Ekshumacje ofiar Tu-154M

Publikacja w serwisie: 04 September 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Gotowy wniosek o ekshumację ofiar » Będą kolejne ekshumacje » WNIOSEK O EKSHUMACJĘ CIAŁA GOSIEWSKIEGO » Kto chce blokować ekshumację Anny Walentynowicz? » Małgorzata Wassermann: W tym miesiącu wniosek o ekshumację mojego ojca » Archeolodzy odnaleźli w Smoleńsku szczątki ofiar katastrofy Tu-154M » BĘDZIE FALA WNIOSKÓW O EKSHUMACJĘ? » Ekshumacje jeszcze przed jesienią » Trzy hipotezy katastrofy Tu-154M » Zamieniono ciała ofiar katastrofy smoleńskiej? » Po pół roku pod gołym niebem rozpoczęto osłanianie wraku Tu-154M » Andrzej Seremet: Nie ma pewności, że w Tu-154M rzeczywiście padła komenda “odchodzimy” » Prezydencki Tu-154M nr 101 » Zginęli w katastrofie Tu-154M » Załoga samolotu Tu-154M » LISTA PASAŻERÓW TU-154M » Tu-154M Landing Procedure » Tu 154M został rozerwany » Odbył się eksperyment na samolocie Tu-154M 102 » Macierewicz: Tu-154M nie uderzył w drzewo » Prokuratura: Tu-154M był prawidłowo wyważony » Co jeszcze szwankowało w rządowym Tu-154M? » Rejestrator Tu-154M z polskiej firmy » samoloty.pl – O katastrofie Tu-154M inaczej » Nowe fragmenty nagrań z Tu-154M » MAK udostępnił raporty z remontu Tu-154M » Wyremontowany Tu-154M przekazany Polsce » Tu-154M – moment uderzenia w brzozę » ATM QAR z Tu-154M – czyli kolejna ściema » Porównanie 2 filmów z katastrofy TU-154M » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » 121 ofiar MON Bogdana Klicha » Krewni ofiar już w Rosji » Dezinformacje na temat odzyskania wraku Tu-154M » Kpt. Aleksandr Muramszczikow – katastrofa TU-154M dezinformacje! » ABW bada film z miejsca katastrofy Tu-154M » Wrak TU-154M w Smoleńsku [amatorski film] » Fragment Tu-154M w sukience Matki Bożej » Tu-154M gotowy do przekazania komisji Millera » Przyczyny katastrofy Tu-154M nie w najbliższym czasie » Lustracja pilotów TU-154M. IPN ujawnia szczegóły » Film z remontu prezydenckiego Tu-154M w Samarze » Macierewicz: kontrolerzy winni katastrofy Tu-154M » Co Tu-154M może zrobić bez końcówki skrzydła? » Tu-154M to przerobiony bombowiec, nie mógł się rozsypać » Polonia: Nie tak traktuje się rodziny ofiar » UK: protest ws hołdu dla ofiar katastrofy » Rodziny ofiar w miejscu katastrofy » Udokumentowali identyfikację tylko 76 ofiar » Telefony dla rodzin ofiar katastrofy » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

– Dzięki badaniom DNA prowadzonym od dwóch miesięcy przez polskich biegłych, rodziny ofiar nie będą narażone na podejmowanie decyzji o ekshumacji szczątków bliskich – powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, gość programu „Minęła Dwudziesta” w TVP Info.


Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że w czasie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, rosyjscy biegli pobierali dwie próbki do badań DNA. Jedną sami badali, a drugą przekazali Polakom. – Była grupa rodzin wyrażająca brak zaufania dla badań DNA robionych przez stronę rosyjską. Teraz nie będzie takich wątpliwości, ponieważ od dwóch miesięcy krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych bada próbki niezależnie od Rosjan – powiedział Kwiatkowski.

Minister uniknął konkretnej odpowiedzi dlaczego Rosjanie obiecywali przekazanie naszym śledczym protokółów sekcji zwłok ofiar na sierpień, a tym czasem może trafią one do Polski we wrześniu.

Kwiatkowski odniósł się jednak do słów Siergieja Ławrowa, szefa rosyjskiej dyplomacji. Ławrow pytany o sprawę smoleńską odparł, że Rosjanie i tak robią już więcej niż muszą. – Słowa pana ministra nie były najzręczniej powiedziane. Dla nas ta sprawa jest symboliczna i oczekujemy jak największej staranności – podkreślił Kwiatkowski.

Minister sprawiedliwości powiedział, że podczas wizyty naszych ekspertów w MAK (komisji badającej katastrofę), ustalono, że jedna z firm zajmie się ogrodzeniem wraku rządowego Tu-154M i zadaszeniem szczątków, aby nie niszczały w oczekiwaniu na powrót do Polski.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski

Kwiatkowski pytany o zwolnienie tempa współpracy z Rosjanami, stwierdził, że nawet przekraczał swoje kompetencje, aby naciskać na Rosjan.

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Marion :

  Chyba czegoś tu nie rozumiem…Ewentualne wnioski o ekshumację ciał ofiar katastrofy (których złożenie rozważały niektóre rodziny), jak sam p. prokurator Kwiatkowski twierdzi, są związane z brakiem zaufania co do rzetelności badań przeprowadzonych przez stronę rosyjską. Tymczasem próbki DNA, w których posiadaniu są obecnie Polacy i na których przeprowadzają obecnie szczegółowe analizy, zostały przecież również pobrane przez stronę rosyjską! I tutaj nie ma być już żadnych wątpliwości?
  Bo co te badania właściwie mają wykazać?
  Wyobrażam to sobie tak:
  - Rosjanie pobrali z każdego ciała 2 próbki – jedną zbadali, porównując z materiałem genetycznym członków rodzin i na tej podstawie zidentyfikowali zmarłego; drugą próbkę przekazali Polakom
  - Co Polacy stwierdzą na podstawie tej próbki? – prawdopodobnie będą również porównywać ją z materiałem genetycznym rodzin i ustalać jej “tożsamość”. Tylko skąd będą wiedzieć, czy w Rosji ciało, z którego pochodziła próbka, zostało przypisane do właściwej osoby?
  - Zakładając nawet, że próbka dostarczona przez Rosjan zawierała jakiś opis z informacją, komu została przypisana jej “blizniaczka” (druga próbka, badana tylko w Moskwie) i że polskie badania potwierdzą dokonaną przez rosyjskich genetyków identyfikację, nadal nie mamy pewności, że do danej trumny zostala złożona wlaściwa osoba!
  Myślę więc, że szumnie anonsowane przez p. Kwiatkowskiego badania nie wyjaśniają bynajmniej wszystkiego i nie są w stanie w żaden sposób zastąpić ekshumacji.
  A swoją drogą, wygląda to trochę tak, jak gdyby prokuratura bała się tej ekshumacji i pragnęła jej za wszelką cenę uniknąć…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Marion :

  Oczywiście powinnam napisać: “pan minister” zamiast “pan prokurator”! Jakoś nie rozdzielam jeszcze umysłowo tych funkcji : minister sprawiedliwości i prokurator generalny

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • adamsky :

  @Marion – zgadzam się – to takie “mydlenie” oczy ładnymi słowami ze strony Kwiatkowskiego. My przecież nie chowaliśmy w tych trumnach próbek , tylko ciała. Nie wiemy jak zostały one pobrane , czy czasem nie jest tak , że owe próbki przysłane do nas nie są próbkami rodzin. Nie wiem jak to wygląda w genetyce – przydał by się jakiś ekspert dla potwierdzenia. Inaczej nie warto “pełznąć” dalej. Nie mniej jednak powinniśmy “olać” układy z Rosją i dążyć do wymuszenia ekshumacji ciał. Tu chodzi o śledztwo – nie wiem nawet czy w takich okolicznościach jest potrzebna zgoda rodzin.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • antykant :

  za każdym razem gdy są organizowane jakieś konferencje albo poszczególni przedstawiciele władz i prokuratury wypowiadają się na temat katastrofy od razu wydziera klęczna pozycja strony polskiej wobec strony rosyjskiej. jak by się donald tusk albo inny pajac nie wysilał to tego nie ukryje. ławrow zakpił sobie z tuska który dokładnie to samo mówił zaraz po katastrofie. zrobił to świadomie lub nie ale to tusk sam wypowiadał tamte słowa a gdy na przełomie kwietnia i maja doszły nas wieści o walających się bez żadnego upilnowania szczątkach ludzkich i ważnych dla śledztwa częściach samolotu tuskowi to wsianiu tej propagandy w niczym nie przeszkodziło. wymyślił sobie wysłać tam archeologów w myśl zasady – jestem za a nawet przeciw. wszystko to tylko propaganda. kopaczową rosjanie tak ujęli osobistym traktowaniem ,że nawet teraz gotowa upierać się ,że obszukanie miejsca katastrofy było w najwyższych standardach a z tego co wiadomo ona siedziała przecież w moskwie. rosjanie nie pacany, w smoleński wszystko robili tak jak im się podoba a cały wysiłek skupili na osobie kopaczowej która teraz jest ich wielkim orędownikiem. jeszcze takich głupków u steru nie mieliśmy. widać to po obecnej wizycie komorowskiego za granicą, podobne wychwalanie nawzajem przywódców mieliśmy kiedyś na ekranach telewizorów za czasów prl-u gdy pokazywano wizyty w ramach demoludów. żenada ale to wszystko wraca, kto ma teraz wątpliwości ,że tusk mógłby cokolwiek uczynić wyraźnie wbrew interesom rosyjskim ? chyba tylko pokłócić się o ceny bananów ,żeby nam propagandowo udowodnić jaki jest niezależny.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters