Tablica dla Kurtyki na 10-lecie IPN

Publikacja w serwisie: 08 October 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , ,

Tablicę pamiątkową poświęconą tragicznie zmarłemu w katastrofie pod Smoleńskiem prezesa IPN Januszowi Kurtyce, odsłonili na budynku Instytutu Pamięci Narodowej pracownicy i przyjaciele. Uroczystość odbyła się z okazji 10. rocznicy działalności Instytutu.

Za pamięć o mężu, który poświęcił 10 lat dla rozwoju Instytutu Pamięci Narodowej dziękowała wdowa po Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka. W krótkim przemówieniu małżonka zmarłego tragicznie prezesa Instytutu przypomniała, że jej mąż marzył, by państwo polskie było oparte na silnych instytucjach, które mogłyby stanowić ochronę dla obywatela. Jej zdaniem, Januszowi Kurtyce udało się taką instytucję stworzyć. IPN pod jego rządami był, jak powiedziała, sumieniem dla sprawujących władzę i opieką dla osób wyklętych przez kolejne systemy władzy.

Zuzanna Kurtyka podkreśliła, że odsłonięcie tablicy upamiętniającej jej męża w 10. rocznicę działalności IPN ma symboliczne znaczenie. Zdarzenie świadczy o tym, że w Instytucie pozostali ludzie, dla których system wartości, którym kierował się Janusz Kurtyka, jest ważny.

Pełniący obowiązki prezesa IPN Franciszek Gryciuk podkreślał, że Kurtyka niezwykle rozwinął działalność Instytutu. Jego zasługą jest między innymi rozwinięcie współpracy międzynarodowej, co zaowocowało wieloma pożytecznymi kontaktami w sprawie wymiany archiwaliów. To znacznie wzbogaciło wiedzę Instytutu o bolesnej przeszłości – dodał Franciszek Gryciuk.

Przewodnicząca Kolegium IPN profesor Barbara Fedyszak-Radziejowska przypominała, że tablica wmurowana w gmach Instytutu stanie się zobowiązaniem dla jego następców.

Instytut gromadzi i udostępnia akta PRL-owskich służb bezpieczeństwa, sporządzone między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1989 r. Do jego zadań należy również prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej daje dostęp do dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje. W ramach Instytutu działają: Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej i Biuro Lustracyjne. Powołano 11 oddziałów Instytutu we wszystkich miastach, w których funkcjonują sądy apelacyjne. W kolejnych 7 miastach powołano delegatury IPN.

http://www.tvp.info/informacje/polska/tablica-dla-kurtyki-na-10lecie-ipn/2943253

8 października 2010

Oceń artykuł:

tagi: , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters