150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska

Publikacja w serwisie: 20 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » W pielgrzymce do Smoleńska weźmie udział 175 osób » Nikt nie wie CZY i KIEDY “Prawie 200 osób pojedzie do Smoleńska po wrak tupolewa” » Ponad 360 świadków przesłuchanych w śledztwie smoleńskim » Lista osób, które były na pokładzie rządowego Tu-154 » Do katastrofy nie mogło dojść bez udziału osób trzecich. » Katastrofa United Airlines lot 232 w Sioux City (112) – Ocalało 184 osób. » w ręce prywatnych osób trafiło wiele kawałków prezydenckiej maszyny » Wyszły od Tuska, nie były u prezydenta – premier obrażał część osób » Prawdopodobnie 20 osób poniosło śmierć w wypadku z udziałem rosyjskiego ministra » GENERAŁ NKWD UHONOROWANY W MOSKWIE – Mordował Polaków, zabił 50 tysięcy osób – dostał pomnik » Lista pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej liczy ok. 160 osób i instytucji – Rodziny ofiar proszą o spotkanie z komisją Millera » Może dowiemy się wreszcie, kto odpowiada za umieszczenie tych wszystkich osób w jednym samolocie?! Czy zaczniemy pytać w końcu rząd, jak do tego doszło? » Gazeta Wyborcza: Prokuratura nie znalazła osób, które można obarczyć odpowiedzialnością za przygotowanie wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku » Smoleńska odpowiedzialność. » Smoleńska elegia » Smoleńska pastorałka » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Tajemnica Smoleńska » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Smoleńska droga podejścia » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Kontroler lotów ze Smoleńska: czy kogoś się boi? » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » Tragedia smoleńska pół roku później » Grupa Macierewicza żąda akt dot. Smoleńska » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Sensacyjne zeznania kontrolera ze Smoleńska » Kolejny tajemniczy zgon ws. Smoleńska » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (2 posiedzenie) » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

– W ramach śledztwa w sprawie katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem rosyjscy prokuratorzy przesłuchali ponad 150 świadków – poinformował rzecznik Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Rosji Władimir Markin.

Prokurator Markin podał, że wśród przesłuchanych są pracownicy lotniska Siewiernyj i członkowie załóg samolotów, które lądowały na tym lotnisku. Przesłuchano też funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych, ratowników z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i pracowników pogotowia ratunkowego, którzy byli na miejscu wypadku.

Rzecznik Komitetu Śledczego podkreślił, że prokuratorzy odnaleźli i przesłuchali autora pliku wideo „Płonie samolot”, nagranego na telefonie komórkowym bezpośrednio po katastrofie i zamieszczonego w internecie.

Markin przekazał, że zeznania autora pliku zostały zweryfikowane w toku wizji lokalnej z jego udziałem, przeprowadzonej na miejscu katastrofy oraz że prokuratorzy zabezpieczyli oryginał nagrania. Materiał ten został przekazany stronie polskiej w ramach realizacji wniosku o pomoc prawną.

Podał również, że podczas czwartkowego spotkania z naczelnym prokuratorem wojskowym RP, generałem Krzysztofem Parulskim w Moskwie, przewodniczący Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej, generał Aleksandr Bastrykin poinformował go, iż decyzja procesowa dotycząca śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem zostanie podjęta po otrzymaniu raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) badającego przyczyny tego wypadku i przeprowadzeniu kompleksowej ekspertyzy lotniczo-technicznej.

Co zawierają akta?

Komitet Śledczy podał, że w 17 tomach kopii akt przekazanych w Moskwie naczelnemu prokuratorowi wojskowemu RP, generałowi Krzysztofowi Parulskiemu znajduje się 23 protokoły przesłuchań osób cywilnych, które były świadkami wypadku oraz 28 protokołów przesłuchań funkcjonariuszy organów spraw wewnętrznych.

Wśród przekazanych dokumentów są również protokoły ekspertyz sądowo-medycznych 107 fragmentów ciał zabitych z fotografiami i schematami, a także rezultatami badań chemiczno-toksykologicznych. Są tam też 33 protokoły oględzin przedmiotów i dokumentów znalezionych na miejscu katastrofy oraz 19 protokołów oględzin miejsca katastrofy z fotografiami i schematami.

Z dokumentów wynika także, że dokonano dodatkowych oględzin sygnalizacji świetlnej na całym terenie lotniska Siewiernyj, a także pomieszczeń kontrolerów lotu i służby meteorologicznej.

Komitet Śledczy podał, że otrzymał protokoły ekspertyz 319 obiektów – ciał zabitych i fragmentów ciał znalezionych na miejscu wypadku. Otrzymał także rezultaty ekspertyzy medyczno-traseologicznej fragmentów ciał członków załogi – kapitana samolotu, drugiego pilota, nawigatora i inżyniera pokładowego. Jej celem było ustalenie miejsca ich pobytu na pokładzie samolotu w momencie katastrofy z uwzględnieniem doznanych przez nich obrażeń.

http://www.tvp.info/informacje/swiat/150-osob-przesluchanych-ws-smolenska/2447546

20 sierpnia 2010

Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters