List do Rosjan z zastrzeżeniami co do śledztwa

Publikacja w serwisie: 23 September 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Czekają na zgodę Rosjan » Prawda należy do Rosjan » Dostaliśmy od Rosjan zmontowane nagranie? » Zaskoczyła mnie służalczość Rosjan » Wiedzieli o wrogiej grze Rosjan » JAK KOMOROWSKI OBWIESZAŁ ORDERAMI ROSJAN » Dokumenty, których nie dostaliśmy od Rosjan » Rosjanie piszą do Polaków, Polacy – do Rosjan » PROKURATURA ZAJMIE SIĘ NISZCZENIEM TU-154 PRZEZ ROSJAN » Polskie medale dla Rosjan za pracę w Smoleńsku » Eurodeputowany Geoffrey Van Orden – Winię Rosjan » Katastrofa pod Smoleńskiem. Wina Rosjan czy Polaków? » Tusk: Miller zwróci się do Rosjan ws. polskiego raportu » Polska prokuratura bezradna wobec dyktatu Rosjan » Usłużni dla Rosjan, asertywni wobec rodzin ofiar » Rzecznik ofiar: nie potwierdzam dobrej woli Rosjan » List bez odpowiedzi » List otwarty Matki » Polska prokuratura pyta Rosjan, kto pracował przy oświetleniu lotniska » Polacy pytają Rosjan, dlaczego cięto wrak Tu-154 i wybijano w nim szyby » MAK: List od pana Klicha? Nic nie wiemy » List otwarty do Premiera RP Donalda Tuska » LIST Z POLSKI – spotkanie z reżyserem Mariuszem Pilisem » Drugi list Rogalskiego do Tuska ws. konwencji chicagowskiej » “List z Polski” – FILM z POLSKIMI NAPISAMI do pobrania » “List z Polski” – polskie napisy – wersja online [YouTube] » LIST OTWARTY – Do Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska » Rosja nie jest wiarygodna w tym śledztwie – Mariusz Pilis, reżyser filmu “List z Polski” » “List z Polski” – szokujący dokument holenderskiej telewizji o tragedii smoleńskiej i jej politycznych następstwach » List Komitetu Społecznego na rzecz budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego i 95 ofiar katastrofy pod Smoleńskim » “List z Polski” – Holendrzy usłyszeli pytania, których nie jest w stanie wyartykułować większość polskich dziennikarzy » Koniec śledztwa ws. BOR » Niewygodne śledztwa » Oddanie śledztwa to upokorzenie » Domagamy się rzetelnego śledztwa » Remont w trakcie śledztwa » Odsunięty od smoleńskiego śledztwa » Szef MON zapoznał się z przebiegiem śledztwa » Ujawniamy zeznania ze śledztwa smoleńskiego » Rozmontowywanie każdego z elementów śledztwa » Zawalczą o gwarancje skutecznego śledztwa » Kalendarium polskiego śledztwa smoleńskiego » Wdowa po J. Kurtyce: to mistyfikacja śledztwa » PROKURATOR GENERALNY RELACJONUJE TOK ŚLEDZTWA » To Polacy powinni być gospodarzami śledztwa » Rosyjskie materiały ze śledztwa są sfałszowane » KOMISJA EUROPEJSKA ZAJMIE SIĘ BADANIEM ŚLEDZTWA? » Kongresmen chce międzynarodowego śledztwa ws. Smoleńska » “Kilka hipotez”? – efekt śledztwa ws. katastrofy Tu-154 » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

“Nie mamy wielu rzeczy, które chcieliśmy mieć” – stwierdził przedstawiciel Polski przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym. W środę przekazał on szefowej MAK list z zastrzeżeniami Polski co do przekazanych materiałów – zwłaszcza dotyczącymi lotniska w Smoleńsku.

W sześciostronicowym liście napisano, że największe zastrzeżenia budzi brak w przekazanych dotąd dokumentach, dotyczących kwietniowej katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, materiałów na temat lotniska Siewiernyj.

Edmund Klich poinformował, że uwagi, które przekazał Anodinej, dotyczą m.in. właśnie nieotrzymania dokumentów na temat lotniska w Smoleńsku, na przykład jego oblotu czy urządzeń technicznych.

Wskazał, że wiele wątpliwości ma też po zapoznaniu się z zapisem rozmów na wieży kontrolnej lotniska w Smoleńsku. Przedstawiciel Polski przy MAK nie podał jednak szczegółów. Oświadczył: “Wyjeżdżam z niedosytem. Nie mamy wielu rzeczy, które chcieliśmy mieć”. Ponadto poinformował, że po raz kolejny interweniował w sprawie niezabezpieczenia wraku samolotu na lotnisku w Smoleńsku.

We wtorek strona polska otrzymała z MAK nowe dokumenty: instrukcję techniczną, instrukcję użytkowania w locie, a także dziennik obsługi technicznej, tj. książkę eksploatacyjną tupolewa, zawierającą zapis przeglądów i napraw. Jednak, jak wskazywał we wtorek Klich, strona polska w dalszym ciągu nie ma wszystkich materiałów związanych z lotniskiem w Smoleńsku i procedurami tam obowiązującymi.

Źródło znające kulisy prac prowadzonych przez MAK powiedziało we wtorek PAP, że komitet przed 10 października przekaże Polsce projekt swojego raportu końcowego w sprawie katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Polska będzie miała 60 dni na przedstawienie swoich uwag do projektu. Zostaną one następnie rozpatrzone przez Komisję Techniczną MAK, w czym wezmą udział polscy eksperci.

W katastrofie tupolewa pod Smoleńskiem 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/302692,list-do-rosjan-z-zastrzezeniami-co-do-sledztwa.html

22 września 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.



Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winni



Biedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaci



Głupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzy



Młodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzy



Dlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal



- Erich Fried -
free counters