Oficjalne stanowisko Obrońców Krzyża

Publikacja w serwisie: 10 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: ,

Warszawa 04.08.2010

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim został ustawiony, aby łączyć Polaków gromadzących się w dniach żałoby po tragicznej katastrofie. Chociaż został tam umieszczony przez harcerzy, to setki tysięcy rodaków przybywających pod Pałac Prezydencki uczyniły go niejako własnością całego Narodu.

Czuwamy pod tym Krzyżem, ponieważ jest znakiem naszej wiary, a ponadto stał się tymczasowym upamiętnieniem 96 naszych tragicznie zmarłych rodaków. Jest on także pamiątką dni narodowego poruszenia. Dla wielu z nas stał się znakiem sprzeciwu wobec stosunku władz do sprawy katastrofy i skandalicznie prowadzonego śledztwa. Apelujemy o godne i trwałe upamiętnienie ofiar oraz domagamy się wyjaśnienia przyczyn i okoliczności katastrofy. Jesteśmy to winni ofiarom tragedii, ich rodzinom i całej Polsce.

Przychodziliśmy pod Krzyż, również po to, aby zanieść tam nasze obawy i troskę o Polskę, nasz sprzeciw wobec przejawów upadku życia politycznego. Krzyż przypomina nam o Ofierze Chrystusa i uczy także ofiarności i służby zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym, gdzie polityka jest wyrazem troski o dobro wspólne.

Ubolewamy że pod pozorem kompromisu realizuje się polityczną awanturę sprowokowaną przez Gazetę Wyborczą i prezydenta elekta.

Protestujemy przeciw wikłaniu w spór o Krzyż młodych, niepełnoletnich harcerzy oraz narażaniu kapłanów na udział w akcjach z udziałem oddziałów policji .

Jako prowokację odbieramy zaostrzanie środków prewencji przy jednoczesnym niekonkretnym i mętnym oświadczeniu kancelarii i kurii, w którym nadal brak stanowczej deklaracji ustanowienia w miejscu Krzyża trwałego znaku upamiętnienia ofiar katastrofy. Wobec tego odpowiedzialność za rozwój wypadków ponosi wyłącznie kancelaria prezydenta.

Podpisali:

Włodzimierz Bajak

Mariusz Bulski

Adam Domański

Paweł Hermanowski

Elżbieta Hurman

Dariusz Komorowski

Artur Konowrocki

Krzysztof Plewka

Bogumiła Śliwka

Dariusz Wernicki

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • crash77 :

  Wokół tragedii smoleńskiej [1/8]- Wykład prof. Piotra Jaroszyńskiego

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • crash77 :

  Wokół tragedii smoleńskiej [1/8]- Wykład prof. Piotra Jaroszyńskiego WOKOL TRAGEDII SMOLENSKIEJ POLECAM

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • adamsky :

  No wszystko fajnie i ładnie , ale ktoś się tu chyba pogubił :
  “to setki tysięcy rodaków przybywających pod Pałac Prezydencki uczyniły go niejako własnością całego Narodu”
  Krzyż nie może być własnością niczyją – jest symbolem wszystkich wierzących w Boga. Więc jakim prawem staje się teraz “narzędziem” walki , czy nawet “cichego terroru” ? Co na to władze kościoła , co na to prawdziwi katolicy ?
  Jedźmy dalej :
  “ponadto stał się tymczasowym upamiętnieniem”
  Czyli do czasu postawienia pomnika , lub innej formy pamięci ? Ja tak to rozumiem. Przecież jest decyzja , że takowy powstanie.
  To już masakra :
  “stał się znakiem sprzeciwu wobec stosunku władz do sprawy katastrofy i skandalicznie prowadzonego śledztwa”
  Też mnie to wkurza – opieszałość i niejasności w śledztwie , ale wykorzystywanie Boga , czy religii do manifestowania tego to już raczej łagodnie mówiąc nietakt. Jak można takich ludzi nazwać ? Fanatycy religijni , czy raczej polityczni ?
  “przeciw wikłaniu w spór o Krzyż młodych, niepełnoletnich harcerzy”
  Z tego wynika , że jeśli któraś “formacja” , stowarzyszenie ma w kręgach nieletnich , to oni maja jakieś specjalne przywileje ? Na przykład nie są odpowiedzialni za swoje czyny ? Przecież postawienie krzyża chyba jakoś było “omawiane” i decyzję podejmowali także dorośli.
  “narażaniu kapłanów na udział w akcjach z udziałem oddziałów policji”
  no z tego co dało się zauważyć to “niebiescy” i “czarni” raczej bronią przedstawicieli kościoła przed fanatykami , którzy wyzywają ich od zdrajców itp.
  “niekonkretnym i mętnym oświadczeniu kancelarii i kurii”
  no tu się zgodzę , ale jak wiemy “delegacja” harcerzy i księży po rozmowach z kancelarią jakoś “uciekła” przez “zaplecze” czegoś się obawiając. Powinni wyjść i przemówić , przedstawić decyzję. Widać , bali się tłumów (nie wiem dlaczego) lub uznali , że nie warto “bojówkom Rydzyka” przedstawiać wyników rozmów.
  Może to i ostry komentarz , ale chyba dość obiektywny. Nie ma w nim ani skrajnej niechęci do krzyża , ani ślepej nienawiści do władz. Odniosłem się jedynie do stanowiska obrońców krzyża.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • siagout :

  “– Krzyczano natomiast: „księża nie zabierajcie nam krzyża”, tak jakby Kościół był winien – mówi arcybiskup Michalik.”
  Kościół z pewnością, eminencjo, nie jest winien, ale księża TAK!
  Nie jeden raz społeczeństwo widziało i słyszało w mediach księdza roztaczającego piękną wizję przeniesienia i umieszczenia krzyża w godnym miejscu, a wszystko to natychmiast, kiedy Tusk i Komorowski zdecydowali, po raz pierwszy, o wyrzuceniu krzyża spod Pałacu Prezydenckiego.
  Ten krzyż, w tamtym miejscu stanowi wyrażenie myśli tej połowy społeczeństwa, jaka nie dała się otumanić władzom rosyjsko-polskim, twierdzącym jakoby pod Smoleńskiem doszło do katastrofy, a nie do zamachu.
  Nie kościół, ale księża zdają się mówić niebywale i zastanawiająco prędko: Umarł król, niech żyje król! Czy nie nazbyt prędko?
  A może taka postawa niektórych księży, w linii prostej, pozostaje w ścisłym związku z owocną współpracą wielu, bardzo wielu hierarchów kościelnych ze skrytobójczymi specsłużbami minionego (być może) systemu?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters