Krzyż niezgody?

Publikacja w serwisie: 10 July 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Spontanicznie stanął wśród zniczy i kwiatów pod Pałacem Prezydenckim. Symbol tragedii, ale też zjednoczenia. Przestaje łączyć, zaczyna dzielić?

Drewniany krzyż stanął pod Pałacem Prezydenckim wkrótce po tym, jak Polską wstrząsneła informacja o katastrofie samolotu z polską delegacją lecącą na uroczystości w Katyniu. Postawili go pełniący na Krakowskim Przedmieściu służbę podczas tygodnia żałoby narodowej harcerze ZHR, ZHP oraz Skauci Europy. Jest spontanicznym wyrazem wspólnych emocji, symbolem tego tragicznego wydarzenia ale i zjednoczenia Polaków. Miał łączyć, zaczął dzielić?

Wybrano nowego Prezydenta i mamy nowy spór – co zrobić z krzyżem? Wywołuje nazbyt silne skojarzenia ze śmiercią? A więc przenieść go w inne miejsce? Jeśli tak, to jakie byłoby dla niego odpowiednie? Archikatedra św. Jana Chrzciciela czy kaplica w Pałacu Prezydenckim? A może jednak powinien zostać na Krakowskim Przedmieściu?

Bronisław Wildstein:

Nie rozumiem, dlaczego krzyż miałby być usunięty spod Pałacu Prezydenckiego. Jest to symbol, który upamiętnia tragiczną katastrofę prezydenckiego samolotu, więc zupełnie nie pojmuję choćby rozważania możliwości usunięcia go z tego miejsca.

To jawna próba wyciszenia tego, co wokół sprawy Smoleńska się dzieje. Nie jestem w stanie inaczej wytłumaczyć takiego działania.

Dla kogo takie wyciszenie byłoby najkorzystniejsze? Oczywiście, że dla władzy. Cała sprawa katastrofy prezydenckiego tupolewa jest niezwykle kompromitująca dla obecnego rządu. Oddanie śledztwa w ręce Rosjan to jej największy błąd. Niepodjęcie żadnych starań, aby Polska prowadziła śledztwo, to ograniczenie naszej suwerenności. Powiem więcej, to świadoma i dobrowolna rezygnacja z suwerenności Polski. Oddanie śledztwa w ręce Rosjan to oczekiwanie na z góry ustalony wynik. Oczywistym jest, że winą obarczy się pilotów.

Nie tylko śledztwo kompromituje rząd. Wszystkie działania, jakie miały miejsce przed 10 kwietnia – wszelkie próby niedopuszczenia, aby prezydent poleciał na uroczystości w Katyniu. Cała ta polityczna gra Putina za pośrednictwem Tuska. Wszystko to miało na celu przekonać nas o tym, że prezydent nie ma po co do Katynia lecieć, że wszystko zrobi premier. Wszelkie działania, przede wszystkim mediów, miały zdezawuować autorytet prezydenta.

Jest to wybitny przykład fatalnie prowadzonej polityki zagranicznej. Pokazuje, że jej jedynym celem jest rozprawienie się z partią opozycyjną a nie zajęcie się tym, czym faktycznie powinno. To poświęcenie ważnych celów w polityce zagranicznej na rzecz własnych zagrywek.

Usunięcie krzyża z Pałacu Prezydenckiego byłoby korzystne dla władzy z wielu powodów. Tragedia, jaka wydarzyła się 10 kwietnia, pozwoliła społeczeństwu wyjść poza stereotypy, w jakich zakleszczyły je media. Przede wszystkim, stereotyp złego i głupiego prezydenta, który wszytko utrudnia i we wszystkim przeszkadza. Oczywiście, nie twierdzę, że o prezydencie Kaczyńskim nie można nic powiedzieć źle, że absolutnie nie można go krytykować. Tylko zauważmy, jaka to była krytyka. Niedopuszczalna. Niegodziwa. Taka, która miała jedno na celu – umniejszyć znaczenie urzędu prezydenta.

Schowanie tego krzyża, który jest symbolem nie tylko tragedii, ale i przemian w społeczeństwie, to próba zmarginalizowania tych doniosłych wydarzeń.

Rafał A. Ziemkiewicz:

Osobiście, byłbym ostrożny z walką, aby za wszelką cenę krzyż został pod Pałacem Prezydenckim.

Uzewnętrznianie pamięci o Smoleńsku ma sens, jeśli jest to dokonywane za pomocą symboli zrozumiałych. A jak wynika z wyników wyborów prezydenckich, znaczna część mieszkańców Warszawy wciąż chce wierzyć w czarną legendę o prezydencie Kaczyńskim.

Zatem, nie widzę sensu epatowania symbolem, który będzie dla społeczeństwa niezrozumiały. Który będzie, a który właściwie już teraz wywołuje działanie dokładnie odwrotne niż to, jakie mu na początku przyświecało. Poszukajmy raczej godniejszego miejsca dla tego krzyża niż to przed przyszłym domem Bronisława Komorowskiego.

Propozycje usunięcia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia to niewątpliwie chęć zadeptania Smoleńska. Postawiono go tam, aby uczcić pamięć ofiar katastrofy lotniczej. Ale w obecnej sytuacji walka o jego pozostawienie tam może przynieść efekt odwrotny – stworzy tylko miejsce do plucia platformersom.

Oczywiście, oni bardzo chcieliby wyciszyć sprawę Smoleńska. To, co dzieje się teraz na naszych oczach, to wybitne zakłamanie i podłość. Całe to fikcyjne śledztwo jest po to, by wmówić ludziom, że winę za katastrofę samolotu ponoszą piloci. I jeszcze na pewno działali oni pod presją prezydenta.

Poszukałbym raczej innego miejsca dla tego krzyża. Godnego. I nie chciejmy tylko i wyłącznie zachowywać pamięci o Smoleńsku. Dziś widzę ogromną potrzebę edukowania o tym wydarzeniu. Tu nie chodzi o samo upamiętnianie, trzeba najpierw dotrzeć do zakutych głów.

Łukasz Warzecha:

Przede wszystkim, uważam, że jest to próba zagrzebania całej sprawy, zamiecenia pod dywan, tak, żeby o niej zapomnieć.

Zobaczmy, od czego rozmowa o krzyżu pod Pałacem Prezydenckim się zaczęła. Pan Grzegorz Schetyna ma wystąpić do członków Platformy o zgodę na usunięcie tych symboli, które w Sejmie upamiętniają ofiary katastrofy z jego własnego klubu poselskiego. Gdzie się toczy cała ta dyskusja? Przede wszystkim na łamach „Gazety Wyborczej”, która ma niezwykle jasno wyrobione stanowisko w tej sprawie. Retoryka tej gazety w ostatnim czasie to najlepszy wyraz tego, że dziennik ten najchętniej dowiódłby, że to prezydent jest winien katastrofy pod Smoleńskiem.

Jest to działanie, które ewidentnie ma doprowadzić do tego, abyśmy sprawą Smoleńska już się nie zajmowali. Widoczne symbole, kwiaty, zdjęcia, znicze, ten krzyż spod Pałacu mają zniknąć. O Smoleńsku mamy zapomnieć.

Krzyż, który stanął pod Pałacem Prezydenckim jest (a teraz już może raczej był?) symbolem zgody, jaka zjednoczyła naród polski po 10 kwietnia. Zgoda buduje, ale dziś krzyż przestał łączyć, a zaczął dzielić.

A przecież, krzyż nie dzieli! To symbol, który sam w sobie nie jest rzeczywistością mającą kogokolwiek dzielić.

Okres żałoby narodowej, jaką przeżywaliśmy, wybitnie kojarzy się z Krakowskim Przedmieściem, z Pałacem Prezydenckim. W ten kwietniowy tydzień była tam cała Polska. A propozycja przeniesienia tego krzyża to nic innego, jak chęć ukrycia go, schowania. Tak, tak, nie wyrzucamy go ale … najlepiej jakby go schować między tysiącami krzyży na Powązkach – zdają się mówić ci, którym krzyż pod Pałacem najbardziej przeszkadza.

Zauważamy również, że tragedia, która wydarzyła się 10 kwietnia, dotknęła cały naród. Nawet więcej – ona dotknęła całe państwo polskie. Wszystkich Polaków. Zatem symbol, który wydarzenie to upamiętnia, winien stać w widocznym dla wszystkich miejscu. Jest to symbol, który pod Pałacem powinien zostać. Nie wyobrażam sobie innego miejsca dla tego krzyża.

Zebrała Marta Brzezińska

http://fronda.pl/news/czytaj/krzyz_niezgody (9 lipca 2010)

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Magdalenka :

  Rząd od poczatku robi wszystko zeby umniejszyć ogrom tragedii smoleńskiej,wyciszyć…jak najszybciej nakazać narodowi zapomnieć.
  Usunięcie krzyża byłoby kolejnym na to dowodem….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Inka :

  Ku pamięci…
  Ze szczerego serca postawiony krzyż, w chwili kiedy POLAKÓW, owładnęła straszna nowina. Teraz razi w oczy “niewiernych”, tych, którzy zdradzili.
  Na całym świecie wiedzą o tragedii pod Smoleńskiem. Nie widzę problemu, aby krzyż stał tam gdzie stoi.

  Przynajmniej widać kto wylewał krokodyle łzy i kto tak naprawdę ma to gdzieś!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Pazur :

  Wszystko idzie zgodnie z planem. Najważniejsze – zapomnieć. Właśnie przeczytałem na Niezależnej, że w niewyjaśnionych okolicznościach Tusk zlikwidował zespół ds bezpieczeństwa energetycznego kraju.
  Palikot uzasadni już tylko, że wypadek oraz nasza zależność od rosjan to wina Lecha Kaczyńskiego…
  a potem zwolennicy Palikota założą III Rzeszę. Wszystko zgodnie z planem.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Inka :

  Pazur… nie prorokuj, bo przerażasz!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • bravko :

  Cicha likwidacja zespołu ds. polityki bezpieczeństwa energetycznego

  Gazeta Wyborcza – 10-07-2010 08:50

  Premier Donald Tusk zlikwidował główny organ doradczy rządu w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego – informuje “Gazeta Wyborcza”.
  Jak pisze gazeta, decyzję o likwidacji tego kluczowego organu doradczego premier podjął bez jakiegokolwiek rozgłosu. Doszło do tego już jakiś czas temu (“Gazeta” pisze jedynie, że zespołu nie było już podczas czerwcowego kryzysu gazowego na Białorusi).

  Rzecznik rządu Paweł Graś nie chciał powiedzieć “Gazecie” dlaczego premier zlikwidował zespół ds. polityki bezpieczeństwa energetycznego. Podał jedynie, że premier powołał nowy, międzyresortowy zespół ds. realizacji polityki energetycznej Polski do 2030 r. Dziennik zauważa jednak, że ciało to ma inny, trochę słabszy skład i komentuje: “Takie przemeblowanie de facto oznacza, że premier Donald Tusk przestał już nadzorować bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w polityce rządu ranga tego tematu została symbolicznie obniżona.”
  “Od teraz za bezpieczeństwo energetyczne kraju odpowiada wicepremier Waldemar Pawlak” – pisze “Gazeta Wyborcza”.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters