Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą

Publikacja w serwisie: 11 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Jarosław Kaczyński: Rozmawiałem z bratem 15 minut przed katastrofą. Nie było najmniejszych oznak niepokoju » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Jarosław Olechowski, dziennikarz TVP Info Czułem zapach paliwa lotniczego » Piloci rozprawiają się ze stenogramem » Piloci: Minister bredzi » Piloci nie mogą się bronić » Treść tablicy przed Pałacem Prezydenckim » Piloci: Nie chcemy służyć pod Majewskim » Piloci wściekli na rosyjski raport » Piloci tupolewa wiedzieli o mgle » “Nie było presji, by piloci lądowali” » Miller jak Anodina: winni piloci » Bronili ciała prezydenta przed Rosjanami? “Nieprawda” » Wątpliwości, na które zwracają uwagę piloci: » Polscy piloci znów mogą latać tupolewem » Czy piloci wiedzieli, że się rozbiją? (trzecia czarna skrzynka) » Piloci prezydenckiego Tupolewa mogli zostać wprowadzeni w błąd ? » Zdaniem Edmunda Klicha Piloci tupolewa byli bez szans » Belgijska prasa: Niewyszkoleni piloci byli przyczyną katastrofy » Odwołani piloci pozostaną w wojsku, jeśli tylko będą chcieli » Katastrofa United Airlines lot 232 w Sioux City (112) – Ocalało 184 osób. » To nie piloci są winni katastrofy smoleńskiej. W odpowiednim momencie nacisnęli przycisk, który powinien był spowodować odejście samolotu na drugi krąg » Graś przed komisją etyki » CZYSTKA przed pałacem Prezydenckim » Koniec przesłuchań przed wakacjami? » Trzy zamachy przed Smoleńskiem » Ekshumacje jeszcze przed jesienią » Lipiński: Tusk chciał być przed Kaczyńskim » Tupolew spłonął jeszcze przed startem » Kukła Putina spłonęła przed ambasadą » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » Były dowódca Tu-154 o naciskach przed Tbilisi » Pomnik świateł przed Pałacem pogodzi Polaków? » TUSK MOŻE TRAFIĆ PRZED TRYBUNAŁ STANU » Kilometr przed pasem, byli 50 metrów za nisko? » Są nagrania z monitoringu: Przed startem widzialność 3 tys. metrów » Porównują stan lotniska przed wizytami prezydenta i premiera » Nowe ’sensacje’ TVN: Kłótnia oficerów przed wylotem do Smoleńska » Tusk przed prokuraturą ws. Smoleńska? Drugi wniosek mec. Hambury » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » “Błędy w identyfikacji ofiar zweryfikowane jeszcze przed pogrzebami” » Złamał konstytucję – powinien stanąć przed Trybunałem Stanu » Katastrofa posmoleńska » MGŁA NAD KATASTROFĄ » Film, nakręcony przed startem prezydenckiego samolotu i na jego pokładzie. » Czy wąwóz przed lotniskiem w Smoleńsku zmylił pilotów prezydenckiego samolotu? » Co zerwało linię energetyczną na półtorej minuty przed naszym samolotem? » Pracy wystarczyłoby na kilka lat, a teren trzeba zabezpieczyć przed deszczem » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Biegli powołani przez prokuraturę zbadają, czy silniki Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia br. pod Smoleńskiem, działały w chwili uderzenia o ziemię. Ich znikome zniszczenia świadczą o tym, że piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą. Załoga próbowała w ten sposób zminimalizować ryzyko wybuchu i pożaru, zwiększając tym samym szanse na przeżycie pasażerów.

Piloci Tu-154M do końca walczyli o życie pasażerów i do ostatnich chwil – mimo świadomości nieuchronności twardego kontaktu z ziemią – robili wszystko, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wybuchu i pożaru. Przyczyną samej tragedii mogła być usterka samolotu, który w jej efekcie stracił sterowność. Wprawdzie załoga usiłowała jeszcze wyciągnąć samolot, ale widząc, że niesterowna maszyna zmierza ku ziemi, zdecydowali się wyłączyć silniki, które pracując przy uderzeniu o ziemię, mogły spowodować wybuch i pożar. W ocenie pilotów, z którymi rozmawiał “Nasz Dziennik”, taka reakcja załogi jest bardzo prawdopodobna. Jak zauważają, tłumaczyłoby to wielkość zniszczeń silników samolotu, które po katastrofie pozostały w stosunkowo dobrym stanie.
- Sprawa obowiązku odcięcia paliwa, i tym samym zatrzymania silników w sytuacji nieuniknionej katastrofy, wchodzi w zakres wyszkolenia pilotów. Jest to oczywiste, bo dodatkowy pożar, poza straszną śmiercią pasażerów i załogi w płomieniach, praktycznie wyklucza szansę uratowania się kogokolwiek, nawet kosztem kalectwa. Każdy pilot wie, że nawet resztkami świadomości powinien odciąć paliwo tuż przed zderzeniem z ziemią. W przypadku Tu-154M tak prawdopodobnie zareagowali piloci – podkreślił dr inż. Ryszard Drozdowicz, pilot, specjalista ds. aerodynamiki lotnictwa. Jak zauważył, takie działanie nie mogło być przyczyną anormalnej konfiguracji samolotu i jego trajektorii w krytycznej fazie lotu, a odpowiedź na pytanie, co się stało wcześniej, może przynieść jedynie analiza wraku samolotu oraz oryginalnych i kompletnych zapisów rejestratorów.
Jak ustaliliśmy, każdy typ samolotu posiada własną instrukcję, która zawiera opis działań w szczególnych przypadkach, i piloci są z niej regularnie przepytywani. Tego typu “powtórki” przeprowadza się także przed zaplanowanym lotem. O informacje na temat szczegółów tych działań poprosiliśmy rzecznika Dowództwa Sił Powietrznych. Czekamy na odpowiedź. Nieoficjalnie od osób związanych z lotnictwem wojskowym dowiedzieliśmy się, że odcięcie paliwa od silnika lecącego samolotu takiego jak Tu-154M jest możliwe tylko w sytuacjach awaryjnych, jak np. pożar maszyny. Kiedy zaś katastrofa jest nieunikniona, instrukcja przewiduje odcięcie paliwa od zbiorników i od silników.
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie na razie jeszcze nie bada tej kwestii, ale to uczyni. Jak powiedział “Naszemu Dziennikowi” płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, sprawy techniczne są obecnie przedmiotem analiz komisji badających okoliczności katastrofy smoleńskiej. Dopiero kiedy raporty będą gotowe, prokuratura zleci biegłym ich analizę. Wówczas tego typu zagadnienia techniczne zostaną poddane ocenie. Jak podkreślił płk Rzepa, prokuratura w głównej mierze będzie opierać się na wynikach prac polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, choć raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego zapewne także będzie brany pod uwagę. Z dotychczasowych informacji wiadomo, że śledczy zwrócili się już do przewodniczącego KBWLLP o przekazanie wyników analizy danych z rejestratora szybkiego dostępu samolotu Tu-154M. Jeśli rejestrator ATM-QAR udało się odczytać w całości, informacje o pracy silników powinny się tam znajdować.

Silniki mogły nawalić wcześniej?

Czy, wbrew dotychczasowym zapewnieniom rosyjskiego MAK, silniki Tu-154M nie pracowały przed uderzeniem maszyny o ziemię? Według tej hipotezy, samolot uległ katastrofie, gdyż silniki odmówiły posłuszeństwa, a maszyna pozbawiona napędu gwałtownie zniżyła lot. Za taką wersją ma przemawiać fakt, że silniki nie zostały zniszczone. Jednostki pracujące na pełnych obrotach przy kontakcie z ziemią mogłyby się rozsypać, a z pewnością ich uszkodzenia byłyby większe. Czy jednak możliwe jest, że wszystkie silniki odmówiły posłuszeństwa? Śladem ma być obecność materiału grafitowego, który rzekomo je uszkodził.
Jak tłumaczy gen. bryg. rez. Jan Baraniecki, były zastępca dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, który ma doświadczenie w wyjaśnianiu przyczyn katastrof lotniczych, istotne informacje na temat pracy silników znajdują się w rejestratorach pokładowych. – Rozważając kwestie pracy silników, nie mamy żadnej pewności, bo odpowiedzi znajdują się w rejestratorach. Tam znajdziemy dane o tym, czy silniki się zatrzymały jeszcze w powietrzu, czy też pracowały do końca – podkreślił. Jego zdaniem, prawdopodobieństwo zatrzymania trzech silników jest znikome, chyba żeby dopuścić możliwość przeprowadzenia zamachu. – Silniki przy uderzeniu w ziemię na ogół się nie rozsypują. One są bardzo ciężkie, więc zwykle się urywają i lecą do przodu. By silnik się rozpadł, samolot musiałby lecieć z bardzo dużą prędkością, to raczej zdarza się przy samolotach naddźwiękowych – zaznaczył Baraniecki. Jak zauważył, fakt pracy silnika przy uderzeniu w ziemię można potwierdzić w przypadku uszkodzenia korpusu, który wówczas charakterystycznie przygina łopatki pracującej jednostki. Baraniecki, pytany o ślady grafitu na silnikach, zaznaczył, że w jednostkach napędowych samolotów znajdują się elementy wykonane z tego materiału, które odpowiadają za szczelność. – Grafit jest konstrukcyjnie przewidziany w takim silniku. Oczywiście można go też wsypać do silników i spowodować ich uszkodzenie, tu jednak musielibyśmy założyć, że doszło do zamachu – dodał.
Także według prof. dr. hab. inż. Piotra Wolańskiego, kierownika Zakładu Silników Lotniczych Politechniki Warszawskiej, jednoczesne zatrzymanie wszystkich silników samolotu jest mało realne. – Mogłoby się to zdarzyć np. w przypadku braku paliwa. Biorąc jednak pod uwagę awaryjność silników, jest to bardzo mało prawdopodobne – uważa ekspert. Jak poinformował, w zachodnich silnikach prawdopodobieństwo zatrzymania się podczas pracy to ułamki procenta. Gdyby nawet założyć dziesięciokrotnie większą awaryjność rosyjskich jednostek, to wciąż wystąpienie takiego zdarzenia – do tego na trzech jednostkach, i to niemal jednocześnie – jest mało realne. – Statystycznie oczywiście wszystko może się zdarzyć – dodał. Profesor Wolański jest zdania, że obecnie lotnictwo nie boryka się z problemem awaryjności silników, ta kwestia była szczególnie widoczna w początkach dziejów silników lotniczych, zwłaszcza w jednostkach wojskowych. Ekspert nie chciał kategorycznie oceniać szans przetrwania silnika pracującego i niepracującego po zderzeniu z ziemią. Jak zauważył, na pewno na pracujący zespół, przy uderzeniu z ziemią, działają dodatkowe siły (silnik posiada moment obrotowy), a zatem i ryzyko uszkodzeń jest większe.
Choć wypadki zatrzymania silników występowały, to piloci oceniają ich prawdopodobieństwo jako bardzo niskie. Tak było np. 15 stycznia 2009 r. w Nowym Jorku, kiedy Airbus A-320 wciągnął do silników klucz gęsi i awaryjnie wodował. Zdarzyło się też, że samolotom w powietrzu zabrakło paliwa lub mechanik nie włączył pobierania paliwa ze zbiornika. To jednak bardzo rzadkie incydenty.
Zdaniem dr. inż. Ryszarda Drozdowicza, zarówno awaria, jak i zamierzone wyłączenie jednocześnie trzech silników w powietrzu są możliwe. – Wiemy jednak, że z samolotem zaczęło się coś dziać na podejściu od wysokości ok. 200 metrów. Przy wypuszczonych klapach wyporowych oraz podwoziu, które dają duży opór aerodynamiczny, i minimalnej prędkości niewiele większej od prędkości przeciągnięcia, nagły zanik ciągu musiałby spowodować prawie natychmiastowe gwałtowne spadanie samolotu. W zależności od własności aerodynamicznych samolotu, a w szczególności od tzw. zwichrzenia skrzydeł, samolot przechodzi albo do korkociągu, albo szybko spada na ogół mocno pochylony, bez autorotacji. W jednym i drugim przypadku Tu-154M musiałby uderzyć w ziemię dziobem, gdyż jakakolwiek próba wyprowadzenia tego samolotu do pozycji poziomej w tych okolicznościach byłaby praktycznie niemożliwa. Należy jednak zauważyć, że na nagłe, niezamierzone wyłączenie silników na tak małej wysokości, piloci musieliby natychmiast zareagować – podkreślił. Jednak, jak zauważył, cząstkowy stenogram z rejestratora głosu takich sygnałów od pilotów nie zarejestrował, a samolot musiał uderzyć w ziemię “płasko”. To wszystko jednak nie wyklucza tego, że silniki mogły zostać wyłączone (poprzez odcięcie paliwa) przez załogę tuż przed katastrofą.
Dla pilotów dyskusyjny pozostaje także sposób, w jaki samolot uderzył w ziemię. Jak zauważyli, publikowane fotografie z miejsca tragedii mogą wskazywać, że maszyna była mocno przechylona i niekoniecznie lądowała bezpośrednio na grzbiecie. Wątpliwości pozostawia też to, w jaki sposób doszło do uszkodzenia skrzydła. – Brzoza, która miała spowodować jego uszkodzenie, powinna raczej zostać ścięta przez samolot niczym brzytwą – oceniają piloci. Ich zdaniem, skrzydło ucierpiało raczej na skutek kontaktu z ziemią. Ponadto – jeśli samolot przed uderzeniem w ziemię wykonał pół beczki – to nie ma pewności, którym skrzydłem ściął brzozę. Poza tym w opublikowanych stenogramach MAK nie znajdziemy informacji o reakcji załogi, która potwierdzałaby uderzenie w pojedyncze drzewo. Pilotów zastanawia też relacja Siergieja Amielina, który w “Naszym Dzienniku” potwierdził, że na działce, na której rosła feralna brzoza, pozostały ślady cieczy i nie było to paliwo. Jeśli był to płyn z hydraulicznego układu przeniesienia sterowania, to należałoby dokładnie ustalić, czy jego wyciek nastąpił po kolizji z drzewem, czy też jego ślady można odnaleźć wcześniej – to umocniłoby hipotezę, iż to usterka samolotu, wielokrotnie negowana przez MAK, była przyczyną katastrofy.
Marcin Austyn

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100811&typ=po&id=po02.txt

11 sierpnia 2010

nadesłane przez: MM

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 3
tagi: , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters