MAK: W raporcie 72 wnioski o przyczynach katastrofy

Publikacja w serwisie: 20 October 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Radosław Sikorski – Raport o przyczynach katastrofy musi przekonać opinię publiczną » Komorowski: “Wyciągajmy wnioski z każdego raportu. Nawet chińskiego” » Wnioski z eksperckiej analizy ostatniej fazy lotu prezydenckiego Tu-154M » Bezczelność rosyjskich “śledczych” nie reagujących na polskie wnioski: Przekażcie nam swoje dokumenty procesowe » W raporcie MAK kapitulanctwo Tuska wyjdzie na jaw » W trosce o odpowiednie wnioski – Aleksander Ścios » Antoni Macierewicz komentuje wnioski prokuratury » Komitet Śledczy: Nie znaleźliśmy dowodów, które podważałyby wnioski MAK » Wnioski do prokuratury w sprawie zachowania BOR i Straży Miejskiej przed Pałacem Prezydenckim » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » MAK przekazał projekt raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej » Eksperyment na raporcie » Fałszerstwa w raporcie Millera » Co będzie w raporcie Millera » Sprzeczności w raporcie Millera » Czego nie znalazłem w raporcie Millera » Za mało czasu na odpowiedź » Błędy w raporcie MAK należy zgłosić w ICAO » Antonii Macierewicz o raporcie Millera: fałszerstwa i kłamstwa » Żadnych nazwisk w raporcie – “To analiza faktów, a nie rozpatrywanie winy” » Schetyna o raporcie Millera: Możemy tylko prosić o cierpliwość » MAK: Nic nowego w raporcie Millera, wady lotniska opisaliśmy wcześniej » Tusk “nie powinien brać własnej propagandy za rzeczywistość. Po raporcie MAK w głębi duszy i tak jest pewnie rusofobem” » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Bez czarnych skrzynek nie wyjaśnimy tej katastrofy » “Skandaliczny koniec badania katastrofy smoleńskiej” » Sejm: Nie będzie uchwały ws. katastrofy w Smoleńsku » Miller: Raport ws. katastrofy smoleńskiej pierwszy otrzyma premier » Raport MAK nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej » Edmund Klich będzie dalej wyjaśniał sprawę katastrofy smoleńskiej » RAPORT: Problemy z komunikacją między kontrolerem a załogą mogły być przyczyną katastrofy » Katastrofy nie powinien badać MAK ponieważ certyfikował remont samolotu, zakład remontowy, producenta, projektanta i sam samolot. » Kalendarium zaniedbań w sprawie katastrofy polskiej delegacji na uroczystości 70. rocznicy mordu na polskich oficerach w Katyniu » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » ANODINA POGROZIŁA PALCEM » W przyszłym tygodniu szkic opinii do raportu MAK » Treść raportu MAK – dokumenty do pobrania » Ruska bezczelność » Kłamstwo smoleńskie » Politycy komentują raport MAK » Mapa katastrofy Tu-154 » Zdjęcia z katastrofy » Zdjęcia z miejsca katastrofy Tu-154 » PiS ma zespół ds. katastrofy smoleńskiej » Międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy? » Satelitarne zdjęcie katastrofy Tu-154 » Mogli uniknąć katastrofy Tu-154 » Ił-76 i godzina katastrofy w Smoleńsku » Przyczyny katastrofy samolotu tu-154 » Kolejna rocznica katastrofy » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

MAK ustalił 72 wnioski dotyczące pośrednich i bezpośrednich przyczyn katastrofy smoleńskiej – poinformował przedstawiciel Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Raport Komitetu zawiera także siedem rekomendacji, jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Zostanie opublikowany po przekazaniu uwag ze strony polskiej. Zgodnie z Konwencją Chicagowską Polska ma na to 60 dni.

Według przedstawiciela MAK, nad dokumentem pracowała “wielka grupa” ekspertów cywilnych i wojskowych, w tym specjaliści z Rosji, Polski i USA. Strona polska była zaznajomiona z materiałami – podkreślił.

W raporcie MAK są m.in. sprawozdania z badań szczątków samolotu, rejestratorów w maszynie i na wieży kontrolnej, rezultaty eksperymentów na symulatorach automatycznych i komputerowych, a także ocena działań załogi Tu-154 M oraz wieży kontroli lotów w Smoleńsku przeprowadzona przez ekspertów z dziedziny psychologii, lotnictwa i kontroli ruchu powietrznego.

Wiceszef MAK Oleg Jermołow nie chciał ujawniać żadnych danych ani wniosków, które zapisano w raporcie. Po prostu zaprezentował sam dokument. Stwierdził jednak, że Rosjanie ustalili bezpośrednie i pośrednie przyczyny, jak również fakty, które miały wpływ na katastrofę. Jermołow zapewniał również, że odpowiedzi na pytania, które stawiała polska strona – czyli o lotnisko Siewiernyj, jego wyposażenie a także działanie obsługi lotniska – zostały zapisane w raporcie.

Jermołow podkreślał, że MAK nie szukał winnych, bo to zadanie prokuratury. Ale już w maju specjaliści MAK odpowiedzialnością za katastrofę obciążali polskich pilotów. Ujawniono także, że zarówno wrak tupolewa, jak i czarne skrzynki, zostaną teraz oddane rosyjskiej prokuraturze i to prokuratura będzie decydować, czy i kiedy przekazać je polskiej stronie.

Jermołow sprzeciwił się twierdzeniom mediów, że wrak rozbitego pod Smoleńskiem polskiego samolotu jest źle zabezpieczony. Teren lotniska jest chroniony. Oczywiście względy pogodowe mają znaczenie, ale nie było możliwości przeniesienia wraku do hangaru – powiedział.

Jermołow podkreślił, że nie ma danych, by mówić, że ktoś niszczył wrak. Przyznał, że w celu przeniesienia dużych fragmentów maszyny i ułożenia ich w tzw. obrysie, rosyjscy funkcjonariusze musieli je przecinać na mniejsze części.

Jermołow poinformował, że szczątki Tu-154M zostaną przekazane do dyspozycji rosyjskiej prokuratury dopiero po publikacji raportu MAK. Kiedy komisja techniczna otrzyma uwagi polskiej strony i będzie opublikowany raport, te dowody rzeczowe będą zwrócone Komitetowi Śledczemu Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej – powiedział Jermołow.

Komisja techniczna ustaliła przyczyny techniczne, systemowe i przyczyny pośrednie sprzyjające katastrofie. Będzie to opublikowane po sformułowaniu przez stronę polską swoich uwag i opracowaniu na tej podstawie ostatecznej wersji raportu. Tak stanowi Załącznik 13 do Konwencji Chicagowskiej – zapewnił Jermołow. Strona polska ma na przedstawienie swoich uwag 60 dni.

Przemysław Marzec
http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/kaczynski-fakty/news-mak-w-raporcie-72-wnioski-o-przyczynach-katastrofy,nId,303445
20 października 2010
Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters