Czy dojdzie do „próby przeniesienia krzyża”?

Publikacja w serwisie: 09 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , ,

Dziś o godz. 23 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozpocznie się „Akcja krzyż” – manifestacja, której uczestnicy protestować będą przeciwko obecności krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Organizator spotkania Dominik Taras uprzedził, że podczas manifestacji może dojść do próby przeniesienia krzyża.

We wniosku, złożonym u władz miasta ws. demonstracji, zapowiedziano uczestnictwo od stu do tysiąca osób.

Inicjatorem jest Dominik Taras, twórca profilu „Akcja krzyż” na jednym z protali społecznościowych. Swój udział w manifestacji zapowiada na profilu już prawie 4 tys. osób.

zobacz wideo (TVP)

„Jesteśmy w pełni niezależną inicjatywą obywatelską mającą na celu przerwanie tego upokarzającego stanu dziwnej niemocy państwa wobec osób łamiących prawo. Chcemy wyrazić sprzeciw wobec bulwersującej ogół Polaków (i nie tylko) biernej postawy władz oraz służb porządkowych. Chcemy przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego w godne dla niego miejsce, czyli do kościoła”

– napisano w internecie.

Czy manifestacja pod Pałacem Prezydenckim zamieni się w wojnę o krzyż? (PAP/T. Gzell)

Wszystko zgodne z prawem

Marcin Ochmański ze stołecznego Ratusza powiedział, że trzy dni temu do urzędu miasta wpłynął wniosek o rejestrację poniedziałkowej manifestacji. Poinformowano w nim, że ma w niej uczestniczyć od 100 do tysiąca osób, i ma mieć charakter pokojowy, ale „nie gwarantuje spokojnego przebiegu zgromadzenia ze względu na stronę przeciwną sporu”. Organizator napisał we wniosku, że celem zgromadzenia jest wyrażenie społecznego sprzeciwu wobec lokalizacji krzyża oraz dezaprobaty dla koczujących przed Pałacem Prezydenckim, wraz z żądaniami natychmiastowego jego usunięcia.

Zgodnie z Prawem o zgromadzeniach, władze samorządowe muszą zarejestrować zgromadzenie, jeśli organizator dopełnił formalności. Zgromadzenia publicznego można zakazać tylko, gdy jego cel lub odbycie są wbrew prawu, może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu. Organizatorzy są zobowiązani poinformować władze miasta o imprezie najwcześniej na 30 dni, a najpóźniej na trzy przed datą wydarzenia.

Seria protestów

Poseł PiS Antoni Macierewicz złożył w sprawie manifestacji zawiadomienie do prokuratury. W piśmie do prokuratora generalnego podkreśla m.in., że Taras mógł dopuścić się przestępstwa polegającego na zorganizowaniu zgromadzenia publicznego, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób.

Grupy pijanych młodych ludzi atakują i poniżają w sposób wulgarny osoby skupione wobec krzyża i przeżywające żałobę

Hannie Gronkiewicz-Waltz Macierewicz zarzuca z kolei, że jako prezydent Warszawy, nie dopełniła ciążących na niej obowiązków i nie wydała zakazu zgromadzenia publicznego zorganizowanego przez Tarasa, którego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, co – jak napisał – „sprowadza powszechne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego”. Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski wysłał oświadczenie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Romaszewski pyta w nim, „kto i na jakiej podstawie wydał zezwolenie” na „demonstrację przeciwników krzyża”.

Również radny Sejmiku Mazowieckiego i przedstawiciel Prawicy RP Piotr Strzembosz, napisał do prezydent miasta o „cofnięcie zgody na manifestację”.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, żeby zbadała zgodność z prawem oraz legalność wyrażenia zgody na odbycie poniedziałkowej demonstracji.

zobacz wideo (TVP)

http://www.tvp.info/informacje/polska/czy-dojdzie-do-proby-przeniesienia-krzyza/2350391

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters