Luka po państwie

Publikacja w serwisie: 26 July 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Co dalej z najważniejszymi stanowiskami w państwie? » “Jeśli naród pogodzi się z tym, że można zabijać mu prezydenta, to nie ma co mówić o własnym państwie, to już jest koniec.” » Stenogram z przesłuchania Edmunda Klicha » Polskie medale dla Rosjan za pracę w Smoleńsku » DEZINFORMACJA – BY ZABIĆ PRAWDĘ. » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Gruppenführer KAT » KRÓTKI TEKST O zabijaniu. (częśc 1) » Deklaracja Miedwiediewa w świetle prawa międzynarodowego jest wiążąca » Tusk z Komorowskim będą się tłumaczyć » Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności » KRÓTKI TEKST O zabijaniu. (częśc 2) » Przedwczesne fanfary finałowe » Chcieli zamknąć lotnisko w Smoleńsku, ale bali się skandalu » SMOLEŃSK 10 kwietnia 2010 – podsumowanie na dzień 9.07.2010 » Śledztwo we mgle » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » UMOWA GAZOWA – SYMBOLIKA WASALI » Niemcy o Smoleńsku: niech Rosja przyzna się do partactwa » Argumenty w pigułce » 68 przypadków smoleńskich » Trzecia czarna skrzynka w nocy dotrze do Polski » Wniosek rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej odrzucony » PRAWDĘ O SMOLEŃSKU MUSI USŁYSZEĆ POLSKA I CAŁY ŚWIAT » Zeznania medialnego pułkownika » Jarosław Kaczyński o katastrofie pod Smoleńskiem » 10 kwietnia: średni stopień zagrożenia » 10 kwietnia nie było drugiego Katynia » Andrzej Seremet: Nie ma pewności, że w Tu-154M rzeczywiście padła komenda “odchodzimy” » Politycy cały czas myślą o wyborach prezydenckich » Katyń 2.0 » OFICER CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK » Zarzuty na ślepo » Jacek Sasin: Niech Komorowski pokaże dokument, na podstawie którego przejął władzę » Smoleńsk – hipoteza zamachu – argumenty w pigułce V2 » Po nas choćby potop » Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności » KTO TAK NAPRAWDĘ PRZE DO WOJNY » Brudziński: Donald Tusk zostawił ciało prezydenta w ruskiej trumnie na deszczu » Wypracowane metody MAK » Poznałem brata po bliźnie » Smoleńska odpowiedzialność. » KOMPROMITACJA MAGDALENY BAJER » To był wyrok śmierci dla Tu-154 » Smoleńsk. Przyczynek do tragedii. » To wygląda jak zacieranie śladów » Miedwiediew spotkał się z Tuskiem » Do zobaczenia w sądzie » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » BILANS OTWARCIA . CENA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ. » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Jarosław GowinZ drugiej strony, nie zapominajmy, że pewna część przyczyn prawdopodobnie leżała po stronie rosyjskiej. To oczywiście wymaga dalszych ustaleń, ale na razie sporo wskazuje na to, że mogły być popełnione błędy również przez obsługę lotniska. Poza tym stan techniczny lotniska był niski, nieprzystosowany do przyjmowania samolotów podczas takiej pogody.

Nie da się dłużej udawać, że zrobiono wszystko co trzeba, aby samolot z najważniejszymi osobami w państwie wylądował bezpiecznie. Jeśli potwierdzi się – a wiele na to wskazuje – że do katastrofy pod Smoleńskiem bezpośrednio przyczyniły się błędy wieży kontrolnej (nie zamknięcie lotniska, spóźnione lub błędne komendy wydawane pilotom), odpowiedzialność polityczna i moralna spadnie na państwo polskie, bo można ich było łatwo uniknąć, a zadbanie o bezpieczeństwo polskiej delegacji było obowiązkiem państwa polskiego. Gdyby MON i MSZ zapewniły obecność na wieży kontrolnej w Smoleńsku polskiego kontrolera, i jednego z dowódców Protasiuka – a nie sądzę, żeby wynegocjowanie tego z Putinem było trudne – do katastrofy by nie doszło bo Protasiuk nie dostałby zgody na lądowanie, jeśli warunki pogodowe faktycznie je uniemożliwiały, na pewno też nie padłyby żadne błędne czy spóźnione komendy. Prezydencki samolot albo by bezpiecznie wylądował, albo odleciał na zapasowe lotnisko. Takie wsparcie dla Protasiuka, byłoby także skuteczną obroną przed ewentualnymi naciskami na ryzykowne lądowanie, bo nie byłby zostawiony sam sobie z całym samolotem chcących wylądować VIP-ów. Wsparcie dowódcy kontrolującego lądowanie z wieży dałoby Protasiukowi pewność, że wszystkie komunikaty stamtąd są wiarygodne i nie można ich lekceważyć, a na miejscu jest ktoś kto go ocenia, a gdy trzeba wydaje rozkazy, także Błasikowi, gdyby ten się chciał mieszać. Pozostawienie Protasiuka samego z odpowiedzialnością za ten lot jest oczywistym błędem, tym bardziej, że trzy dni wcześniej nasze służby mogły się kolejny raz przekonać w jakich warunkach i na jakim lotnisku przyjdzie mu lądować. Zapewnienie mu wsparcia było psim obowiązkiem państwa polskiego. Zaniedbanym, a konsekwencje tego zaniedbania okazały się tragiczne.

Jeśli przyczyną katastrofy nie była awaria sprzętu lub zamach, to nie miała się ona prawa wydarzyć. Żal, wściekłość i nieufność rodzin ofiar są więc w pełni zrozumiałe. Tak samo jak zrozumiałe jest, że rząd chce za wszelką cenę zamknąć temat Smoleńska, nawet gdyby musiał to robić szczując Palikota na sieroty i wdowy. Budzące coraz większe obrzydzenie występy Palikota opłacają się Platformie dużo bardziej niż spokojna rozmowa o Smoleńsku, bo tej nie miałby szans wygrać. Dziwię się, że Kaczyński nie “czyta” tej gry Platformy i ułatwia jej zadanie stawiając na czele zespołu mającego przyglądać się śledztwu Antoniego Macierewicza, który ma pewnie cechy niezbędne do rzeczowej analizy sytuacji, ale jest ostatnią osobą, której się będzie w tej sprawie słuchać.

Po tym co pokazało państwo, jedynym sposobem w jaki się może przed społeczeństwem wytłumaczyć jest nie tłumaczenie się w ogóle. Tematu Smoleńska ma nie być, bo nie da się go poprowadzić tak, żeby zdjąć odpowiedzialność z rządu. I trzeba przyznać, że PiS mu to bardzo ułatwia, podrzucają Platformie tematy dużo dla niej wygodniejsze – Czy zespół parlamentarny to dobry pomysł? Czy 100 to optymalna liczba jego członków? Czy Macierewicz to odpowiedni kandydat na szefa? Czy “zbrodnia” to właściwe słowo? Byle jak najdalej od meritum, a tym jest skandaliczne “przygotowanie” i “obsługa” tej wizyty, które bezpośrednio przyczyniły się do niewyobrażalnej tragedii, do ustalenia pozostaje tylko rozkład winy po stronie polskich i rosyjskich służb.

Po skandalicznych zaniedbaniach, które spowodowały katastrofę, zrobiono wszystko, żeby nie mogła zostać wyjaśniona, przy okazji ośmieszając państwo i upokarzając – to chyba właściwe słowo – nie tylko rodziny ofiar, ale także tych z nas, którzy sobie jeszcze roją, że  żyją w normalnym państwie i mają prawo od niego wymagać. Od 10 kwietnia dociera do mnie bardziej niż kiedykolwiek, że żyję w Rzeczpospolitej Dziadowskiej, państwie, które jest państwem tylko z nazwy, nie chcącym i nie umiejącym zadbać o swoje najbardziej żywotne interesy, bo takim przecież jest bezpieczeństwo głowy państwa i kontrola nad śledztwem w sprawie jego śmierci. Nic w tej sprawie nie było tak jak powinno, a niewymuszone błędy Tuska przyczyniły się nie tylko do bólu rodzin ofiar, ale do ośmieszenia Polski przed całym światem, i nie ma w tym żadnej przesady. W normalnym państwie, z odpowiedzialnym rządem poważnie to państwo traktującym, wszystko wyglądałoby inaczej. Na przykład tak.

***

8.50 Premier Tusk zwołuje sztab kryzysowy, którego najważniejszym zadaniem jest ustalenie dalszych kroków. Minister Spraw Zagranicznych i Minister Sprawiedliwości wraz ze współpracownikami analizują prawne możliwości prowadzenia śledztwa.

9.05 Premier rozmawia telefonicznie z Putinem, który informuje go, że Rosja przyjęła Konwencję Chicagowską za podstawę śledztwa. Putin wspomina także, że chciałby prezydentowi Kaczyńskiemu zorganizować uroczyste pożegnanie w Moskwie, co wymagałoby przewiezienia tam ciała. Premier prosi Putina o wstrzymanie się z działaniami i decyzjami, do czasu gdy się skonsultuje ze swoimi współpracownikami i rodziną prezydenta.

9.15 Po konsultacjach z prawnikami i analizie zapisów Konwencji, minister Sikorski w telefonicznej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem powołując się na zapisy Załącznika 13 do Konwencji Chicagowskiej prosi Rosjan o wstrzymanie się z jakimikolwiek działaniami na miejscu katastrofy do czasu przybycia polskich śledczych. Zgodnie z Konwencją, Rosjanie ograniczają się do zabezpieczenia miejsca tragedii i z dalszymi czynnościami dowodowymi czekają na polskich śledczych. Polski ambasador i obecni na miejscu BOR-owcy pilnują aby do czasu przylotu polskiej ekipy nikt niczego nie dotykał.

9.20 Minister Sprawiedliwości rozmawia ze swoim rosyjskim odpowiednikiem na temat procedur wymaganych przez rosyjskie prawo. Po otrzymaniu informacji, że na miejscu konieczna będzie sekcja zwłok ofiar, rozpoczyna kompletowanie ekipy patomorfologów, którzy udadzą się do Smoleńska.

9.25 Premier rozmawia z Jarosławem Kaczyńskim, informując go o dotychczasowych działaniach i ustaleniach. Przekazuje mu także informację o tym, że Putin chciałaby urządzić prezydentowi pożegnanie w Moskwie. Po usłyszeniu, że rodzina prezydenta sobie tego nie życzy i chciałaby przewieźć ciało prezydenta jak najszybciej do kraju, premier zapewnia, że jego służby dyplomatyczne niezwłocznie rozpoczną starania aby było to możliwe w najbardziej dogodny dla rodziny sposób. Rozmowa kończy się zapewnieniem, że samolot rządowy jest do dyspozycji rodziny prezydenta, jeśli życzy sobie natychmiast udać się na miejsce katastrofy. Nawet jeśli Jarosław Kaczyński odmawia, nikomu nie przychodzi do głowy żalić się mediom, że ich uraził.

11.00 Z Okęcia startuje pierwszy samolot do Smoleńska. Na pokładzie znajdują się polscy śledczy, ekipa patomorfologów i żołnierze kompanii reprezentacyjnej WP mający pełnić wartę honorową przy ciele prezydenta. Samolot wiezie także trumny dla pary prezydenckiej i flagę.

12.00 Polscy śledczy rozpoczynają pracę na miejscu katastrofy. Niezależnie od rosyjskiej ekipy przeprowadzają dokumentację fotograficzną wraku i ciał (przypomnijmy, na prośbę Tuska pozostawionych w takim stanie, w jakim się rozbił), pobierają próbki niezbędne do innych badań kryminalistycznych, każda czynność polskich i rosyjskich śledczych jest rejestrowana przez kamery. Czarne skrzynki, wcześniej nie otwierane i nie spuszczone z oka przez obecnych na lotnisku BOR-owcóe, zostają skopiowane. Ciała pary prezydenckiej zostają przeniesione do udekorowanych polską flagą trumien, przy których wystawiona zostaje warta honorowa.

18.30 Po przylocie Jarosława Kaczyńskiego i jego wizycie przy trumnie brata, rosyjscy śledczy mogą rozpocząć sekcję zwłok ciała prezydenta. W sekcji bierze udział polski prokurator i patomorfolodzy, którzy sporządzają z niej swój raport. Pobierają także do własnych badań próbki tego wszystkiego co z ciała prezydenta pobrali Rosjanie. Zostanie to następnie zbadane w polskim laboratorium, dzięki czemu będzie gwarancja, że nikt – umyślnie bądź nie – niczego istotnego nie pominął ani nie dodał.

22.00 Jarosław Kaczyński wraca do Polski, zostawiając ciało prezydenta w godnych warunkach, z wartą honorową. Mógłby je zabrać ze sobą, bo wszystko zostało z Putinem ustalone zawczasu i nie ma potrzeby na miejscu niczego negocjować ale nie robi tego wyłącznie dlatego, że życzeniem rządu jest uroczyste powitanie prezydenta w kraju za dnia, z wszelkimi honorami.

Trzy dni później. Laboratorium ma już wyniki próbek toksykologicznych ciała prezydenta, pobranych przez polskich patomorfologów i zbadane w Polsce. Na specjalnej konferencji prasowej obecni w Smoleńsku patomorfolodzy przekazują opinii publicznej najważniejsze ustalenia sekcji zwłok.

Pięć dni później. Janusz Palikot rzuca mimochodem, że prezydent był pijany. Premier niezwłocznie publicznie przeprasza rodzinę prezydenta za skandaliczną wypowiedź swojego pupila i informuje, że badania toksykologiczne to jednoznacznie wykluczyły. Kora nigdy nie napisze swojego listu do Palikota, w którym dziękuje mu za podjęcie kluczowego tematu zawartości alkoholu we krwi prezydenta.

Miesiąc później. W polskim laboratorium ekspertyz sądowych trwają końcowe prace nad odczytem “czarnych skrzynek”. Dzięki temu, że zaraz po katastrofie rząd, powołując się na Konwencję Chicagowską, zagwarantował sobie sporządzenie dokładnych kopii wszystkich rejestratorów zanim te zostały otwarte przez rosyjskich śledczych, mamy stuprocentową gwarancję, że wszystko co z nich odczytamy na pewno było na nich od początku, nic nie zostało sztucznie “zaszumione”, nic nie zostało dodane. Nie stworzyliśmy ku temu możliwości stronie, która mogłaby w tym mieć oczywisty przecież interes, zważywszy na to, że jedną z od początku rozważanych hipotez był błąd wieży.

W tak zwanym międzyczasie. Seria dymisji w rządzie, służbach i armii. Kariery polityczne kończą Klich, Sikorski, Cichocki, lecą głowy w Agencji Wywiadu, Biurze Ochrony Rządu i 36. pułku specjalnym.

***

Gdyby tak właśnie zachował się rząd Tuska – a nie są to przecież wygórowane oczekiwania – nie byłoby dzisiaj połowy pretensji jakie są pod jego adresem kierowane. Nie byłoby też niektórych teorii spiskowych bo mielibyśmy pewność, że wszystko co potrzebne do ich obalenia znajduje się w naszej dyspozycji i jest kontrolnie badane przez polskich śledczych, nawet gdyby śledztwo główne prowadzili Rosjanie. Wielu z nas by to uspokoiło, bo przecież jednym z poważniejszych zarzutów jest zostawienie śledztwa, a przede wszystkim wszystkich dowodów rzeczowych, do wyłącznej dyspozycji Rosjan, którzy nie tylko mają prawny i polityczny interes w takim a nie innym wyniku śledztwa, ale także mnóstwo możliwości i doświadczenia, żeby śledztwo dowolnie “przekręcić”. I na pewno nie mieliby najmniejszych oporów, gdyby to miało zdjąć z nich (współ)odpowiedzialność za katastrofę, albo ośmieszyć nas przed światem, a zwłaszcza i naszymi sojusznikami z NATO. W zależności więc od ich potrzeb, może okazać się, że Protasiuk był pod wpływem narkotyków. Mogło też okazać się, że prezydent miał 2 promile we krwi (jak donosili “dobrze poinformowani” przy całkowitym milczeniu władzy, która wiedziała jaki jest wynik badania) i cierpiał na zaawansowaną marskość wątroby i Alzheimera. Kto wie czy nie okaże się, że po dokładniejszym odczycie “czarnych skrzynek” da się na nich usłyszeć wielokrotnie powtarzane przez rosyjskiego kontrolera “Zabraniam lądować! Idziecie na pewną śmierć!”, lub coś w tym stylu. A my, nie mając swoich próbek, niczego z tego nie będziemy mogli zweryfikować, zdani na kreatywność i łaskę KGB, które z pewnością dysponuje technologią umożliwiającą “zaszumienie” niewygodnych fragmentów, a nawet dogranie dodatkowych komend kontrolera, którego maja przecież na miejscu. Lekarzy gotowych poświadczyć wszystko też Putin ma na pęczki, jeśli Putin będzie chciał, Anodina ogłosi światu, że niekompetentny, nieprzygotowany i niezrównoważony polski pilot, pijany w sztok, postanowił wylądować wbrew wielokrotnym ostrzeżeniom i zakazom wieży.

Możemy się pocieszać, że wszystko gra, bo Putin Tuska przytulił, a na pogrzeb prezydenta przyjechało pół świata, ale przecież nie da się ukryć, że państwo się skompromitowało. Nie jesteśmy dumnym, cywilizowanym krajem w sercu Europy, tylko jakąś republiką kartoflaną, która nie zrobiła nic aby wyjaśnić śmierć swojego prezydenta i elity, nie umiała nawet zapobiec okradaniu zwłok, a przez cały roboczy dzień, aż do wieczora, nie umiała załatwić prezydentowi trumny i flagi, żeby nie musiał leżeć na noszach, przykryty kawałkiem szmaty. Zaniedbaliśmy wszystko, co było tu do zaniedbania. Trudno się dziwić, że jedyne co może od tego odciągnąć uwagę społeczeństwa, są kolejne wyskoki Palikota. I zawsze wierne media, które życzliwie milczą o samej katastrofie, skupiając się na rozważaniach jak bardzo niestosowna jest osoba Macierewicza na czele niepotrzebnego zespołu parlamentarnego, i o co właściwie chodzi tym, co się tak czepiają rządu. Przecież to już prawie cztery miesiące minęły, czas zapomnieć i żyć dalej.

Tylko czy lemingi zrozumieją, że państwo które okazało się tak bezradne, nie będzie umiało i chciało stanąć w obronie naszych interesów, gdy będzie trzeba? Rozliczenie rządu z katastrofy smoleńskiej to nie pusta zemsta czy zadośćuczynienie ofiarom, to instynkt samozachowawczy tych, którzy chcieliby mieć poczucie, że mają jeszcze wokół siebie jakieś państwo. Chciałabym aby znalazł się dziennikarz, który dzień po dniu, godzina po godzinie, rozliczy Tuska ze wszystkiego co zostało zrobione.

http://kataryna.blox.pl/2010/07/Luka-po-panstwie.html

25 lipca 2010

Oceń artykuł:
(4.89)
głosów: 19
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Inka :

  Takie teksty czyta się z wielkim zainteresowaniem. Może nie krótko, ale przejrzyście i konkretnie. Cała prawda o katastrofie i zachowaniu Tuska.
  Brawo dla Kataryny!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Magdalenka :

  Wystarczyło się zachować tak jak wypunktowano w tekście,a nasz rząd miałby dzisiaj czyste sumienie i szacunek narodu….tylko czy na szacunku mu zależy????
  Tak niewiele trzeba żeby być człowiekiem…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Inka :

  Magdalenka święte słowa! Na to przecież liczyli Polacy. Dziś nie musieliby zarzucać nikomu “teorii spiskowych”, a my mielibyśmy wiarę, że nasz rząd działa dla dobra Polski!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • freedom :

  Pamięta ktoś jeszcze co mówiła Pani Borcz gdy zamordowano Polaka w Pakistanie? Dziś w świetle jawnej wiedzy o współpracy pakistańskiego wywiadu z talibami, czas rozliczyć polski rząd.

  http://fakty.interia.pl/raport/porwanie-polaka/news/to-polski-rzad-jest-winien-tej-smierci,1257024,5836
  “To polski rząd jest winien tej śmierci” (10 lutego 2009)
  Pozostawienie negocjacji i sposobów odbicia Polaka w rękach pakistańskiego rządu było dla niego wyrokiem śmierci. Polscy urzędnicy i polski rząd powinien wziąć za to odpowiedzialność – mówi serwisowi internetowemu tvp.info Teresa Borcz, Polka porwana cztery lata temu przez irackich terrorystów.
  Polka przez ponad miesiąc była przetrzymywana w rękach sunnickich porywaczy z Brygad Salafickich Abu Bakra as Siddika. Twierdzi, że przeżyła tylko dlatego, że nie liczyła na pomoc polskiego rządu. – Piotr S. liczył, że polski rząd go odbije. I to go zgubiło – twierdzi Borcz.
  - Nie podjęto żadnych radykalnych kroków. A w sytuacji porwania każda minuta to igranie ze śmiercią. Każdy dzień zwłoki zbliża go do smutnego finału. Może choćby dojść do wypadku, scysji, może wreszcie zmienić się sytuacja polityczna. Im dłużej trwa niewola wreszcie osoba porwana traci potencjał sił by przetrwać. Zresztą po tak długim czasie porywaczom już przestaje zależeć, by ten człowiek żył – twierdzi Borcz.
  Według niej największym jednak błędem było pozostawienie negocjacji w gestii pakistańskich władz. – To rząd marionetkowy i przekupny. Zawierzenie im było błędem. Rozumiem dziś już tłumaczenia rządu, że “robił co może”, bo po prostu niewiele mógł. My nie mamy w rządzie i naszych służbach nikogo, kto by potrafił z tymi ludźmi rozmawiać – mówi.
  Borcz dodaje, że w jej przypadku życie zawdzięcza też informacjom medialnym. Dziennikarze wciąż informowali o jej stanie i o jej uprowadzeniu. – Polski rząd zabronił mediom wtrącania się w sprawę porwania Polaka. W tej materii była całkowita cisza. Nikt się tą sprawą nie interesował. Do czasu, kiedy okazało się, że doszło do zbrodni. Jestem tym zbulwersowana i uważam, że ktoś z polskich władz powinien za to odpowiedzieć – dodaje Polka.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • freedom :

  Borcz: “Rozumiem dziś już tłumaczenia rządu, że “robił co może”, bo po prostu niewiele mógł.”

  Wieczna rola petenta.

  Oprócz polskiego paszportu, paszport jakiegoś innego kraju – nie marionetkowego, to niestety podstawa przetrwania dla Polaków w dzisiejszym świecie.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Jan III :

  Bravo Kataryna! Wzór rządowego postępowania przeprowadzony metodycznie. Teraz konferencje prasowa Seremeta i prokuratorów wojskowych są jedynie próbą manipulacji dokonywanej na lemingach. Dzisiaj (28.07.2010) prokurator wojskowy Parulski na konferencji przywitał zgromadzonych słowami : ” miło(sic!)mi jest państwa powitać na konferencji prasowej poświęconej śledztwu …(i tu następuje wymienienie kompletnie całego wersu danych samolotu(101)daty i miejsca, ilości osób etc.)…”
  Cytat jest niedokładny lecz nie znalazłem ani śladu materiałów z konferencji.
  Dodatkowo jeszcze jedna rzecz:
  …Szeląg dodał, że śledczy wystąpią o billingi tych telefonów ofiar katastrofy, które były włączone w momencie tragedii. …
  http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/iar/artykul179640_prokuratura___smolensk___konferencja.html
  czyli mijają miesiące a “nasi” śledczy nie mają bilingów!
  NIEMOŻLIWE! w natłoku wniosków o pomoc prawną (5) umknęło im sprawdzenie bilingów i już właśnie niedługo wystąpią o nie(sic!).

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • mik :

  Pozostala nam wlasnie luka po panstwie i… rosnace fasady (czyt, atrapy). Oto kolejne wiadomosci:
  “PORTRETY TOWARZYSZA PREZYDENTA W KAŻDEJ AMBASADZIE”

  W każdej polskiej ambasadzie będzie wisiał portret prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zwyczaj zniesiony w 1971 r. przez Edwarda Gierka przywrócił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

  Jako pierwszy o sprawie poinformował tygodnik “Przegląd”.

  Serwis wPolityce.pl dotarł do “Pilnej notatki dla Pana Ministra Radosława Sikorskiego w sprawie wywieszania portretu prezydenta RP w polskich placówkach zagranicznych”, autorstwa Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego, z 21 lipca 2010 r. Remigiusz Henczel pisał:

  “W związku z poleceniem przygotowania propozycji działań dotyczących wyeksponowania w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych wizerunku głowy państwa, uprzejmie informuję, że w przeszłości oficjalne zdjęcia Prezydenta RP były przekazywane do polskich placówek przez Kancelarię Prezydenta RP, która odpowiada za wizerunek głowy państwa. Przesyłki były rozsyłane do adresatów za pośrednictwem MSZ. Stosowne pismo zawierało prośbę Kancelarii Prezydenta RP o godne wyeksponowanie zdjęć oraz zgodę na ich wykorzystywanie do celów promocyjnych. Sugeruję wykorzystanie powyższej praktyki przy realizacji obecnej inicjatywy”.

  O sprawę zapytał Radosława Sikorskiego w programie „Minęła 20-ta” Igor Janke. Minister odpowiedział:

  „Nowa kadencja to zawsze czas nowych zwyczajów i ustanawiania precedensów. (..) Sądzę, że tak jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania, czyli wszystkie te kraje, z którymi się porównujemy, mają taki zwyczaj, że głowa państwa jest eksponowana zagranicą [tak i my powinniśmy mieć]. To jest kwestia ustaleń między MSZ a Kancelarią Prezydenta, ale nie wykluczam, że taki zwyczaj będzie przywrócony. Przypominam, że za czasów prezydenta Mościckiego chociażby miało to miejsce.”

  http://niezalezna.pl/article/show/id/37079

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • freedom :

  No właśnie: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania.
  Teraz, zajmując się takimi pierdołami, jak portrety w ambasadzie, z każdą minutą cofamy się w rozwoju, a rząd robi z ludzi idiotów.
  W placówkach dyplomatycznych krajów trzeciego świata też się wiesza obrazy prezydentów – klaunów. Tam jest to najbardziej wyraźne, a nie w krajach, “z którymi się porównujemy”.
  Lepiej pan Radek zainteresowałby się tym, kto w naszych ambasadach pracuje, jacy konsulowie – wykształceni jeszcze w Moskwie – aparatczyki nie do ruszenia.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • antykant :

  Prezydenta Kaczyńskiego Rosjanie przywitać nie chcieli za to chętnie pożegnali.
  I tyle na temat.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • anna :

  A w czym to my , mianowicie porównujemy się, aby dorównać, takim krajom jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy,czy choćby Hiszpania. Bo ta farsa już przekracza moje zdolności rozumienia.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • VERITAS VINCIT :

  Nie chcemy rewolucji, ani wojny – ale co z DEMONSTRACJA?
  VERITAS VINCIT!

  Demonstracja przed Sejmem w dniu zaprzysiezenia B. Komorowskiego na prezydenta RP,
  a transparenty po polsku i angielsku, aby bez problemu zrozumieli je obcokrajowcy ogladajacy relacje w swoich krajach i dzieki temu nie byli zdani tylko na tlumaczenie swoich reporterow.
  Powinna sie ona odbyc spokojnie i pokojowo, ale byc widoczna i zebrac jak najwiecej ludzi, zeby robila wrazenie – na rzadzie Polski, ale takze i na zagranicy!

  W koncu przeciez udalo sie za namowa co niektorych pewnej grupie demonstrowac przeciwko pochowku Pary Prezydenckiej na Wawelu. Bylo to relacjonowane i komentowane na calym swiecie! Czemu zatem Polacy nie mogliby urzadzic o wiele wiekszej demonstracji przeciwko takim wladzom Panstwa i takiemu prowadzeniu sledztwa smolenskiego i publicznie zademonstrowac domagania sie miedzynarodowego sledztwa, dotarcia do prawdy oraz dymisji odpowiedzialnych za ta katastrofe osob itd.?

  Pewnie nie jest to nic odkrywczego i mysle, ze i tak beda takie demonstracje, ale wazne by bylo, zeby jak najwiecej ludzi zebralo sie w jednym miejscu aby pokazac odpowiedni wymiar tej sprawy!

  Nie wystarcza tylko dyskusje na blogach – trzeba dzialac konkretnie i skutecznie!
  Tak jak byly TLUMY np. podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej i w czasie zaloby narodowej, tak i teraz musza byc nas TLUMY, aby zobaczyla i uslyszala nas Polska i caly Swiat!!!

  Sursum corda!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • greg65 :

  Popierac nalezy takie inicjatywy -niech ta plugawe hieny z PO wiedza ze Polacy i tak wiedza kim jest ten zwolennik POjednania z PUtinem.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters