Prymas: skończmy tę kompromitującą wojnę

Publikacja w serwisie: 15 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , ,

O zakończenie „kompromitującej wojny językowej i postaw” zaapelował w sobotę prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas uroczystej mszy upamiętniającej 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Prymas odniósł się w ten sposób do sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim.

– Dziękując Bogu za zwycięską wojnę z 1920 roku, apeluję o skończenie tej kompromitującej wojny językowej i postaw(…) Jak to się ma do wartości chrześcijańskich? – pytał podczas homilii arcybiskup Józef Kowalczyk.

Prymas Polski zaznaczył, że to co mówi jest „troską o wspólne dobro”. – Nie traćmy czasu, jest wiele szans do wykorzystania w naszej ojczyźnie – apelował.

Abp Kowalczyk wspomniał także w homilii refleksję kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, który podczas jednej z pielgrzymek do Polski mówił, że Polacy ciągle noszą w sercu pamięć o Bitwie Warszawskiej.

Kapłan przypomniał także, że Bitwa Warszawska była jedną z 18. najważniejszych bitew, które zadecydowały o losach świata.

Uroczysta msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie to kolejny punkt sobotnich uroczystych obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wziął w niej udział prezydent Bronisław Komorowski.

Podczas mszy prezydent wręczył wnuczce brata ks. Ignacego Skorupki, przyznany pośmiertnie, Order Orła Białego.

Ks. Skorupka był kapelanem 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej. Zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem podczas szturmu Polaków na wojska bolszewickie.

W mszy biorą też udział m.in. szef BBN gen. Stanisław Koziej, b. marszałek Sejmu Marek Jurek, po. prezesa IPN Franciszek Gryciuk, posłowie, senatorowie oraz władze samorządowe okolicznych powiatów.

http://www.tvp.info/informacje/polska/prymas-skonczmy-te-kompromitujaca-wojne/2390140

14 sierpnia 2010

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters