Analiza kryminalistyczna: “Katyń 2010 – Moskwa 1610″

Publikacja w serwisie: 20 August 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » APEL STOWARZYSZENIA RODZIN KATYŃ 2010 » “KATYŃ 2010″: PRZEKAZAĆ WRAK SAMOLOTU POLSCE » Rozmowa z Andrzejem Melakiem, współzałożycielem Stowarzyszenia Katyń 2010. » Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 – apelujemy o prawdę i pamięć » SMOLEŃSK 10 kwietnia 2010 – podsumowanie na dzień 9.07.2010 » ANALIZA SIERGIEJA AMIELINA » Amatorski film ze Smoleńska – analiza oraz transkrypcja audio » Katyń 2.0 » Katyń to niegojąca się rana » Katyń – wołanie o prawdę » Wiktor Suworow: To jest drugi Katyń » [English] President Kaczynski’s last speech that was not delivered in Katyn » Analiza według BlackHawk » Jest wstępna analiza urządzeń nawigacyjnych Tu-154 » Analiza wypowiedzi J. Millera w kwestii rejestratora lotów » Żadnych nazwisk w raporcie – “To analiza faktów, a nie rozpatrywanie winy” » Analiza katastrofy Smoleńskiej – Wywiad: prof. Wiesław Binienda » Katastrofa 10 kwietnia: Dramatyczne zdjęcia, analiza ostatnich chwil prezydenckiego Tu-154 » Analiza krok po kroku, każda sekunda lotu. Czytaj:Polak nie polityk. » Prokuratura wojskowa dysponuje już analizą kart podejścia lotniska Smoleńsk Siewiernyj » Moskwa nie chce już Klicha » Moskwa przypilnuje polskiej opinii do raportu MAK? » Moskwa wdeptała polskich pilotów w błoto » Moskwa: Polscy śledczy wracają do kraju » Moskwa: zakończyło się pożegnanie 21 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem » Były szef ABW – Moskwa dogra własne oprogramowanie » Tajemniczy głos ze smoleńskiej wieży. Moskwa zezwoliła na lądowanie? » Potrzebujemy rozmów wieży z Moskwą – Wniosek złożono dwukrotnie » Kontrolerzy ruchu na wieży w Smoleńsku konsultowali się 10 kwietnia z Moskwą » Komisja Europejska umyła ręce w sprawie śledztwa smoleńskiego – nie chce zadzierać z Moskwą » “Moskowskije Nowosti”: rządzącej obecnie w Polsce koalicji PO-PSL udało się znacząco poprawić relacje z Moskwą » CYNICZNI 2010 » SMOLEŃSK 10.04.2010 – PAMIĘTAMY! » Facebook vs. Smolensk-2010.pl » Misja specjalna 16.06.2010 » Misja specjalna – 02.06.2010 » Misja specjalna – TVP – 05.10.2010 » Misja specjalna -TVP- 05.05.2010 » Ocenzurowane “WIADOMOŚCI” TVP z 23-04-2010 » TVN 24 – Hieną roku 2010 » Misja specjalna (2/3) – 12.05.2010 » Wildstein Przedstawia – 12.09.2010 » Plan lotu Tu-154 101, w dniu 10.04.2010 » Kropka Nad I: Andrzej Seremet (08.07.2010) » Stenogram konferencji prasowej MAK z 19.05.2010 » Małgorzata Wassermann w Sejmie – 24.09.2010 » Oświadczenie Marszałka Sejmu (10.04.2010) » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Pełny tytuł:

Katyń 2010 – Moskwa 1610

ISBN 978-83-925811-2-2
Autor – Kazimierz Turaliński
Autor okładki: Tadeusz Krotos / witryna artysty www.krotos.ubf.pl
Autor galerii fotografii z nocy 10 kwietnia 2010 r.: Piotr Szczepanek
Wydawnictwo – “Media Polskie”, Radom 2010
Stan na dzień 1 sierpnia 2010 r.
588 stron

Pobież książkę w formie E-Book (pdf)

Zarys stosunków polsko-rosyjskich w świetle Zbrodni Katyńskiej i katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Stosunki polsko-rosyjskie postrzegane bywają nad Wisłą przez pryzmat rozbiorów i faktycznej, niemal nieprzerwanej, dwustuletniej obecności wojsk ze wschodu. Przewodnia myśl patriotyczna od czasów pierwszego rozbioru zakładała dla Polski romantyczną i moralnie uprzywilejowaną rolę ofiary agresji, walczącej o niepodległość i wolność swych obywateli. Wizja ta jednak nie przystaje do potrzeb XXI wieku, w którym Polacy odrzucić powinni pozycję pokrzywdzonego, słabego ogniwa Europy Środkowej. Zwłaszcza, gdy karty historii dowodzą braku podstaw do kompleksów, a wręcz mało spopularyzowanej chwały narodowego oręża. Ostatnie cztery stulecia ujawniają bowiem obraz Polski, stanowiącej najsilniejszego i nigdy niezłamanego przeciwnika Moskwy. Klamry czasowe lat 1610-2010 zawierają w sobie wiele czarnych kart tej historii, jednocześnie również stanowią listę największych klęsk militarnych globalnego mocarstwa. Jedną z ich konsekwencji stała się dokonana w ramach zemsty Zbrodnia Katyńska, ta zaś pociągnęła za sobą 70 lat później tragiczną w skutkach katastrofę lotniczą w Smoleńsku. Śmierć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, przywódców wojskowych, parlamentarzystów, organizacji społecznych związanych z kręgiem Rodzin Katyńskich oraz innych, licznych zasłużonych obywateli III RP i urzędników państwowych stanowiła podsumowanie wielowiekowych wojen. W zdecydowanej większości wygrywanych przez Rzeczpospolitą.

Motywem powstania niniejszego opracowania, a właściwie raportu, stała się konieczność uporządkowania lawiny niekiedy sprzecznych informacji płynących z różnych, niekiedy zupełnie niewiarygodnych źródeł, nadmiernie nagłośnionych w wyniku wydarzeń z dn. 10 kwietnia 2010 r. Zrozumienie wagi katastrofy lotniczej w Smoleńsku możliwe jest jedynie poprzez pryzmat historii stosunków i konfliktów polsko-rosyjskich, Zbrodni Katyńskiej 1940 roku, relacji między Moskwą a Warszawą po rozpadzie ZSRR oraz znajomość ofiar tejże katastrofy, ich roli we współczesnej Polsce i zaangażowania w działalność społeczną, wojskową i niepodległościową. Dopiero tak kompleksowa analiza dowodzi ogromu tragedii jaka 10 kwietnia 2010 roku stała się udziałem wszystkich Polaków i jak bardzo zmienić ona może bieg historii XXI wieku. Pozornie odległe od siebie w czasie i przestrzeni wydarzenia zbiegają się w jednej chwili na smoleńskiej ziemi, stanowiąc zarazem kropkę na „i” postawioną nie przez politykę, a właśnie historię. Zamknięty rozdział stanowi jednocześnie początek nowej ery relacji pomiędzy Polską i Rosją. Wyjaśnienie cieni przeszłości otwiera szansę na świetlaną przyszłość.

Warto to zrobić, gdyż bilans konfliktów Polski z Rosją wbrew powszechnej opinii nie czyni orła białego słabszym i tym samym gorszym, z tych dwóch słowiańskich państw. Jakiekolwiek kompleksy w świetle faktów historycznych wydają się nieusprawiedliwione, a ich zrozumienie może stanowić milowy krok na drodze odnowy i uzdrowienia zarówno polskiej polityki historycznej, jak i przyszłych stosunków na linii Warszawa-Moskwa.

Kiedyś Polska i Rosja ostro konkurowały ze sobą o status wielkiego mocarstwa. Żaden inny naród słowiański nigdy nie był w stanie rzucić takiego wyzwania. Co więcej, żadne inne państwo nie stoczyło z Rosją tak wielu wygranych wojen. Była okupacja i zrównanie z ziemią Moskwy. Inwazja z wojskami napoleońskimi i ponowne zajęcie Kremla.  Dwustuletni opór przed rusyfikacją i sowietyzacją. Wygrana wojna polsko-bolszewicka, a następnie wyzwanie rzucone imperium ZSRR przez robotników z Solidarności. Wyzwanie, któremu eksperyment o nazwie komunizm nie podołał.  Skuteczna interwencja w Gruzji oraz wsparcie procesów demokratyzacyjnych na Ukrainie. Chłodny bilans dotychczasowych konfliktów – zarówno zbrojnych, jak i politycznych, toczonych pomiędzy Polską a Rosją przemawia na korzyść naszego państwa. Mamy niepodległość od 21 lat, może najwyższy czas zacząć mówić o Polsce, jako o zwycięzcy?

Opracowanie książkowe dzieli się na sześć głównych części:

1. Historia stosunków polsko-rosyjskich – od 1610 r. do chwili obecnej. Przedstawia historię od drugiej strony – Polacy nie są ofiarami, tylko godnymi przeciwnikami stanowiącymi jedyną siłę zdolną wygrać i wygrywającą w tej części świata z Rosją.

2. Analiza kryminalistyczno-polityczna katastrofy 10 kwietnia – bez wskazywania winnych, jedynie naświetlenie kwestii, które muszą zostać uwzględnione w analizie materiału dowodowego, jak mieć to powinno miejsce w każdym śledztwie.

3. Post mortem – sytuacja w Polsce po katastrofie smoleńskiej, reakcje na arenie międzynarodowej, komentarze prasy światowej, od pierwszej chwili do pogrzebu prezydenckiej pary.

4. Dokumenty urzędowe dot. katastrofy – wszelkie istotne oświadczenia polskiej prokuratury wojskowej, służb specjalnych, właściwych tematycznie ministerstw, ambasady rosyjskiej i Międzynarodowej Komisji Lotniczej oraz innych osób i podmiotów odgrywających istotną rolę w wyjaśnianiu zdarzeń dn. 10 kwietnia 2010 r.

5. Biogramy ofiar smoleńskiej  katastrofy lotniczej

6. Galerie – noc z 10 na 11 kwietnia 2010 r. w Warszawie oraz fotografie prezydenckie

Zapraszam do lektury, która z całą pewnością w innym świetle postawi historię stosunków polsko-rosyjskich w minionych czterech stuleciach. Wizerunek ten z całą pewnością pozostanie odmienny, od tego wpajanego nam wszystkim z PRL-owskich, szkolnych podręczników.

Kazimierz Turaliński

Oceń artykuł:
(4.78)
głosów: 9
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters