Rosyjskie służby bezpieczeństwa wymknęły się spod kontroli

Publikacja w serwisie: 14 October 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosyjskie tajne służby mają dostęp do nośników danych należących do tragicznie zmarłych dowódców wojskowych. » FAŁSZYWA WIEŻA KONTROLI LOTÓW » PROPAGANDZIŚCI SPOD ZNAKU SIERPA I MŁOTA » Służby monitorowały lot Tu-154 » Relacja spod Krzyża » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » FAŁSZYWA WIEŻA KONTROLI LOTÓW » Kości spod Smoleńska trafiły do prokuratury » [TVN24] – Załodze Jaka-40 może grozić wydalenie ze służby » Obrońcy nie dali zabrać krzyża spod Pałacu » “Pseudobomber” spod Pałacu z zarzutami – GROZI MU DO 8 LAT WIĘZIENIA » Gdzie jest auto ofiary spod Smoleńska? » Rozmowy między pilotami Tu-154, Jaka-40 i wieżą kontroli lotów w Smoleńsku » Siergiej Ławrow chwali służby swojego kraju za skandaliczne niedopatrzenia w prowadzeniu śledztwa » Jak zabezpieczyć Polskę przed utratą kontroli nad wydobyciem i wykorzystaniem gazu łupkowego? » Nagrania z wieży kontroli ruchu w Smoleńsku mogą pochodzić od służb specjalnych » Na jakiej podstawie osoby znajdujące się na wieży kontrolnej lotniska Siewiernyj zostały dopuszczone do służby » Jak rosyjskie media komentują informację, że w wieży znajdował się oficer FSB, który mógł mieć wpływ na pracę kontrolerów lotu i który “rozpłynął się w powietrzu”, nie będzie przez nikogo przesłuchany? » Graś przeprasza rosyjskie ZOMO » Rosyjskie śledztwo budzi wątpliwości » Rosyjskie materiały ze śledztwa są sfałszowane » Czy w Polsce obowiązuje prawo rosyjskie? » Kluczowym elementem była decyzja kontroli lotów lotniska Siewiernyj o sprowadzaniu samolotu na “rozkaz z centrali” [BIAŁA KSIĘGA] » Sekcje zwłok i inne rosyjskie kłamstwa » Jeśli w Smoleńsku miał miejsce zamach, to aktualną władzę w Polsce sprawują ludzie rosyjskich służb albo osoby przez te służby szantażowane » Polsko-rosyjskie nowe otwarcie jest pozorne » Wikileaks: rosyjskie głowice nuklearne są wycelowane w Polskę » Rosyjskie bombowce nad Bałtykiem: Zareagowały myśliwce NATO » KREATYWNE ŚLEDZTWO MAK, CZYLI ROSYJSKIE FAŁSZERSTWO PRZY STENOGRAMACH » Julia Łatynina: “Rosyjskie ustalenia ws. katastrofy to policzek dla Polaków” » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Obecne służby bezpieczeństwa są o wiele gorsze niż za czasów radzieckich – uważa dwoje młodych rosyjskich dziennikarzy, którzy opublikowali książkę o Federalnej Służbie Bezpieczeństwa pt. “Nowa arystokracja”. Andriej Sołdatow i Irina Borogan twierdzą, że dzisiejsi generałowie FSB pod wieloma względami przypominają rosyjską arystokrację z czasów carskich.


Autorzy publikacji zwracają uwagę, że FSB jest główną sukcesorką radzieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. KGB był potężną organizacją, ale jednak znajdował się pod ścisłą kontrolą partii komunistycznej. (…) W przypadku FSB nie ma żadnej kontroli partyjnej i żadnej kontroli parlamentarnej. (…) Mamy niekontrolowane tajne służby – zaznaczył Sołdatow.

Zdaniem Iriny Borogan ten brak kontroli oraz coraz bardziej brutalne metody – uzasadniane krwawą wojną z islamizmem – sprawiają, że obecne rosyjskie służby bardziej przypominają osławiony muchabarat świata arabskiego niż dawne, radzieckie agencje szpiegowskie.

Tytułowa “nowa arystokracja”, stworzona przez byłego agenta KGB i byłego prezydenta Władimira Putina, szybko pokazała, że potrafi być niebezpieczna. Putin wprowadził na Kreml i do przedsiębiorstw państwowych byłych funkcjonariuszy służb, lojalnych wobec swych byłych pracodawców. Ta “nowa arystokracja” nie podlega kontroli żadnej instytucji i przed nikim nie odpowiada.

Autorzy “Nowej arystokracji” twierdzą, że dzisiejsi generałowie FSB pod wieloma względami przypominają rosyjską arystokrację z czasów carskich. Wskazują na upodobanie do kosztownego, luksusowego i ekstrawaganckiego stylu życia. Zdaniem Sołdatowa i Borogan, w czasach radzieckich dostęp szefów tajnych służb do rozmaitych świadczeń i przywilejów był tymczasowy – kończył się, gdy odchodzili ze stanowisk.

“Nowe rosyjskie służby bezpieczeństwa są (…) właścicielami ziemskimi i potężnymi graczami – napisali autorzy “Nowej arystokracji”. W książce tej, która nie ukazała się w Rosji i o której nie wspomniały rosyjskie media, opisano m.in., jak 99 akrów najdroższych terenów w Moskwie przeszło w latach 2003-2004 w ręce czołowych agentów FSB za symboliczne pieniądze, co miało być wyrazem uznania za lata służby. Niektóre z tych działek odsprzedano potem za dziesiątki milionów dolarów.

Autorzy są zdania, że obecny prezydent Dmitrij Miedwiediew nie zreformuje służb bezpieczeństwa.Sądzimy, że jest całkiem zadowolony z systemu stworzonego przez Putina, ponieważ jest to system bardzo stabilny – stwierdzili.

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-rosyjskie-sluzby-bezpieczenstwa-wymknely-sie-spod,nId,302482

14 października 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 3
tagi: , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters