Tablica połączy Polaków?

Publikacja w serwisie: 13 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Po cichu, bez rozgłosu, jakby chyłkiem, po kryjomu wmurowano w Pałac Prezydencki tablicę upamiętniającą 10 kwietnia 2010 roku. Czy ma szansę zakończyć spór o upamiętnienie ofiar katastrofy?

Na Pałacu Prezydenckim powieszono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską. „W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób – wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – obok krzyża ustawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa” – głosi napis na tablicy. Jej wmurowanie i odsłonięcie odbyło się w zaskakującym tempie, bez powiadomienia kogokolwiek, bez uroczystości z udziałem władz państwowych, bez rodzin ofiar tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem, po cichu, bez rozgłosu…

Przed Pałacem Prezydenckim poruszenie. Wir kłębiących się ludzi. Większość z nich to dziennikarze, fotoreporterzy, ekipy telewizyjne, relacjonujące odsłonięcie tablicy. I garstka ludzi modlących się pod krzyżem. Tablicy jakby nie zauważyli. – Nie o to nam chodziło – mówi portalowi Fronda.pl Paweł Hermanowski, który od wielu dni przychodzi pod Pałac Prezydencki. Ma żal do władz za sposób załatwienia sprawy. – Tablica została wmurowana i odsłonięta bez powiadomienia ludzi, bez powiadomienia rodzin ofiar. Wczoraj usłyszeliśmy, że w czwartek będzie decyzja ws. tablicy, dziś tablica została odsłonięta, w obecności garstki ludzi – mówi Hermanowski. Dodaje, że z odsłonięciem tablicy władze mogły poczekać np. do 10 dnia miesiąca, gdy pod Pałac przychodzą tłumy.

Zdaniem jednego z mężczyzn stojących przy krzyżu, to nie tablica jest najistotniejsza dla spotykających się pod Pałacem Prezydenckim. – Najważniejszą sprawą jest wyjaśnienie okoliczności katastrofy smoleńskiej. A władzy w Polsce chodzi o to, by całą sprawę zamydlić. Tusk nic nie zrobił w tej sprawie, wszystko przekazał od razu Putinowi, zgodził się, żeby całą sprawę on wyjaśniał. Do tej pory nic nie zostało wyjaśnione. Przez tyle miesięcy można przecież tyle śladów zatrzeć – mówi. I dodaje, że odsłonięcie tej tablicy to zasłona dymna władz. – Chodzi o pretekst, by usunąć krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego – tłumaczy.

Ludzie są jednak podzieleni w sprawie tablicy. Jeden z mężczyzn uważa, że ona powinna zakończyć trwający spór o krzyż przed Pałacem. – Wydaje mi się, że ta tablica to dobre rozwiązanie. Chyba o to chodziło – mówi. Przyznaje jednak, że sposób jej odsłonięcia może budzić zastrzeżenia. – Rzeczywiście została powieszona trochę chyłkiem, dowiedziałem się, że ona wisi przypadkiem – mówi.

Na „skandaliczne” okoliczności odsłonięcia tablicy wskazuje Renata Stefańska. – To skandal, że odsłonięto tę tablicę bez wiedzy ludzi, bez wiedzy bliskich ofiar. Jakby podstępem. Jednocześnie nie było żadnej uroczystości, nie było prezydenta Komorowskiego. Tablica jest mała, nie widać co jest na niej napisane – mówi pani Renata. Jej zdaniem pod Pałacem powinien stanąć pomnik, lub tablica, ale tam, gdzie obecnie stoi krzyż. – To miejsce jest bardziej naturalne – zaznacza. – Tablica wisi zupełnie z boku, nie tam gdzie ludzie by sobie życzyli. Zastanawiam się w jakim kraju my żyjemy. Zupełny absurd – wtóruje jej Hermanowski.

Paweł Hermanowski tłumaczy, że ludzie oczekują okazania szacunku przez władze ofiarom i ich rodzinom. – Część osób próbowała rozmawiać o godnym upamiętnieniu 10 kwietnia 2010 roku. Przecież publicznie mówiono o konkursie na projekt upamiętniający ofiary katastrofy, a tymczasem ta tablica była konsultowana chyba tylko w Kancelarii Prezydenta. My byliśmy zupełnie ignorowani przez władze. Bez konsultacji z nikim wmontowano tablicę. To jest gangsterskie zagranie – mówi pan Paweł.

Jednak jeden z mężczyzn, robiący zdjęcia ludziom i transparentom przy Pałacu przyznaje, że jako obywatel czuje się usatysfakcjonowany takim sposobem upamiętnienia katastrofy smoleńskiej. – Wmurowanie tablicy moim zdaniem rozwiązuje problem. Obecnie należy uporządkować miejsce przed Pałacem Prezydenckim i wprowadzić należyty porządek – tłumaczy. Dodaje, że ludzie modlący się przy krzyżu powinni się przenieść do jednego z kościołów. – Są kościoły, są cmentarze tam należy się modlić – mówi i zaznacza, że pomnik przed Pałacem w obecnej sytuacji nie jest potrzebny.

Inny z mężczyzn nie kryje oburzenia decyzją władz o sposobie upamiętnienia wydarzeń z 10 kwietnia. – W wielu państwach ludzie swoje zwierzęta godniej upamiętniają niż taką tabliczką. To jest kolejna potwarz dla naszego całego narodu. To jest kolejny policzek, plunięcie nam w twarz – mówi. Również Renata Stefańska wskazuje na nieadekwatność decyzji władz i przypomina doniesienia „Gazety Wyborczej” z 3 sierpnia. – Gazeta napisała, że dwa lata temu ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poparł budowę pod warszawą pomnika żołnierzy bolszewickich. W ten monument będzie wbudowany motyw krzyża. Jednocześnie obecny prezydent nie chce się zgodzić, by ofiary katastrofy smoleńskiej były upamiętnione pomnikiem. To jest jakiś skandal – zauważa pani Renata.

Hermanowski nie wyklucza, że wmurowaniem tablicy władze w Polsce mogą chcieć w sposób świadomy eskalować konflikt. – Mam nadzieję, że nie o to tu chodziło. Jeśli jednak władza chciałaby rzeczywiście eskalować agresję, to chyba zaczynamy żyć w państwie totalitarnym. Stopniowo zmierzamy w złym kierunku – zauważa.

Gdy przychodziłem pod Pałac Prezydencki, przy tablicy stali żołnierze, wokół nich kręciła się policja. Duża grupa dziennikarzy stała naprzeciw tablicy i zbierała materiał dla swoich redakcji. Gdy odchodziłem spod Pałacu, przy tablicy nie było już żołnierzy, nie było dziennikarzy, nie było ludzi. Oni zostali tam, przy krzyżu…

Stanisław Żaryn

http://www.wolnapolska.pl/index.php/tablica-poczy-polakow.html

13 sierpnia 2010

Oceń artykuł:

tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters