Dlaczego szumi w czarnych skrzynkach tupolewa?

Publikacja w serwisie: 01 July 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Nie ma śladu montażu na zapisach z czarnych skrzynek tupolewa » Odczytano prawie wszystkie słowa z czarnych skrzynek tupolewa » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » Bez czarnych skrzynek nie wyjaśnimy tej katastrofy » Podpisano memorandum ws. przekazania Polsce zapisów z czarnych skrzynek » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » ROSJANIE NIE ODDADZĄ WRAKU TUPOLEWA? » Czy śledczy wiedzą, co wyciekło z tupolewa? [wywiad z Siergiejem Amielinem] » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » Odczytano kolejne fragmenty czarnych skrzynek Tu-154M » Najnowsza symulacja katastrofy prezydenckiego tupolewa. Maszyna ścinała skrzydłami drzewka na wysokości zaledwie 2,5 metra (wideo) » Możemy nigdy nie poznać danych z czarnych skrzynek Tu-154M ? » Dlaczego pilot Tu-154 lądował » Dlaczego Komorowski tak się śpieszy? » Dlaczego w tupolewie zabrakło rosyjskiego nawigatora? » Dlaczego ścieżka schodzenia nagle się załamała » Co zawierają “czarne skrzynki” tupolewa? » Co Krasnokutski przekazał na pokład tupolewa? » Ktoś mógł przeżyć katastrofę? Kto i dlaczego strzelał? » Wniosek o zbadanie przetargu na remont tupolewa » Los drugiego tupolewa pozostaje bliżej nieokreślony » Mikrofony z kokpitu Tupolewa mogły nagrać rozmowy VIP-ów » Piloci prezydenckiego Tupolewa mogli zostać wprowadzeni w błąd ? » Trzeba skopiować nagrania z czarnych skrzynek » Największym błędem polskiego rządu było oddanie śledztwa MAK » ANATOMIA DEZINFORMACJI cz.1 » Major Protasiuk: “Nie siadamy” » Ekspertyza oryginałów tzw. czarnych skrzynek jest konieczna » Rosjanie nie przekażą polskiej prokuraturze oryginałów czarnych skrzynek » Polacy znają kilkanaście słów więcej z czarnych skrzynek » Polacy potwierdzają: Nie było ingerencji w zapis czarnych skrzynek Tu-154 » Powrót czarnych skrzynek do Polski jest “sprawą fundamentalną” » Dezinformacja – Kto i dlaczego?! » Dlaczego tupolewy spadały? » Dlaczego Tu-154 lądował od wschodu? » Kto uziemi tupolewa » Dlaczego sprawdzamy się w sytuacjach tragicznych ? » DLACZEGO ZAMILKŁ KOMPUTER POKŁADOWY » Dlaczego MON nie broni swojego generała? » Nie wiemy, dlaczego nie zamknięto lotniska » Katastrofa: dlaczego nie zadziałał system ostrzegawczy? » Dlaczego nikt nie pyta o naciski na kontrolerów? » Rosjanie tłumaczą dlaczego pocięli wrak » Szczątki tupolewa wrócą do Polski » Piloci tupolewa wiedzieli o mgle » Czy USA mają rozmowy z telefonu tupolewa? » Wrak tupolewa przykryty brezentem » Hangar czeka na wrak tupolewa » Warszawa nie wiedziała o katastrofie tupolewa » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Kopiowanie taśm analogowych, a na takich pracowały czarne skrzynki w prezydenckim tupolewie, może spowodować ich zaszumienie. A to z kolei może być środkiem do ukrycia śladów montażu. Nie każda kopia wiernie odzwierciedla zapis oryginalny – twierdzą biegli od zapisów fonoskopijnych, m.in. Jacek Rzeszotarski, ekspert Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Brak w stenogramach rozmów z kabiny pilotów prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, komendy kontroli lotów, jakoby załoga miała zejść do 50 m, nasuwa poważne wątpliwości co do ich autentyczności. Eksperci zwracają uwagę, że zaszumienie występujące w kopiach nagrań analogowych może być środkiem do ukrycia śladów montażu.
Porucznik Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który przyleciał do Smoleńska przed prezydenckim samolotem, miał zeznać przed polską prokuraturą, że słyszał w pokładowym radiu polecenie kontroli lotów, aby Tu-154 zszedł na wysokość 50 metrów. W udostępnionej przez Rosjan wersji stenogramu z zapisów czarnej skrzynki brak takiej wypowiedzi, ale eksperci MAK zaznaczyli jako niemożliwe do odczytania blisko 20 proc. nagrania. Oficjalnie przyznawano, że to z powodu szumów. Akurat w miejscu, gdzie należałoby szukać tej komendy, w stenogramie brak 1,5 minuty nagrania zaznaczonego jako nieodczytane.
Biegli od zapisów fonoskopijnych (m.in. Jacek Rzeszotarski, ekspert ABW) zwracają uwagę, że kopiowanie taśm analogowych, a na takich pracowały czarne skrzynki w prezydenckim tupolewie, może spowodować zaszumienie, co z kolei może być środkiem do ukrycia śladów montażu. Dlatego eksperci podkreślają, że nie każda kopia wiernie odzwierciedla zapis oryginalny.
Odnosząc się do informacji o zeznaniach polskiego pilota, mecenas Rafał Rogalski reprezentujący rodziny ofiar katastrofy stwierdził, że ich potwierdzenie rodzi wątpliwości co do autentyczności kopii zapisu rejestratorów. – Idąc za tym, to nagranie budzi wątpliwości, dopóki polska prokuratura nie otrzyma oryginałów i ich autentyczność nie zostanie potwierdzona przez polskich ekspertów – ocenia adwokat. Dodaje, że gdy porównuje się materiał dowodowy i znany zapis stenogramu, pojawia się “bardzo wiele elementów budzących wątpliwość”. – Ktoś się mija z prawdą – uważa Rogalski.
- Jeżeli tak było faktycznie, to niezaprzeczalny dowód, że zostali wystawieni na śmierć – ocenia zeznania polskiego pilota Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem. Również inni bliscy ofiar mają poważne wątpliwości co do podawanych przez stronę rosyjską okoliczności katastrofy. – Rosjanie zakładają tylko jedną wersję, winę pilota – wskazują.
Maria Kała, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, gdzie badane są kopie rejestratorów, w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” poinformowała, że sporządzanie ekspertyzy dotyczącej zapisów na VCR z tupolewa potrwa jeszcze kilka miesięcy. Drugą kopię rejestratorów badają eksperci policyjni.

Zenon Baranowski, Nasz Dziennik

nadesłane przez: Agnieszka

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 8
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • DMS :

  A MOŻE Z CZARNYMI SKRZYNKAMI DALI CIAŁA?
  Naszła mnie refleksja. Jeżeli to prawda, że czarne skrzynki zostały oficjalnie odnalezione na miejscu katastrofy po pięciu godzinach, to bez wątpienia musiały zaraz po zamachu polecieć do Moskwy i zostać odpowiednio spreparowane. Wyobraźmy sobie tę sytuację. FSB ma mało czasu, presja jest ogromna, a trzeba CVR (Cockpit Voice Recorder) spreparować pod “winę pilotów”, jednocześnie wykluczając inne hipotezy. Musiało to być ekstremalnie trudne zadanie. To dać, tego nie dać, to dograć, a tamto zaszumić, a wszystko w czasowej i logicznej zgodzie z FDR (Flight Data Recorder). Sądzę i mam nadzieję, że dali ciała. Popełnili błąd, a nawet kilka błędów, które dadzą się zidentyfikować (wersja pierwsza stenogramu może być zwiastunem popełnionych błędów i trudności w uzgodnieniu CVR z FDR). Co wtedy? No oczywiście nic, jeśli ten “oryginał” przywieziony z Moskwy może być w dalszym ciągu dowolnie zmieniany (czyli nie są skuteczne stemple/plomby polskiej prokuratury). Ale co jeżeli nie mogą już z “oryginału” zrobić “lepszego oryginału”?!? Hmm… w tym nasza szansa. W odróżnieniu od CVR FSB nie może bezkarnie sfałszować FDR, gdyż FDR musi być zgodny z naszą, polską skrzynką QAR (Quick Data Recorder). Jeżeli w naszej QAR nagrał się sygnał pochodzący od bliższej fałszywej radiolatarni NDB, ustawionej w odległości 2,1 km od początku pasa, to FSB ma wielki problem…

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • pik :

  A gdzie jest kabina pilotów?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Jan III :

  być może że nie mieli dobrego pomysłu jak zsynchronizować nagrania z przegranych oryginałów zapisu głosowego z parametrami lotu i dlatego dodatkowo zafałszowali nanosząc szumy. Dla wielu ludzi nie wnikających w szczegóły techniczne takie informacje o problemach z zaszumionymi nagraniami i kolejnych problemach podczas synchronizowania taśm parametrowych z głosowymi są do przyjęcia. BO PRZECIEŻ TE INFORMACJE O PRACACH SPECJALISTÓW RADZIECKICH I POLSKICH (poparte migawką z przesłuchiwania ścieżek audio)BYŁY NACHALNIE PRZEDSTAWIANE I PONAWIANE ABY POKAZAĆ OGROM I INTENSYWNOŚĆ PRACY. Po prostu pełne poświęcenie.

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • Majka :

  Po 2min..słychać po polsku Załoga żyje!Czy to niekoronny dowód!

  http://www.youtube.com/watch?v=5FJy9_-wfk0&

  Thumb up 0 Thumb down 1

 • pensus :

  do DMS. Jesteś optymistą, ale przypominam, że “polską” skrzynkę Rosjanie mogą odszyfrować sami (katastrofa z 1994, chiński samolot), poza tym prokuratura oddała federacji tę właśnie skrzynię zaraz po jej odczytaniu i nie opublikowała nic. Może czekają na ruch Rosjan albo… tuszują razem z nimi. Tak czy inaczej prawda wyjdzie, w taki czy inny sposób, bo to co dzieje się w tej sprawie śmierdzi od Kremla po Las Vegas

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters