Skrzynki i wrak do zwrotu

Publikacja w serwisie: 07 September 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Czarne skrzynki » Czarne skrzynki Tu-154 odczytane » Tajemnice czarnej skrzynki » Jak czytać czarne skrzynki » Czarne skrzynki: kolejna zagadka » Co zawierają “czarne skrzynki” tupolewa? » Dwie czarne skrzynki już rozszyfrowane » Jak ściągnąć czarne skrzynki do Polski » Wrak czy wraki » Krzyk cierpienia. Zapis czarnej skrzynki » Kiedy czarne skrzynki trafią do Polski? » Czarne skrzynki przestały działać już nad ziemią » Zapis polskiej czarnej skrzynki samolotu Tu-154M » Czarne skrzynki mogły być badane poza Rosją » Hangar czeka na wrak tupolewa » Pod wrak tylko w rosyjskim mikrobusie » Wrak tupolewa przykryty brezentem » Czy wrak w końcu wróci do Polski? » Będzie wrak, pomyślą o badaniach » Przez rok i dwa miesiące rząd Tuska ukrywał zapis skrzynki ATM » Rosjanie tłumaczą dlaczego pocięli wrak » Wrak TU-154M w Smoleńsku [amatorski film] » Europa zobaczy, jak Rosjanie cięli wrak » Chcą przeprowadzić własne ekspertyzy zapisu z czarnej skrzynki Tu-154M » To Rosjanie zbadają czarne skrzynki tupolewa, przy udziale Polaków » Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje » “KATYŃ 2010″: PRZEKAZAĆ WRAK SAMOLOTU POLSCE » Wrak tupolewa odgrodzony płotem i blachą – zobacz zdjęcia » Wrak jeszcze płonie – amatorski film z miejsca katastrofy » Nikt nie wie CZY i KIEDY “Prawie 200 osób pojedzie do Smoleńska po wrak tupolewa” » Polacy pytają Rosjan, dlaczego cięto wrak Tu-154 i wybijano w nim szyby » Wrak jest niezabezpieczony, ale mówiąc brutalnie, nie sądzę, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie dla śledztwa – Paweł Graś, rzecznik rządu » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

- Zwracamy się do prokuratury i premiera Donalda Tuska, aby natychmiast zażądał przekazania czarnych skrzynek i wraku samolotu Tu-154 i by umożliwiono polskim ekspertom zbadanie miejsca katastrofy – powiedział Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu smoleńskiego. Jest to reakcja na zapowiedzi komisji badającej w Rosji okoliczności katastrofy prezydenckiej maszyny, że zakończyła swoje badania i przygotowuje raport końcowy.

- To dobra wiadomość, cieszymy się z niej wszyscy – skomentował Macierewicz zapowiedzi Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego o “praktycznym” zakończeniu prac. Wczoraj wiceprzewodniczący MAK Oleg Jermołow poinformował, że eksperci zakończyli prace wyjaśniające okoliczności katastrofy w Smoleńsku i zaczęli pisać raport końcowy. Ma to potrwać od półtora do dwóch miesięcy.
W związku z tym przewodniczący parlamentarnego zespołu smoleńskiego domaga się od władz polskich, aby te wystąpiły o zwrot czarnych skrzynek. – Jeżeli prawdą jest, że zakończono badania nad przebiegiem katastrofy, to znaczy, że czarne skrzynki nie są konieczne stronie rosyjskiej i Polska powinna je natychmiast odzyskać. To znaczy, że zostały zakończone tajemnicze badania DNA w kokpicie i protokoły sekcji zwłok, których nie chciano nam dotychczas przekazać, że już są pełne i powinny znaleźć się w rękach polskich. To samo dotyczy wraku samolotu – mówi poseł PiS. Chce także, aby polscy eksperci zbadali zarówno wrak, jak i miejsce katastrofy. – Najwyższy czas, aby polscy eksperci mogli dokonać badań tego wraku – podkreśla Macierewicz. – Gdzie znajduje się kokpit? – pyta z kolei posłanka Anna Sikora, której zdaniem kluczowe dowody dotyczące katastrofy mogą zawierać właśnie resztki kokpitu samolotu, których nie widać na zdjęciach przedstawiających pozostałości samolotu.
MAK przekazał wczoraj polskiemu przedstawicielowi Edmundowi Klichowi osiem tomów akt. Mają one trafić do kraju pocztą dyplomatyczną prawdopodobnie jutro. Jednak jak się okazuje, są to dokumenty już w Polsce znane i dlatego pełnomocnicy rodzin ofiar oceniają, że mają one niewielkie znaczenie. Dokumenty dotyczą bowiem remontu kapitalnego m.in. silników, jaki Tu-154M przeszedł w 2009 r. w zakładach lotniczych Awiakor w Samarze. – Nie mnie je oceniać. Sam nie jestem w stanie ich przeanalizować. Będzie je analizowała w Polsce grupa pana Millera [szefa MSWiA] – mówi polski przedstawiciel przy MAK.
Jedynym novum są wyniki eksperymentu przeprowadzonego na symulatorach lotu. Odtwarzano na nich kilka modeli podejść polskiego Tu-154M do lądowania. Podczas jednej symulacji, gdy założono, że odejście samolotu ma nastąpić z wysokości 20 metrów, nastąpiła katastrofa. – Próby zostały przeprowadzone w czerwcu lub lipcu; nie pamiętam dokładnej daty. Odbyły się na symulatorze na lotnisku Szeremietiewo. Zostały wykonane cztery zejścia w różnych konfiguracjach, w różnych warunkach. W wariancie odejścia z 20 metrów samolot zderzył się z ziemią – powiedział Klich. Dodał, że w części “lotów” sam uczestniczył jako drugi pilot.
Jak poinformował Jermołow, w najbliższym czasie MAK ma przekazać również dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz poziom wyszkolenia ogólnego i specjalistycznego kontrolerów lotów z lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, którzy pracowali tam 10 kwietnia.
Macierewicz zarzucił polskiej prokuraturze wojskowej zaniechanie ujawnienia zapisów z trzeciej czarnej skrzynki. – Najwyższy czas, żeby opinia publiczna zapoznała się z treścią tzw. polskiej czarnej skrzynki – rejestratora ATM, która to treść jest przynajmniej od trzech miesięcy w rękach prokuratury – stwierdził, podkreślając, że jej ujawnienie zapowiadał prokurator generalny Andrzej Seremet. – Jego zapis jest zupełnie fundamentalny do ustalenia rzeczywistych przyczyn katastrofy – ocenił.
Poseł zapowiedział również, że zwróci się do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posła PO i rzecznika rządu Pawła Grasia za jego niedzielną wypowiedź w Radiu Zet. Rzecznik stwierdził wówczas, że skrzydło prezydenckiego samolotu odpadło po zderzeniu z brzozą o średnicy 40 cm, ponieważ… “ktoś je nadpiłował”. Macierewicz wezwał też premiera do wyciągnięcia konsekwencji wobec rzecznika. – Wydaje się, że jeżeli premier Donald Tusk nie zdymisjonuje natychmiast pana Grasia, to będzie znaczyło, że jego wypowiedź charakteryzuje stosunek rządu do katastrofy – czyli kpin ze śmierci 96 osób – argumentował poseł.
Zenon Baranowski

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100907&typ=po&id=po32.txt

7 września 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 3

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters