Katastrofa smoleńska zmobilizowała Polonię do głosowania

Publikacja w serwisie: 30 June 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Nie ma dotychczas jednoznacznego dowodu, by katastrofa smoleńska była efektem zamachu » Czy Rosjanie, którzy są związani z katastrofą smoleńską, w przeszłości byli w sowieckich służbach specjalnych » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » “Hieny ze Smoleńska” płaczą w trakcie przesłuchań » KONFERENCJA PRASOWA RODZIN OFIAR SMOLEŃSKA » Kongresmen chce międzynarodowego śledztwa ws. Smoleńska » AMATORSKI FILM ZE SMOLEŃSKA PIERWSZE MINUTY PO KATASTROFIE » Polscy archeolodzy nie mają zgody na wjazd do Smoleńska » Katastrofa posmoleńska » MGŁA NAD KATASTROFĄ » Katastrofa minuta po minucie » Katastrofa w jednym stenogramie » Katastrofa pod Smoleńskiem. To nie było lądowanie. Cz.6. » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył » Katastrofa Tu-154. Odczytano nowe słowa z kokpitu » Katastrofa samolotu Tu-154 – rozmowa z kotrolerem lotu » Katastrofa samolotu z Lechem Kaczyńskim na pokładzie » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » Kpt. Aleksandr Muramszczikow – katastrofa TU-154M dezinformacje! » Katastrofa w Babimoście II – opowiadanie science fiction » Katastrofa pod Smoleńskiem. Wina Rosjan czy Polaków? » Katastrofa: dlaczego nie zadziałał system ostrzegawczy? » Katastrofa samolotu prezydenta. Pierwsze komentarze po tragedii » Misja Specjalna 21.09.2010 – Katastrofa Polskiego Tu-154m [1/2] » Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 minut wcześniej niż przypuszczano? » Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą » APEL ANDRZEJA MELAKA KATASTROFA SMOLEŃSK 2010 » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Katastrofa United Airlines lot 232 w Sioux City (112) – Ocalało 184 osób. » SEREMET: Katastrofa zbliżyła nas do siebie i skazała na bliską współpracę » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Katastrofa 10 kwietnia: Dramatyczne zdjęcia, analiza ostatnich chwil prezydenckiego Tu-154 » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył » Rosyjska symulacja przeczy słowom Kaczyńskiego: katastrofa Tu-154M była możliwa » Konwencja a status lotu – Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w świetle prawa międzynarodowego » Jarosław Kaczyński: Rozmawiałem z bratem 15 minut przed katastrofą. Nie było najmniejszych oznak niepokoju » Tajemnica Smoleńska » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Smoleńska pastorałka » Smoleńska elegia » Smoleńska odpowiedzialność. » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

- Wysoka frekwencja Polonii spowodowana jest istniejącym podziałem, który jest wyraźny w Polsce, a jeszcze bardziej przekłada się na zagranicę – powiedziała Wirtualnej Polsce doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niej druga tura będzie się cieszyła także dużym powodzeniem.

Miesiąc przed wyborami w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce, doktor Tomasz Słomka z Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że czerwcowe wybory będą swoistym plebiscytem, co wpłynie na wzrost frekwencji zagranicą. – Rysuje się podział na zwolenników i przeciwników IV Rzeczypospolitej, którą symbolizuje Jarosław Kaczyński i na politykę spokoju, normalności, której gwarantem ma być Bronisław Komorowski – powiedział politolog.

Przewidywania politologa sprawdziły się. W obwodach głosowania za granicą oddano 169 tys. głosów, do urn poszło 85,40% uprawnionych do głosowania. Frekwencja w 2010 roku była o 14 punktów procentowych wyższa, niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2005 roku, kiedy do urn poszło prawie 53 tys. Polonusów.

Słomka zaznaczył, że katastrofa smoleńska najbardziej zmobilizuje rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku można również zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania wyborami wśród tamtejszej Polonii. W 2005 roku uprawnionych do głosowania było około 13,5 tys. osób, a w 2010 liczba ta wzrosła do ok. 39 tys.

Można założyć, że kwietniowe wydarzenia miały również wpływ na wyborców w Wielkiej Brytanii, gdzie w 2010 roku uprawnionych do głosowania było 46 tys. osób. Podczas poprzednich wyborów prezydenckich na Wyspach uprawnionych do głosowania było 4,3 tys. rodaków. To zjawisko możemy zaobserwować również w innych krajach.

Amerykańska Polonia wybiera Kaczyńskiego

Najwięcej głosów Polonii dostał Bronisław Komorowski (48%). Na Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało ponad 62 tys. osób, co daje mu 37%. Na trzecim miejscu znalazł się Grzegorz Napieralski z 7-procentowym poparciem.

Kandydat Platformy Obywatelskiej w pierwszej turze wygrał m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Irlandii i Izraelu.

Jarosław Kaczyński otrzymał 80% głosów w Chicago (70% w USA). Bronisław Komorowski uzyskał 5 razy mniejsze poparcie – 16,4% (25%). Materska-Sosnowska zaznacza, że w USA Lech Kaczyński traktowany był jako kandydat tamtejszej Polonii. Po katastrofie Jarosław Kaczyński smoleńskiej “odziedziczył” głosy brata.

Według politologów taki wynik wyborów nie jest zaskakujący, ponieważ europejska Polonia już w wyborach parlamentarnych w 2007 roku głosowała na Platformę Obywatelską, a tradycyjnym bastionem Prawa i Sprawiedliwości są Stany Zjednoczone.

Czy Polonia weźmie udział w drugiej turze głosowania?

W 2005 roku w pierwszej turze uprawnionych do głosowania za granicą było ok. 74 tys. osób, a podczas drugiej liczba ta wzrosła do 80 tys. Jednak podczas ponownego głosowania do urn poszło o około 4,7 tys. mniej rodaków, a frekwencja była o 11 punktów procentowych niższa, niż w pierwszej turze.

Według Materskiej-Sosnowskiej druga tura tegorocznych wyborów będzie się cieszyła także dużym powodzeniem.

źródło: http://polonia.wp.pl/title,Katastrofa-smolenska-zmobilizowala-Polonie-do-glosowania,wid,12408243,wiadomosc.html

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters