Grupa Macierewicza żąda akt dot. Smoleńska

Publikacja w serwisie: 08 September 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » MAK żąda notariusza » Eksperci z USA wesprą zespół Macierewicza » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » Amerykańskie portale o wizycie Fotygi i Macierewicza w USA » Zespół Macierewicza przygotuje komputerową rekonstrukcję wraku Tu-154 » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Konferencja prasowa Antoniego Macierewicza – Kraków [18.02.2011] » Sikorski: “Nie znam inicjatywy Macierewicza, która nie skończyłaby się awanturą” » Wizualizacja zaprezentowana 25 listopada w Sejmie podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Zespół Parlamentarny Antoniego Macierewicza » Tajemnica Smoleńska » Smoleńska elegia » Smoleńska odpowiedzialność. » Smoleńska pastorałka » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Smoleńska droga podejścia » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Kontroler lotów ze Smoleńska: czy kogoś się boi? » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Tragedia smoleńska pół roku później » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (2 posiedzenie) » Kolejny tajemniczy zgon ws. Smoleńska » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » ROZMOWA Z KONTROLEREM LOTU ZE SMOLEŃSKA » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Sensacyjne zeznania kontrolera ze Smoleńska » Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

O przekazanie wszystkich materiałów w sprawie katastrofy, w tym dotyczących remontu TU-154M oraz czarnej skrzynki ATM wystąpił do prokuratury zespół parlamentarny PiS, badający katastrofę smoleńską – poinformował szef zespołu Antoni Macierewicz. Mogą wystąpić tu pewne problemy – o udostępnienie dowodów może ubiegać się tylko komisja śledcza.

Wśród dowodów, które chce otrzymać zespół są m.in. protokół zdawczo-odbiorczy dotyczący remontu tupolewa w rosyjskiej Samarze. Przetarg na remont Tu-154M zorganizowany przez MON wygrały – jak poinformowała środowa „Gazeta Polska” – spółki MAV Telecom i Polit-Elektronik. Zdaniem Macierewicza, prokuratura może mieć materiały świadczące o tym, jak wyglądał przetarg i jak MAV Telecom wywiązała się ze swoich zobowiązań.

Macierewicz podczas konferencji w Sejmie przywołał publikację „Gazety Polskiej”. Powiedział, że istotną rolę w MAV Telecom odgrywał były dyrektor w MON, obecnie – jak mówił poseł PiS – bliski współpracownik szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Cieciera.

– To jest sytuacja szokująca, pokazująca dwuznaczne związki między MAV Telecom a MON i uzyskiwane dzięki tym związkom przetargi, w szczególności możliwość remontu Tu-154M – mówił.

– Czy to miało wpływ na to, że samolot po naprawie wykazał wiele usterek i dla katastrofy – to jest rzecz, którą prokuratura powinna ustalić. Ubolewamy, że do dzisiaj nie ma na ten temat żadnego stanowiska prokuratury – powiedział Macierewicz.

Jak oderwało się skrzydło?

Szef zespołu PiS komentował też film, który pojawił się w internecie, na którym widać awaryjne lądowanie samolotu Tu-154 w zagajniku. Wypadek miał miejsce we wtorek w miejscowości Iżma w Republice Komi na północnym wschodzie Rosji. Na filmie, nagranym przez przypadkowego świadka lądowania, widać, jak samolot osiadł na dawnym lotniskowym pasie startowym – przeznaczonym obecnie dla śmigłowców – w znacznej części porośniętym młodymi drzewami.

Zdaniem Macierewicza pokazuje to, że diagnoza jakoby skrzydło samolotu Tu-154M, którym podróżował prezydent, oderwało się w wyniku kolizji z brzozą „jest nader wątpliwa”, ponieważ konstrukcja tej maszyny jest wystarczająco odporna. –Wszystko wskazuje, że nasze uwagi były trafne – zaznaczył.

Macierewicz ocenił, że prokuratura wojskowa „nie wypełnia swojego zadania” i zaapelował o przeniesienie sprawy dotyczącej katastrofy smoleńskiej z prokuratury wojskowej do prokuratury cywilnej.

– Katastrofa tupolewa pod Smoleńskiem z 10 kwietnia to zdarzenie, do zbadania którego z mocy prawa właściwa jest prokuratura wojskowa – powiedział rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa. Podkreślił, że stanowi o tym art. 647 paragraf 1 w punktach 1b i 1c Kodeksu postępowania karnego.

Mówią one, że orzecznictwu sądów wojskowych, (gdzie akty oskarżenia może kierować tylko prokuratura wojskowa lub pion śledczy IPN) podlegają sprawy żołnierzy służby czynnej dotyczące przestępstw popełnionych przeciwko mieniu wojskowego, popełnione „podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, w obrębie obiektu wojskowego lub wyznaczonego miejsca przebywania, ze szkodą dla wojska lub z naruszeniem obowiązku wynikającego ze służby wojskowej – z wyjątkiem przestępstw popełnionych na szkodę osoby niebędącej żołnierzem”.

Dowody tylko dla komisji śledczej

Płk Rzepa przypomniał, że wszczęte 10 kwietnia przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczy katastrofy samolotu, który był na ewidencji Polskich Sił Powietrznych (36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego), a załoga składała się z żołnierzy służby czynnej.

Pytany o możliwość przekazania zespołowi parlamentarnemu materiałów dowodowych, jakimi są m.in. czarne skrzynki rozbitego samolotu, rzecznik PWN przypomniał, że już kilka tygodni temu prokurator generalny Andrzej Seremet oraz naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski wskazali, iż ten zespół nie jest komisją śledczą, więc nie może żądać wglądu do akt na zasadach, na jakich prokuratura współpracuje z takimi komisjami.

– Oczywiście istnieje prawna możliwość, że prokurator prowadzący śledztwo zezwoli na wgląd osobom trzecim – ale musi to być poprzedzone uznaniem, że nie zaszkodzi to śledztwu, ani nie sprzeciwia się temu interes uczestników postępowania – podkreślił.

http://www.tvp.info/informacje/polska/grupa-macierewicza-zada-akt-dot-smolenska/2641607

8 września 2010

Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters