Gazeta Wyborcza – „Smoleńsk to nie Katyń”

Publikacja w serwisie: 12 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » “Gazeta Wyborcza” – Prokurator Pasionek mógł ujawnić tajemnicę służbową » Gazeta Wyborcza: Prokuratura nie znalazła osób, które można obarczyć odpowiedzialnością za przygotowanie wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku » Katyń 2.0 » ROSYJSCY ŚWIADKOWIE O OSTATNICH SEKUNDACH LOTU TU-154 [Anita Gargas, "Gazeta Polska"] » APEL STOWARZYSZENIA RODZIN KATYŃ 2010 » “KATYŃ 2010″: PRZEKAZAĆ WRAK SAMOLOTU POLSCE » Analiza kryminalistyczna: “Katyń 2010 – Moskwa 1610″ » Rozmowa z Andrzejem Melakiem, współzałożycielem Stowarzyszenia Katyń 2010. » “Wyborcza” wyważa otwarte drzwi » Katyń – wołanie o prawdę » Katyń to niegojąca się rana » Wiktor Suworow: To jest drugi Katyń » [English] President Kaczynski’s last speech that was not delivered in Katyn » Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 – apelujemy o prawdę i pamięć » Smoleńsk w Kongresie USA » Generał KGB, BBN i Smoleńsk » Smoleńsk w wersji niedociekliwej » Smoleńsk. La teoria di un complotto » Smoleńsk – zaniedbania i przyczyny » Smoleńsk – nowe fakty » Smoleńsk to morderstwo z premedytacją? » Smoleńsk. Przyczynek do tragedii. » Hiszpania w nagrodę za Smoleńsk » Questions regarding Smolensk air crash » Smoleńsk: Dziewiętnaście minut po 8.41 » Facebook vs. Smolensk-2010.pl » Co ma Smoleńsk do wyborów prezydenckich? » Smoleńsk: niewygodne fakty » Smoleńsk – tło długofalowej strategii (1) » Smoleńsk w cieniu skorumpowanego MAK » SMOLEŃSK 10.04.2010 – PAMIĘTAMY! » GAZPROM – wybory – Smoleńsk » Turowski – Jakimiszyn – Smoleńsk » “Smoleńsk fiction” polskich prokuratorów » Smoleńsk: wawelska tablica gotowa » Sejm nie może nie pytać o Smoleńsk » Smoleńsk, Krakowskie Przedmieście, Łódź » Smoleńsk. Historia amatorskiego wideo » Smoleńsk: Pasażerowie Tu-154 powinni przeżyć » Smoleńsk: ekspertyzy “obiektów biologicznych” » Smoleńsk nie miał danych o przylocie Tu-154? » SMOLEŃSK: ZNIKAJĄCE ZDJĘCIA SATELITARNE » Smoleńsk – hipoteza zamachu – argumenty w pigułce V2 » Smoleńsk: Za pięć dwunasta – E. Klich ma pytania. » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » SMOLEŃSK 10/4/10 – PRÓBA PODSUMOWANIA NA DZIEŃ 26.06.2010 » Smoleńsk – to mógł być zamach – argumenty w pigułce » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » SMOLEŃSK: NOWY ŚWIADEK, NOWE FAKTY » Smoleńsk: wersje alternatywne i teorie spiskowe » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Rodziny Katyńskie z Dolnego Śląska protestują przeciwko mówieniu, że Smoleńsk to drugi Katyń. Żądają, by Stowarzyszenie Rodzin „Katyń 2010” zmieniło nazwę na „Smoleńsk 2010” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Wrocławskie stowarzyszenie w liście otwartym sprzeciwia się utożsamianiu zbrodni katyńskiej z 1940 r. z katastrofą Tu154M pod Smoleńskiem. Do protestu zamierzają przyłączyć się inne lokalne Rodziny Katyńskie. „Nie może być tak, że lata walki i traumy katyńskiej przywłaszczają sobie inni w celach politycznych, osobistych czy ambicjonalnych” – mówi Izabella Sariusz-Skąpska, córka prezesa zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął w kwietniowej katastrofie.

„Nasi ojcowie przeszli gehennę. Skandalem jest zawłaszczanie ich śmierci. (…) Żadna trauma nie usprawiedliwia takiej manipulacji” – powiedział gazecie Adam Zaleski ze stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska.

Stowarzyszenie „Katyń 2010” powołała Zuzanna Kurtyka, żona prezesa IPN Janusza Kurtyki, który leciał 10 kwietnia prezydenckim Tu-154.

http://www.tvp.info/informacje/polska/smolensk-to-nie-katyn/2376682

12 sierpnia 2010

Oceń artykuł:

tagi: , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • andrew001 :

  Z calym powazaniem naleznym tym ktorzy zostali zamordowani w Katyniu w latach 40-tych, nie ujmujac nic z ich tragicznej smierci chcialbym zwrocic uwage na to ze p.I. Sariusz-Skapska jest w bledzie. Tragedia dotknela ta rodzine dwukrotnie, bardzo przykre i godne najwyzszego wspolczucia ktore takze pragne tu wyrazic. Jednakze sa pewne logiczne bledy w wypowiedzi p. Sariusz-Skapskiej ktore sluza innym do ranienia rodzin pozostalych ofiar z katastrofy w Smolensku. Nie dopatruje sie tu zadnej zlej woli ze strony p. Sariusz-Skapskiej! Problem jest tego rodzaju:

  Jezeliby ta delegacja leciala na wizyte w celach odmiennych, np. rozmowe z rzadem rosyjskim czy wladz miasta Smolenska, cokolwiek, to taka wizyta nie mialaby praktycznie nic wspolnego z wydarzeniami w Katyniu w latach 40-tych.

  Jednakze delegacja ta , leciala na obchody rocznicy wydarzen w Katyniu, byla to delegacja zlozona z czlonkow najwyzszych wladz RP z prezydentem RP na czele. Wszyscy na pokladzie zgineli tylko kilka kilometrow od Katynskich mogil zbiorowych w katastrofie slady ktorej wykazuja bardzo wysokie prawdopodobienstwo zamachu i mordu politycznego, te same powody dla ktorych pomordowani zostali zolnierze polscy w latach 40-tych. Jakakolwiek proba demonizowania czy napietnowania, presji na rodziny zmierzajaca do wymuszenia na nich zmiany nazwy organizacji z „Katyń 2010” na „Smoleńsk 2010” jest de fakto manipulacja i skandalem; proba odmowienia rodzinom poleglych w kwietniu praw. Bo coz moze byc bardziej zwiazane z Katyniem w dobie obecnej anizeli ta jakze znamienna delegacja w kwietniu? Wizyta Tuska 3 dni wczesniej zapewne, on przynajmniej dotarl na miejsce!

  Mozna tu rozwinac ten wywod dalej i wykazac newet jasniej zamet logiczny w wypowiedzi p. Sariusz-Skapskiej ale to nie jest tak wazne. Wazne jest aby czytelnicy uswiadomili sobie efekty propagandowe takich wypowiedzi. Z calym szacunkiem dla p. Sariusz Skapskiej, Andrew

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters