Minister sprawiedliwości w Sejmie argumentuje fakt, że śledztwo całkowicie pozostaje w ręku Rosji

Publikacja w serwisie: 21 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Minister sprawiedliwości w TVP Info „W naszym interesie – poczekanie na raport” » Bez dowodów z Rosji śledztwo utknie w martwym punkcie » Los drugiego tupolewa pozostaje bliżej nieokreślony » Minister Kwiatkowski zostanie przesłuchany jeszcze w lutym » Polscy śledczy uznali wreszcie fakt obecności oficerów Biura Ochrony Rządu na Siewiernym » Małgorzata Wassermann w Sejmie – 24.09.2010 » Harvey Kushner w Sejmie RP – pytania dziennikarzy » Rafał Gawroński zaginął (a właściwie zniknął w lochach wymiaru nie-sprawiedliwości) » KTO PROWADZI ŚLEDZTWO?? » Wizualizacja zaprezentowana 25 listopada w Sejmie podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Zespół Parlamentarny Antoniego Macierewicza » W ROSJI RZĄDZĄ PRZESTĘPCY » Pani Minister Finansów ANS » Minister poparł szympansa » Piloci: Minister bredzi » Minister Klich traci generałów » Minister obrony: Rosjanie nie wywiązują się » Masowy grób ofiar stalinizmu znaleziono w Rosji » Minister odsłuchał nagrania, bo dostał taką propozycję » Szeremietiew: Minister Klich powinien podać się do dymisji » Kwiatkowski zabiegał w Rosji o szybkie przekazanie akt dot. katastrofy smoleńskiej » Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w USA: » Gieorgij Gordin, komentarz z Rosji, W zabójstwie Kaczyńskiego widać styl Putina » Nawet politycy Platformy Obywatelskiej prywatnie przyznają, że Bogdan Klich to nieudolny minister » Śledztwo we mgle » Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy? » KTO ODDAŁ ŚLEDZTWO ROSJANOM? » Śledztwo nie odpowiada zachodnim standardom » Andrzej Seremet: ŚLEDZTWO NA PÓŁMETKU » Zamknięte śledztwo w sprawie zabójstwa E. Wróbla » Cywilne śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej umorzone » Umorzone śledztwo ws. odsłuchania nagrań z Tu-154 przez Kwiatkowskiego » KREATYWNE ŚLEDZTWO MAK, CZYLI ROSYJSKIE FAŁSZERSTWO PRZY STENOGRAMACH » Czy to Donald Tusk uzgodnił z Władimirem Putinem procedurę, która spowolniła śledztwo? » Tusk ocenił, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej jest “najbardziej otwartym i z największym dostępem opinii publicznej do informacji” » Ambasador RP o Smoleńsku i Rosji » Krewni ofiar już w Rosji » Broń BOR utknęła w Rosji » Premier: czekamy na wyjaśnienia Rosji » “WOBEC ROSJI JESTEŚMY PETENTEM” » Jacek Świat – Jesteśmy klientami Rosji » Czesi wątpią w dobrą wolę Rosji » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Prezydent Rosji m.in. o materiałach dot. katastrofy smoleńskiej » Konferencja prasowa w Rosji – ordynarne kłamstwo » “Wriemia Nowostiej”: punkt zwrotny w polityce Rosji » W poniedziałek komplet tłumaczeń akt otrzymanych od Rosji w kwietniu » Tusk – W Rosji są zainteresowani tym, by cała prawda nie wyszła na jaw » Kolejne akta ws. katastrofy smoleńskiej trafią do Rosji » “Dear Andrzej, what we can do together?” Halicki 10 kwietnia miał telefon z Rosji » Iwanow: Rosji zależy, aby wykluczyć wszelkie spekulacje i insynuacje » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

- Z uwagi na skalę i rozmiar katastrofy priorytetem było podjęcie natychmiastowych działań, związanych z jej wyjaśnieniem – mówił w Sejmie szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Tym argumentuje fakt, że śledztwo całkowicie pozostaje w ręku Rosji.

Zgodnie ze standardami wynikającymi z przepisów prawa międzynarodowego jak i stosowanej praktyki stroną uprawnioną do zainicjowania badania przyczyn wypadku lotniczego jest oczywiście zawsze kraj na terenie, którego do niego doszło - podkreślił Kwiatkowski.

Posłowie pytali m.in. o to, dlaczego przy współpracy obu krajów w wyjaśnianiu okoliczności tragedii pod Smoleńskiem przyjęto za podstawę prawną konwencję chicagowską? Dlaczego nie skorzystano z opisanego przez „Rzeczpospolitą” porozumienia polsko-rosyjskiego z 1993 r., dotyczącego zasad wzajemnego ruchu lotniczego samolotów wojskowych.

Minister tłumaczył konwencję z Chicago. – Strona polska, po zasięgnięciu opinii polskich specjalistów, którzy potwierdzili zasadność stosowania tych procedur, zwróciła się o podjęcie współpracy z Rosją we wskazanym reżimie prawnym. Motywem, którym się kierowaliśmy, była jasność, przejrzystość, ponieważ konwencja zakłada jawność wyników badań – mówił Kwiatkowski.

Przyznał też, że istnieje porozumienie pomiędzy Polską a Rosją dotyczące zasady wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych. – Jego przyjęcie jako podstawy prawnej dla badania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, oznaczałoby konieczność wynegocjowania ze stroną rosyjską szczegółowych zasad współpracy. A to, użyjmy tego słowa, dramatycznie spowolniłoby wyjaśnianie jej okoliczności – wyjaśniał minister.

mm/TVP/Rp.pl/FRONDA.pl

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
  • zosia :

    zatem dla pana ministra nie ważna jest prawda ale szybkie zakończenie śledztwa, ten argument całkowicie nietrafiony.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters