Kongresmen chce międzynarodowego śledztwa ws. Smoleńska

Publikacja w serwisie: 06 July 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności » Deklaracja Miedwiediewa w świetle prawa międzynarodowego jest wiążąca » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Komisja Europejska umyła ręce w sprawie śledztwa smoleńskiego – nie chce zadzierać z Moskwą » Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności » Konwencja a status lotu – Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w świetle prawa międzynarodowego » Największym błędem polskiego rządu było oddanie śledztwa MAK » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Polscy archeolodzy nie mają zgody na wjazd do Smoleńska » Domagamy się rzetelnego śledztwa » Szef MON zapoznał się z przebiegiem śledztwa » To Polacy powinni być gospodarzami śledztwa » PROKURATOR GENERALNY RELACJONUJE TOK ŚLEDZTWA » Edmund Klich narzeka na współpracę z Rosjanami ws. śledztwa » Moskwa nie chce już Klicha » Pawlak chce być prezydentem » Gazprom chce inwestować w gaz łupkowy » Polska od dawna chce przesłuchać kontrolerów » Kto chce blokować ekshumację Anny Walentynowicz? » Kwiatkowski chce “mapy drogowej” ws. przekazania wraku Tu-154 » Rząd chce ponownie przeszukać miejsce katastrofy » MAK nie daje dokumentów – Premier Donald Tusk nie widzi powodów do podejmowania interwencji u premiera Władimira Putina w sprawie śledztwa smoleńskiego » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » KONFERENCJA PRASOWA RODZIN OFIAR SMOLEŃSKA » “Hieny ze Smoleńska” płaczą w trakcie przesłuchań » Katastrofa smoleńska zmobilizowała Polonię do głosowania » AMATORSKI FILM ZE SMOLEŃSKA PIERWSZE MINUTY PO KATASTROFIE » Były szef kontrwywiadu wojskowego chce „przeprowadzenia dowodu z kompletnych billingów z 10 i 11 kwietnia 2010 r.” » Rosja nie chce oddać nam broni oficerów Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w Smoleńsku » Małgorzata Wassermann chce, by prokuratura wyjaśniła, kto i kiedy włączył telefon jej ojca na terenie Rosji. » Niewygodne śledztwa » Koniec śledztwa ws. BOR » Remont w trakcie śledztwa » Oddanie śledztwa to upokorzenie » Odsunięty od smoleńskiego śledztwa » Kalendarium polskiego śledztwa smoleńskiego » Wdowa po J. Kurtyce: to mistyfikacja śledztwa » Rosyjskie materiały ze śledztwa są sfałszowane » Ujawniamy zeznania ze śledztwa smoleńskiego » Rozmontowywanie każdego z elementów śledztwa » List do Rosjan z zastrzeżeniami co do śledztwa » Zawalczą o gwarancje skutecznego śledztwa » Poważne braki w dokumentach ze śledztwa smoleńskiego » KOMISJA EUROPEJSKA ZAJMIE SIĘ BADANIEM ŚLEDZTWA? » “Kilka hipotez”? – efekt śledztwa ws. katastrofy Tu-154 » KOMUNIKAT PROKURATURY ZE SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA – wersja tvn24 » RODZINY OFIAR POZNAJĄ AKTA SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA? » Pasionek złoży odwołanie ws. odsunięcia go od śledztwa smoleńskiego » Żaden z prokuratorów cywilnych nie nadzoruje już śledztwa smoleńskiego » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Republikański kongresmen w specjalnej rezolucji żąda międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Peter T. King skierował wniosek w tej sprawie do komisji zagranicznej Izby Reprezentantów.

W uzasadnieniu napisał, że niektórym przedstawicielom polskich władz ograniczono dostęp do miejsca tragedii czy zapisu czarnych skrzynek tupolewa w wersji audio.

Podkreślił też, że międzynarodowego śledztwa chce 50 tysięcy Polaków, którzy podpisali się pod specjalną petycją. Projekt rezolucji kończą natomiast słowa: “Izba Reprezentantów żąda niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku”.

Czy taki wniosek ma szanse powodzenia? To tak naprawdę jeden z wielu projektów rezolucji. Można też odnieść wrażenie, że stanowi jedynie próbę przypodobania się Polakom przed jesiennymi wyborami w Stanach Zjednoczonych.

Warto też podkreślić, że po zatrzymaniu rosyjskich szpiegów za oceanem podsycane są antyrosyjskie nastroje, a projekt rezolucji ws. smoleńskiego śledztwa złożył republikański kongresman. Tymczasem to administracja demokratycznego prezydenta Baracka Obamy chciała ocieplenia stosunków z Rosją – nie republikanie.

Wielu Polaków za oceanem rozsyła sobie mimo to drogą mailową ten dokument. Są i tacy, którzy nawołują, by podziękować kongresmenowi, wysyłając krótkie: “Thank you”.

RMF(3 lipca 2010)

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 3
tagi: , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters