To był wyrok śmierci dla Tu-154

Publikacja w serwisie: 29 June 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Wyrok wydał Jaruzelski » Chcemy poznać prawdę o tej śmierci » Polskie medale dla Rosjan za pracę w Smoleńsku » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » Zakres śmierci na radarze » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » Naczelnik Biura Ekspertyz Medycyny Sądowej w Moskwie: “Po co określać godzinę śmierci?” » Skandal! Telewizja w Niemczech wulgarnie kpi ze śmierci Lecha Kaczyńskiego w dniu pogrzebu prezydenta (wideo) » Afera z nawigacją TU-154. “Bez komentarza” » Major Protasiuk: “Nie siadamy” » Trzecia czarna skrzynka w nocy dotrze do Polski » Prawda należy do Rosjan » Polscy archeolodzy nie mają zgody na wjazd do Smoleńska » Wniosek rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej odrzucony » “Samolot nie mógł rozpaść się na kawałki” » Branka smoleńskich rodzin na zeznania » “Zabrakło umiejętności mówienia: spadaj” » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Tu-154 nie zawsze daje szanse » Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności » Dlaczego szumi w czarnych skrzynkach tupolewa? » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » Smoleńskie kłamstwo WSI » Śledztwo we mgle » Oficjalne wersje o katastrofie to bajki? » Mam wrażenie, że mataczą ws. katastrofy smoleńskiej » ppłk. Bartosz Stroiński “Podpisałem inny dokument” » Strategia “nieruszania niedźwiedzia w jego jamie” » Jest wstępna analiza urządzeń nawigacyjnych Tu-154 » Smoleńsk w cieniu skorumpowanego MAK » Najnowsza symulacja katastrofy prezydenckiego tupolewa. Maszyna ścinała skrzydłami drzewka na wysokości zaledwie 2,5 metra (wideo) » Świadek katastrofy: w kabinie była jeszcze jedna osoba » Niskie loty “Gazety Wyborczej” » Luka po państwie » Najnowsza rekonstrukcja katastrofy samolotu w Smoleńsku (wideo) » Rosjanie nie chcieli świadków » Wnioski z eksperckiej analizy ostatniej fazy lotu prezydenckiego Tu-154M » Zarzuty na ślepo » KTO ODDAŁ ŚLEDZTWO ROSJANOM? » Kto był z kontrolerami w wieży? » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » Kongresmen chce międzynarodowego śledztwa ws. Smoleńska » Tupolew wypuszczał podwozie z oderwanym skrzydłem? » SMOLEŃSK 10 kwietnia 2010 – podsumowanie na dzień 9.07.2010 » “Po tragedii zawsze pojawiają się teorie spiskowe” » w ręce prywatnych osób trafiło wiele kawałków prezydenckiej maszyny » Strzały na miejscu katastrofy? – nowe zeznania rosyjskich milicjantów » Kontrolerzy zaniżyli dane o widoczności » ROSJANIE PRZEKAZALI NAM “WSZYSTKIE” MATERIAŁY » FSB TRZYMA ŁAPĘ NA ŚLEDZTWIE » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Wieża w Smoleńsku podała pilotom prezydenckiego Tu-154, gdy dolatywał do lotniska: „zejdźcie do 50 metrów”. Tak wynika z zeznań pilota Jaka-40, porucznika Artura Wosztyla, złożonych w prokuraturze (karta 1165), do których dotarli informatorzy „Gazety Polskiej”. Samolot był już wówczas wprowadzony na fałszywą ścieżkę, wprost w głęboką na 60 m dolinę, a widoczność we mgle w pionie wynosiła 30 metrów. Był to wyrok śmierci dla prezydenckiej maszyny.

Porucznik Wosztyl słyszał słowa kontrolera wieży wydawane po rosyjsku pilotom Tu-154 w radiostacji pokładowej Jaka-40, który wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia o godz. 7.22. Rosyjski kontroler wypowiedział je, gdy drugi pilot Tu-154, Robert Grzywna, podał na wysokości 80–70 metrów komendę: odchodzimy. To dowodzi, że wieża kontrolna w Smoleńsku kierowała prezydencką maszynę do zderzenia z ziemią. Kontrolerzy na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj wiedzieli, że polski samolot był na fałszywej ścieżce schodzenia – był kierowany wprost w dolinę, głęboką na 60 metrów. Jak zeznał Wosztyl, rosyjski kontroler powiedział do pilotów prezydenckiego tupolewa: „jak na wysokości 50 metrów nie zobaczycie pasa, odlatujcie”. Wieża wiedziała, że widoczność w pionie w rejonie lotniska wynosiła wówczas zaledwie 30 metrów. Zejście polskiego Tu-154 do poziomu 50 metrów oznaczało nieuchronne zderzenie ze zboczem kończącej się doliny. Gdy piloci dojrzeli przez gęstą mgłę wyłaniające się zbocze, byli bez szans. Tylko znakomite umiejętności pierwszego pilota Arkadiusza Protasiuka spowodowały, że maszyna nie rozbiła się od razu o zbocze, lecz udało mu się poderwać samolot na kilkanaście metrów. Ale zaraz tupolew stracił fragment skrzydła, co stało się początkiem dramatu. To jednak nie tłumaczy tak ogromnych zniszczeń samolotu po upadku z kilku metrów. Co stało się w samolocie przed jego uderzeniem w ziemię, dlaczego kabina pasażerska praktycznie zniknęła w wyniku wypadku, dziś jeszcze nie wiadomo.

Zeznania polskiego pilota, co ciekawe, są w sprzeczności z zeznaniami Pawła Plusnina, kontrolera lotów w Smoleńsku. Zeznał on (karta 2538), według naszych informatorów, że zabronił schodzić pilotom Tu-154 poniżej 100 m. Zastanawiające, że ani komendy Rosjan, którą słyszał porucznik Wosztyl mówiącej o zejściu do 50 metrów, ani nawet tej z zeznań rosyjskiego kontrolera mówiącej o 100 metrach, która byłaby dowodem dobrych intencji wieży, nie ma w stenogramach. Jest to kolejna przesłanka dowodząca, że stenogramy, podobnie jak całe niemal śledztwo, sfałszowano.

Mijają trzy miesiące od katastrofy, a w śledztwie pojawia się coraz więcej niejasności. Tymczasem p. o nieżyjącego Prezydenta, Bronisław Komorowski, nic w wyjaśnieniu tej tragedii nie zrobił. Poza odznaczeniem rosyjskich milicjantów za ich poświęcenie w zabezpieczeniu miejsca katastrofy….

źródło: wp.pl / gazetapolska.pl (29 czerwca 2010)

Oceń artykuł:
(4.70)
głosów: 30
tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • PZU :

  Jeden z pierwszych dowodów na udział w zbrodni firmy MAK.
  Pośredni udziałowcy to jedna z wielu jeszcze zasłon dymnych reżysera
  tego scenariusza. Pytanie zasadnicze, czy produkcja filmowa była
  przygotowywana w kooperacji międzynarodowej ?

  Thumb up 3 Thumb down 0

 • shidiskas :

  no wiec zeznanie po zeznaniu potwierdzaja to co bylo wiadomo juz od samego poczatku, ze rosyjscy nawigatorzy (lub ci, ktorzy sie za nich podawali) w Smolensku z premedytacja podawali zle dane samolotowi prezydenckiemu aby ten zamiast bezpiecznie wyladowal rozbil sie w rowie. Bylo to widoczne po analizie pezeprowadzonej przez Anodina oraz po pierwszych zeznaniach pilotow z JAKa. Prawdopodobnie zastosowana tzw meaconing (nagrywanie informacji wysylanej z lotniska i wysylaniu jej wzmocnionej z pewnm przesunieciem czasowym). Np. Przesuniecie przestrzenne samolotu od lotniska zupelnie odpowiada tym typowym dla meaconingu. Poza tym w prezydenckim samolocie bylo urzadzenie TAWS, ktore jak gdzies czytalam informuje samolot o uksztaltowaniu powiedzchni ziemii z dokladnoscia do 1m (jednego metra!) i ze nie jest mozliwe aby samolot z TAWS na pokladzie sie rozbil!

  Ale to nie wszystko, FSB z Putinem na czele oraz ich polscy wspolpracownicy chceli byc pewni, ze nikt nie przezyje, wiec samolot od pewnego momentu lotu byl niesterowny (wielu ekspertow od lotnictwa o tym mowilo) i prawdopodobnie tuz przed upadkiem nastapil wybuch bomby prozniowej (zakazanej przez konwencje genewska, rosjanie sa ekspertami w jej uzyciu, uzywali/uzywaja ja na wojnie w Czeczenii). Ale wybuch musial nastapic tuz nad ziemia bo jakby nastapil w czasie lotu wysoko nad ziemia to byloby wiadomo, ze byla eksplozja ladunku wybuchowego.

  Wszystko bylo z cala precyzja i wyprzedzeniem dokladnie opracowane przy wspolpracy polsko-rosyjskiej. Po pierwsze samolot byl remontowany w Samarze, mozliwe, ze wlasnie wtedy zamontowano urzadzenie powodujace, ze na zyczenie mozna spowodowac niesterownosc samolotu. Mozliwe tez, ze zamontowano tam “pluskwy” i strona rosyjska mogla sledzic na bierzaco co sie dzieje w samolocie (po pierwsze bardzo pomocne przy przeprowadzeniu zamachu, po drugie ile to cennych informacji mogli Rosjanie przechwycic).

  Odnosnie przygotowan do zamachu za wczasu ustalono takze jak bedzie wygladala sprawa po wypadku, ze bedzie zastosowana konwencja genewska, ze cale “badanie” zostanie przeprowadzone przez Rosjan, bo Polacy za duzo chca wiedziec. Lepiej jak to zafalszowane badanie zostanie przeprowadzone przez specow od falszowania czyli FSB. A “deal” byl prosty, przeciwnicy prezydenta w Polsce oraz ci co obawiali sie lustracji pozbeda sie niewygodnych ludzi a Rosja bedzie miala lupy. I to lupy niczego sobie, nosniki informacji zawierajace scisle tajne informacje dotyczace polskiego bezpieczenstwa.

  Odnosnie przygotowan do zamachu to tez bylo dokladnie wiadomo kto jakie “stolki” bedzie szybciutko zajmowal i kto i ktore dokumenty bedzie przejmowal (np. sprawa biura pana Kurtyki gdzie dwie godziny po wypadku ktos buszowal, wtedy kiedy nie bylo jeszcze wiadomo czy p. Kurtyka zginal, ten ktos to jeden z zastepcow p. Kurtyki, nazwiska nie pamietam)

  Tak wiec w interesie polskiej strony zamieszanej w zamach na Prezydenta i innej wysokiej rangi osobowosci bylo i jest aby badanie katastrofy bylo prowadzone przez FSB, speca od dezinformacji, zamachow i zabojstw. Mam tylko taka nadzieje, ze znajda sie w Polskim Rzadzie osoby honorowe, ktore wiedza o sekretach tej sprawy a mialy “obowiazek” milczec przestana sie bac i zaczna mowic prawde. Przynajmniej jeden taki honorowy czlowiek powinien sie przeciez znalezc! Ja rozumiemj, ze takie zeznania spowoduja, ze bedzie sie mialo cale FSB na karku ale to bylby gest dla 40 mln Polakow, warto wiec zaryzykowac!

  Thumb up 3 Thumb down 0

 • Inka :

  shidiskas wszyscy, którzy cokolwiek wiedzieli wąchają już kwiatki od spodu, a nawet jeśli ktoś taki jeszcze żyje nie wyściubi nosa z mysiej dziury przez następne 20lat, aby przeżyć.
  Nie wiem czy był ktoś wcześniej, ale “pod koniec ubiegłego roku też zdarzyła się dziwna historia. Grzegorz Michniewicz, dyrektor generalny Kancelarii Premiera Tuska zmarł nagle 23.12.2009 r. – powiesił się na kablu od odkurzacza.”
  Pewnie wiedział za dużo!?
  Z tego co wyczytałam to mogła być pierwsza, albo jedna z pierwszych osób…jakby nie było katastrofy Smoleńskiej.

  Artykuł jest całkiem dobry. Kolejny fakt, który mówi nam, że nie jesteśmy dziećmi błądzącymi we mgle.

  A teraz drodzy wyborcy weźcie pióro do ręki i napiszcie na kartce wszystkie ZA i PRZECIW, każdego z kandydatów na głowę naszego państwa.

  Jeszcze Polska nie zginęła…

  Thumb up 2 Thumb down 0

 • shidiskas :

  Inka, z jednej strony sie z Toba zgadzam: Litwinenko dopadli w Wielkiej Brytanii, Jandarbijewa w Katarze, Politkowska w jej wlasnym domu. Niemieckie BND odsylalo Czeczenskich uciekinierow politycznych prosto w rece FSB i potem slad po nich zanikal. A USA to tez juz nie takie czasy jakie byly za Regana.

  Ale z drugiej strony jest Suworow, jest Mitrochin, im sie udalo.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Inka :

  Masz rację shidiskas…ja brałam pod uwagę Polaków.

  Listę ludzi, którzy zginęli “przypadkowo” można przeczytać na tej stronce w temacie “Przypadek?”.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  Czy ktos cos wie co sie dzieje z tym “pierwszym video” nagranym po katastrofie. Polscy eksperci z Krakowa stwierdzili, ze nagranie jest prawdziwe i nie falszowane. Potem prokuratura stwierdzila, ze nagranie bylo kopiowane ze zmiana formatu (i w tym wypadku trudno stwierdzic czy bylo falszowane czy nie) oraz, ze stosunek dzwieku do szumu jest zbyt duzy aby mozna bylo stwierdzic, ze odglosy wystrzalow faktycznie byly strzalami z broni palnej (dziwne, bo to”golym” uchem slychac). No i co dalej, zapomniano o tym video czy co?

  A czy moze ktos wie gdzie po raz pierwszy pojawilo sie to video i kto je odkryl dla szerszej publicznosci. Jaki byl opis tego video pozostawiony przez osobe, ktora je do sieci wprowadzila? Ja np. dowiedzialam sie o nim czytajac http://www.kavkaz.tv (tam maja specjalny tag “KATYN-2″ poswiecony katastrofie).

  No i jeszcze sprawa BORowcow, ktorzy byli tam w Smolensku, ilu ich bylo, czy mieli ze soba bron i czy jeszcze zyja? Co z ta jedna lub dwoma “dodatkowymi” osobami na lisci pasazerow. Czy to sa moze ci dwaj BORowcy?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  Inka, odnosnie listy osob zamieszczonej w artykule “przypadek” mrozi krew w zylach, wlosy staja deba i dech zapiera. Ale sa przeciez rodziny, przyjaciele tych, ktorym ktos pomogl pozegnac sie z tym swiatem, sa jakies dokumenty przez nich pozostawione. Przeciez nie moze byc tak, ze wszyscy murem beda milczec. Tzn. moze, jak prezydentem zostanie Kaczynski, ktos ta zmowe milczenia przerwie.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • Inka :

  shidiskas liczę na to, że Pan Kaczyński nie pozostawiłby tego tak jak jest. Społeczeństwo dowiedziałoby kto w tym maczał palce!

  Bardzo intryguje mnie śmierć dziennikarza Krzysztofa Knyża. Nic nie umiem znaleźć w necie na temat Jego śmierci. Cicho i głucho, a przecież to On podał jako pierwszy właściwą godzinę tragedii, widział co się dzieje…

  Może ktoś coś znalazł na ten temat?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • antykant :

  Bronisław Komorowski odznaczył milicjantów za to ,że każdy mógł sobie tam wejść i wziąć co mu w ręce wpadło. Jak wygra Komorowski czujmy się już sprzedanymi poddanymi Putina.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  Inka, ja mam ten sam problem odnosnie dziennikarza Krzysztofa Knyza. Cisza taka tak jak by on wogole nie istnial. Nawet sprawdzilam i faktycznie, widzialam jego stare artykuly, czyli czlowiek na prawde zyl!

  O ile dobrze pamietam to on zginal w Polsce (chyba w Warszawie) i o ile dobrze pamietam to w swoim domu. Ale jak zginal nie bylo nawet wspomniane. Ale przeciez calkowitego milczenia na jego temat nie mozna wyjasnic “dobrem sledztwa” jezeli takowe jest prowadzone.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  odnosnie dobrej wspolpracy polako-rosjskiej to trzeba przyznac, ze z punktu widzenia ekipy Komorowskiego to oni maja racje. Wspolpraca polsko-rosyjska dotyczaca zamachu na Prezydenta i zatuszowanie sladow zbrodni uklada sie perfekcyjnie! Reka reke myje…

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • Inka :

  To i tak dużo wiesz shidiskas. Ja słyszałam, że Krzysztof Knyż zginął w Moskwie, ale nie jestem pewna czy to jest prawda.

  Rząd nie może dopuścić do tego, aby wygrał Pan Kaczyński, bo wiedzą, że będzie dążył do prawdy, że będzie walczył o odebranie sprawy Rosji, a wtedy będą przegrani.
  Wszystkich prawników i rodziny ofiar nie mogliby chyba “sprzątnąć”?
  Przerażające jest to wszystko.

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • mik :

  Pod artykulem “Przypadek” jest informacja w komentarzach, ze Krzysztofa Knyza znaleziono zamordowanego w jego mieszkaniu w Warszawie.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • Jan III :

  “I wydaje mi się, że państwo polskie zrobiło wszystko co powinno, aby sprawy wyjaśnienia okoliczności katastrofy, także i jej skutków jakoś zbadać i uzyskać odpowiednie odpowiedzi.”

  cytat z debaty – wypowiedź kandydata B. Komorowskiego
  Sam cytat wystarczy – bez komentarza !

  Thumb up 0 Thumb down 2

 • Inka :

  antykant Komorowski odznaczył wszystkich za UDANĄ współpracę!

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • Inka :

  mik dziękuję za info i przetłumaczenie tekstu.

  No to wszystko jest jasne. Kolejna niepotrzebna śmierć.
  Tylko dlatego, że tam był musiał zginąć, a przecież chciał pokazać prawdę.To była Jego praca.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • PZU :

  Bez względu na jakiekolwiek domysły, fakty, udział osób i inne teorie,
  musicie pomóc w najszybszym opublikowaniu danych o parametrach lotu
  z naszej czarnej skrzynki. Jeśli te dane nie zostały jeszcze podrasowane,
  to one powiedzą wszystko. Biorąc pod uwagę wszystkie już zaistniałe
  okoliczności, brakuje tylko tych danych, aby śmiało z prawdopodobieństwem
  bliskim 100% stwierdzić co się tam stało.

  Pomóżcie prokuraturze podjąć taką decyzję.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • mik :

  Tak, trzecia czarna skrzynka jako patent polski trafila do Polski. Slyszelismy dwie sprzeczne informacje – ze na zadanie Rosji zostala wyslana Rosjanom po ‘odkodowaniu’ w Polsce, a pozniej – ze wciaz jest w Polsce i nie zostala im odeslana; zawiera wszystko to, co dwie pierwsze skrzynki (ktorych Rosja nie chce nam oddac)+ wiele wiecej szczegolow dot. parametrow lotu, sprawnosci wszystkich urzadzen, z cala pewnoscia zarejestrowala wszystko, co dzialo sie w kokpicie.

  A wiec – co z ta nasza trzecia skrzynka?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • PZU :

  Głosy są niepotrzebne. Tu154M jako blisko stu tonowe cielsko, reagował
  wolno na ruchy pilotów. Można spokojnie prześledzić końcówkę lotu, jak
  reagowali piloci w czasie. Ujawnienia tych faktów boją się ci, którym
  zależy na zamydlaniu tej sprawy. Wykres pozycji sterów, prędkości
  i przyspieszenia nie są danymi ani tajnymi ani intymnymi. Problem jest
  w tym, że te wykresy mogą być niecenzuralne w swojej niemej wymowie.( lub
  jak kto woli niezr. )

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • czytelnik :

  Pan pilot Wosztyl chyba ma bardzo dobry słuch skoro słyszał co mówią w radiostacji wewnątrz samolotu, na 15 sekund przed katastrofą, gdy sam stał na płycie lotniska i nasłuchiwał jak sam powiedział,nadlatującego samolotu, tu:
  —————————————————————
  http://www.tvn24.pl/0,1657219,0,1,mowilismy-uwazajcie-strasznie-potem-slyszalem-trzask-i-huk,wiadomosc.html
  —————————————————————-
  Drugi filmik na stronie (wywiad dla TVN24) mniej więcej od czasu 5:40
  —————————————————————-
  Pomijam już inne “ostrzeżenia” jakie podobno dawał kolegom:

  10:25:05,8 10:25:24,0 044

  No, nam się udało tak w ostatniej chwili wylądować.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  No, natomiast powiem szczerze, że możecie spróbować, jak najbardziej.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dwa APM-y są, bramkę zrobili, tak że możecie spróbować, ale…. Jeżeli wam się nie uda za drugim razem, to proponuję wam lecieć na przykład do Moskwy albo gdzieś.

  a chwilę przedtem podał, warunki poniżej standardów lotniska i tupolewa:

  49,7 10:24:02,4 044

  No witamy Ciebie serdecznie. Wiesz co, ogólnie rzecz biorąc, to tutaj jest. Widać jakieś 400 metrów około i na nasz gust podstawy są poniżej 50 metrów grubo.

  a w tym samym mniej więcej czasie Dyspozytor powiedział:

  10:24:51,2 10:24:58,9 D

  Temperatura plus 2, ciśnienie 7-45, 7-4-5, warunków do lądowania nie ma

  Thumb up 1 Thumb down 1

 • Agnieszka :

  @Mik: kazda podana “informacja” odnoszaca sie do jakiegos konkretu (np. trzecia czarna skrzynka) niegdy nie byla JEDYNA DOBRA INFORMACJA. Zaraz, albo nawet zawsze jednoczesnie, pojawia sie diametralnie inna “informacja” – i przechodzi to wszystko do porzadku dziennego. W koncu ci wszyscy panowie typu KLICH/Thusek etc. powini udzielac JEDYNIE jednoznaczne wiadomosci, a za wprowadzanie w blad ludzi, ktorym sie nalezy PRAWDA krok po kroku w tak powaznej sprawie, powinni odpowiadac KARNIE.
  Kropka.
  Proponowalabym STRAJK CZYTELNIKOW, taki ogolnopolski – zeby w koncu zrozumialy te zaklamane gazety i ci wszyscy zaklamani “informatorzy ludu”, ze za dezinformacje sie placi. W najlepszym wypadku – plajta.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • rad :

  A nagranie z radiostacji pokładowej Jaka-40?

  Ciekawe czy po prawie 3 miesiacach nadal takie nagranie istnieje, czy tez moze jest kasowane po kazdym przelocie lub tez nie nagrywa gdy samolot stoi juz na lotnisku?

  To by potwierdzilo to co mowi porucznik Wosztyl.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  takie generalna obserwacja odnosnie platfosow: dopisuja siebie do rodzin, ktore maja takie same nazwisko ale nie maja z ta osoba nic wspolnego. Odnosi sie to do Wajdy (jego ojciec wcale nie zginal w Katyniu, to byl jakis inny Wajda) i do Komorowskiego (organizacja polskiej szlachty wykazala, ze Bronislaw Komorowski powoluje sie na szlachecki pochodzenie, ale tak naprawde nie ma nic wspolnego z ta szlacheckim rodem Komorowskich). To chyba jakas specjalna choroba ludzi z bandy PO!

  Thumb up 1 Thumb down 1

 • siagout :

  Jestem zaszczycony możliwością wymienia poglądów w gronie prawdziwych POLAKÓW.
  Nie przekory, ale z szacunku dla ludzi godnych uszanowania, napiszę, iż nie wolno Nam zgodzić się z tytułem: “To był wyrok śmierci dla Tu-154″ z kilku powodów. Pierwszy, to taki, że równie istotnym, co i sam zamach jest zacieranie po nim śladów, a to jest kolejną tego próbą – usiłowaniem rozłożenia winy za zamach na pilotów oraz kontrolerów lotu, a wiadomym jest, że winę ponosi inny, znacznie wyższy, choć także układ. Drugi powód mojej dezaprobaty dla tytułu, to taki, że zeznania ogniwa zamachu nie mogą być uznane za wiarygodne, to oczywiste. Wreszcie, wykonanie wyroku śmierci na KWIECIE POLSKOŚCI, gdyż to jest przedmiotem rozważań artykułu, nastąpiło na znacznie wyższej wysokości, po przekroczeniu której, nie było możliwości ratunku.

  P.S. Jeśli ktoś w sposób rzeczowy potrafi określić zasadę działania “czarnych skrzynek”, tj. kto lub co uruchamia je przed lotem, a także wyłącza je po jego zakończeniu?, to prosiłbym serdecznie o pomoc.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • PZU :

  @siagout

  Skrzynki są uruchamiane i wyłączane automatycznie bez udziału człowieka.
  ( zasilanie wszystkich układów, jak kluczyk w samochodzie )
  Rolą skrzynek standardowych jest ciągła rejestracja parametrów na wypadek
  awarii danego lotu. Skrzynka rejestruje od 30 minut do kilku godzin
  w systemie ,,na okrętkę”. Mamy w naczalstwie nauczycieli, sięgnij
  za ich przykładem do wiki, tam jest więcej. W góglach tych informacji
  jest dużo. ( co za czasy, człowiek wsiada do samolotu i zwraca uwagę
  pilotowi, żeby zapiął pasy oraz pyta na jakich systemach będzie lądowanie)

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • Agnieszka :

  O SKRZYNKACH CIAG DALSZY:

  Z “Naszego Dziennika”:

  Nie każda kopia wiernie odzwierciedla zapis oryginału
  Dlaczego szumi w czarnych skrzynkach tupolewa?

  Kopiowanie taśm analogowych, a na takich pracowały czarne skrzynki w prezydenckim tupolewie, może spowodować ich zaszumienie. A to z kolei może być środkiem do ukrycia śladów montażu. Nie każda kopia wiernie odzwierciedla zapis oryginalny – twierdzą biegli od zapisów fonoskopijnych, m.in. Jacek Rzeszotarski, ekspert Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Brak w stenogramach rozmów z kabiny pilotów prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, komendy kontroli lotów, jakoby załoga miała zejść do 50 m, nasuwa poważne wątpliwości co do ich autentyczności. Eksperci zwracają uwagę, że zaszumienie występujące w kopiach nagrań analogowych może być środkiem do ukrycia śladów montażu.
  Porucznik Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który przyleciał do Smoleńska przed prezydenckim samolotem, miał zeznać przed polską prokuraturą, że słyszał w pokładowym radiu polecenie kontroli lotów, aby Tu-154 zszedł na wysokość 50 metrów. W udostępnionej przez Rosjan wersji stenogramu z zapisów czarnej skrzynki brak takiej wypowiedzi, ale eksperci MAK zaznaczyli jako niemożliwe do odczytania blisko 20 proc. nagrania. Oficjalnie przyznawano, że to z powodu szumów. Akurat w miejscu, gdzie należałoby szukać tej komendy, w stenogramie brak 1,5 minuty nagrania zaznaczonego jako nieodczytane.
  Biegli od zapisów fonoskopijnych (m.in. Jacek Rzeszotarski, ekspert ABW) zwracają uwagę, że kopiowanie taśm analogowych, a na takich pracowały czarne skrzynki w prezydenckim tupolewie, może spowodować zaszumienie, co z kolei może być środkiem do ukrycia śladów montażu. Dlatego eksperci podkreślają, że nie każda kopia wiernie odzwierciedla zapis oryginalny.
  Odnosząc się do informacji o zeznaniach polskiego pilota, mecenas Rafał Rogalski reprezentujący rodziny ofiar katastrofy stwierdził, że ich potwierdzenie rodzi wątpliwości co do autentyczności kopii zapisu rejestratorów. – Idąc za tym, to nagranie budzi wątpliwości, dopóki polska prokuratura nie otrzyma oryginałów i ich autentyczność nie zostanie potwierdzona przez polskich ekspertów – ocenia adwokat. Dodaje, że gdy porównuje się materiał dowodowy i znany zapis stenogramu, pojawia się “bardzo wiele elementów budzących wątpliwość”. – Ktoś się mija z prawdą – uważa Rogalski.
  - Jeżeli tak było faktycznie, to niezaprzeczalny dowód, że zostali wystawieni na śmierć – ocenia zeznania polskiego pilota Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem. Również inni bliscy ofiar mają poważne wątpliwości co do podawanych przez stronę rosyjską okoliczności katastrofy. – Rosjanie zakładają tylko jedną wersję, winę pilota – wskazują.
  Maria Kała, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, gdzie badane są kopie rejestratorów, w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” poinformowała, że sporządzanie ekspertyzy dotyczącej zapisów na VCR z tupolewa potrwa jeszcze kilka miesięcy. Drugą kopię rejestratorów badają eksperci policyjni.
  Zenon Baranowski

  Thumb up 2 Thumb down 0

 • lonestar :

  @info z artykulu w Naszym Dzienniku”
  niedawno czytalem artykul, gdzie takze eksperci od fonoskopii (byc moze nawet ci sami/ten sam) zapewniali, ze bez problemu sa w stanie rozebrac to nagranie na czyynniki pierwsze, i zadne slowo nie pozostanie niezrozumiale i kazdy glos bedzie zidentyfikowany. Wiec jak bedzie? moze lepiej przekazac skrzynki firmie ktora oferuje przegrywanie kaset VHS na nosniki DVD? Mam wrazenie, ze z odczytywaniem zarowno zapisow ktore sa w rekach rosyjskich, jak i polskiej czarnej skrzynki, bedzie jak z lustracja – im wiecej uplywa czasu, tym mniejsza wiarygodnosc efektu koncowego.

  w artykule pojawil sie takze watek rejestrowania obrazu z kokpitu (i mysle ze spokojnie mozna go rozszezyc o rejestrowanie tego, co widza piloci przez szyby kokpitu) – podobno nie jest to wcale takie proste jak sie wydaje. bylbym zobowiazany, gdyby ktos mogl wyjasnic na czym polega to skomplikowanie? czy opracowanie ukladu 1 lub 2 kamer i opancerzonej pamieci flash, ktora bedzie dzialac niezaleznie (lub wspolnie?) od rejestratorow lotu to taki problem? Skoro do fabrycznego ukladu Tupolewa udalo sie wpiac dysk, ktorego zawartosc byla nie do odczytania (podobno) dla rosjan, a ktory rejestrowal wszystko co potrzeba, to czy problemem byloby takze wdrozenie kamery i kilku kabli? Taki zapis od razu rozwialby watpliwosci co do tozsamosci osob w kokpicie, uniemozliwilby w duzej mierze manipulacje stenogramami (obecnosc osob i ich wypowiedzi naniesione na os czasu zapisu audio), nie wspomne o mozliwosci odczytywania slow po ruchach warg.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 • shidiskas :

  Ludzie, a to widzeliscie:

  http://www.wykop.pl/link/390291/bronek-wiedzial-czy-nie/

  Czlowiek mowi, ze tekst oredzia Komorowskiego ukazalo sie w internecie w sobote 10-go kiwtnia o godz 5:57, czyli kilka godzin przed (!!!) wypadkiem.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  Czytajac post lonestar’s wlasnie mi sie przypomnialo, ze gdzies czytalam, ze w salonce prezydenckiej w TU-154 byla zainstalowana kamera. Czy ktos wie cos wiecej na ten temat?

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • Agnieszka :

  @skrzynki:
  moim zdaniem eksperci potrafia, ale musza przede wszystkim MòC PRACOWAC NA ORGINALACH! To, ze falszerka zajmuje MAKowi juz prawie trzy miesiace, a rzadowi to na reke, to jest to po prostu ZBRODNIA.
  Przeciez temu cala ta technika sluzy, zeby przetrwac najciezsze chwile.. I moc dac znac, co sie stalo, kiedy nikt juz tego opowiedziec nie moze. Ale skoro i technika “milczy”, to tylko dlatego, ze tak POSTANOWIONO.

  Zreszta, oto cale abecadlo zbrodni Pe£Owcow (znalazlam w – jeszcze wolnym – internecie):

  http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Polityka-Polska/536348,Afery-po—czy-to-prawda.html

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • mik :

  @shidiskas, w salonce byla kamera pokazujaca dokladnie to, co widza przed soba piloci w kabinie.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • shidiskas :

  mik, dzieki za info.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • beemaja :

  Shidiskas. 29. 06 pytales sie o to “pierwsze video” nagrane zaraz po katastrofie.
  Video to jest nazywane takze video 1.24 albo film Koli. Z tego co wiem to ten clip zostal zaladowany na YouTube juz 10 lub 11 kwietnia. Po kilku godzinach film zostal z Youtube usuniety
  a uzytkownik zablokowany . Intenauci zdolali jednak zrobili kopie i systematycznie wrzucali film z powrotem na YT. Przez pierwsze 2 dni film 1.24 byl systematycznie usuwany z sieci , potem dano za wygrana .
  Znakomita analize filmu 1.24 mozna znalesc na strone. Goraco wszystkim polecam
  http://ohv.salon24.pl/ ” Zapraszam na projekcję”

  Thumb up 3 Thumb down 0

 • shidiskas :

  beemaja wielkie dzieki za info i za swietny link “Zapraszamy na projekcje”. Jeszcze dwa pytania do wszystkich:

  1) kto moze uwunac clip z yourtube i zablokowac uzytkownika, chyba tylko wlasciciele (Amerykanie?). Jakiego argumentu musieli uzyc ci (FSB lub ktos z polskiej strony), co chceli aby to Smolenskie video zostao usuniete, aby Amerykanie (?) tak zrobili? Wiem, ze argumenty praw autorskich dzialaja ale w tym przypadku to nie bylo tak. Moze mozna by zapytac youtube o przyczyny tego usuwania?

  2) a moje drugie pytanie: czy ktos pamieta opis video ze Smolenska podany przez tego, ktory je tam umiescil. To bylo po rosyjsku?

  Thumb up 3 Thumb down 0

 • siagout :

  Serdecznie dziękuję Wszystkim za wszelką reakcję na temat czarnych skrzynek.
  Jednocześnie pragnąłbym zwrócić uwagę na rzeczowy komentarz “czytelnik” oraz mało życzliwe jego potraktowanie przez czytelników – 3-3 w głosowaniu. Jest jasnym, że próba takiego ukierunkowania rozumowania około zamachowego mogłaby się wydać krzywdzącą w szczególności dla załogi Jak 40, jednak proszę o zwrócenie uwagi, że w sytuacji niekończących się matactw (nie)rządu, wzięcie pod rozwagę WSZYTKICH okoliczności dotyczących zamachu, a mających na celu dotarcie do prawdy, wskazuje na poprawność logicznego rozumowania i daleko idącą obiektywność “czytelnik”. Reasumując, wszelkie ewentualne żale związane z zamachem kierować winniśmy Wszyscy wyłącznie do władz, a w żadnym razie do siebie na wzajem.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 • as_w_pis_du :

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Komentarz odrzucony przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 1 Thumb down 11

 • andrew001 :

  Adminie, wywal tego aktywiste z Partii Oblakanych!!!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 6 Thumb down 0

 • as_w_pis_du :

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Komentarz odrzucony przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 0 Thumb down 8

 • as_w_pis_du :

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Komentarz odrzucony przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 0 Thumb down 8

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters