Tusk, tupolew i rosyjska gra

Publikacja w serwisie: 26 September 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi:

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosyjska prasa: Tusk nie wytrzymał » Gene Poteat, CIA: Tusk to rosyjska marionetka » Rosyjska ruletka » Rząd żyruje rosyjską ściemę? » Rosyjska telewizja wyemitowała “Syndrom katyński” » Rosyjska prokuratura wzywa. Polacy się boją » Rosyjska Komisja Państwowa do wyjaśnienia przyczyn katastrofy zakończyła pracę » Rosyjska wersja katastrofy smoleńskiej jest sprzeczna z prawami fizyki ! » Czy tupolew był ślepy? » Rosyjska symulacja przeczy słowom Kaczyńskiego: katastrofa Tu-154M była możliwa » Tupolew wcale nie lądował » Tupolew lądował, czy spadał? » Tupolew wypracowuje ścieżkę odejścia » Gdzie był Tupolew przez 30 minut? » Rządowy Tupolew nie obrócił się na plecy » Tupolew ściął brzozę bez utraty skrzydła » Tupolew wypuszczał podwozie z oderwanym skrzydłem? » Prezydencki tupolew w ogóle nie powinien startować » Tupolew spłonął jeszcze przed startem » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Polko krytykuje Klicha. “Tupolew jest jak syrenka” » Prokuratura wojskowa zleci audyt dokumentacji medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej przekazanej przez stronę rosyjską » Rosyjska prasa: “Katyńska kość niezgody w relacjach Warszawy i Moskwy zostanie pochowana razem z prezydentem Kaczyńskim” » Tupolew rozleciał się w powietrzu – komisja Millera ukryła dowody » Jerzy Miller jest gotowy poinformować stronę rosyjską o wynikach prac polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej » Sprzeczności w rosyjskich protokołach: Tupolew wypuszczał podwozie z oderwanym skrzydłem? » Tomasz Pietrzak: Tupolew miał zblokowany system ostrzegawczy (TAWS) » Prezydencki Tupolew Tu – 154 wyposażony był w nowoczesny system ostrzegawczy TAWS – dlaczego nie zadziałał? » TUSK POD SĄD » Tusk straszy wojną » Co ukrywa premier Tusk? » Tusk błądzi na osi czasu » Tusk chroni szefa BOR » Czy Premier Tusk boi się odpowiedzieć? » Tusk zaorał specpułk » Tusk kłamał w prokuraturze » Co Tusk zezna w prokuraturze? » Czy Tusk poniesienie odpowiedzialność?! » Tusk drwi z rodzin smoleńskich » Macierewicz: Tusk wie więcej, niż mówi » Tusk z Komorowskim będą się tłumaczyć » 1/3 POLAKÓW – TUSK JEST ZDRAJCĄ! » Premier Tusk oszukuje Polaków » Komorowski, Sikorski, Tusk – nie kwestionują ustaleń MAK » Tusk po rozmowie z Putinem: Drobny kryzys » “Tusk nie ma odwagi wziąć odpowiedzialności za katastrofę” » PREMIER DONALD TUSK LECI DO SMOLEŃSKA » Tusk – NIE JESTEM ZDRAJCĄ – Nie negocjowałem z Miedwiediewem » Tusk w Brukseli – „Projekt raportu MAK nie do przyjęcia” » Lipiński: Tusk chciał być przed Kaczyńskim » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Najpierw słyszałem, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przebiega wzorowo, a władze rosyjskie okazują Polakom najwyższy szacunek.

Powód? Oczywiście nowa polityka porozumienia premiera Donalda Tuska. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zalegające na lotnisku pod Smoleńskiem szczątki tupolewa. Nie dość, że nie zostały zgodnie z obietnicami zabezpieczone, to jeszcze samolot pocięto piłami mechanicznymi.

Jeszcze kilka dni temu premier z zadowoleniem mówił, że „(…) śledztwo, zarówno ze strony rosyjskiej, jak i polskiej, przebiega szybciej niż w tego typu sytuacjach w Europie”. Jak zwykle przy takich okazjach nie sposób się było dowiedzieć, jakie inne tego typu sytuacje w Europie miał na myśli szef polskiego rządu i na czym opierał swoje przeświadczenie o szybkości śledztwa ze strony rosyjskiej. Istotny przekaz brzmiał: jest dobrze.

W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezydent Bronisław Komorowski, który jeszcze w maju, występując w roli p. o. prezydenta, stwierdził, że niszczejące na lotnisku szczątki nie są wielkim problemem. Wskazywał też, że śledztwo przebiega poprawnie.

Paweł Lisicki

Paweł Lisicki

Obie te wypowiedzi były zapewne efektem starannie przygotowanej propagandowej strategii. Zgodnie z nią miało powstać wrażenie, że to Tuskowi i PO Polacy zawdzięczają nowe, wreszcie dobre relacje z Rosją. Głosy, które do tego nie pasowały, tłumiono. I zapewne ta strategia okazałaby się nad wyraz skuteczna, gdyby właśnie nie wrak. Albo, ściślej mówiąc, gdyby nie to, że za jego pomocą swoją grę podjęli Rosjanie.

– To budzi obawy i niepokój prokuratury. (…) Mam nadzieję, że tego rodzaju brak zabezpieczenia, wpływ czasu, czynników korodujących i innych powodujących możliwości zniekształceń nie odbiją się na wynikach badań tego samolotu, ale lepiej by było, żeby on był zabezpieczony – tyle Andrzej Seremet, komentując w środę informacje o niszczejącym samolocie. Osobliwa wypowiedź.

Prokurator generalny – widząc, jak każdego dnia znika najważniejszy dowód rzeczowy… wyraża nadzieję, że nie będzie to miało znaczenia.

Podobnie groźne pomruki wydaje minister obrony Bogdan Klich. – Piłka jest po stronie rosyjskiej, to strona rosyjska musi stanąć na wysokości zadania i zabezpieczyć ten wrak – zagrzmiał. Tak, po tych słowach ministra Rosjanie naprawdę się wystraszą i zrobią, co do nich należy.A na poważnie? Na poważnie w szybkie zabezpieczenie nie wierzę. Wrak będzie się rozpadał, a Rosjanie będą rozkładać ręce. Po co się spieszyć? Zauważyli przecież, do jakiego stopnia polski rząd i premier stali się zakładnikami własnej strategii. Wiedzą, że Tusk nie może wystąpić ostro, bo wtedy dotychczasowa propaganda, zgodnie z którą doprowadził do zbliżenia z Rosją, straciłaby rację bytu. Dlatego zamiast gwałtownie protestować i poprosić choćby o pomoc Unię, premier musi znosić kolejne upokorzenia. Wreszcie widać, kto tu jest górą.

http://blog.rp.pl/lisicki/

24 września 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 6
tagi:

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Mind :

  Można to skontestować
  w sposób taki:

  “Smoleńsk i pilot kami-kadze”
  http://saloonowiec.salon24.pl/234204,smolensk-i-pilot-kami-kadze

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • andrew001 :

  @mind,
  Pomijanie, przemilczanie faktow zaskarbi ci w historii tylko imie …. .
  Jezeli twoje opinie sa zgodne z tymi ktore sa pod tym linkiem ktory ty zalaczyles to rozmowa z toba przypomina scene tlumaczenia slepemu i gluchoniememu drogi do domu. Good luck, bo bedziesz go potrzebowal!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Lora :

  @Mind:

  “Ja ją widzę prostolinijnie i mam nadzieje racjonalnie – ta tragiczna katastrofa była wynikiem podjęcia bardzo złej decyzji o lądowaniu TU-154 na tym konkretnym lotnisku, (…)”

  Skąd wiesz, ze polot chciał lądować? Jak na razie wiemy tylko, ze robił próbne podejście do lądowania, by sprawdzić czy lądowanie woglole jest możliwe. Jesli chodzi o warunki pogodowe, w zasadzie tez mamy sprzeczne informacje na ten temat. Są świadkowie, ktorzy twierdzą, że nie nyło takiej mgły, o jakiej mówi sie w miediach od początku.

  “(…) decyzję ostateczną podjęto lokalnie – w samolocie, w kabinie, za sterami, będąc świadomym wszystkich zagrożeń”

  Skąd wiesz, że piloci byli swiadomi wszystkich zagrożeń?
  To absurdalne twierdzenie, postawione ad hoc.

  “Więc (niech) nikt mi nie wmówi, że spotkanie na molo w Sopocie, czy wynegocjowana umowa gazowa, czy nawet ignorowanie i lekceważenie wizty śp. Prezydenta, itp. strąciło samolot ze śmietanką polskiej elity.”
  Nikt Ci nie chce mówić, że te fakty strąciły samolot. To zbyt daleko idący skrót myslowy. Pomijam spotkanie na molo czy umowę gazową, to temat niekoniecznie na teraz, bez twardych dowodow. Jednak ignorowanie i lekceważenie tej wizyty wprost przyczyniło sie do jej słabego przygotowania (w zasadzie braku przygotowania) od strony organizacyjnej samego lotu z Głową Panstwa na pokładzie i dziesiatkami dostojnikow państwowych. I to nie Kancelaria Prezydenta odpowiada za te organizację.

  “Nikt zdrowo myslący w to nie uwierzy”
  W co? Że to mógł byc zamach? A co to ma wspólnego ze zdrowym mysleniem, a tym bardziej z wiarą? Zamachy są na całym swiecie na porządku dziennym, a Ty tutaj wysuwasz te dziwne argumenty, jak gdyby chodziło co najmniej o UFO czy teleportację.

  Powiem Twoim tekstem: bądźmy poważni!
  Nawet Proluratura rozważa w swej pracy zamach, a Ty idziesz w czambuł zaprzeczania. A na koniec sam sobie przeczysz:
  “Realne przyczyny tej strasznej katastrofy są zupełnie inne. Trzeba ich szukać w procedurach lotniczych, przygotowaniu lotniska przez Rosjan, nawigacji, wieży kontrolnej, pogodzie, decyzjach dowódców, organizacji lotu, a także przyczynach czysto ludzkich.”

  To czego w końcu wynikiem była ta tragiczna katastrofa? Wynikiem podjęcia “bardzo złej decyzji o lądowaniu” czy wynikiem tych czynników, o których piszesz na koncu?

  Cos Ci powiem. Piszesz truizmy. I masło maslane.
  Oczywiście, że szuka się przyczyn w całym łańcuchu zdarzen.
  Co nie znaczy, że jesli na każdym etapie znajdzie się błąd to mozna z zadowoleniem przyjąc, że przyczyna katastrofy tkwi w nakładających sie na siebie błędach. Nie ma tutaj takiej prostoty.
  Możesz popełnic bład w punkcie A, B, C i D, a jednak wyjść na prostą w punkcie F. ZAWSZE JEST BEZPOSREDNIA, RZECZYWISTA PRZYCZYNA KATASTROFY LOTNICZEJ. To raz. A dwa: Miej troche na uwadze fakt, że to nie był zwykły lot: załoga 36 Pułku Lotniczego z Głową Państwa na pokładzie i całym Dowództwem Sił Zbrojnych.

  Ja tylko zadam na koniec takie zwykłe, prostolinijne i racjonalne pytanie:
  Czy Ropsjanie naprawde nie wiedzieli jaki to jest samolot, kto na nim leci i że należałoby zadbac, by lotnisko tego dnia było lepiej przygotowane? Czy naprawde wieża kontroli lotów nie była świadoma, że to samolot wojskowy Rzeczpospolitej Polskiej i nalezy dołozyc wszelkich starań przy obsłudze lądowania tego samolotu?
  Bo ze stenogramow wynika, ze dość opieszale i w ostatniej chwili informowali pilotów zarówno nt. warunkłów pogodowych, jak i realnej wysokosci samolotu.

  Zaniedbania czy zła wola?
  Uważam, ze biorąc pod uwagę fakt, że był to samolot rządowy/prezydencki zaniedbanie=zła wola.
  Każdy znający się na lotnictwie wie, że wszelkie zaniedbania w takcie obsługi lotu z duzym prawdopodobieństwem kończą się tagicznie.
  A wieża kontroli lotów jest od tego, by obsługiwac podchodzenie do lądowania. Nie jest od parady.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters