Prokurator otrzyma w Moskwie 11 tomów akt

Publikacja w serwisie: 10 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Prokurator wojskowy: W Moskwie nie mieliśmy żadnych problemów » 11 tomów z Moskwy » Prokurator generalny: Udało się wydobyć 87 z 96 ciał, odnaleziono trzecią czarną skrzynkę » Miller: Raport ws. katastrofy smoleńskiej pierwszy otrzyma premier » Prokurator Andrzej Seremet na konferencji prasowej: Przybyło nowych słów ważnych dla śledztwa » Kłopoty zaczęły się w Moskwie » PROKURATOR GENERALNY RELACJONUJE TOK ŚLEDZTWA » Prokurator Jarosław Sej, służba z ojca na syna » Minęły prawie dwa lata, a broń poległych funkcjonariuszy BOR wciąż jest w Moskwie » Anonsowane z wielkim szumem przez polską prokuraturę protokoły sekcji zwłok zostały jednak w Moskwie » Akta będą, ale w Moskwie » Ambasada w Moskwie tonie w kwiatach » Co zaniedbali polscy prokuratorzy w Moskwie » Co jeszcze podpisał Miller w Moskwie? » Książka pokładowa została w Moskwie » Prokurator Putina » Dziennikarze “Naszego Dziennika” zatrzymani w Moskwie » Trzej eksperci dołączyli do polskiej grupy badawczej w Moskwie » Polscy biegli będą pracować w Moskwie dłużej, niż planowano » Naczelnik Biura Ekspertyz Medycyny Sądowej w Moskwie: “Po co określać godzinę śmierci?” » Prokurator Rzepa: Monitorowaliśmy pracę rosyjskich śledczych » GENERAŁ NKWD UHONOROWANY W MOSKWIE – Mordował Polaków, zabił 50 tysięcy osób – dostał pomnik » “Gazeta Wyborcza” – Prokurator Pasionek mógł ujawnić tajemnicę służbową » Prokurator Marek Pasionek odwołał się decyzji szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej » Kolejne protokoły przekazane Polsce » Trzeba skopiować nagrania z czarnych skrzynek » Prokuratorzy nie mieli w planach sekcji » Rosja: przekazujemy dokumenty katastrofy “z dobrej woli”. Przepisy międzynarodowe mówią: to jest obowiązek » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski, fot. Paweł Supernak PAP

Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski, fot. Paweł Supernak PAP

17 sierpnia Naczelny Prokurator Wojskowy otrzyma w Moskwie 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, z protokołami oględzin miejsca katastrofy oraz zwłok, dokumentacją fotograficzną i zeznaniami świadków.

Taki jest rezultat rozmowy telefonicznej, jaką dziś po południu odbyli Prokurator Generalny Andrzej Seremet i zastępca szefa Głównej Prokuratury Federacji Rosyjskiej Aleksander Zwiagincew – powiedział Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Generalnej.

- Pan Zwiagincew zapewnił Prokuratora Generalnego, że 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa jest gotowe do przekazania stronie polskiej, i że gdy szef NPW płk Krzysztof Parulski uda się do Moskwy 17 sierpnia, otrzyma te dokumenty – mówił Kujawski. Według niego, Parulski ma rozmawiać w Moskwie na temat dalszego ciągu przekazywania nam rosyjskich dokumentów.

W 11 tomach mają być m.in. protokoły zeznań świadków, ale nie wiadomo jeszcze których. Wiadomo, że rosyjscy prokuratorzy mają też przekazać stronie polskiej obszerną dokumentację fotograficzną miejsca katastrofy w Smoleńsku i protokoły z oględzin tego miejsca. W dokumentach mają też być protokoły oględzin ciał ofiar, ale nie protokoły ich sekcji zwłok.

- Nie wiemy jeszcze, co z sekcjami zwłok. Być może jest to pewien problem prawno-językowy, bo np. w Polsce jest tak, że dokonuje się oględzin zwłok i spisuje protokół ze “wstępnym” stwierdzeniem przyczyny zgonu, a potem czyni się adnotację, że ostateczna przyczyna będzie określona po wykonaniu “dodatkowych badań”. Być może o to tu chodzi – mówił Kujawski. Według niego, te kwestie będzie wyjaśniał w Moskwie szef NPW.

Seremet już w ostatnią środę informował posłów sejmowej komisji sprawiedliwości, że jest w stałym kontakcie z kierownictwem Głównej Prokuratury Federacji Rosyjskiej. Seremet mówił, że nie będzie istotnego postępu w śledztwie smoleńskim, jeśli nie otrzymamy “czarnych skrzynek” i możliwości ich własnego odtworzenia, szczątków wraku samolotu i wyników sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Między innymi tego dotyczy pięć już wysłanych do Rosji wniosków o pomoc prawną. Szósty – zawierający m.in. wniosek o zabezpieczenie wraku przed skutkami atmosferycznymi – jest w przygotowaniu. W realizacji części jednego z wniosków Polska otrzymała już kilka tysięcy kart rosyjskiego śledztwa, między innymi zeznania części świadków i protokoły identyfikacji ciał.

9 sierpnia 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • crash77 :

  Wokół tragedii smoleńskiej [1/8]- Wykład prof. Piotra Jaroszyńskiego

  Thumb up 1 Thumb down 0

 • siagout :

  Jeśli zawartość tych akt ma wyglądać podobnie, jak przewoźnik i jego dążenie do wyjaśnienia zamachu, to zamieniłbym ten “kolarz” na oryginalne taśmy z czarnych skrzynek. Jedynie one stanowiłyby dowód, na podstawie którego można by stwierdzić u mnie, twierdzącego z całym przekonaniem, iż mamy do czynienia nie z katastrofą, a zamachem, zaawansowaną chorobę psychiczną.
  P.S. Zwracają uwagę szczere oczka przewoźnika, a słowa … szkoda słów!

  Thumb up 0 Thumb down 1

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters