Izabella Sariusz-Skąpska w TVP Info: Porównywanie Smoleńska do Katynia to nadużycie

Publikacja w serwisie: 27 July 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Mój dziadek został zamordowany, a ojciec zginął w katastrofie samolotowej – mówi Izabella Sariusz-Skąpska » Miedwiediew w TVP Info: tragedia zbliży narody » Jarosław Olechowski, dziennikarz TVP Info Czułem zapach paliwa lotniczego » 10 kwietnia nie było drugiego Katynia » Minister sprawiedliwości w TVP Info „W naszym interesie – poczekanie na raport” » Drogi do Katynia » Rosyjski kompleks Katynia » “Wiedomosti”: zakończmy sprawę anty-Katynia » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (1 posiedzenie) » Tusk pozorował działanie w sprawie Smoleńska » W pielgrzymce do Smoleńska weźmie udział 175 osób » KONFERENCJA PRASOWA RODZIN OFIAR SMOLEŃSKA » Telefony ze Smoleńska jednak dzwoniły PO KATASTROFIE » Smoleńska odpowiedzialność. » Smoleńska elegia » Smoleńska pastorałka » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Tajemnica Smoleńska » Smoleńska droga podejścia » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Kontroler lotów ze Smoleńska: czy kogoś się boi? » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » ROZMOWA Z KONTROLEREM LOTU ZE SMOLEŃSKA » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska » ABW: Nie przetrzymywaliśmy materiałów dotyczących Smoleńska » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Grupa Macierewicza żąda akt dot. Smoleńska » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

– Mówienie o Katyniu w odniesieniu do tego, co wydarzyło się 10 kwietnia w Smoleńsku jest dużym nadużyciem i mieszaniem historii oraz polityki – powiedziała Izabella Sariusz-Skąpska, gość programu „Rozmowa dnia” w TVP Info.

Izabella Sariusz-Skąpska (fot. TVP)

Izabella Sariusz-Skąpska (fot. TVP)

Izabella Sariusz-Skąpska z Federacji Rodzin Katyńskich, której ojciec zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu, apeluje o uszanowanie bólu bliskich ofiar. – Jako rodziny ofiar prosimy o ciszę, aby umożliwić nam żałobę i ta cisza nie jest szanowana – stwierdziła Sariusz-Skąpska. – Mówienie o Katyniu, w odniesieniu do tego, co wydarzyło się 10 kwietnia w Smoleńsku jest dużym nadużyciem i mieszaniem historii oraz polityki. To jest rzecz, z którą nigdy nie zgodziłby się mój ojciec. Nikt nie powinien mieć pretensji, że my jako Rodziny Katyńskie upominamy się o wyraziste oddzielanie tych rzeczy od siebie – zaznaczyła Sariusz-Skąpska.

Jej zdaniem, politycy nie mają na razie prawa, aby katastrofę określać mianem zbrodni, tym bardziej, że śledztwo w tej sprawie wciąż trwa. Określenia takiego użył kilka dni temu Antoni Macierewicz, przewodniczący sejmowego zespołu, założonego przez parlamentarzystów PiS w celu wyjaśnienia okoliczności smoleńskiej tragedii. Macierewicz nie chciał powiedzieć, dlaczego użył takiego stwierdzenia.

Tylko polityk może tak kategorycznie powiedzieć rzecz, na którą nie ma dowodu. Dla mnie zbrodnią jest to, co dotknęłoby mojego dziadka. Nie można na tym etapie powiedzieć, ze katastrofa samolotu była zbrodnią – stwierdziła Sariusz-Skąpska, podkreślając, że śledztwu mogą szkodzić nie tylko takie zachowania, ale także przecieki różnych informacji do mediów.

Jak opowiada, w pierwszych minutach po tym, jak dowiedziała się o katastrofie, przyszło jej na myśl, że to nieprawdopodobne, że jej dziadek (zamordowany w Katyniu) i ojciec zginęli tak blisko siebie. Nie pamięta także pierwszej doby po katastrofie. Przypomina sobie jednak, jak w niedzielę jej dom odwiedzili funkcjonariusze ABW, którzy powiedzieli o zidentyfikowaniu szczątków ojca. – Mężczyźni z naszej rodziny pojechali zidentyfikować ciało. Przywieźli sygnet dziadka. Ten sam, który dziadek wręczył babci 17 września 1939 r. przed zatrzymaniem. Sygnet, który wrócił z Rosji do Krakowa był dowodem więzi między ojcem a dziadkiem. Wkładał go zawsze, kiedy jechał do Katynia. I ten sygnet znowu wrócił – mówi smutno Sariusz-Skąpska.

Gość TVP Info zaznaczyła, że ona i kilkuosobowe grono bliskich innych ofiar są przeciwni postulatom o ekshumację szczątków ofiar katastrofy. Tak samo, jak protestują przeciwko naciskom na rosyjską prokuraturę.

http://www.tvp.info/informacje/polska/porownywanie-smolenska-do-katynia-to-naduzycie/2220957

26 lipca 2010

Oceń artykuł:
(1.00)
głosów: 4
tagi: , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • siagout :

  “– Mówienie o Katyniu w odniesieniu do tego, co wydarzyło się 10 kwietnia w Smoleńsku jest dużym nadużyciem”.
  Jak miałem nie przeczytać reszty wypowiedzi, skoro już w pierwszym zdaniu roi się od głupoty?
  W dniu 10 kwietnia 2010r. w Smoleńsku, Szanowna Pani, nic się nie wydarzyło, a wszystko, co nastąpiło zostało wykonane zgodnie ze wcześniejszym planem i premedytacją. Nie można także, w żadnym razie, porównywać zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat, do tej, jakiej dokonano przed paroma miesiącami. Nie należy porównywać zdarzeń z 10 kwietnia 2010r. do wydarzeń historycznych, gdyż porównanie takie wypadnie z niekorzyścią dla oficerów zamordowanych przed 70-ciu laty.
  Różnica zasadnicza i bezmiar obecnego barbarzyństwa polega na tym, polega na tym, że Szanownej Pani dziadek mógł się spodziewać zakończenia kilkumiesięcznej gehenny w taki, a nie inny sposób.
  Oficerowie przed siedemdziesięciu laty otrzymali szansę – prawo wyboru i opowiedzenia się w kwestii: Chcesz być martwym Polakiem, czy “czerwonym” ale żywym?
  Oficerowie i inny światli przedstawiciele obecnych władz państwowych w dniu 10 kwietnia, ani nigdy przed, nie otrzymali prawa wyboru – stali na straży interesów i godności POLSKI, a zostali zgładzeni w sposób najnikczemniejszy, jaki może istnieć!
  Zadano im skrytobójcze ciosy w sposób ohydny, wręcz barbarzyński.
  Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć śp. Pana Wassermana, Polaka z KRWI, KOŚCI i ZASAD, jakiego Polska ziemia wydaje raz na dziesięciolecia.
  Dziadek Pani okazał się Polakiem i Bohaterem, a kim jawi się Pani zamieszczając podobne wypowiedzi? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam inteligencji Szanownej Pani i Czytelników.
  Proszę o zwrócenie łaskawej uwagi, iż wszelkiemu złu, również temu, które dotknęło obecnie Szanowną Panią, WSZYSCY POLSCY BOHATEROWIE KATYŃSCY zawdzięczają politykom.

  CHWAŁA BOHATERSKIM POLAKOM WYMORDOWANYM NA ZIEMI SMOLEŃSKIEJ!!

  Thumb up 1 Thumb down 1

 • julis :

  Po wypowiedzi Pani Saryusz – Skąpskiej, jaką usłyszałam kiedyś w programie “Warto rozmawiać” – niestety, nic pozytywnego o na temat tej pseudorzeczniczki powiedzieć nie można… Jej Szanowny, świętej pamięci Dziadek w grobie się wywraca i spokoju wiecznego odnaleźć biedny nie może, bo oto okazuje się, że wnusia zarażona kacapskim wirusem, a z tego się nie da wyleczyć (udane ongi próby – patrz: Bereza Kartuska – niestety obiekt od dawna już na emeryturze…). Przykre i żenujące.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters