze. W ostateczności, mogłaby to być komputerowa symulacja katastrofy, ale to jest mniej przekonujące i mniej spektakularne. Sądzę, że ktoś taką symulację już robi lub zrobił w Polsce. ale ważny jest rozgłos światowy jaki zapewnić może tylko duża niezależna firma.

  Myślę, że Polacy mają wystarczające kontakty, aby znaleźć firmę, która przeprowadzi taką symulację. Wówczas potrzebny będzie bezpieczny serwer obsługujący duże bazy, do rejestrowania deklaracji z imieniem, nazwiskiem i kwotą, którą zgodzimy się wpłacić na wskazane konto w odpowiedniej chwili. Myślę, że harcerze włączyliby się do zbierania drobniejszych pieniędzy. Na dużych marketach możemy wymusić zgodę na zbiórkę pisząc petycje. Może spróbujmy. Co Państwo sądzicie?

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 16 Thumb down 6

 • Bogdan O :

  No, kasę w każdym razie można by zebrać. Zawsze się przyda.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 7 Thumb down 0

 • maxik :

  tylko czy rzeczywiscie da zrealizowac sie tak projektowa katastrofe ? jezeli tak to pewnie !!! prawda kosztuje ale przynajmniej bedzie mozna powiedziec prawde

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 6 Thumb down 1

 • Krasnoludek :

  Tusk do Putina (po obejrzeniu filmu Grek Zoba)
  Szefie ale byla piekna katastrofa!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 7 Thumb down 1

 • mark :

  jeżeli cho dzi o czas forum smoleńskim to wg mojej obserawcji jest 1 godzina różnicy tzn. 10:25=9:25

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 5 Thumb down 0

 • maxik :

  a tymczasem – niejaki wladimir iwanow cudownie odnalazl sie jako autor filmu opublikowanego w internecie. nie dosc ze nie pamieta ze ten film zostal odrazu skasowany – on poprostu go nakrecil no i wrzucil w internet. nikt nie strzelal , milicjant kazal dziadkowi aby poszedl sobie. najdziwniejsze jest jednak to ZE NIE SLYSZAL zadnych slow po polsku. Czyzby bardziej od nas znal jezyk polski skoro pozwala sobie na tak smiala interpretacje filmu ? – juz nawet nasza prokuratura rozpoznala na tym filmie slowa po polsku a wiec “autor” tego filmu nieco sie myli.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 8 Thumb down 3

 • obserwator :

  Dc tego by nie doszlo gdyby nie pomoc ze strony polskiej. Mamy miedzy soba zdrajcow. To pewne

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 17 Thumb down 5

 • mirek :

  Tusk wasalu Rosji…….i tak dowiemy się prawdy. Przecież to śledztwo to zwyczajna kpina z Polaków….

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 23 Thumb down 4

 • Waldek :

  Putin zwołuje Wielką Dumę Narodową i oświadcza:
  -Tak dalej, k***a, nie moze być! Musimy zrobić porządek z tymi strefami czasowymi!
  -Dzwonię rano do Pekinu złozyć życzenia urodzinowe a oni mi mówią że to było wczoraj.
  - Dzwonię zaraz potem do Warszawy z kondolencjami a tam mi mówią, że jeszcze nie wylecieli….

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 32 Thumb down 1

 • iwona :

  zibi według Ciebie dane wpisuje pilot,więc potwierdzasz to co pisałam wcześniej,że mamy pilotów analfabetów,niedouczonych,którzy nie potrafią odczytać wskazników i zamiast wysokości 50m widzą wysokość 500m? są w dodatku głusi bo niesłyszą wieży,która alarmuje,że są za nisko? albo są wariatami,bo lecą za nisko ale umawiają się na niedzielne wspólne spotkanie z rodzinami? takich wykształconych jak Ty nasz rząd potrzebuje-pozdrawiam Was wszystkich!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 15 Thumb down 1

 • Wiech :

  Do Zibi – “bawicie sie cudzym nieszczesciem” wlasnie to robisz i zgadzam sie z Iwona, ze z takim potencjalem intelektu tylko do rzadu Tuska- identyczny poziom.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 9 Thumb down 3

 • Rafal :

  Coraz bardziej, gdy zdobywam wieksze rozeznanie przez prase, czy tez Internet, polskie czy zagraniczne wypowiedzi, zastanawia mnie jedno – dlaczego nie pada slowo spisek? A przeciez w tych ukladach politycznych jakie byly przed katastrofa, nie mozna tego wykluczyc. Wiadomosci nam serwowane zawsze daja nam iskierke w naszej podswiadomosci, ze ta plotka jest prawdopodobna, chociaz w mysl przyslowia: “w kazdej plotce jest czastka prawdy”. Taka plotka tez krazaca wsrod innych jest rola borowcow.
  Coraz bardziej, gdy zdobywam wieksze rozeznanie przez prase, czy tez Internet, polskie czy zagraniczne wypowiedzi, zastanawia mnie jedno – dlaczego nie pada slowo spisek? A przeciez w tych ukladach politycznych jakie byly przed katastrofa, nie mozna tego wykluczyc. Wiadomosci nam serwowane zawsze daja nam iskierke w naszej podswiadomosci, ze ta plotka jest prawdopodobna, chociaz w mysl przyslowia: “w kazdej plotce jest czastka prawdy”. Taka plotka tez krazaca wsrod innych jest rola borowcow.
  Gdy skladam w calosc te wszystkie wiadomosci o nich, gdy biore pod uwage polski dialog z filmiku Andrieja, rowniez rosyjskie komendy z polskim akcentem, zastanawiam sie nad ich rola w spisku – zamachu (wykonawcza rola z naszymi “sojusznikami”). Moze ktos to nazwac fantazja i przesada ale te “klocki” ukladaja mi sie w calosc. Pod jedna z wypowiedzi na temat bohaterskich gestow (rzekomo) nad obrona ciala prezydenta, podpisalem sie by umiarkowanie podchodzic do bohaterstwa borowcow, ktore tak tam wychwalano.
  W tym wirze matactwa, klamstw oczywiscie latwo jest odrzucic takie mysli, tym bardziej, ze nie ma podszeptow tego typu. A tymczasem w mojej swiadomosci zablysl plomyk zdrady, szukamy prawdy obciazajac Putina jako bezposredniej przyczyny polityki zamachu, a ja smiem twierdzic, ze ten zamach jest spiskiem- zdrada Tuska, nie wykluczam podania reki w tym momencie Putinowi. Smiem podejrzewac, ze nasi borowcy wspolnie ze sluzbami rosyjskimi dostali zadanie.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 20 Thumb down 7

 • brzezina :

  Mamy do czynienia z największą akcją dezinformacyjną od czasu zakończenia zimnej wojny.Nie ma szans na prawdę o tym wydarzeniu – i to nie tylko dlatego, że śledztwo prowadzą Rosjanie, ale także dlatego, że PO-lski rząd nie wyraża silnej determinacji w ustaleniu przyczyn katastrofy, nie wyciąga konsekwencji politycznych (MON, MSWIA). Pogrzebaliśmy święty spokój, wskrzeszając tym samym ducha narodowego zjednoczenia przeciwko praniu mózgów na międzynarodową skalę. I tego się trzymajmy!jak najdłużej…

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 12 Thumb down 6

 • maxik :

  pozostaje wiec miec nadzieje ze wynik wyborow bedzie tu wskaznikiem – wiadomo ze POlitycy nigdy nie przyznaja sie do tuszowania prawdy – ale moze jednak zadziala w nich instynkt samozachowawczy i swiadomosc ze wszyscy widza ze krol jest nagi. Narazie jeszcze jednak probuja walczyc . Wydaje sie nawet ze czas dziala tu na ich korzysc – co bylo a nie jest nie pisze sie w rejestr. Do czasu …. Bo gdy prawda wyjdzie na jaw to przekresli wszystko to co zrobili – zamaże cala ich przeszlosc – jezeli nie teraz to za rok , dwa lub dziesiec lat. Niestety to zalezy tylko od nas.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 12 Thumb down 3

 • Bea :

  Na stronie http://www.Gloria.tv Libor Halik napisal tak:
  Zamach nie jest od Rusów. To był zamach od Putina tylko. Nie jestem rusofobem. Tylko Putinu nie wierzę za grosz.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 11 Thumb down 3

 • krzysztof :

  Polska jest sprzedawana przez PO. Znaleziony gas lupkowy jest zagrozeniem dla strategicznej pozycji Gazpromu.
  Komorowski bedzie prezydentem, poniewaz PO chce sprywatyzowac nasze zloza energetyczne, co w praktyce oznacza ze zostana rozkupione przez zagraniczny kapital. Nasz gaz uniezaleznia nas na 100 lat od Rosji. Przez nasz gaz lupkowy moglibysmy sie stac jednym z najwazniejszych eksporterow gazu do innych krajow Unii. Nasza Geotermia moglibysmy zaspokoic nie tylko nasze potrzeby energetyczne ale i Unii, ..to samo z wegle,. Sa technologioe przerobu wegla na energii juz pod ziemia. Wegla mamy na 200 lat. To po jaka cholere Tusk kupuje przestarzala centrale atomowa we Francji, podczas gdy np. Niemcy beda sie jej pozbywac? Dlaczego Tusk rozlozyl stocznie podczas gdy Merkel swoje dotuje. Gdy wklada ciezkie miliardy w swoj przemysl samochodowy? Tusk dostal wlasnie od Merkel nagrode Karola Wielkiego za “europejskosc”…od Putina tez cos pewnie dostanie.
  I tak ja Norwegia zarabia na swoim gazie, nam POlakom nie dostanie sie nic. Tylko tym tzw. liberalom.
  I tak PO wygra bo kazdy wierzy telewizji. A pan Tusk i Komorowski z podstawionymi aktorami wystepuja w slynnym filmie “Powodz”, ktorzy sami wyrezyserowali, bo sami wykreslili plan przeciwpowodziowy Lecha Kaczynskiego.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 23 Thumb down 4

 • przestraszony :

  To wszystko zakrawa na farse.
  Tak bardzo tesknilismy za wolnoscia, a teraz sami ja sprzedajemy. Zgadzam sie z Krzysztofem, ze ludzie jak barany “ida za telewizja”, nie chca wierzyc w niebezpieczenstwo, a jeszcze mniej w mozliwosc unikniecia go. Najwiekszy dzien zaloby dla mnie to bedzie ten dzien, w ktorym Komorowski wygra, bo to bedzie zaloba po calej Polsce.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 17 Thumb down 5

 • Bea :

  na stronie fakt.pl znalazlam ciekawy wpis:
  DWIE RYŻE KANALIE ZROBILY DOKŁADNIE TAK SAMO Z NASZYM PREZYDENTEM!!!

  19 października 1986 r. na terytorium RPA rozbił się Tu-134 z prokomunistycznym prezydentem Mozambiku na pokładzie (oprócz niego w samolocie znajdowały się 43 osoby, w tym kilkunastu ministrów i innych ważnych urzędników tego państwa). Podobnie jak w przypadku katastrofy pod Smoleńskiem, maszyna roztrzaskała się, odchyliwszy się wcześniej o 37 stopni od właściwego toru lotu, a piloci obniżali samolot, zachowując się tak, jakby nie mieli świadomości, na jakiej wysokości się znajdują. Zignorowali też – tak jak polska załoga – sygnał ostrzegawczy GWPS, który włączył się 32 sekundy przed upadkiem. Po katastrofie południowoafrykańska policja zabrała wszystkie czarne skrzynki, odmawiając poddania ich niezależnemu badaniu. Oficjalny raport przygotowany przez śledczych RPA do złudzenia przypominał ustalenia Rosjan ws. katastrofy pod Smoleńskiem. Jego tezy były następujące:

  1) samolot prezydenta Mozambiku był w pełni sprawny,
  2) wykluczono akt terroru lub sabotażu,
  3) załoga nie przestrzegała procedur obowiązujących przy lądowaniu,
  4) załoga zignorowała ostrzeżenia GWPS.

  Rosjanie, którzy w katastrofie stracili wiernego sojusznika, gwałtownie oprotestowali raport komisji południowoafrykańskiej. Oskarżyli władze RPA o zamach polegający na… zakłóceniu sygnału satelitarnego samolotu. Wskazywały na to okoliczności wypadku, bardzo przypominające zresztą – jak już wspomnieliśmy – to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

  Po kilkunastu latach okazało się, że w tym akurat przypadku rację mieli komuniści. W styczniu 2003 r. Hans Louw, były agent służb specjalnych rasistowskiego reżimu RPA, przyznał, że samolot został strącony wskutek celowego zakłócenia sygnału satelitarnego przez południowoafrykańskich agentów. Dodał, że w wypadku niepowodzenia ataku maszyna miała zostać zestrzelona przez jedną z dwóch specjalnych ekip.
  (lm, wg)

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 16 Thumb down 4

 • Anubis :

  Witam.
  Napoleona pod Moskwa pokonał mróz, Niemców pod Stalingradem pokonał mróz, a putina, tuska i komorowskiego pokona INTERNET :-) i mądrość polskich obywateli, którzy zagłosują odpowiednio,a zdrajców Ojczyzny, wasali Niemiec i Rosji odsunął od władzy i mam nadzieję, że ich osądzą.

  Do spotkania na wyborach – Głosujmy na Jarka

  Pozdrawiam
  Anubis

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 18 Thumb down 9

 • Oficjalnie ustawiono w Polsce 96 Patriot, a nie oficjalnie już jest zainstalowanych... :

  @Anubis

  Wiesz dlaczego dokonał Napoleon tego wszystkiego?

  Bo w armii miał polaków. A mały putin nie zdaje sobie sprawy, że atom nie załatwi wszystkiego.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 5 Thumb down 1

 • Piotr :

  Ni episzcie bzdur, ruski serwer ma czas tylko o godzine w przód, zobaczcie na dole strony jego czas /!!!!!!!!!!!!!!

  Thumb up 2 Thumb down 2

 • Te teksty POWINNY BYC NA TYM PORTALU! :

  Rosyjskie śledztwo budzi wątpliwości” – wywiad z bylym doradca Putina, ktory mowi jasno, dlaczego nie mozna wierzyc komisji MAK (Rosjanie licza ich klamstwa – naliczyli juz kilkadziesiat)-opublikowany przez Rzeczypospolita
  w necie: http://www.rp.pl/artykul/486145.html

  Apeluje do adminitratorow tego portalu o jakis przedruk – to powinno sie znalezc na Smolensk-2010.pl, tak jak Giergij Gordin, to samo dotyczy tez LISTU otwartego rosyjskich dysydentow do polskich wladz sprzed kilku dni. OPUBLIKUJCIE to tutaj, prosimy!

  Thumb up 5 Thumb down 2

 • Czesc Pamieci Pilotow! :

  Oto opinie pilotów na temat rewelacji “komisji” MAK:

  1. Powoływanie się na rosyjskiego eksperta, który może być także pracownikiem instytucji państwowej, nie jest wiarygodne. Pilot o nalocie poniżej 200 godzin jest w stanie zachować lot poziomy. Każdy z pilotów, by móc usiąść w tym samolocie jako członek załogi, musi przejść praktykę pod nadzorem instruktora, w ten sposób nabywa pewnego doświadczenia. Arkadiusz Protasiuk jako kapitan tupolewa wylatał 445 godzin, drugi pilot Robert Grzywna – 194 godziny. Harmonogram szkolenia na Tu-154M przewiduje 50 godzin szkolenia na drugiego pilota oraz blisko 70 godzin na dowódcę załogi

  2. W kokpicie między załogą jest rygorystyczny podział obowiązków – kapitan ma obowiązek nadzorowania wszystkich przyrządów. Nie ma mowy o żadnej panice – panuje koncentracja i skupienie. W złych warunkach meteorologicznych kapitan nigdy nie podejmuje decyzji o lądowaniu. Piloci 36. pułku są szkoleni do latania w każdych warunkach atmosferycznych.

  3. Załoga przechodzi odpowiednie szkolenie. Niemożliwe jest, by ktoś z nalotem ponad 200 godzin niewłaściwie ocenił sytuację.

  4. Nawet jeśli padła komenda: “Pull up”, to pilot nie miał jak podciągnąć maszyny, gdyż stracił możliwość sterowania. Dlatego nie odłączył też autopilota, którego można ostatecznie przesilić ręcznie? Wyłączył go w ostatnim momencie, kiedy nie miało to już większego znaczenia. Załoga była zmuszona do włączenia autopilota, gdyż musiała w tym samym czasie zająć się awarią maszyny – by zyskać na czasie przeszła na sterowanie automatyczne.

  5. Samolot zszedł poniżej tzw. wysokości decyzyjnej z powodu braku sterowności maszyną, spadał, a nie leciał. Żaden pilot nie podejmuje decyzji o zejściu w złych warunkach atmosferycznych (zejścia poniżej 100 metrów). Grozi mu za to utrata licencji.

  6. Załoga nigdy nie ignoruje żadnych komend wydawanych przez wieżę lotów czy też urządzenia kontrolne. Kiedy padają odpowiednie komendy, piloci nigdy żadnej z nich nie lekceważą. Lotnicy, znając wszystkie urządzenia maszyny, mogą pełnić swoje funkcje zamiennie.

  7. W praktyce samoloty lądują nawet na lotniskach, na których nie ma wieży kontrolnej. Nie jest to warunek niezbędny do tego, by lądowanie przebiegało bez przeszkód – same samoloty są bowiem wyposażone w mechanizm, który umożliwia bezpieczne lądowanie.

  (Cyt. za naszdziennik.pl)

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 10 Thumb down 6

 • marek :

  DO TYCH KOMENTARZY NALEZY JESZCZE DODAC TO ZE

  1.ZAMACH OD STRONY ROSYJSKEJ BYL DOBRZE DOPRACOWANY TAK ZE
  PASAZEROWIE KTORZY PRZEZYLI TEN ZAMACH BYLI DOBJANI NA
  MEJSCU UPADKU SAMOLOTU PRZEZ RUSKI SPECNAZ NA FILMIE KTORY
  NAGRAL ANDREJ MENDREI SLYCHAC STRZALY ORAZ CO JEST NAJBARDZIEJ STRASZNE SMIECHY RUSKICH ZWYRODNIALCOW KTORZY DOBJALI LUDZI CO PRZEZYLI TEN ZAMACH. DOWODY TEGO MOZNA ZNALEZC W TRUMNACH PRZYWIEZIONYCH Z MOSKWY I JAK DOTAD NIE MOZNA EKSHUMOWAC I ZBADAC PRZEZ POLSKICH LEKARZY SADOWYCH ! ( DLACZEGO ! )

  2. OD STRONY POLSKIEJ SA (LUDZIE) MORDERCY CO SPOWODOWALI ZE UDALO SIE ZAPAKOWAC 96 OSOB DO JEDNEGO SAMOLOTU 3 ODOBY ZOSTALY UMIEJETNIE ZATRZYMANE PRZEZ TE OSOBY KTORE WIEDZIALY ZE BEDZIE KATASTROFA TEGO SAMOLOTU. CI SPISKOWCY – MORDERCY DO DZIS DNIA WSPOLPRACUJA Z ROSYJSKIM KGB SZEFEM PUTINEM. I BEDA Z POMOCA POLSKICH AGENTOW KGB CHCIELI ZAWLADNAC POLSKA.

  JEDNYM Z GLOWNYCH SPISKOWCOW I AGENTOW PUTINA SA KOMOROWSKI TUSK.
  POLSKA STOJI TERAZ PRZED WIELKIM ZAGROZENIEM !

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 27 Thumb down 7

 • mati1990 :

  Ja dzisiejszej nocy miałem sen,śniło mi się że byłem na miejscu katastrofy,widziałem wrak a na wraku dziury jak pięść,nagle z krzaków wyszedł facet i powiedział mi że samolot został zestrzelony przez ZSU-23-4 szyłkę.Pokazał mi ślady rzeczywiście były to ślady gąsienic,powiedział mi jeszcze że miejsce trafienia pocisków zostało wycięte z wraku.

  Masz swoje zdanie? Thumb up 9 Thumb down 9

 • jackmaclase :

  Czemu wszyscy oskarzaja Rosjan i Putina o spowodowanie katastrofy? Przeciez stracenie przez Rosjan samolotu z polskimi najwyzszymi dygnitarzami nad Rosja w okolicach Katynia byloby wielka niedorzecznoscia ze strony Putina. Wszyscy beda od razu wiazac to z rosyjskimi knowaniami przeciw Polsce. To takie oczywiste. A czemu nikt nie podejmie innego sladu? Organizacje wiadomego przemyslu od lat usiluja wyludzic od Polski haracz w wysokosci ok. 65 mld USD nazywajac go rekompensatami. W swoim artykule “Polski zniwa” Aleksander Scios pisze:” W marcu 2008 roku, podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA, Tusk zobowiązał się do przeforsowania w parlamencie ustawy o reprywatyzacji do końca 2008 roku. Wiceprezes Światowego Kongresu Żydów Kalman Sultanik potwierdził wówczas, że premier zapowiedział poddanie pod głosowanie ustawy o reprywatyzacji mienia – m.in. żydowskiego – do września 2008 roku. „Premier Tusk sam poruszył problem prywatnej własności, – ujawnił Sultanik – był bardzo otwarty i potwierdził to, o czym zapewnił mnie w Polsce wiceminister skarbu Łaszkiewicz, który powiedział, że ten rząd zobowiązuje się do rozwiązania tego problemu. Premier powiedział, że do września ustawa o reprywatyzacji zostanie uchwalona, i szybko, jeszcze w tym roku, wprowadzona w życie. Według informacji premiera, ustawą będą objęci wszyscy Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi do 1939 r., i procedura wnioskowania o zwrot mienia będzie bardzo prosta.”. Jedyna troska, którą Donald Tusk podzielił się z przedstawicielami środowisk żydowskich dotyczyła niepewności, „czy ustawę reprywatyzacyjną zechce podpisać prezydent Kaczyński”.”
  Prosze bardzo, Kaczynski byl przeszkoda w tzw. Reprywatyzacji. Wiadomo bylo, ze wybory beda w 2011 i byc moze po nich rzad przychylny tym organizacjom prestalby istniec, wiec nalezalo przed wyborami usunac przeskode uniemozliwiajaca wyplate haraczu. Okazja nadarzyla sie w kwietniu 2010 roku. Sprawne usuniecie Kaczynskiego i jego polecznikow otworzyloby droge do przeforsowania ustawy i wyplaty rekompensat.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 10 Thumb down 6

 • Jozefa :

  Jestem specjalistą od spraw nawigacji. Katastrofa Tu154 nr boczny 102 w Smoleńsku wyszła na jaw. TTo był ZAMACH Samolot wylądował w błocie o godz. 8.39 w Smoleńsku. Tupolewa rozerwał wybuch bomby próżniowej która zabiła część pasażerów. Ci którzy przeżyli zostali zamordowani strzałami z broni palnej. To zarejestrowały amerykańskie satelity. Jest zdjęcie mało uszkodzonego samolotu Tu154M po wylądowaniu w lesie a przed wybuchem bomb. Jest pytanie kto tą bombę dostarczył z Rosji i kto ją umiejscowił w samolocie.
  Winny za ten zamach jest TUSK i KOMOROWSKI.
  Proszę tych panów o tym powiadomić. Otworzyć wszystkie trumny i postawić przed nimi Pana Dariusza Rudasia z Polski dyrektor SANEPIDU z Warszawy . Zdjęcie odwróconego samolotu świadczy o tym , że w 100% to był zamach.Prokuratorów wojskowych proszę wysłać do Moskwy którzy stwierdzili , że zamach wykluczają.
  Do tej pory wszystkie wypowiedzi Millera i Tuska oraz innych oszołomów z tego Rządu to nadają się na bajki dla dzieci do przedszkola, ale dla dzieci chorych umysłowo.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 47 Thumb down 11

 • podajdalej11 :

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Komentarz odrzucony przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 3 Thumb down 6

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters