Wrak jest niezabezpieczony, ale mówiąc brutalnie, nie sądzę, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie dla śledztwa – Paweł Graś, rzecznik rządu

Publikacja w serwisie: 11 October 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » RZECZNIK RZĄDU: “Dlaczego w zderzeniu z brzozą odpadło skrzydło Tu-154M? – Bo ktoś je nadpiłował.” » Premier: Graś jest delikatny ws. Smoleńska » “TEREN JEST NIEZABEZPIECZONY I OGÓLNIE DOSTĘPNY” » Największym błędem polskiego rządu było oddanie śledztwa MAK » Graś przeprasza rosyjskie ZOMO » Dozorca Graś przeprasza Ewę Kochanowską .. w Jerozlimie » Graś do OMON-u: Eta byla prosta aszybka » EDMUND KLICH – Co miałem zrobić – wysłać GROM, żeby opanował MAK? » Graś przed komisją etyki » Graś: Premier nigdy nie kłamie » Romanian Global News: miało zginąć dwóch braci Kaczyńskich » PAWEŁ KOWAL O KATASTROFIE » Lech Wałęsa: powinni “strzelać, żeby odstraszyć” » Klich: była koncepcja, żeby pokazać winę pilotów » Paweł Wypych spoczął na Cmentarzu Bródnowskim » Rzecznik Kremla » Rzecznik policji skłamał » Doradca rządu RFN dziękuje Bogu za katastrofę smoleńską » Delikatny jak Graś » Paweł Deresz: Nie wyobrażaliśmy sobie, że zobaczenie miejsca katastrofy będzie aż tak bolesne » Rzecznik ofiar: nie potwierdzam dobrej woli Rosjan » Były rzecznik MSWiA – “czas tej formacji o sowieckim rodowodzie minął” » Co to jest stenogram? Nie daj się oszukać. » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » ŚP. ALEKSANDER SZCZYGŁO O ZANIECHANIACH RZĄDU » Kogo przekonały kłamstwa rządu » Wrak czy wraki » Błędne porozumienie rządu Polski z Rosją » Skrzynki i wrak do zwrotu » Na pogrzebie pilota Tu-154 nie było nikogo z rządu Tuska » Ewa Błasik – “PROTESTUJĘ PRZECIW BIERNOŚCI RZĄDU TUSKA” » Wrak tupolewa przykryty brezentem » Czy wrak w końcu wróci do Polski? » Będzie wrak, pomyślą o badaniach » Hangar czeka na wrak tupolewa » Pod wrak tylko w rosyjskim mikrobusie » Ministrowie rządu Donalda Tuska nie dopełnili swoich obowiązków » Rosjanie tłumaczą dlaczego pocięli wrak » Europa zobaczy, jak Rosjanie cięli wrak » Wrak TU-154M w Smoleńsku [amatorski film] » Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje » “KATYŃ 2010″: PRZEKAZAĆ WRAK SAMOLOTU POLSCE » Akt oskarżenia przeciwko gen. Pawłowi Bielawnemu, byłemu wiceszefowi Biura Ochrony Rządu » Jarosław Kaczyński: Informacje rządu miały charakter wyraźnie zamierzonej prowokacji » Wrak tupolewa odgrodzony płotem i blachą – zobacz zdjęcia » Wrak jeszcze płonie – amatorski film z miejsca katastrofy » Edmund Klich narzeka na współpracę z Rosjanami ws. śledztwa » Polityka obecnego rządu wobec Rosji przypomina bardziej postawę zbłąkanego ślepca » Polacy pytają Rosjan, dlaczego cięto wrak Tu-154 i wybijano w nim szyby » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Rząd nie ma możliwości nacisku w kwestii zabezpieczenia wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia – powiedział rzecznik rządu Paweł Graś. Ocenił, że brak zabezpieczenia to “niedobra sytuacja”, ale nie ma to znaczenia dla śledztwa.

Szczątki samolotu znajdują się na płycie smoleńskiego lotniska.

Wrak jest niezabezpieczony, ale mówiąc brutalnie, nie sądzę, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie dla śledztwa – powiedział dziennikarzom Graś. – Podkreślam, nie sądzę, żeby ewentualne przykrycie bądź nieprzykrycie wraku brezentem miało znaczenia dla zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy – zaznaczył.

Jak ocenił, źle się dzieje, że wrak jest niezabezpieczony, źle, że takiego drobiazgu w sumie od strony rosyjskiej czy od administracji smoleńskiej przez tyle czasu nie można wyegzekwować. – To jest niedobra sytuacja – dodał.

- Nie mamy możliwości nacisku na kwestię zabezpieczenia wraku. To jest bardziej element honorowego podejścia do tej sytuacji przez stronę rosyjską – oświadczył rzecznik rządu.

Jak powiedział, wrak prezydenckiego samolotu to jest dowód, który został już wielokrotnie przebadany. – Głównym elementem są czarne skrzynki, które są od samego początku zabezpieczone i bardzo pieczołowicie przechowywane – podkreślił Graś.

Rzecznik rządu był też pytany o przekazanie we wtorek Polsce przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy nowych dokumentów w sprawie katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem.

MAK przekazał Polsce: instrukcję techniczną, instrukcję użytkowania w locie, a także dziennik obsługi technicznej, tj. książkę eksploatacyjną tupolewa, zawierającą zapis przeglądów i napraw. Przedstawiciel Polski przy MAK Edmund Klich powiedział polskim dziennikarzom, że nie są to wciąż dokumenty, o które prosił. Działanie MAK krytykuje PiS. Posłowie Andrzej Dera i Beata Kempa podkreślali, że Polsce brakuje wielu kluczowych materiałów – m.in. czarnych skrzynek – które pomogłyby wyjaśnić przyczyny katastrofy.

- Nie wiem, co mamy, a czego nie mamy, bo nie prowadzę śledztwa. PiS jak zwykle wszystko wie najlepiej, do tego już jesteśmy przyzwyczajeni. PiS już wskazał winnych tej tragedii, odpowiedzialnych, przynajmniej moralnie i politycznie, więc nie sądzę, żeby dla PiS-u jakiekolwiek znaczenie miały jakiekolwiek dodatkowe dokumenty – powiedział dziennikarzom Graś, pytany o tę kwestię.

Podkreślił, że w Polsce wyjaśnieniem przyczyn katastrofy zajmuje się prokuratura oraz komisja pod przewodnictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera.

- Jak wiemy, prace komisji rosyjskiej MAK – wszystko wskazuje na to – dobiegły końca. Takiej przynajmniej informacji udzielił akredytowany przy MAK Edmund Klich – powiedział rzecznik rządu. W jego ocenie “teraz trzeba poczekać, aż strona rosyjska przygotuje raport”.

- Zgodnie z obowiązującym prawem strona polska będzie mogła do tego raportu się odnieść i wnieść uwagi – zaznaczył. – Zobaczymy, co w tym raporcie się znajdzie. Zobaczymy na podstawie jakich dokumentów zostanie przygotowany – dodał.

(meg)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Brak-zabezpieczenia-wraku-nie-ma-znaczenia-dla-sledztwa,wid,12688162,wiadomosc.html?ticaid=1b0b1

21 września 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters