Tablica zawisła na Pałacu Prezydenckim – „to przykład arogancji władzy”

Publikacja w serwisie: 12 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Tablica w Pałacu Prezydenckim odsłonięta » Będzie druga tablica upamiętniająca parę prezydencką – w kaplicy Pałacu Prezydenckiego » Jutro o godz. 15 w Pałacu Prezydenckim zostanie wręczona nominacja na szefa MON Tomaszowi Siemoniakowi » Treść tablicy przed Pałacem Prezydenckim » Wojna o uczciwość władzy. » Tablica zamiast pomnika » Jerzy Jachowicz: Tablica na odczepnego » Obrońcy nie dali zabrać krzyża spod Pałacu » Tablica połączy Polaków? » To idealny przykład wzajemnego krycia » Usunęli krzyż sprzed Pałacu » Smoleńsk: wawelska tablica gotowa » “Pseudobomber” spod Pałacu z zarzutami – GROZI MU DO 8 LAT WIĘZIENIA » Zachować ciągłość władzy. Zobacz, kto ją przejął » Nasi bliscy stali się niebezpieczni dla władzy » Czy przejęcie władzy przez Bronisława Komorowskiego było nielegalne? » Tablica dla Kurtyki na 10-lecie IPN » TAWS w prezydenckim Tu-154 M był sprawny » CZYSTKA przed pałacem Prezydenckim » Tablica ze Smoleńska trafiła do Bazyliki św. Krzyża » Wnioski do prokuratury w sprawie zachowania BOR i Straży Miejskiej przed Pałacem Prezydenckim » Rafał Gawroński pierwszym oficjalnym wieźniem politycznym IV RP – aresztowany z drewnianymi krzyżami naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego! » Relacja spod Krzyża » Upodleni z premedytacją » Prymas: skończmy tę kompromitującą wojnę » ZA TYDZIEŃ NIE BĘDZIE KRZYŻA? » W Krakowie staną cztery popiersia ofiar katastrofy? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy z 10 kwietnia, za zgodą stołecznego konserwatora zabytków, zawisła na ścianie Pałacu Prezydenckiego. Tablicę odsłonili szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Tablica została poświęcona; odmówiono modlitwę w intencji ofiar katastrofy. Pod tablicą złożono wieniec z biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze.

Podczas odsłonięcia tablicy zebrani wokół ludzie skandowali: „hańba, hańba”, „to przykład arogancji władzy”. Zdaniem osób czuwających przy krzyżu „smoleńskim” tablica nie jest dość okazałym upamiętnieniem ofiar. Ich zdaniem powinny być upamiętnione pomnikiem, a nie tablicą.

Na tablicy zamontowanej na ścianie siedziby prezydenta widnieje napis: „W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa”. Na górze nad napisem jest mały krzyż, a pod napisem harcerska lilijka. Tablica wykonana jest z granitu – tego samego kamienia, z którego powstanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim.

W kaplicy Pałacu Prezydenckiego w niedługim czasie zostanie odsłonięta druga tablica upamiętniająca parę prezydencką, tragicznie zmarłych pracowników Kancelarii Prezydenta oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

„Spór wokół krzyża trwa zbyt długo”

– Nie chcieliśmy znowu dopuścić do gorszących scen – w ten sposób szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski tłumaczył szybką decyzję o zorganizowaniu uroczystości odsłonięcia tablicy.

Zdaniem Michałowskiego, spór wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu trwa już za długo. Dodał, że podczas nieudanej próby przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny sytuacja „była naprawdę nieprzyjemna i niebezpieczna”.

Michałowski powiedział, że projekt tablicy był konsultowany z wieloma osobami, a głównymi partnerami było miasto i Kancelaria Prezydenta.

W ocenie ministra, odsłonięcie tablicy otwiera drogę do zrealizowania porozumienia z 21 lipca między Kurią Metropolitarną, harcerzami a Kancelarią o przeniesieniu krzyża.

„Obrońcy nie ustąpią”

Przedwczoraj Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie, że wraz z władzami miasta i innymi partnerami intensywnie pracuje nad tym, by odpowiednio upamiętnić prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy smoleńskiej.

Dziś stołeczny konserwator zabytków wyraził zgodę na upamiętnienie ofiar katastrofy z 10 kwietnia, w formie zaproponowanej przez Kancelarię Prezydenta tablicy pamiątkowej.

Osoby czuwające pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim zapowiadają tymczasem, że nie opuszczą tego miejsca dopóki nie będzie oficjalnej zgody na budowę w tym miejscu pomnika lub tablicy upamiętniającej ofiary.

Niektórzy czuwają już kilkanaście nocy, przyjechali też z różnych stron Polski.

Zastępca dyrektora Gabinetu Politycznego prezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak tłumaczył, że Pałac Prezydencki jest wpisany do rejestru zabytków i potrzebna była zgoda, oraz wytyczne konserwatora zabytków w tej kwestii.

http://www.tvp.info/informacje/polska/tablica-zawisla-na-palacu-prezydenckim/2376415

12 sierpnia 2010

Oceń artykuł:
(1.00)
głosów: 1
tagi: , , , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters