Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje

Publikacja w serwisie: 21 September 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Polscy biegli wracają z Moskwy » Moskwa: Polscy śledczy wracają do kraju » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Rzeczy ofiar katastrofy smoleńskiej wracają do ich krewnych » A szef BOR wciąż czeka » Tam wciąż są ludzkie szczątki » Zagadka głosu w kokpicie wciąż nierozwiązana » Pytania w sprawie Smoleńska wciąż aktualne… » Po katastrofie smoleńskiej wciąż nie odnaleziono 19 monet NBP » Śledczy wciąż intensywnie pracują na miejscu katastrofy » Prokuratura wciąż czeka na komplet rosyjskich dokumentów sekcyjnych » Rosyjski lobbysta: Jeden z braci Kaczyńskich wciąż żyje » Ekspert: Polska wciąż ma możliwość skorzystać z pomocy ICAO » Wciąż brakuje kilku protokołów z sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej » Minęły prawie dwa lata, a broń poległych funkcjonariuszy BOR wciąż jest w Moskwie » Wojciech Materski: Trudne sprawy między Polską a Rosją wciąż pozostają » Wrak czy wraki » ROSYJSCY “EKSPERCI” USTALILI » Czy rządowi eksperci są zastraszeni? » USA: eksperci od lotnictwa zszokowani » Skrzynki i wrak do zwrotu » Eksperci z USA wesprą zespół Macierewicza » EKSPERCI OD NAWIGACJI SATELITARNEJ: TO BYŁ ZAMACH » Będzie wrak, pomyślą o badaniach » Hangar czeka na wrak tupolewa » Wrak tupolewa przykryty brezentem » Pod wrak tylko w rosyjskim mikrobusie » Czy wrak w końcu wróci do Polski? » Rosyjscy eksperci bronią kontrolerów ze Smoleńska » To był zamach – mówią eksperci polski i niemiecki » Wrak TU-154M w Smoleńsku [amatorski film] » Europa zobaczy, jak Rosjanie cięli wrak » Rosjanie tłumaczą dlaczego pocięli wrak » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » “KATYŃ 2010″: PRZEKAZAĆ WRAK SAMOLOTU POLSCE » Rosyjscy eksperci: Załoga samolotu Tu-154 nie zrobiła tego, co należało » Trzej eksperci dołączyli do polskiej grupy badawczej w Moskwie » Wrak jeszcze płonie – amatorski film z miejsca katastrofy » Wrak tupolewa odgrodzony płotem i blachą – zobacz zdjęcia » Nagrania z lotniskowego monitoringu zbadają eksperci od czytania z ruchu warg » Polacy pytają Rosjan, dlaczego cięto wrak Tu-154 i wybijano w nim szyby » Nikt nie wie CZY i KIEDY “Prawie 200 osób pojedzie do Smoleńska po wrak tupolewa” » Co zaniedbali polscy prokuratorzy w Moskwie » Polscy prokuratorzy odcięci od dowodów » 30 maja polscy biegli jadą do Moskwy » Czy polscy lekarze uczestniczyli w sekcjach zwłok… » POLSCY PROKURATORZY ZŁAPANI NA ROSYJSKI HACZYK » POLSCY PROKURATORZY ZŁAPANI NA ROSYJSKI HACZYK » Putin: Polscy bracia prowadzili z nami wojnę » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK
Polscy eksperci wraz z akredytowanym przy międzynarodowym komitecie lotniczym w Moskwie Edmundem Klichem zakończyli pracę i w czwartek wrócą do kraju – dowiedziała się TVN24. Tymczasem w sieci pojawiły się nowe zdjęcia niszczejącego na lotnisku wraku tupolewa.

Nad projektem raportu dalej pracować w Moskwie będą rosyjscy eksperci. Polscy śledczy polecą najprawdopodobniej do Moskwy dopiero na przedstawienie projektu raportu końcowego. We wtorek natomiast Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przekaże w Moskwie stronie polskiej kolejne dokumenty dotyczące katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Na razie nie jest do końca jasne, jakie to będą materiały.

Brak materiałów o lotnisku

W lipcu Klich wystosował pismo do władz Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, w którym zwrócił się o udostępnienie różnych materiałów z postępowania MAK. W sierpniu ponowił swój wniosek. Prosił m.in. o dokumentację lotniska w Smoleńsku, raport z oblotów technicznych tego lotniska, zapis rozmów z wieży kontroli lotów w dniu katastrofy i protokoły przesłuchań świadków. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy wyjaśnił, że nie zawsze wszystko może mu udostępnić, gdyż lotnisko w Smoleńsku jest wojskowe, więc tego rodzaju kwestie muszą być uzgadniane z wojskiem.

Miller oświadczył w ubiegłym tygodniu, że materiały, które kierowana przez niego komisja dotychczas otrzymała z Moskwy, nie są jeszcze kompletną dokumentacją z Rosji. Szef MSWiA wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o dokumenty dotyczące lotniska w Smoleńsku.

Tymczasem na youtube pojawiły się kolejne zdjęcia wraku samolotu [zobacz wideo], który wciąż leży na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku. W połowie września wrak sfilmowali, choć z dalszej odległości, reporterzy RMF, a zdjęcia zrobili dziennikarze „Gazety Polskiej”. Według prasy szczątki były niczym nie przykryte, a do ogrodzenia można było bez problemu podejść, bo w pobliżu nie było żadnych żołnierzy.

W katastrofie tupolewa pod Smoleńskiem 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach

kaw/tr

Artykuł TVN24.pl:

http://www.tvn24.pl/-1,1674389,0,1,polscy-eksperci-wracaja-wrak-wciaz-niszczeje,wiadomosc.html

20 września 2010
Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters