Tablica zamiast pomnika

Publikacja w serwisie: 11 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Decyzja o formie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej zapadnie w czwartek rano – informuje stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka. Jak dowiedziała się nieoficjalnie TVP Info, konserwator wyda pozwolenie na umieszczenie na fasadzie Pałacu Prezydenckiego tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy z 10 kwietnia. Podpisanie dokumentu ma nastąpić w czwartek.

Wniosek z Kancelarii Prezydenta w sprawie upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego wpłynął w poniedziałek i jest obecnie – razem z dołączonym do niego projektem tablicy – rozpatrywany przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

– Decyzję podejmiemy najpóźniej jutro rano – powiedziała Ewa Nekanda-Trepka, podkreślając, że biuro zdaje sobie sprawę z wagi upamiętnienia ofiar katastrofy z 10 kwietnia. Stołeczna konserwator zabytków nie chciała udzielić informacji na temat szczegółów projektu.

Jeżeli odpowiednie decyzje zostaną wydane, władze miasta bardzo szybko przystąpią do ich realizacji – zapewnił wicedyrektor gabinetu Hanny Gronkiewicz-Waltz Jarosław Jóźwiak. Jóźwik przypomniał, że szybkie decyzje w sprawie pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku na warszawskich Powązkach spowodowały, że prawdopodobnie w drugiej połowie roku pomnik ten zostanie odsłonięty.

Obrońcy krzyża pod Pałacem Prezydenckim domagają się by z nimi ustalić sposób upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.


Zapowiadają, że obrona krzyża będzie kontynuowana, mimo że Kancelaria Prezydenta wystąpiła do stołecznego konserwatora zabytków o umieszczenie na ścianie Pałacu Prezydenckiego tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy. 

Protestujący chcą, by pomnik zawierał element krzyża, takiego jak ten, którego bronią.

http://www.tvp.info/informacje/polska/tvp-info-jest-zgoda-na-tablice-smolenska/2368330

11 sierpnia 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 2
tagi: , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • adamsky :

  “Protestujący chcą, by pomnik zawierał element krzyża, takiego jak ten, którego bronią.”
  kurde – ja już nie mam cierpliwości do tych pseudo-katolików – to jakiś Dżihad jest. No przecież komu krzyż będzie przeszkadzał na tablicy – taka płaskorzeźba ? Pewnie nawet samemu szatanowi nie , ale tamci już zaczynają “marudzić” i grozić. Oni już snuja , że zostaną oszukani i lepiej prowokować i bezcześcić krzyż pod pałacem. Dlaczego władze kościoła tej religii nie przemówią głosem rozsądku ? Przecież można porozmawiać , podyskutować i dogadać się w tej kwestii. Wiem – każdy myślący teraz powie – “można , ale nie z fanatykami religijnymi”. Za kim więc stoi ta “grupa” broniąca krzyż i prowokująca inne podobne sobie “organizacje” o przeciwnych poglądach ? Znowu wojny religijne nie służą narodowi. To nie przyspieszy śledztwa , ani nie pomoże w rządzeniu obu partiom – tyle czasu zmarnowane na pierdoły a Polska czeka na pomoc po powodziach , na pracę itd. To jest k***a teraz ważne tak ? – to są Polacy którzy martwią się o przyszłość narodu ? Rozwiązać jeden problem i iść “na drugi”.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Samara :

  Zgadzam się z Panem, ale to jest temat zastępczy – wszyscy zajmujący się dotychczas rozważaniem, jaka była przyczyna katastrofy, zaczęli zajmować się kuryfiksem i jego częstochowską obroną. A proszę zauważyć, że krycyfiks nikomu tak na prawdę nie przeszkadzał – to od wieków symbol narodowy.
  Preżydent KomoroWSIki w Gga-ga-ga-gazacie Wwy-wybiórczej jako pierwszy ogłosił, że ten krucyfiks zniknie – ot cały problem.
  Jaka władza, takie problemy.

  Tablica a nie pomnik – jaki rząd, takie uPOmiętnienie ofiar i taka POmięć o zmarłym prezydencie.
  Znając wygórowane POczucie humoru marszałka Grzecha Schetyny i najlepszego POrzyjaciela POrezydenta KomoroWSIkiego – p. Janusza POlikota – to POmnikiem będzie PiSuar, albo coś równie “śmiesznego” w Ich zamyśle.

  Gazeta Polska została pozwana do sądu przez rodzinę Gebelsa, to porównanie go do Palikota, co im uwłaczyło! I to jest news, na który media nie zrwacają uwagi, a powinny. Dla Goebelsa to obraza być przyrównanym do POlikota.

  Pozdrawiam

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • adamsky :

  Dzięki za zrozumienie choć części rozważań. Co do symbolu narodowego to raczej bardziej uważam naszą flagę i godło. To jest bardziej wieczne i trwałe niż symbole religijne. Nie katolicyzm wyznacza wartości patriotyczne – ostatnio nawet widać , że jest wręcz odwrotnie. Nie stawiam jednak takich wniosków bezdyskusyjnie – oczywiście tu i tu są wyjątki. Faktycznie
  “wszyscy zajmujący się dotychczas rozważaniem, jaka była przyczyna katastrofy, zaczęli zajmować się kuryfiksem i jego częstochowską obroną”
  trochę mnie nawet taki zwrot tematyki zaszokował – ten portal teraz będzie “ganiał” za każdą inna sensacją ? Czy to nie jakaś manipulacja ? Gra na czas ? Uśpienie dyskusji ? Nie dajmy się więc ponieść gorączce spod pałacu. Wiem , że komentarze pod takimi tytułami świadczą o tym , że jednak jest zainteresowania tym problemem , ale nie ich ilość a jakość (treść) się liczy. Tak na koniec – kto zdrowy na umyśle czyta tak skrajnie nieobiektywne szmatławce jak GW lub ogląda TVP1 (czy kogo tam PiS ma). Analizujmy sami – nie cytujmy gazet i wywiadów – te możemy jedynie komentować , ale nie wysnuwać na ich podstawie wniosków.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • joanna :

  Tablica już wisi.Super szybko to załatwili.Bez oficjalnej uroczystości.Tak jak traktowali prezydenta tak załatwili sprawę z Jego upamiętnieniem i tych wszystkich ofiar katastrofy.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • imdalejwlas :

  łojoj, niektórzy mają problem z czytamiem ze zrozumieniem…. albo palą głupa.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Samara :

  Panie Adamsky, krucyfiks jest symbolem 2 razy starszym, niż nasza flaga i godło i jak widać ma się świetnie, a więc czas dopiero POkaże, czy nie okaże się trwalszy – patrząc na preżydenta KomoroWSIkiego i to co się dzieje, mam co do tego POważne obawy…
  Nie jestem zwolennikiem krucyfiksu, ale po pierwsze to temat zastępczy – nie ważne, czy i dlaczego rozbił się Tupolev, albo jaka jest sytuacja powodziowa, ważne jest tylko, czy jest krucyfiks i kto z kim o niego walczy.
  A PO drugie to symbol tego kim jest KomoroWSIki, pierwszy Wywiad, ma się rozumieć w Gga-ga-ga-gazecie i od razu zaPOwiedział usunięcie (bo tak to trzeba nazywać) krucyfiksu.

  Zajmijcie się Państwo tym dlaczego zginął Prezydent, a nie tym co z krucyfiksem zrobi preżydent!

  Pozdrawiam

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • anna :

  Drogi Adminie i Wy Drodzy Czytelnicy i Autorzy!!!
  Przypominam, że ten portal, a przynajmniej ja tak to dotąd rozumiałam, powstał z konkretnego powodu. Powód ten znalazł się równiez w tytule strony :
  “Smolensk-2010.pl
  CHCEMY PRAWDY
  Relacje prasowe na temat katastrofy samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku”.
  Zajmowanie się tutaj sprawami krzyża, tablic, a co za tym idzie wszelkim folklorem politycznym, religijnym, obyczajowym, powstającym wokół sprawy katastrofy to błąd i nie przybliża nas i nikogo innego ani na cal do celu głównego, czyli POZNANIA PRAWDY.
  Jako ateistka i zwolenniczka państwa świeckiego, szanuję poglądy religijne innych, choć mnie zadziwiają, ale niech inni zrozumieją, że nie ma radarów, stateczników i silników samolotowych katolickich i pogańskich, podobnie, jak nie ma katolickiej kontroli lotów, czy katolickiej komisji badania wypadków lotniczych. Proponowałabym, żeby zagadnienia oboczne, to jest niezwiązane bezpośrednio z szeroko rozumianą “techniką” i procedurami lotniczymi omawiać na innych forach i portalach. Tutaj niech obowiązuje jednak zawołanie
  Smolensk-2010.pl – CHCEMY PRAWDY
  Relacje prasowe na temat katastrofy samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku
  I nie dajmy się zwariować, bo cała ta awantura z krzyżami i tablicami to prowokacja PO, odwrócenie uwagi od prawdziwych problemów Polski i Polaków. To konflikt kontrolowany, a kto się tym zajmuje, ten realizuje scenariusz napisany przez pijarowców PO.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters