Bez dowodów z Rosji śledztwo utknie w martwym punkcie

Publikacja w serwisie: 25 May 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Minister sprawiedliwości w Sejmie argumentuje fakt, że śledztwo całkowicie pozostaje w ręku Rosji » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Śledztwo we mgle » Śledztwo na warunkach Moskwy » 10 dowodów na .. » Nie ma dowodów na obecność w kokpicie » Broń BOR utknęła w Rosji » Stronę polską pozbawiono dowodów » Prokuratura: brak dowodów na naciski » Oskarżyciele generała Błasika bez dowodów » Polscy prokuratorzy odcięci od dowodów » Premier: czekamy na wyjaśnienia Rosji » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Konferencja prasowa w Rosji – ordynarne kłamstwo » Kwiatkowski zabiegał w Rosji o szybkie przekazanie akt dot. katastrofy smoleńskiej » Iwanow: Rosji zależy, aby wykluczyć wszelkie spekulacje i insynuacje » Komitet Śledczy: Nie znaleźliśmy dowodów, które podważałyby wnioski MAK » Smoleńscy mecenasi pytają prokuraturę o matactwo i preparowanie dowodów » “Putin interesuje się Polską, rozumie wasz kraj”-Dmitrij Babicz, rosyjski ekspert od polityki międzynarodowej Rosji » Śledztwo smoleńskie w Izbie Reprezentantów » KREATYWNE ŚLEDZTWO MAK, CZYLI ROSYJSKIE FAŁSZERSTWO PRZY STENOGRAMACH » Ambasador RP o Smoleńsku i Rosji » W ROSJI RZĄDZĄ PRZESTĘPCY » Krewni ofiar już w Rosji » “WOBEC ROSJI JESTEŚMY PETENTEM” » Jacek Świat – Jesteśmy klientami Rosji » Czesi wątpią w dobrą wolę Rosji » Prezydent Rosji m.in. o materiałach dot. katastrofy smoleńskiej » W poniedziałek komplet tłumaczeń akt otrzymanych od Rosji w kwietniu » Masowy grób ofiar stalinizmu znaleziono w Rosji » “Wriemia Nowostiej”: punkt zwrotny w polityce Rosji » Tusk – W Rosji są zainteresowani tym, by cała prawda nie wyszła na jaw » Kolejne akta ws. katastrofy smoleńskiej trafią do Rosji » “Dear Andrzej, what we can do together?” Halicki 10 kwietnia miał telefon z Rosji » Na razie nie będzie oficjalnej prośby do Rosji o wypracowanie wspólnego raportu » Polscy prokuratorzy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej znów lecą do Rosji » Gieorgij Gordin, komentarz z Rosji, W zabójstwie Kaczyńskiego widać styl Putina » Janusz nigdy nie jeździł do Rosji. Mówił, że gdyby pojechał, to już by nie wrócił – Zuzanna Kurtyka » Polityka obecnego rządu wobec Rosji przypomina bardziej postawę zbłąkanego ślepca » Małgorzata Wassermann chce, by prokuratura wyjaśniła, kto i kiedy włączył telefon jej ojca na terenie Rosji. » KTO PROWADZI ŚLEDZTWO?? » Poszatkowane śledztwo » Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy? » Śledztwo, zamach a dezinformacja » KTO ODDAŁ ŚLEDZTWO ROSJANOM? » Rząd fałszował śledztwo » Andrzej Seremet: ŚLEDZTWO NA PÓŁMETKU » Śledztwo smoleńskie – umorzenie do sądu » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M zapowiadają wystąpienie o wgląd w akta rosyjskiego śledztwa


Z mec. Rafałem Rogalskim, pełnomocnikiem rodzin ofiar katastrofy: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej oraz parlamentarzystów – Przemysława Gosiewskiego, Janiny Fetlińskiej i Aleksandry Natalli-Świat, rozmawia Jacek Dytkowski

Otrzymał Pan zgodę na wgląd w akta śledztwa w Polsce?
- Mam przyznany do nich dostęp. Natomiast nie wolno mi robić fotokopii. Mogę z nich korzystać tylko na miejscu. Jest to bardzo czasochłonne i żmudne, zwłaszcza że czeka mnie teraz przejrzenie aż jedenastu tomów akt sprawy, przy czym stale ich przybywa. Moja praca polega więc na tym, że muszę przyjeżdżać do prokuratury, gdzie je czytam oraz sporządzam z nich notatki. Nie mogę natomiast robić kserokopii.

Które zagadnienia z akt szczególnie Pana interesują?
- Zwracam uwagę na wszelkie dokumenty związane ze stanem medycznym zwłok. Kolejne istotne kwestie to stan techniczny samolotu, jego przygotowanie do lotu, przygotowanie samych pilotów, nawigatora, logistyka, komunikacja z wieżą na lotnisku, komunikaty co do parametrów lotu. Poza tymi ogólnikami więcej zdradzić nie mogę ze względu na dobro śledztwa.

Ma Pan jakieś wątpliwości co do przeprowadzonej przez stronę rosyjską sekcji zwłok?
- Może nie tyle wątpliwości. Powiem w ten sposób, że ten temat jest bardzo ważny, bo stan zwłok może bardzo dużo powiedzieć. Nie twierdzę, że tak będzie w tym przypadku – i dlatego konieczne staje się sprawdzenie tego zagadnienia. Poza tym jest niezwykle mało informacji dotyczących tego materiału, właściwie nie posiadamy dokumentacji poświęconej sekcji zwłok czy też badaniom toksykologiczno-chemicznym. Strona rosyjska jeszcze jej nie udostępniła Polsce i nie wiadomo, czy to zrobi.

Janusz Walentynowicz, syn śp. Anny Walentynowicz, twierdzi, że polska prokuratura utrudniała dostęp do akt jednemu z pełnomocników rodzin…
- Nie ująłbym tego w taki sposób. Otóż, po naszym pierwszym spotkaniu z prokuratorem ustalono, że dostęp będzie zapewniony, w tym możliwość robienia fotokopii, ale w międzyczasie okazało się, iż akta muszą zostać przekazane do sądu ze względu na wniosek prokuratury o zniszczenie materiałów z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Pamiętamy, że sąd się do tego nie przychylił. Miała być również zgoda na sporządzanie fotokopii, a w międzyczasie powstały koncepcje, żeby prokuratorzy w większym gronie przeprowadzili rozmowę ze mną oraz mec. Piotrem Pszczółkowskim, który podobnie jak ja reprezentuje Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko to spowodowało pewne wstrzymanie udostępnienia akt. Natomiast nie nazywałbym tego zakazem. Dlatego że formalnie nic takiego nie sformułowano, tylko powstały w ciągu kilku dni takie specyficzne okoliczności. Prokuratorzy wojskowi starają się być bardzo życzliwi i pomocni. Oby tak zostało. Zależy mi na dobrej współpracy ze śledczymi wojskowymi.

Będą Państwo ubiegać się o dostęp do akt rosyjskiego śledztwa?
- Prawdopodobnie tak, natomiast pojawia się w tym przypadku pewien problem. Zgodnie z art. 42, ust. 2, pkt. 12 rosyjskiego kodeksu postępowania karnego uprawnienie do przeglądania akt przez pokrzywdzonego lub wykonującego jego prawa przysługuje dopiero po zakończeniu śledztwa. Może więc pojawić się tutaj problem, niemniej będziemy czynić starania, aby otrzymać akta wcześniej.

Interesują Pana oryginalne zapisy czarnych skrzynek?
- Ależ oczywiście. Interesują mnie tylko oryginalne zapisy, względnie kopie, ale takie, gdzie nic nie będzie budziło wątpliwości, że nie odpowiadają pierwowzorom. Nie mówię tutaj o samych stenogramach, ponieważ one nie interesują ani mnie, ani prokuratorów.

W jakiej sytuacji będą polscy prokuratorzy, jeśli Rosjanie rzeczywiście nie przekażą nam nawet kopii rekorderów?
- Sytuacja jest taka, że w świetle umowy polsko-rosyjskiej z 1996 r. o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych one mogą, ale nie muszą nam być wydane czy też wypożyczone. Toczy się śledztwo na terenie Rosji – trzeba pamiętać tutaj o Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), który jest – można tak powiedzieć – pomocniczy wobec ustaleń prokuratury. Osobiście podszedłem z dużą rezerwą do rzetelności raportu przedstawionego przez MAK, np. do stwierdzenia, że lotnisko było dobrze przygotowane. Chociażby słynne już opublikowane zdjęcia wkręcania żarówek na lotnisku po katastrofie czy też brak systemu naprowadzania ILS – w sposób oczywisty przeczą tej tezie. Z kolei zrzucanie całej winy na pilotów uważam na przedwczesne. Prawidłowy bieg postępowania może opierać się na uruchomieniu pewnych kanałów dyplomatycznych, żeby Rosja wydała nam te skrzynki w sytuacji, gdy procedury prawne zawiodą. Będzie to sprawdzian skuteczności najwyższych organów naszego państwa, przekreślenia politycznej poprawności na rzecz dotarcia do prawdy bez zważania na użyte przy tym środki. Rejestratory lotów są niezbędne, ponieważ bez nich nasze śledztwo pod tym względem w ogóle nie ruszy. Dlatego że polscy prokuratorzy nie mogą i nie będą się opierać wyłącznie na przesłanych przez Rosjan stenogramach. Konieczne będzie tutaj przeprowadzenie stosownych ekspertyz co do autentyczności, nienaruszalności i braku jakichkolwiek ingerencji. Procesem rządzi zasada bezpośredniego zapoznania się z dowodem, i w tak precedensowej sprawie będzie musiała ona mieć zastosowanie, zwłaszcza w odniesieniu do tak ważnego dowodu. Stenogramy z punktu procesowego nic nie znaczą – papier wszystko przecież może przyjąć. Bardzo ubolewam, że nie doszło do wynegocjowania przez stronę polską wspólnego śledztwa polsko-rosyjskiego. Polska prokuratura czyni ogromne starania w celu wyjaśnienia katastrofy, wykonała już mrówczą pracę, ale bez dowodów z Rosji śledztwo stanie.

Dziękuję za rozmowę.

naszdziennik.pl

Oceń artykuł:
(4.00)
głosów: 3
tagi: , , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Sławek :

  Polskie Kwiaty pod Smoleńskiem
  Na melodię „Polskie kwiaty”

  Nuci Wam obcy wiatr
  I biała brzoza łka
  Hen pod Smoleńskiem.
  Bo gdzieś daleko stąd
  Ostatni zabrzmiał dzwon
  Śmiertelnym jękiem.

  Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty
  Goździki biało-czerwone jak flagi.
  Pod obcym niebem
  W szumie skrzydeł zastygły
  Gorące serca
  W ich milczącej modlitwie
  Jest POLSKA!

  2.
  Szepcze Wam z Kresów wiatr
  Smoleński śpiewa las
  W katyńskim chórze.
  Bo gdzieś daleko stąd
  Wolności skończył lot
  W kajdanach Orzeł.

  Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty
  Goździki biało-czerwone jak flagi.
  Pod obcym niebem
  W blasku zniczy stanęły
  Ofiarne Krzyże
  W ich złączonych ramionach
  Jest POLSKA!

  Autor: Sławomir Kozioł, Tarnobrzeg

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters